prikurovanie solarom

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Uživatelský avatar
sisufa
Příspěvky: 10
Registrován: čtv bře 28, 2013 3:35 pm
Bydliště: Banska Stiavnica

prikurovanie solarom

Příspěvek od sisufa »

Dobry den vospolok,

rada by som sa s vami poradila, mate niekto osobne skusenosti so solarnym dohrevom podlahoveho vykurovania?
Radi by sme vyuzili nizkoteplotne podlahove vykurovanie na dvojcestny ventil ( dokurovanie solarom i sporakom s tepelnym vymennikom v ostrovnom systeme....staci nam vyhrievat podlahovku na nejakych 20 stupnov. Viete nam odporucit solarne kolektory, ktore by dokazali fungovat i v zimnom obdobi? Idealne i pri zamracenom pocasi. Mali sme rande s vodarom a kurenarom, vravel, ze trubicove kolektory realne nefunguju ani pri zamracenom pocasi, nieto este v zime. Domcek ma relativne maly podorys > 8x8m a bude zatepleny steny 20, strop 30cm nobasil., rozmyslame nad 300 - 400 l dvojhadovom bojleri. Velmi by nam to ulahcilo zivot, takyto sikovny system, ktory by nas aspon zcasti odbremenil od dreva, dokazal by temperovat...Sikovne a prakticke rady potesia! dakujemeeee

Sisa a Robert
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od LIX »

Starý otec má solárne kolektory na vodu, tak sa ho môžem spýtať či mu to vykuruje niečo aj v zime. Ono teoreticky by mohlo, prečo nie, že? Ale ak bude pod mrakom tak si myslím že bude mať fotovoltaika väčšiu účinnosť ako neajké solárne panely, či už trubicové alebo klasické(pravdaže amorfy..)
Ako ste na tom s fotovoltaikou ktorú ste plánovali? To len tak na okraj aby som nešpinil vlákno.
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od rob.brno »

sisufa píše:Dobry den vospolok,

rada by som sa s vami poradila, mate niekto osobne skusenosti so solarnym dohrevom podlahoveho vykurovania?
Radi by sme vyuzili nizkoteplotne podlahove vykurovanie na dvojcestny ventil ( dokurovanie solarom i sporakom s tepelnym vymennikom v ostrovnom systeme....staci nam vyhrievat podlahovku na nejakych 20 stupnov. Viete nam odporucit solarne kolektory, ktore by dokazali fungovat i v zimnom obdobi? Idealne i pri zamracenom pocasi. Mali sme rande s vodarom a kurenarom, vravel, ze trubicove kolektory realne nefunguju ani pri zamracenom pocasi, nieto este v zime. Domcek ma relativne maly podorys > 8x8m a bude zatepleny steny 20, strop 30cm nobasil., rozmyslame nad 300 - 400 l dvojhadovom bojleri.
Sisa a Robert
Soláry(termikA) mají smysl hlavně pro TUV přes léto(trubicové duben-listopad) pokud je více lidí. Primárně jen na topení je to ekonomický nesmysl. To radši dejte tč. Nejde až tak o to jakou teplotu vody potřebujete do podlahy. Soláry prostě při zamračenu nemají výkon(pod 30W na m2 nebo nula). Počítejte s tím, že v zimě kdy potřebujete topit, slunce skoro vůbec není. Jinak trubice v zimě fungují velice dobře(dají i přes 600W na m2) - když je slunce, ale těch dnů bylo např. tuto zimu jen pár.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od mopadzi »

opravdu je to nesmysl..pokud to máte tak zateplené tak nebudete v přechodném období topit vůbec....Já netopím, mě to ohřeje televize, lednička a pečení chleba...Na TUV je to bomba...stačí dva 18 trubicové vakuové kolektory, mám a jsem spokojen.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
sisufa
Příspěvky: 10
Registrován: čtv bře 28, 2013 3:35 pm
Bydliště: Banska Stiavnica

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od sisufa »

LIX píše:Starý otec má solárne kolektory na vodu, tak sa ho môžem spýtať či mu to vykuruje niečo aj v zime. Ono teoreticky by mohlo, prečo nie, že? Ale ak bude pod mrakom tak si myslím že bude mať fotovoltaika väčšiu účinnosť ako neajké solárne panely, či už trubicové alebo klasické(pravdaže amorfy..)
Ako ste na tom s fotovoltaikou ktorú ste plánovali? To len tak na okraj aby som nešpinil vlákno.
Momentalne sme vo faze, ked stoji konstrukcia a ide sa osadzat strecha. teraz a primarne riesime najprv kurenie. Skrsla nam myslienka na podlahovku a to ze by solar mohol dokurovat....FV pride na radu vo faze 2 :o)
Uživatelský avatar
sisufa
Příspěvky: 10
Registrován: čtv bře 28, 2013 3:35 pm
Bydliště: Banska Stiavnica

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od sisufa »

mopadzi píše:opravdu je to nesmysl..pokud to máte tak zateplené tak nebudete v přechodném období topit vůbec....Já netopím, mě to ohřeje televize, lednička a pečení chleba...Na TUV je to bomba...stačí dva 18 trubicové vakuové kolektory, mám a jsem spokojen.


myslim, ze tu v horach by sme museli mat dom oblozeny metrovou izolaciou aby sme nemuseli kurit vobec ;o)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od Pan Taum »

No, mopadzi nebude daleko od pravdy. Takový domeček 64m2 zateplený 20 cm stěny 30 cm strop (dal bych 40), 20 cm podlaha (do podlahy dejte fakt alespoň 20cm) bude mít ztrátu v zimě při -15 odhadem 2 kW bez větrání, a při teplotách kolem nuly v přechodném období dost pod 1kW. Na to už stačí trochu víc dýchat nebo si něco uvařit a v domečku bude teplo. Vakuové trubice by s tím mohly vypomoci, zároveň by přes léto ohřívaly teplou vodu. Podlahovka v kombinaci s betonem nebo anhydritem bude sloužit jako vítaná tepelná akumulace jak v zimě tak v létě.

Ale nezapomeňte na klimatizaci na léto. I když to zní směšně, tak v takto izolovaných domech (zvláště dřevostavby bez akumulace) je v létě problém s přehřívání. Jakmile se teplý vzduch dostane dovnitř, tak už se ho nezbavíte ani větráním přes noc. Stačí úplně mini pidi přenosná klimoška za pár korun, ale myslete na to už teď, abyste pak při prvním pařáku nebyli zaskočeni.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od mopadzi »

[quote="Pan Taum"]No, mopadzi nebude daleko od pravdy.

Samozřejmě jsem měl na mysli přechodné období. Přitápět solárem je neekonomické, (skoro nic to nedá). S klimou souhlasím. Mám Samsung EHS topí do vody a chladí i do vzduchu (jak klasická klimačka) mám to ve dvou pokojích. Nic jiného fakt není potřeba.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Felix

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od Felix »

Ahoj ,

mám dotázek . Je mi jasné že fototermiku používat primárně na vytápění je ekonomický nesmysl ,ale zrovna řeším problém jak vyřešit temperaci chatky při mé nepřítomnosti ,( dovča , pracovní cesta ) . Tedy je moudré použít na temperaci fototermiku , nebo je lepší se na to vyprdnout a raději koupit přímotop + časovač a temperovat přes elektriku ?
Nebo pořídit klimu která umí i přitápět ?

Diky za rady .
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od RCZf »

Já bych to určitě řešil pomocí klimatizace s reverzací. Ta je sice málo účinná při opravdu mrazivých dnech, ale těch je jen pár a i tehdy má lepší účinnost jak přímotop :roll: R.
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od spider207 »

sisufa píše:Dobry den vospolok,
rada by som sa s vami poradila, mate niekto osobne skusenosti so solarnym dohrevom podlahoveho vykurovania?
...Sikovne a prakticke rady potesia! dakujemeeee
Sisa a Robert
Vyjadrim sa tu k par veciam lebo mi pride, ze niektori tu pisu len domnienky, ale nie som si isty ci maju aj realne skusnosti napr. s termikou.

1) Uz som to tu x-krat pisal, ale opakovanie je matkou mudrosti, takze.. V zimnom polroku, tj oktober-marec, dopadne len cca 25% slecnej energie oproti letnemu polroku, takze v zime naozaj netreba cakat zazraky (dni su kratke, slnka malo, snehu vela :) ).
2) S tym suvisi aj PV vs termika
LIX píše:Ale ak bude pod mrakom tak si myslím že bude mať fotovoltaika väčšiu účinnosť ako neajké solárne panely..
Jeden myslel a.. Ucinnost PV panelov je v porovnani s ucinnostou termickych kolektorov priam smiesna, a to nehovorim o energetickom zverstve premienat elektrinu na teplo, ale ide o ine - ak je slnka raz malo tak nepomoze nic a je jedno ci tam budu PV panely alebo termika. A naopak, ked slnko bude tak je jedno co tam mas, fachat budu obe. Tym sa dostavame k bodu 3.

3) Termika (aj PV) bude fungovat ak bude pekne pocasie - je jedno ci bude +10 alebo -20°C. Ak bude zamracene alebo panely zasnezene tak to bude davat skoro nula nula nic.
4) Pri tak malej tepelnej strate si fakt staci uvarit prazenicu na platnicke a budete mat vykurene :)
5) Ak byvate v oblasti kde je vela snehu a caste vrtochy pocasia skor by som sa priklonil k plochym kolektorom ako trubiciam. Ploche maju vyssiu mechanicky odolnost. (tvrde kalene sklo pri plochych vs tenky borosilikat pri trubiciach).
6) Ak budete v zime kurit drevom tak by som odporucal vyuzit akumulacku v kombinacii s tou podlahovkou. Cim vacsia bude nadrz, tym dlhsie bude akumulovat teplo, ale dlhsie potrva kym sa vyhreje. Kotly na drevo maju radi ak mozu makat na plny vykon (vtedy maju najvyssiu ucinnost a vznika aj menej dehtu). Solar posluzi ako predohrev, mozno zdvihne vodu z 10 na 15-20°C, ak bude pekne tak kludne aj na 40-50°C. Bud mozete dat 2 separe nadrze alebo tzv. nadrz v nadrzi atd.
Nechcem tu teraz rozoberat technicke riesenie, vyhody, nevyhody, ale ak by bol zaujem tak kludne doplnim. Takisto sa da spocitat ako dlho by trvalo kym by sa taka ci onaka nadrz vyhriala a aka by bola jej akumulacna schopnost (aspon priblizne).

Prax: U znameho cca 10m2 plochych kolektorov, 2000l nadrz (v nej cca 200l nadrz na TUV), teplovodny krb.. Za 3-4 slnecne dni je voda na 60°C, v zime treba zakurit v kotli aspon na 4hod, cez noc to vydrzi aj pri -10, -15. Rano podla chuti znova zakurit, ak nie tak po prichode z roboty domov treba znova pocitat s tymi 3-4 hodinami na rozkurenie/vyhriatie akumulacky.

x) Ad klima - pokial je barak navrhnuty dobre (materialovo, konstrukcne) tak by ziadna klima v takomto baraku nemala byt treba.

Btw, na zlepsenie vnutornej klimy skuste pouzit hlinene omietky ak k takymto veciam nemate odpor. Vyborne reguluju vlhkost v interieri. Plus ak je to cisto drevostavba (lahke konstrukcie) tak by to chcelo vo vnutri nejaku tazku/akumulacnu stenu - kludne z plnych palenych (alebo aj nepalenych, mozete si ich aj sami vyrobit)...
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od spider207 »

Pre predstavu, este doplnim intenzitu slnecneho ziarenia aneb kolko dopada na kolektor pri takom a onakom pocasi (SR, CR).

Jasno: 800 - 1000 W/m2
Oblacno: 600 - 900 W/m2
Hmlisty jesenny den: 100 - 300 W/m2
Zamraceny zimny den: 50 W/m2

Z cisiel je hadam jasne, ze pri skaredych a hmlistych dnoch je energeticky zisk systemu na urovni mozno 10% oproti krasnemu jasnemu dnu. Hlavnu rolu zohrava obloha a nie teplota okolia. Dokonca pri nizsich teplotach je system omnoho ucinnejsi (<= fyzikalny princip fungovania slnecneho kolektora).
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od Mirek »

Zkusil jste si někdo porovnat roční využitelný zisk termických, termodynamických a fotovoltaických systémů?
Mě zajímalo, kolik tepelné energie je schopna za rok dodat termodynamická jednotka TERMBOX či ThermBoil, kolik bych na stejný výkon potřeboval průměrných termických kolektorů a jaký výkon by měla mít fotovoltaika. Možná, než se podíváte, zkuste si tipnout.
http://t.co/l9tbYaEZNz
Jaromír Bednář
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prikurovanie solarom

Příspěvek od kodl69 »

tak takovou pokroucenou demagogii jsem dlouho neviděl. To by mělo být vedeno jako placená reklama.
Využívám cosi jako tepelné čerpadlo, fototermiku i fotovoltaiku, ale každý systém má svoje. 9 měsíců v roce je škoda používat tepelné čerpadlo, TUV se ohřeje 4 m2 panelů a i když je nás doma 5, tak denně 300l horké vody nespotřebujeme. Fotovoltaika má někdy při pěkných hodně mrazivých dnech lepší výsledky, ale jak je psáno výše, kde nic není... A tepelné čerpadlo s COP klesajícím k 1 při teplotách -10st., při obalení toho pseudokolektoru jinovatkou (jak moc asi ledový krytalky propouští slunko a teplo?) raděj v tom článku nejsou teploty při kterých je COP 2,5 až 7 uvedeny. Moje zkušenost s TČ je taková, že při teplotách okolo nuly a vlhku zamrzne výparník, přepíná se tok chladiva pro odmrazení - účinnost v... Nevím kde přišel na ty neuvěřitelný m2 kolektorů a instalovaný výkon, to je spíš pro bytovku a ne pro RD, navíc přece teplá voda v boileru za 2 dny sama moc nevychládne.
Teď už chápu ten nový energetický zákon, je tam něco i o tom, že zařízení musí splňovat udávané parametry, ještě by tam mělo být něco o pomluvách konkurenčních systémů.
To sem se zas rozepsal. Ale demagogie mi fakt vadí Jako třeba že na T4 je ventilátor častým zdrojem závad :lol: . Co spolupracuju s chlaďařema, tak obvykle řeší - kompresory, netěsnosti, kompresory, a někdy elektroinstalaci. Takže 50m trubek s chladivem a mnoho m2 pseudokolektorů je jistě spolehlivější než kompaktní TČ. :roll:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.