3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Odpovědět
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od FRSO »

fugas píše:Bere 1,033A
Zdravím, já jen k těm tzv. gelovkám, že jsem je taky používal na chaty a neměl jsem s nima dobré zkušenosti, ztráceli kapacitu velmi rychle, doma jsem měl taky 2x100Ah a po 3 letech měli už jen dohromady cca 60Ah, u ostatních to bylo taky tak - u 100Ah po 3 letech byla kapacita cca 14Ah, atd, jen u jedne 100Ah se udělal zkrat u + článku po cca 4 letech, ale kapatita taky byla nízká cca 20Ah. Od té doby je už nepoužívám, dávám teď Banner Energy Bull, nebo Hopecke, podle toho, kdo chce kolik za ně investovat. Jinak jsem jednu Gelovku léčil-dolíval jsem ji postupně destilkou a z původních cca 8Ah se zlepšila až na cca 30Ah, ale to byl nějaký zázrak. Většina skončí ve sběrně.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

tzv.gelovky jsou asi nejhorší baterie vůbec a do solárního systemu už vůbec,Mám také banner a zatím spokojenost ;) i v autě mi akuma umřela po deseti letech provozu :fuuu: což je na normální baterii dost řekl bych.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od vlkazajac »

Gelovky a AGM majú vlastnosti, ktoré umožňujú ich použitie v obytných priestoroch. Ja by som ich nezatracoval, ale treba im venovať patričnú pozornosť. Predovšetkým opatrne s výdržou na absorpčnom napätí, nesmú púšťať "pšouka", to je príčinou ich degradovania. Nastavenie MPPT regulátora na režim "GEL" nestačí, je výhodné udržiavať ich v režime blízkom staničnému. Trvalé vybíjanie max o 30 % je rozumná hranica pre ich dlhú životnosť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:Gelovky a AGM majú vlastnosti, ktoré umožňujú ich použitie v obytných priestoroch. Ja by som ich nezatracoval, ale treba im venovať patričnú pozornosť. Predovšetkým opatrne s výdržou na absorpčnom napätí, nesmú púšťať "pšouka", to je príčinou ich degradovania. Nastavenie MPPT regulátora na režim "GEL" nestačí, je výhodné udržiavať ich v režime blízkom staničnému. Trvalé vybíjanie max o 30 % je rozumná hranica pre ich dlhú životnosť.
Čau, to máš pravdu s tím použitím v místnosti, většinou ty regulátory mají absorbci na 14,4V, float 13,8V což trvale když se neodebírá z aku nic tak se odpařuje postupně voda a klesá kapacita, Nstavení na Gel je fakt málo, dá se ještě snížit to napětí dle teploty o nějaké desetiny voltu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

fugas píše:Bere 1,033A
Dost málo. To to nemůže ani pořádně vařit. Máš tušení, jaké je napětí toho zdroje naprázdno?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Co se týče gelovek - ze zkušenosti je potřeba se jim věnovat minimálně po roce. Udělat nějaké zbalancování článků. Jak se to nechá zajít moc daleko, už většinou není záchrany.

Původní topic byl o mých třech 200Ah gelovkách. nejstarší byly v provozu cca 2 a 2,5 roku. I při nejlepší vůli jsem je vrátil z zhruba 30Ah na nějakých 55Ah, víc ani ťuk. Poslední byla rok v provozu a při prvním testu ukazovala jen 132Ah. Po mém "mučení" se vyšplhala zpět na hezkých 180Ah. Teď jsou všechny tři rok v systému s trvale zapojeným desulfátorem. V prosinci se je chystám změřit a zjistit, jestli má použití desulfátoru nějaký přínos. Jsem na kapacity sám zvědavý.

Co jsem ale chtěl říct bylo, že po roce provozu poškození gelovky ještě šlo celkem slušně zvrátit. Po dvou už to byla bída. Alespoň tak říkám čtvrtině kapacity.

Teď už rok testuju taky jednu klasickou zaplavenou, jak se bude v systému chovat a hlavně jak bude po roce vypadat. Už teď je mi ale dost jasný, že čtyřnásobná cena gelovek zdaleka neodpovídá přínosu životnosti oproti klasické baterce. Možná snad jen to neunikání vodíku je plus pro uzavřené místnosti.

Bez ekvalizace, tedy jen nabíjením na třeba 13,8 půjde jakákoli olověná baterka do kytek poměrně předvídatelným tempem. Totiž při 13,8V se přemění pouze nějakých cca 93% síranu na kyselinu a vodu (některé zdroje uvádějí lehce odlišnou hodnotu ale to není až zas tak podstatné). Zbytek bohužel poměrně rychle zesulfatuje. Během odhaduji max dvou měsíců máte ze 100Ah jen 93Ah. Během dalších dvou měsíců je to zase 93% z 93Ah, což je 86Ah, za další dva měsíce 80Ah, mám pokračovat? Ekvalizace na vyšší napětí nebo desulfátor jsou nutné.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od fugas »

solárník píše:Co se týče gelovek - ze zkušenosti je potřeba se jim věnovat minimálně po roce. Udělat nějaké zbalancování článků. Jak se to nechá zajít moc daleko, už většinou není záchrany.

Původní topic byl o mých třech 200Ah gelovkách. nejstarší byly v provozu cca 2 a 2,5 roku. I při nejlepší vůli jsem je vrátil z zhruba 30Ah na nějakých 55Ah, víc ani ťuk. Poslední byla rok v provozu a při prvním testu ukazovala jen 132Ah. Po mém "mučení" se vyšplhala zpět na hezkých 180Ah. Teď jsou všechny tři rok v systému s trvale zapojeným desulfátorem. V prosinci se je chystám změřit a zjistit, jestli má použití desulfátoru nějaký přínos. Jsem na kapacity sám zvědavý.

Co jsem ale chtěl říct bylo, že po roce provozu poškození gelovky ještě šlo celkem slušně zvrátit. Po dvou už to byla bída. Alespoň tak říkám čtvrtině kapacity.

Teď už rok testuju taky jednu klasickou zaplavenou, jak se bude v systému chovat a hlavně jak bude po roce vypadat. Už teď je mi ale dost jasný, že čtyřnásobná cena gelovek zdaleka neodpovídá přínosu životnosti oproti klasické baterce. Možná snad jen to neunikání vodíku je plus pro uzavřené místnosti.

Bez ekvalizace, tedy jen nabíjením na třeba 13,8 půjde jakákoli olověná baterka do kytek poměrně předvídatelným tempem. Totiž při 13,8V se přemění pouze nějakých cca 93% síranu na kyselinu a vodu (některé zdroje uvádějí lehce odlišnou hodnotu ale to není až zas tak podstatné). Zbytek bohužel poměrně rychle zesulfatuje. Během odhaduji max dvou měsíců máte ze 100Ah jen 93Ah. Během dalších dvou měsíců je to zase 93% z 93Ah, což je 86Ah, za další dva měsíce 80Ah, mám pokračovat? Ekvalizace na vyšší napětí nebo desulfátor jsou nutné.
Zdroj dává něco kolem 15V.Ráno jsem ji odpojil a udržela 11,9V.Udělám ještě jeden cyklus,spíš z výzkumných důvodů a pojede do sběrny.Každá sranda něco stojí,ale tohle už mi nesmí přes práh.Nejsem tak ve vatě,abych mohl kupovat levné věci.Momentálně funguju na zaplavené olovo.Jetá gelovka má u mě od nynějška cenu šrotové hmotnosti.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od vlkazajac »

solárník píše:
Bez ekvalizace, tedy jen nabíjením na třeba 13,8 půjde jakákoli olověná baterka do kytek poměrně předvídatelným tempem. Totiž při 13,8V se přemění pouze nějakých cca 93% síranu na kyselinu a vodu (některé zdroje uvádějí lehce odlišnou hodnotu ale to není až zas tak podstatné). Zbytek bohužel poměrně rychle zesulfatuje. Během odhaduji max dvou měsíců máte ze 100Ah jen 93Ah. Během dalších dvou měsíců je to zase 93% z 93Ah, což je 86Ah, za další dva měsíce 80Ah, mám pokračovat? Ekvalizace na vyšší napětí nebo desulfátor jsou nutné.
Pre poriadok, chcel ste asi povedať bez absorpcie, nie bez ekvalizácie. Ako je známe, regulátory ( aj návody výrobcov ) pri nastavení na GEL vypúšťajú fázu ekvalizácie.
Kapacitu mojich geloviek som nemeral, len pocitovo nesúhlasím s tak prudkým poklesom kapacity, ako uvádzate. Čas ukáže, zatiaľ ich mám celé dva roky.
Desulfátor batérie určite poteší, raz ho určite batériam doprajem.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Ano, pokud se tedy budu držet terminologie například výrobce Morningstar, tak první fázi nad 13,8 nazývají absorpcí a případnou občasnou druhou fázi ekvalizací. Já jsem po otevření ventilů gelovek prováděl i ekvalizaci. Měla hlavní podíl na návratu nejmladší gelovky ze zmiňovaných 132Ah zpět na 180Ah.

K vašemu pocitovému nesouhlasu - lehká pomoc, zeptejte se výrobce vašich baterií přímo, kolik síranu zůstane u jejich výrobků nerozpuštěného na elektrodách při nabití na 13,8V. Měl by to vědět. Zapátrejte na internetu. Třeba už existují novější poznatky, než mám já. Každopádně nerozpuštěný síran zesulfatuje stejně rychle, jako když necháte baterii vybitou. Zbytek si dopočtěte sám :)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od ota »

Gelovky jsou spotřební zboží. Kup a za 2 roky kup novou. Z principu mají v sobě zabudované kurvítko. Nelze u nich provést ekvalizace a dolít elektrolyt.
Moje zkušenost z použití gelovek: Používám v továrně průmyslové (a tedy kvalitnější než standardní Banner) 60Ah gelovky v malých vysokozdvižných vozících. Systém nabíjení a servisu je nastaven stejně jako u zaplavených aku. Navíc, každé 3 měsíce přijede servisák od IBG (International batery group) a provede ambulantní léčení. Stejně umřou všechny gelovky do 2 let. Naproti tomu zaplavené aku mají i po 8 letech 80% kapacity a odepisují se nikoli kvůli kapacitě, ale kvůli korozi kontaktů nebo zvýšenému vnitřnímu odporu.
Gelovky mají svoje místo pro provoz v interieru, ale dlouhý život od nich neočekávejte. Pro solární aplikace jsou nevhodné.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od fugas »

Tak jak se zdá,množí se počet lidí se stejnou zkušeností.Nevadí.Pro mě to byl nejlevnější přechod z autobaterky a vlastně první zkušenost se smysluplným ukládáním energie.K tomu posloužila víc než dobře.Aspoň kamarádovi doporučím zaplavenou variantu olova,protože na LiFePO bude mít jen těžko fondy.
Jak jsem psal,zkusím s ní ještě jeden cyklus a výsledek dám vědět.Už je ale nad slunce jasné,že to má za sebou.Přesné stáří neznám,ale dá se říct,že má tak 3-4 roky věku.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od vlkazajac »

Je to na zamyslenie. Ja by som z olova doporučil buď:

1/ VRLA všetkého druhu ( AGM, GEL, zaplavená ) alebo:
2/ zaplavená klasická

+ k tomu vždy patričný REŽIM.

Na radikálne preferovanie hociktorej varianty chýba objektívny test. Z dlhodobého hľadiska je klasická zaplavená vo výhode, lebo hoci vyžaduje údržbu, dá sa prípadne najjednoduchšie repasovať. A čo je hlavná výhoda, je možnosť obstarať jednotlivé články, ktoré možno aj balancovať, atď. Existujú síce aj sólo články geloviek a AGM, ale s obrovskou cenou.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek