Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

Zdravím místní zkušené odborníky. Rád bych si nechal posoudit můj návrh na sestavení malé FVE, která by měla sloužit i jako záložní zdroj pro VZT, EPS a LED osvětlení během výpadku elektřiny. Rád si přečtu i to, co v návrhu chybí pro správnou funkčnost. Jak a čím kde jistit atd. Jsem v tomhle začátečník. Díky.
Přílohy
elektroinstalace-rozvadec-a-FVE-Model.png
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od rva »

Luxusní měnič i regulátor. Ten obslouží i 4kW v panelech. Dá se očekávat dlouhá životnost bez nároků na obsluhu. Naopak olověné baterie znamenají krátkou životnost - zvažoval bych lifepo4 články + jejich monitoring. Olovo navíc nemá rádo zimu a produkuje výbušné plyny, které musíte odvádět. Vše je o tom, co požadujete a třeba jestli se má jednat o konečnou konfiguraci, nebo se uvažuje i další rozšíření.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

Dobrý den, díky za odpověď. Rozšíření neplánuji, ale kdo ví. Přidat pár panelů na střechu a připojit do stávajicí konfigurace by zřejmě šlo. U lithia mě trochu děsí cena, ale na druhou stranu je fakt, že životnost je někde jinde (četl jsem teď až 13000 cyklů).
Rád bych ještě tento návrh doplnil o jištění, monitoring atd., ale znalosti v oboru FVE nemám, proto bych se rád poučil.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od LIX »

Namiesto toho olova by tam stačili 90 alebo 100 Ah články lítia. Myslím si že by to bola adekvátna kapacita...
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

LIX píše:Namiesto toho olova by tam stačili 90 alebo 100 Ah články lítia. Myslím si že by to bola adekvátna kapacita...
Adekvátní myslíte k čemu? K počtu panelů a nebo k tomu, že se oproti olovu dá lithium víc vybít a tím pádem stačí menší kapacita?
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

Ještě jsem trochu zapojení pozměnil, doplnil jištění a předělal na lithiové akumulátory. Nějaké poznámky k tomuto zapojení?
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od rva »

Myslím, že svodič přepětí by měl být na nižší napětí než 550V, možná i na 150V, o něco více než max napětí na stringu panelů v zimě. Já mám baterie chráněné přes Cellog (2 ks), i když za normální situace by se jim nemělo nic stát. Ale nechci, aby porucha regulátoru, nebo měniče vedla k řetězové reakci, při které odejdou další komponenty.
Zapojení této ochrany, která odpojí i panely mám na
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
už to párkrát vypnulo při přetížení, kdy jeden měnič vypadnul a zatím nikdy z důvodu ochrany baterie, ale kdo ví, třeba už zítra ....
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

Díky za podněty, tento svodič jsem zvolil proto, že ho výrobce uvádí jako svodič pro FV panely. Na tak malé napětí jsem zatím viděl jen svodiče C ne B+C. Ale je možné, že jsem špatně hledal.
Jestli jsem dobře pochopil Vaše schema, tak v případě, že Cell Log vyšle signál, se Vám přes stykač odpojí panely. Myslíte si, že je to dostatečná ochrana proti blesku a přepětí?
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od honzaL »

Doporučil bych dát pojistku mezi oba bloky baterií. Ochrání to proti zkratu při manipulaci s přívody baterií. Již se mi na experimentálním 20Ah akumulátoru stalo, že jsem neohlídal konce vodičů a pak jsem se divil jak rychle se k sobě konce přivaří. Na tomto akumulátoru mi tato pojistka chybí a asi ji doplním.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od kodl69 »

zkus saltek, jsou vstřícní, mě to komplet navrhli jak to má být, stačí když jim pošleš tohle schéma a max. napětí na stringu. Přepěťovka samozřejmě i na dc rozvodech, pokud to není jenom krátký přívod k baterii, a taky na vstupu AC. Dost důležitý je dodržet dostatečnou vzdálenost panelů od hromosvodu, a naopak rámy panelů připojit k pospojování...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od rva »

JakubM píše:Díky za podněty, tento svodič jsem zvolil proto, že ho výrobce uvádí jako svodič pro FV panely. Na tak malé napětí jsem zatím viděl jen svodiče C ne B+C. Ale je možné, že jsem špatně hledal.
Jestli jsem dobře pochopil Vaše schema, tak v případě, že Cell Log vyšle signál, se Vám přes stykač odpojí panely. Myslíte si, že je to dostatečná ochrana proti blesku a přepětí?
Dobrý den,
Ve schématu je jen ochrana baterií, jinak na straně panelů používám svodič napětí, konkrétně
http://www.prepetova-ochrana.cz/svodic- ... p-231.html
ale já mám max. 3 panely na string a tam to napěťově vychází (a i cenově). Doufám, že na nějaké normální přepětí to zabere a na blesk asi nezabere nic. Na střídavou část má připravený nějaký od číňanů (www.uxcell.com 420V 80KA Imax 40KA In 4 Poles Surge Protection Device Arrester) ale zatím do rozvaděče nezapojený. Při laborování se zapojením jsem se snažil využít hlavně to, co se válelo doma, hlavně ten obrovský stykač, pořád jsem nevěděl, na co ho použít, až tady. Není na stejnosměrné proudy (oblouk při rozpojení), ale vzhledem k tomu, že má rozepnout jen v případě katastrofy, tak snad to tolik nevadí. Doma se mi válí ještě jeden, tak zvažuji zapojení dvou kontaktů do série. Stejně tak některé jističe jsou normální na 230V střídavé a u stringu by ani nemuseli být, panel větší proud nedá, ale používám je jako vypínače. Pouze mezi regulátorem epSolar a baterií mám jistič na stejnosměrný proud, protože webová komunikace s epSolar tak 3xtýdně zatuhne a měnič je potřeba odpojit jak od FV pole, tak od baterie. A nevím, jestli má smysl dávat diodu mezi string a regulátor. Vzhledem k U/I charakteristice FV článku očekávám, že případný proud mezi stringy bude zanedbatelný (aspoň u mě fungují 4 stringy paralelně bez problémů).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JML... »

V Salteku na Čerňáku jsem měl několik sezení ohledně ochran lan a serverů opravu jsou konstruktivní, přišlo i na fotovoltaiku... dodnes není ujednocen názor jestli konstrukci a rámy PV pole na střeše zemnit k hromosvodu nebo k PE. Můj názor je a mnoha dalších: nechci statiku do baráku a jestli do něj flákne, tak je stejně vše mrtvý. Takže mám konstrukce a rámy PV polí zeměny k hromosvodu, náboj zůstává vně budovy. Svod plus a mínus ze stringů pak přepěťovkou na 500V na PE co nejblíže k MPPT.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od kodl69 »

Tak v tomhle případě platná ČSN EN 62305-3 ed.2 hovoří jinak.... pokud budou panely a konstrukce v ochranným úhlu bleskosvodu a v dostatečné vzdálenosti od něj, stačí přizemnit a instalovat přepěťovky. Pokud je přímej zásah, nepomůže nic, ale stačí zásah cca km daleko a indukovaný proudy do inženýrských sítí udělají paseku, tyhle případy bych řekl že stávající norma řeší odpovídajícím způsobem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

Předpokládám tedy, že ochranu přepětí vyřeší něco jako http://www.saltek.eu/vyrobky/flp-pv500-vu toto, instalované tak jak je zakresleno ve schematu.
Panely by měly být upevněny v dostatečné vzdálenosti od hromosvodu, předpokládám tedy, jen jejich pospojování a přizemnění.
Doporučíte ještě nějaké další ochrany/jištění, které ve schematu chybí?

Diody jsem "obšlehnul" od uživatele JML. Nevím, jestli jsou úplně nutné. Podle mě ničemu neuškodí a cena je zanedbatelná. Nebo se pletu?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od brumlaj »

Jen pro informaci - odkazovaný svodič má pouze varistorové moduly. Pravděpodobně klidový proud nebude nulový. Pokud by byl požadavek na neměřitelný svodový proud do země, tak je nutno použít svodič, který obsahuje jiskřiště.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

brumlaj píše:Jen pro informaci - odkazovaný svodič má pouze varistorové moduly. Pravděpodobně klidový proud nebude nulový. Pokud by byl požadavek na neměřitelný svodový proud do země, tak je nutno použít svodič, který obsahuje jiskřiště.
A myslíte, že bude někde možné sehnat DC svodiče s jiskřištěm? Např. Saltek má speciálně pro FV právě tu řadu, kterou jsem zde odkazoval. S jiskřištěm má jen podobné jako toto http://www.saltek.eu/vyrobky/flp-bc-maxi-v2 A to je vše pro AC.

EDIT: beru zpět, DEHN to umí: DEHNlimit PV 1000 V2 ale cena není moc lidová - cca 14000,- Má to cenu?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od brumlaj »

Levnější bude tento, někde jsem cenu viděl na cca 4100,- a extrém 3400,- už včetně DPH, jestli to má ale cenu to si musí každý srovnat sám se sebou ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od ota »

Není to úplně profesionální řešení, ale vstupy na 24V, 230V i na 100V panely jsem ošetřil separátními varistory z GESu.
http://www.ges.cz/cz/vcr-14d25v-GES05303376.html

Když jsem vykuchal zásuvku s ochranou proti předpětí, stejně tam byl jen varistor a nic jiného.
Ochrana proti přepětí je potřeba, ale pokud do domu práskne blesk, je celkem jedno, jaká ochrana je použita. Všechna elektronika jde do kytek včetně ochran od Salteku.
Hromosvod možná zachrání dům od požáru, ale ochranu elektroniky bych pro tento případ řešil spíše pojištěním.
Blesk je přírodní živel a je nevyzpytatelný. Nedá se zde uvažovat tak, pokud udělám nápravné opatření, nic se mi nestane. Pokud budeme věřit barevným reklamním materiálům, které vytvořila v teple své kanceláře nějaká korporátní myš, budeme žít v omylu.
Přeji všem, aby měli s blesky jen takovou zkušenost, že je to zajímavý a impozantní přírodní úkaz.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od kodl69 »

pozor na to, v modulu přepěťovky je nízkotavným kovem připájenej kontakt, kterej se při vyšší teplotě odpojí, pak je v okýnku červená - varistory stárnou, příp jsou opotřebovávány nap. špičkami, vzrůstá svod a roste teplota... Na nějakým školení nám ukazovali chatu vyhořenou od přepěťovek - na telefonu - na venkovní vedení telefonu spadl drát 230V a přepěťovka přepěťovala až do úplného konce.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
JakubM
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 12, 2014 8:10 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní FVE 2,5 kWp konzultace návrhu

Příspěvek od JakubM »

Takže jaký je závěr těchto názorů? To že když do baráku praští blesk, tak všechno zničí je jasné. Čili stačí ochrana varistorová, o které jsem psal v prvním příspěvku a ta zafunguje proti přepětí z panelů tak jak má?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek