Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od brumlaj »

co se týče poměřování si pindíků (výkon) máš kybosi pravdu. Pravda, k umoření přebytků se 4kW hodí, ale to je pro mne jediný rozumný důvod pro běžnou rodinu. Výkonem 1,3kW ohřeješ za 24 hodin 470l H2O na 65°C. To bych řekl je dost na jednu domácnost. Já například když byly děti malé vyžil na NT(8h - bojler) se spirálou 800W. Pravda sprchování, ne koupání. Jaký odpor má jedna topná spirála toho 4kW tělesa? Jo, už jsem spočítal, 120ohm, jasně.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od FRSO »

brumlaj píše:co se týče poměřování si pindíků (výkon) máš kybosi pravdu. Pravda, k umoření přebytků se 4kW hodí, ale to je pro mne jediný rozumný důvod pro běžnou rodinu. Výkonem 1,3kW ohřeješ za 24 hodin 470l H2O na 65°C. To bych řekl je dost na jednu domácnost. Já například když byly děti malé vyžil na NT(8h - bojler) se spirálou 800W. Pravda sprchování, ne koupání. Jaký odpor má jedna topná spirála toho 4kW tělesa? Jo, už jsem spočítal, 120ohm, jasně.
Zdravím, a není to náhodou jen cca 13 Ohm ??, mě to vyšlo takto při 230V na spirálu o výkonu 4000w
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od trud »

matej píše:trud, nechcem Ťa presviedčať ale nemáš pravdu. Sporák ani žiadny iný bežný tepelný spotrebič nepotrebuje skutočnú 3-fázovú sústavu. Úplne sa uspokojí keď mu na svorky L1 L2 aj L3 pripojíš tú istú fázu a to vrátane sporákov. V domácnosti jediné spotrebiče ktoré skutočnú 3f sústavu potrebujú sú cirkulárka a niektoré, prevažne staršie čerpadlá do studne. Inak som sa za 4 roky od kedy montujeme hybridné systémy nestretol so žiadnym iným netočivým spotrebičom ktorý by mal problém keď mu pripojím všade tú istú fázu.
To že žiadny RD nebeží z jednej fázy je dané tým, že sústava je 3-fázová, jednak sa 3-fázový prúd dá jednoduchšie vyrobiť generátormi v elektrárňach ako 1-fázový a hlavne v priemysle je veľa točivých strojov ktoré túto 3-fázovú sústavu potrebujú, to ale nieje problém domácnosti až na tie dva druhy spotrebičov.
Ako si predstavuješ rozdiel medzi 3-fázovou a 1-fázovou elektroinštaláciou? Doma máš niekoľko samostatne istených okruhov, nemáš len 3 okruhy každý na 1 fázu. Bežne sa to robí tak že sa jednotlivé okruhy zapájajú na jednu z fáz tak, aby pri súdobom zaťažení odber ani v jednej fáze neprekročil hodnotu hlavného ističa (napr. 3x25A). Keď sa toto prerába na 1fázový hybridný systém, tak sa v rozvádzači všetky tieto okruhy po odpojení od 3f prívodu navzájom spoja a toto spojené sa napája z výstupu meniča. Trojfázové točivé stroje sa nechajú pripojené na prívod od DS samozrejme cez vlastné 3f ističe. Z DS sa zoberie jedna fáza, ktorá sa pripojí na vstup meniča a z tej sú sanované špičky pri prekročení max. výkonu meniča alebo obecne keď je málo nabité. Na meniči sa nastaví limitný prúd (napr. 25A) ktorý menič nikdy neprekročí Robíme to tak od roku 2011 a nikde nebol žiadny problém. Ty nejaký vidíš?

Ďalšia vec, keď robíme 1f systém tak väčšinou dávame 4-6kW hybridný menič. Jednofázový rozvod má veľkú výhodu v tom že tých 4-6kW môžeme čerpať so spotrebičmi napojenými na ľubovoľné okruhy (s ohľadom na istenie týchto okruhov). Kdežto keď máme napr. 10kW 3fázový menič, ten má výkon rozdelený rovnomerne medzi tieto 3 fázy. To znamená 3.3kW na fázu. To znamená napríklad rýchlovarka 2000W a pračka 2200W nesmie byť na tej istej fáze. Ak je to ostrovný menič alebo hybridný práve pracujúci v ostrovnom režime (pri výpadku siete) tak to nevydrží a vypne sa. Čiže 10kW menič nám nevydrží 4kW zapojené na 1 fázu. To si treba uvedomiť. Mám zákazníka ktorý mal doma ostrovný systém s meničmi 3x Meanwell TN3000 čo je 3kW ostrovný menič, ani to nemal sfázované - nepotreboval 3f sieť. Doma celkom často nastávala konštelácia spotrebičov taká, že bol odber viac ako 3kW na fázu a vtedy príslušný okruh vypadol. Hlavne to spôsobovali ostatní členovia rodiny, nie príliš znalý veci, resp. ochotní si to zapamätať ktorý spotrebič je na ktorej fáze a prispôsobiť tomu svoje správanie. Dali sme mu jeden silnejší LF menič a odvtedy je spokojný on aj celá rodina, lebo nič nevypadáva.
Ano ..teraz to uz chapem.. spojit 3 fazy do uzla pripojit hybridny menic a z distribucky brat len jednu fazu.. na 3 fazy z distribucky by som hodil len akumulacne kachle v noci..to by slo ;-) A ku tomu sporaku..samozrejme pojde aj na jednu fazu..ale pomalsie sa rozohreje..on totizto startuje z dvoch faz a po cca 10 sekundach sa prepne na 230 V.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše: Výkonem 1,3kW ohřeješ za 24 hodin 470l H2O na 65°C. To bych řekl je dost na jednu domácnost.
Pokud máš na ten luxus ohřívat vodu z vysokého tarifu, tak máš asi pravdu. Já přece jen upřednostňuji pro ohřívání boileru 8hodin NT, když už nenasvítí dost energie ze slunce. Za dnešek jsem vyrazil 1kWh z 6kWp a tak na ohřev boileru nezbylo vůbec nic.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od matej »

Ale stejne, je to opravdu potreba pro beznou domacnost mit 470l vody nahrate na 65C? Vzdyt po smichani na 38C se studenou to je kolem 1000L vody..? No a kdyby to teda jelo jenom 8hodin tak to je 333L 38C vody. My mame doma 80l bojler 2kW na NT a to je tak akorat pro 3 lidi. Zatim zadna domacnost co jsme delaly nemela 3f bojler.
Pravda a Láska zvítězí!.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od brumlaj »

kybos píše: Pokud máš na ten luxus ohřívat vodu z vysokého tarifu, tak máš asi pravdu. Já přece jen upřednostňuji pro ohřívání boileru 8hodin NT, když už nenasvítí dost energie ze slunce. Za dnešek jsem vyrazil 1kWh z 6kWp a tak na ohřev boileru nezbylo vůbec nic.
Myslím, že jsem popsal co mi stačilo a čím jsem topil, ale chápu, že celý svět je nikoli o potřebách, ale o tom, že je výhodné lidem do života vtlouci základní frázi "JÁ CHCI!". Takže bych negeneralizoval většinu a menšinu, a už vůbec bych nevkládal jako převažující ve společnosti svůj vlastní názor ;-) (zvlášť zde, kde se snažíme zjistit jak ANO, a nehledáme proč něco nejde udělat - vyměnit spirálu nikoho finančně nezruinuje)
kybos píše:.........což ke spokojenosti většinou stačit nebude. ............
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od kybos »

matej píše:Ale stejne, je to opravdu potreba pro beznou domacnost mit 470l vody nahrate na 65C? Vzdyt po smichani na 38C se studenou to je kolem 1000L vody..? No a kdyby to teda jelo jenom 8hodin tak to je 333L 38C vody. My mame doma 80l bojler 2kW na NT a to je tak akorat pro 3 lidi. Zatim zadna domacnost co jsme delaly nemela 3f bojler.
Já to posuzuji z jiného pohledu. Nerozporuji, že na jeden den může stačit pro tři osoby jeden 80l boiler ohřátý v NT 2kW tělesem. Pokud ovšem cílíme na systém o výkonu 4-6 kW, bylo by podle mého názoru lepší mít k dispozici vhodné a pokud možno i nenákladné akumulační zařízení, které je schopné tento výkon zpracovat. Chemické akumulátory se mi jeví za současných cenových poměrů pro tento účel poněkud drahé a proto bych se snažil omezit jejich velikost na nejmenší přijatelnou míru. Akumulace energie ve formě tepla uloženého do vody se mi zdá být levnější variantou. Právě z tohoto důvodu bych volil větší akumulační nádobu než 80l a výkonnější topné těleso (případně sofistikovanější zátěž jako např. kombinace tepelného čerpadla a topného tělesa). Při vhodně umístěné dostatečně velké akumulační nádrži by bylo možné efektivně využít nepravidelně dávkovanou energii i v rámci týdne nebo i delšího časového období.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše:... kde se snažíme zjistit jak ANO, a nehledáme proč něco nejde udělat - vyměnit spirálu nikoho finančně nezruinuje
Nehledám důvody proč něco nejde. Pouze upozorňuji na slepé cesty, do kterých se začátečník snadno chytí. Ale pokud zde někdo ví, jak snadno nainstalovat do boileru OKHE 4kW spirálu pro 230V v jednofázovém provedení tak, aby fungoval i termostat a pojistka proti přehřátí v mezích povolených proudů příslušných komponent a aby mne to finančně nezruinovalo, tak nechť vyloží karty na stůl. Rád se něco přiučím.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od vlkazajac »

Sú bežné trojfázové špirály do 3x1kW aj viac, paralelným pripojením takej špirály máme hneď povedzme 3 kW v jednej fáze, to by problém nebol. Nie je nevyhnutné regulovať teplotu termostatom, dá sa to predsa i inak a lacno ( pravda, OKHE nepoznám ). Ak by sme mali také prebytky, že by ani bojler neriešil, čo s nimi, máme predsa hneď za panelmi regulátor, ktorý dodávku energie raz za uhorský rok obmedzí.
Napadlo ma, že by asi nebolo vhodné v systéme TUV vytvárať nejaký rezervný objem ako predohrev, kde by teplota kolísala pri nižších hodnotách - to z hygienického hľadiska. A umárať nejaký prebytok v akumulačnej nádrži teplovodného kúrenia je obraz úplne smiešny, ktorý sa na scéne objaví úplne nepodstatne málokrát.

Nevadí mi, že pôvodná nadpísaná téma v diskusii úplne zanikla, patrí jej to !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od gupa »

kybos píše: Nehledám důvody proč něco nejde. Pouze upozorňuji na slepé cesty, do kterých se začátečník snadno chytí. Ale pokud zde někdo ví, jak snadno nainstalovat do boileru OKHE 4kW spirálu pro 230V v jednofázovém provedení tak, aby fungoval i termostat a pojistka proti přehřátí v mezích povolených proudů příslušných komponent a aby mne to finančně nezruinovalo, tak nechť vyloží karty na stůl. Rád se něco přiučím.
A co natom přepojení z 400V na 230V nebo 2x 115V není jasné?

OKHE.JPG
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od brumlaj »

vlkazajac píše:Napadlo ma, že by asi nebolo vhodné v systéme TUV vytvárať nejaký rezervný objem ako predohrev, kde by teplota kolísala pri nižších hodnotách - to z hygienického hľadiska. A umárať nejaký prebytok v akumulačnej nádrži teplovodného kúrenia je obraz úplne smiešny, ktorý sa na scéne objaví úplne nepodstatne málokrát.!
No na Slovensku jsem se 2x ze dvou instalací FT co jsem tam dopodrobna viděl bylo prohnání studené vody jdoucí do elektrického bojleru přes výměník (nějaká U trubka) nainstalovaný na nejvrchnější přírubu v AN. Pokud někdo má, nebo plánuje AN, tak toto řešení letních přebytků považuji za možná energeticky ne zcela o.k., ale zvažoval bych toto řešení v kontrastu nechat teplo na střeše.....(Ne FT, ale FV + spirálu na přebytky přebytků v AN). Malý objem vody v U trubce, denně její mnohonásobná výměna v tomto "předehřevu" a následná dezinfekce v bojleru na 65 st.C bych řekl, že legionelle nebude vonět.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od kybos »

[quote="gupa"
A co natom přepojení z 400V na 230V nebo 2x 115V není jasné?
[/quote]
Jen pár drobností:
1. Zatím jsem nenarazil na jednofázové těleso o výkonu 4kW vhodné do boileru OKHE.
2. Při třífázovém zapojení teče kontakty termostatu pří výkonu 4kW cca 5,7A. Čili postačují kontakty dimenzované na 6A ohmické zátěže. Při jednofázovém zapojení při stejném výkonu je to přes 17A. Nemám tedy k dispozici vhodný termostat a tepelnou pojistku vhodnou pro proudy nad 16A. Termostat je sice možno posílit stykačem, ale pak už je problém takový boiler napájet vytěžovačem, který tam pouští sem tam nějakou periodu AC napájení. Horší je to s tepelnou pojistkou, která musí dle předpisů odpojovat všechny póly napájení. I kdybych dal všechny původní kontakty paralelně (a to se mi nezdá být zrovna košér), mám k dispozici jeden pól - a co s tím druhým?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od brumlaj »

Nepomohlo by toto? Nebo toto? A jednofáz z toho udělat až na vstupních svorkách? Jaký je jmenovitý proud termostatu? Máš-li delší jímku na topné těleso (tip 11 keramických článků?), řekl bych, že nebude problém se domluvit na prodloužení (stejně je to zakázková výroba) a tím se zase dostat na normál výkonu na plochu keramiky......
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob lis 08, 2014 12:05 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od kybos »

Myslím, že kolize s předpisy nastane u termostatu, který je třípólový pro zapojení tělesa do trojúhelníka. Pro zapojení tělesa do hvězdy by byl nutný čtyřpólový termostat a tepelná pojistka, aby se boiler odpojoval ve všech pólech.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od gupa »

No jestli jsou kontakty čtyři, řekl bych, že to je zapojeno do hvězdy. Možná pomože toto, Pokud ty spínací prvky nejsou na 2600W, buď nechat jen na 1300W nebo jiné těleso na 2kW.
boiler zapojení 400230.JPG
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od tomas »

kybos píše:
gupa píše: A co natom přepojení z 400V na 230V nebo 2x 115V není jasné?
Jen pár drobností:
1. Zatím jsem nenarazil na jednofázové těleso o výkonu 4kW vhodné do boileru OKHE.
2. Při třífázovém zapojení teče kontakty termostatu pří výkonu 4kW cca 5,7A. Čili postačují kontakty dimenzované na 6A ohmické zátěže. Při jednofázovém zapojení při stejném výkonu je to přes 17A. Nemám tedy k dispozici vhodný termostat a tepelnou pojistku vhodnou pro proudy nad 16A. Termostat je sice možno posílit stykačem, ale pak už je problém takový boiler napájet vytěžovačem, který tam pouští sem tam nějakou periodu AC napájení. Horší je to s tepelnou pojistkou, která musí dle předpisů odpojovat všechny póly napájení. I kdybych dal všechny původní kontakty paralelně (a to se mi nezdá být zrovna košér), mám k dispozici jeden pól - a co s tím druhým?
Co jsem hledal a co také používáme tak jsou na trhu v ČR pouze dva třífázové termostaty s tepelnou pojistkou a ty se liší pouze délkou hřídelky. BTS 80023 COTHERM dlouhá hřídelka a BTS 80039 COTHERM krátká hřídelka. Tyto termostaty používají i výrobci bojlerů Tatramat, Dražice atd........ A tyto termostaty jsou dimenzované takto:
20A - 240V (hvězda), 15A - 400V (trojúhelník)
http://www.elny.cz/termostat-3-faze-cot ... 0/d-76589/
Pozor také na dimenzi vodičů.
Ale nevím jak v zahraničí a zahraničí výrobky, tam můžou být jiné termostaty.

Tepelné spotřebiče musí být zapojeny přes vypínač který musí odepínat všechny pracovní vodiče a tedy v případě 230V TNS i nulák. Ale teď si nejsem jistý jestli to neplatí jen pro ty vypínače (mimo termostaty) a spotřebiče pevně připojené. Protože už jsem opravoval spousty tepelných spotřebičů kde se odpínal pouze jeden pracovní vodič (elektrické přímotopy, žehličky, varné konvice atd...). Zřejmě u spotřebičů s pohyblivým přívodem (do zásuvky) stačí odpínání jednoho pólu, protože tyto spotřebiče se zde prodávají a prošly zkouškami na bezpečnost.
Jestli výrobce topného tělesa (bojleru) nezakazuje pohyblivý přívod, tak by se to možná dalo obejít tím že se 3 fázové topné těleso s vyvedeným nulákem připojí třeba přes pětipólovou zásuvku.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od brumlaj »

- Musí se jednat o jeden prvek, který vypíná najednou? (řešením by mohly být 2 tepelné ochrany, zvládne-li kontakt 20A/240V, pak 4kW jsou bez problémů)
- Musí termostat vypínat i nulák?
U vypínače zařízení to je jasné, snad každý má bojleru předřazen "sporákový vypínač", který odpojuje všechny vodiče vyjma PE. U tepelné pojistky bych to chápal také, ale asi bych nebazíroval na tom, že všechny vodiče musí být přerušeny najednou při stejné teplotě, takže by v bojleru klidně mohly být 2 tep. pojistky. Ale proč by měl termostat vypínat vše (zvlášť u suché spirály) to by mne zajímaly argumenty. Zvlášť pokud bych měl požadavek, že pokud teplota poklesne pod řekněme 30 stupňů, tak připojit na ohřev další spirálu......... Co na to říkají předpisy? Tak jak to píše tomas, tak bych řekl, že stačí ten "sporákový vypínač" do zdi a lipa.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od gupa »

Logicky odpojování N na termostatu a pojistce bude kvůli galvanickému odpojení živých přípojů k zařízení v případě poruchy a nepřítomnosti proudového chrániče, tj např. při proreznutí šachty. Tepelná pojistka vypíná jako nastavená někde u maxima možné teploty, termostat oproti tomu je nastavitelný. Jištěno je to vícekrát, jednou na vodě pojišťovákem a druhak tou tepelnou pojistkou, dále jistič a chránič.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od goodbie »

a proč by nebylo možno termostatem a havarijním termostatem propojené do serie ovládat cívku nějakého stykače co snese potřebný proud a vypne vše co je třeba???
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od brumlaj »

goodbie píše:a proč by nebylo možno termostatem a havarijním termostatem propojené do serie ovládat cívku nějakého stykače co snese potřebný proud a vypne vše co je třeba???
je na to zapotřebí elektrická energie. Tedy krajní řešení.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek