Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Zdravím vás. Tak po dlhej dobe vás zas s niečim otravujem. Už dlhšiu dobu dumám a hľadám spôsob ako meriať mojich 19 článkov. Postupom času som upustil od toho že nemusím vedieť presnú hodnotu napätia daného článku. Chcel by som aby som mohol aspom keď moje NiCd sa rozbalancujú alebo majú niektoré horšiu kapacitu tak aby pri napätí menšiom ako napr 0,9V vypli celú sadu. Na každú sadu by bolo jedno výkonové relé ktoré ak poklesne napätie odpojí jednu sadu. Chcel by som takúto ochranu použiť preto aby som ich nevybíjal na úplnú nulu. čo sa mi bežne stáva :evil: . Toto by som chcel riešiť pomocou nejakých OZ a nejakej spätnej väzby. Automatizácia nejak nepripadá do úvahy lebo príde mi to strašne finančne náročné. Rozmýšľal som aj nad použitím S7-300 a modulu SM331 ktorý dokáže merať 8 napätí v nejakom rozsahu a takýchto modulov by som použil viac. Toto by som mal doma. Ale zas problém nastáva pri programovaní lebo S7-300 mi príde moc na mňa náročná. Ale keby sa mi to podarí tak na to presuniem všetko riadenie. Chcel by som sa teda hlavne spýtať na tie OZ ako by ste to riešili. Ďakujem moc za každú radu a pomoc. Prajem veľa slnka pokiaľ neprší ;)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od kodl69 »

tohle už se řešilo jinde, INA149 a už je to asi hotový... https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 149#p35544
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od camel1cz »

Mě by v této souvislosti zajímalo, jestli někdo neřešil nějaké relé nebo jiné udělátko, které by na základě informace z automatizace (třeba arduino) dokázalo odpojit sadu článků. Rád bych něco levného, spolehlivého a s malou spotřebou (bude to vlastně pořád v sepnutém stavu).

Klasické relé se mi nelíbí, protože na plánované proudy v řádu 100 A DC to bude asi šílená pálka.
Polovodičové SSR má zbytečné ztráty.

Napadlo mě něco jako mechanický spínač ovládaný krokáčem - ale bude to zase šílený bastl. Jak to řešíte vy? Smíříte se se ztrátou těch pár wattů v SSR?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od MareC3k »

Ja pouzivam na taketo odpajanie bistabilne rele, zvladne 100A, takze celkom pohoda. http://eskutr.cz/cs/jistice-kontaktory- ... -100a.html
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

toto by nestačilo ? http://shop.mypower.cz/bistabilni-rele- ... v-100a-683

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od camel1cz »

Díky pánové, odkazujete stejné relé :-) a vypadá dobře! :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ja používam kontaktor od ondrozf. Je na prúd 260A a je bistabilný. Dal mi ho za 17€.


K téme: Kodl: v tej téme sa to riešilo. Ale nevyriešilo sa to tak ako som predpokladal. Teraz hľadám jednoduché riešenie, lacné riešenie. Nepotrebujem to pripojiť k raspberry alebo neviem čomu. Potrebujem aby to bolo jednoduché a spoľahlivé. Tj. nejaký OZ na ktorom si nastavím U napr min 1V a vtedy odpojí celú sadu. IO ktorý je spomínaný v téme teda INA149 stojí 4€. Čo z ďaleka presahuje moju predstavu. Keď si predstavím že jeden IO sa použije na meranie jedného článku tak výsledná cena na 60 článkov by bola 240€. :? Určite by potešilo lacné riešenie nielen mňa.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od antilop »

TLC27L4 ?? Čtyřnásobnej přesnej OZ od texasů s minimalizovaným biasem. Tj. offset mezi vstupy to bude mít přijatelně malej, vlastní spotřeba bude taky výborná (nebude to vybíjet sadu) a rychlost zde není vůbec potřeba. Vybrat třídění podle nejmenšího offsetu, tj. suffix B případně 9 co se povede sehnat. Podle mě ideální prvek na tuhle úlohu. Vzít jich sestavu tolik co je článků v zapojení jako diferenční zesilovač (to jsou 4 odpory) a výstupy z každého jsou rovnou obraz napětí příslušného článku bez ohledu na to kolikátý je v sadě (lze nazrcadlit v poměru 1:1 tj. 0.9V ale případně spíš asi přizesílit na nějakou žádanou hodnotu třeba 1.5V = 5V rovnou pro převodník arduina). Co se udělá s výstupem je pak už dle přání, buď se to všecko zavede na nějaký uP (arduino) který z toho něco vymyslí což je asi nejrychlejší anebo se to komparátorem vyhodnotí a dle toho se nějak zareaguje. Podle mě je nejtěžší převést tu seriovou baterii na napětí úměrné jednomu každému článku tj. udělat všecky ty diferenční zesilovače.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Neviem či sme sa pochopili. Chcel by som nejaký obvod. Nejdem hovoriť že to robí OZ. Napr na balenceroch pre Life sa používajú také IO ktoré ak dosiahne určité napätie tak zapne záťaž atď... Taký obvod hľadám aj ja len nebude zapínať záťaž ale nejaký IO vyhodnotí napr to že v jednej sade bude tých IO 5 ak by mali 4 vstupy a zopne relé ktoré odpojí sadu pri nízkom napätí. Keď stúpne napätie na určitú hodnotu napr na 1,2V tak ju späť pripojí. Nebola by aj nejaká schéma? Pretože takýmto slaboprúdarským veciam sa moc nerozumiem. Ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od antilop »

Asi jsme se nepochopili. INA149 je výrobek Texas Instruments a byl zmíněn v příspěvku na který jsem reagoval, je to integrovaný obvod tj součástka. Je to dost drahý a dost blbě sehnatelný diferenční zesilovač a je to principem operační zesilovač (je uvnitř obvodu) zapojený jako diferenční zesilovač s jednotkovým zesílením (jedna z mnoha možností jak zapojit operační zesilovač). Tj. já to chápal tak, jak nahradit tento drahý obvod ve chvíli kdy jich potřebuju 60ks. A jak to nahradit byl můj návrh použít přesný OZ TLC27L4 který by po připojení 4ks vnějších prvků dělal přesně tu stejnou úlohu s dostatečnou přesností a stabilitou. Celé 60x. Výsledkem tohoto obvodu je v podstatě jen to, aby vám "prozradil" napětí na každém jednom NiCd článku a aby toto napětí bylo určené proti společné zemi. Tedy tímto zapojením 60ks obvodů se dozvíte kolik je na každém článku napětí ve voltech. Pak už na základě znalosti těchto 60ks napětí vyrobíte nějakou logiku jak s nimi pracovat. Tj. něco je za vás změří (jeden za druhým) a dle výsledku měření pak něco rozhodne (že to vypnout protože něco). Tolik na vysvětlenou. Pakliže není elektronika vaše hobby tak na tento příspěvek rovnou zapomeňte.

Schéma obvodu by nebyla, musel by se navrhnout. Principem je to 60ks diferenčních zesilovačů zapojených po jednom na články jejichž výstupy vedou kamsi (do toho obvodu který rozhoduje kdy vypnout či jinam). Ty diferenční zesilovače by se zapojily např. stejně co je v INA149 viz katalog str.5 vnitřní zapojení ale lze i jednodušeji. Je v něm ten operák a ty odpory (zde 5ks ale pro váš úkol stačí 4). http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ina149.pdf. Obecná schémata diferenčních zesilovačů pak k nahlédnutí třeba zde: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... pvar6.html Skutečně to pouze odečítá dvě napětí od sebe (případně pak přizesílí výsledek) a zapojuje se to mezi svorky každého článku a odečte je to od sebe a na výstup pošle jejich rozdíl (tj. napětí jednoho článku). Výstupem je napětí na tom kterém článku vztažené proti zemi což je ten důvod proč se to takhle převádí pomocí OZ.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od Frenky »

Rýsuje se ještě jedna možnost jak situaci řešit.
Uživatel tohoto fóra "Dreambox" objevil na internetu u Číňana tento udělátor. :read:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ery#p28720

Měří to 16 ks řlánků a výstupem by mohlo být nějaké programovatelné relé, víc nevím. Bylo by vhodné "Dreamboxe" oslovit, třeba by to někam vedlo, nevím. :dontknow:

Tady jsem to našel na internetu
http://www.chargery.com/cellsaver16s.asp
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od gupa »

Já bych to nedramatizoval, podle toho co čtu jde asi o tři sady, v každé je jeden článek co se rozhodne spadnout jako první. To jsou tři zpětné vazby což jsou tři odepínače. Když ten článek zrepasuji a bude tvrdší než jiný, nasadím odepínač na jiný co je zrovna nejměkší. Nevím zda by tam neměla být i nějaká prodleva, jen zjistit že padá a odepnout je logicky další navazující problém co spotřebič nijak nezajímá když má fungovat a potřebuje šťávu. Nevím zda jsou ty tři sady nějak postupně přepínány, ale asi tak by to mohlo fungovat. Paralelně propojené tři sady v sérii stačí v podstatě jeden odepínač s jednou zpětnou vazbou co zjistí pád napětí, protože zpravidla u starších článků to padá současně - paralelně vždy jeden nebo dva zaráz.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od Frenky »

007ToMMaS píše:Ja používam kontaktor od ondrozf. Je na prúd 260A a je bistabilný. Dal mi ho za 17€.

:? Určite by potešilo lacné riešenie nielen mňa.
Laciné řešení by opravdu potěšilo všechny, ale takové laciné řešení patrně neexistuje. Nebo o tom nevím. :mrgreen:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Problem by to riesilo. Len alarm funfuje od 2v do 4,3v co mi moc nevyhovuje.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od rva »

007ToMMaS píše:Problem by to riesilo. Len alarm funfuje od 2v do 4,3v co mi moc nevyhovuje.
Možná jsem to celkem nepochopil, ale já baterii odpojím přes bistabilní relé. Vyhodnocuje to celllog (2x) ovládající relátko
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od antilop »

Jo. A tazatel ma NiCd clanky takze potrebuje odpojit pri 0.9V asi tak. Takze mu cell log az zas tolik nepomuze. Taky pak ma tech clanku nejak hodne.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od pezizka »

Tato debata mi připadá dost divná. Zastávám názor, že kdo má na opici, misí mít i na banány :lol: Asi nebude pravda měřit 20 článků i s vypínáním baterie a nejlépe s přenosem info na mail a do GSM za cenu max do 3000,- Kč a to minimálně trojnásobně jištěné. Já investoval víc do ochrany svých LiFePo ::mute:: Mně za to stojí :mrgreen: Vše ná svoji cenu, nebo ne? Doporučuji vyvinout naprosto ideální systém za pár kaček a rád se ukloním, ba co víc, rád jej zakoupím :yes: Při těch investicích do systému, na ochraně vlastních investic chcete až tak žgrglit :shock: To se Vám může lehce vymstít, a potom bude pouze :hell: :eek2: :sm1: :uh: Jinak na ochranu baterie používám "motorizovaný" bateriák z náklaďáku (není bistabilní, umí jen baterii odpojit) 2kA 8-) Je to domobrana, ale funguje to :P Jen připomenu, a mám to na vlastní kůži vyzkoušené, musíte také odpojit FV pole, jinak bude :hell: :hell: :hell: :hell:
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od rva »

antilop píše:Jo. A tazatel ma NiCd clanky takze potrebuje odpojit pri 0.9V asi tak. Takze mu cell log az zas tolik nepomuze. Taky pak ma tech clanku nejak hodne.
Celllog může zapojit přes 2,3,4,5 článků a vyhodnocovat součet napětí. Samozřejmě přes čím více článků měří, tím větší šance, že jeden článek bude moc mimo. I tak to je pokrok, oproti měření součtu přes 19 článů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od dedo »

2 pezizka: Neviem presne, čo sa deje v NiCd pri overdischarge, ale rozhodne to nie je taká katastrofa, ako v LiFe. Stalo sa to aj mne, a nejakú vážnejšiu degeneráciu článku nepozorujem. Navyše investícia do NiCd býva menšia, než do LiFe. Takže to nie je o banánoch pre opicu, ale skôr o tom, aby sme opicu nekŕmili kaviárom a šampanským.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojenie sady pri poklese napätia pri nízkom napätí.

Příspěvek od PavelR »

Taky se mi to u nicd stava .... jde o to ze tim padem klesa vyuzitelna kapacita celeho akupaku a to je zasadni problem u jiz tak sirokeho napeti u nicd.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek