montáž aku packu

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

montáž aku packu

Příspěvek od mopadzi »

Zdravím
konečně jsem se dostal k montáži... mám 16ks 200Ah wide článků. Otázky pro znalé
1.musím články stáhnout svorníky k sobě? proč?
2.pospojování článků nechci dělat Cu pásky, kvůli mechanickému namáhání vývodů. Nevíte kde se dá sehnat
Cu pletence z drátků 0,1mm bebo hotové silové propojky?
3. Jaký doporučujete průřez propojek pro tyto články
Děkuji a přeji hezký slunečný den
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: montáž aku packu

Příspěvek od brin »

Zkus zajít do sběrny kovů, pletence z mědi by tam mohli mít z vinutí nějakého velkého el. motoru.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: montáž aku packu

Příspěvek od Pan Taum »

Články se k sobě stahují z důvodu prevence vyboulení stěn.
Nejčastější příčiny vyboulení jsou výsledkem týrání LiFePOček:
- dlouhodobé nabíjení na víc než 3,6V (těžké nevratné vyboulení)
- dlouhodobé vybíjení proudy nad 0,5C (lehké vyboulení)
- dlouhodobé nabíjení proudy nad 0,5C (lehké vyboulení)
- dlouhodobé uložení ve stavu "totálně vybito" svorkové napětí pod 2,0V (nevratná chemická reakce)


Měděné pásoviny se neboj, stačí vyvrtat díry o pár milimetrů větší než šroub a vznikne tím prostor pro malou dilataci. Něco roztažnosti také poberou samotné články, mrkni na řez.
WinstonThundersky90ampSectionCut05.jpg
http://www.diyelectriccar.com/forums/sh ... 410p2.html


Průřez si zvol podle procházejícího proudu, já jsem použil Cu pásovinu 25x 3mm
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: montáž aku packu

Příspěvek od kodl69 »

a co poloha, nikde jsem nenašel, jestli je možný baterky dávat na ležato, mě by to pasovalo, měl bych vývody pěkně dopředu....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: montáž aku packu

Příspěvek od ota »

Pro spojování LFP používám Al pásovinu 35 x 4 mm. Při proudech okolo 50A jsou na propojkách úbytky 8mV. Měď by byla lepší, ale moje Winstony mají oba vývody Al, tak jsem použil stejný materiál ze starého rozvaděče. Předtím jsem používal jakési inkurantní spojky z pletené Cu, průřez odhadem 10-15 mm2 z úbytek na každém byl v řádech desítek mV.
Ještě bych měl pár tipů pro montáž: Dlouho jsem hledal jednoduché krytky na šrouby M14 na vývodech. Nakonec jsem zjistil, že se dá použít víčko z PET lahve, takže nehrozí zkrat, pokud cokoli kovového spadne na vývody.
Taky se mi už asi 2x osvědčilo mít stranový klíč 21, kterým utahuji šrouby omotaný po celé ploše izolačkou. Klíč nebo Gola vypadne z ruky ani nevím jak a pokud šlusne vývody, přivaří se k nim a nedá se utrhnout.
Baterie naležato výrobce nedoporučuje. Nejspíše proto, že pokud dojde k uvolnění přetlaku v akumulátoru ventilem, neuvolní se plyny, ale i elektrolyt, který asi nebude uplně zdravý.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: montáž aku packu

Příspěvek od Frenky »

Ještě jedna rada pro práci s akumulátory ode mne. Sundejte si hodinky a kovové ozdoby (náramky, řetízky apod.) Jednou se mi takhle přivařil kovový náramek od hodinek k sobě a to byl tanec. Hodinky ne a ne sundat (zámek se přivařil). Hodinky mám dodnes na zápěstí i když si je sundám. :lol: :mrgreen: :lol:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: montáž aku packu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

k otázkám mohu čeco málo napsat :write:
1. poloha :
- u všech článků v plastové krabičce s přetlakovým ventilem jedině a pouze na stojato ventilem vzhůru ... v článcích je tekutina jež by při případném odpuštění přetlaku unikla ven , nemluvě o nerovnoměrném zaplavení elektrod :hell:
- u prismatických článků bez přetlakového ventilu je pracovní poloha naprosto libovolná ... viz. baterka v mobilu ;) .

2. propojování článků :
- krabičkové články propojovat nejlépe pocínovanou měděnou pásovinou či plocháčem ... cín kvůli snížení galvanické korozi , nebo čistou mědí a na hliníkové vývody použít cual podložky .
- prismatické články mívají pájitelné vývody , ale ty co mám doma zrovna ee :( poniklovaná měď :) a hliník :? . V takovém případě je lze spojovat sevřením mezi distanční plocháčky (hliník) pomocí šroubů .

3. nářadí :
- zaizolování je více než vhodné ... mě se povedlo utavit kus malé goly pouhými třemi LiFe články :uh: . Šroubováky používám jedině elektrikářské a potřebné klíče obaleny až třemi metry PVC izolačky .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: montáž aku packu

Příspěvek od shuty »

abrams píše: 2. propojování článků :
- krabičkové články propojovat nejlépe pocínovanou měděnou pásovinou či plocháčem ...
ako najlepsie pocinovat medenu pasovinu?
je na to nejaka osvedcena metoda alebo to len proste spravit pajkovackou?
napada ma pouzitie instalaterskej pasty na medene trubky alebo som niekde vydel nejaku chemikaliu ktora sa rozrobi vo vode a ta pasovina sa tam ponori.
ako to pocinujete vy ostatny?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: montáž aku packu

Příspěvek od DanoP »

Co si slubujes od pocinovania? Ak to ma byt na kontakty tak rucne pocinovanie nie je asi najlepsi napad, potrebujes rovne plochy co budu na seba doliehat a to rucnym pocinovanim tazko dosiahnes. Ak ide o kombinaciu med/hlinik doporucuju sa cupal podlozky, ale pre suche prostredie by namal byt problem ani priamo styk Cu-Al, pripadne tam dat pastu na taketo spoje (ktorej hlavnou ulohou je zabranit pristupu vlhkosti do spoja).https://cz.traconelectric.com/product/V ... elina-150g
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: montáž aku packu

Příspěvek od beethowen »

Doporučuji toto: https://www.funchem.cz/www-funchem-cz/e ... en-1000-ml
Funguje to dobře. Dle doby ponoření se ti udělá patřičná vrstva. Je dobré materiál před cínováním vyleštit a samozřejmě dobře odbastit (louh a případně aceton).
Tak nějak to potom vypadá.
Tak nějak to potom vypadá.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: montáž aku packu

Příspěvek od redcrown »

A ten Funchem posílá? V minulosti jsem to řešil a byla na to dost špatná reference. Dost to vypadalo na podvodný podnik.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: montáž aku packu

Příspěvek od kodl69 »

Akorát pořád nevím, k čemu je to pocínování dobrý. Kvůli vyššímu odporu cínu na ploše kontaktu? V jedné nejmenované rozvodně nechali konce přípojnic poniklovat, "aby to bylo lepší" a bylo, musely se všechny ty přípojnice vyměnit, protože nikl je tvrdej, a dosedalo (nikl na nikl) to jen na pár bodech, tak se to vytavilo...
to redcrown: kdysi jsem tam objdenával černící sůl a klaplo to.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: montáž aku packu

Příspěvek od beethowen »

redcrown píše:A ten Funchem posílá? V minulosti jsem to řešil a byla na to dost špatná reference. Dost to vypadalo na podvodný podnik.
Posílají, ale stojí to něco víc, protože se to musí posílat ADR jako "nebezpečné zboží". Šlo to tuším Toptransem.
Já osobně bych tu pásovinu asi taky necínoval, pokud na to vyloženě nepůjdou hliníkové oka a nebude to v nějakém agresivním prostředí. Nicméně tím chemickým cínováním se tam udělá vrstva jenom velmi slabá.
Rotok se dá i vyrobit. je to směs síranu cínatého, thiomočoviny a kyseliny sírové. Ale suroviny se dost blbě shání v malém a bez živnosťáku. Vyjde to potom podstatně levněji.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: montáž aku packu

Příspěvek od NOPARasito »

Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: montáž aku packu

Příspěvek od shuty »

kodl69 píše:Akorát pořád nevím, k čemu je to pocínování dobrý. Kvůli vyššímu odporu cínu na ploše kontaktu? V jedné nejmenované rozvodně nechali konce přípojnic poniklovat, "aby to bylo lepší" a bylo, musely se všechny ty přípojnice vyměnit, protože nikl je tvrdej, a dosedalo (nikl na nikl) to jen na pár bodech, tak se to vytavilo...
to redcrown: kdysi jsem tam objdenával černící sůl a klaplo to.

tak ja uz neviem. jeden vravi tak druhy tak a teraz sa v tom vyznaj. ale asi sa na to pocinovanie vykaslem. vyrobcovia medene origo prepojky pre lifepo tiez nedodavaju pocinovane takze...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: montáž aku packu

Příspěvek od beethowen »

NOPARasito píše:https://www.vyroba-dps.cz/Pocinovani-DPS-c14_0_1.htm
Tohle nekdo zkousel ???
Je to to samé jenom nesmíchané v prášku. Ale cena je minimálně 5-ti násobná. Ta směs z toho Funchemu je odzkoušená a v pohodě.
Mám tu asi tak 3litry, ale asi tak půl roku staré. Nevím jaká je životnost.
Pokud by někdo chtěl může si přijet pocínovat.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: montáž aku packu

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahojte,
Známy kúpil batériu lifepo4 EVE 230Ah/48V.
Riešime jej správne uloženie a umiestnenie v chate.
Chata je drevenná, tak sme vymysleli že by bolo bezpečné spraviť jej kovovú nádobu pričom vnútro by bolo vystlané nejakým nehorlavym materiálom ale tvrdým aby sa zabránilo nafúknutiu článkov a skrwtom o steny....

Aby to bolo úplne mimo dreva by sme to dali najradšej do pivnice. pod schody, tá je jediná betónová a má ťažké kovové dvere tak je tam predpoklad že by to byť aj odolné pri nejakom probléme.
V pivnici by bola stabilná teplota okolo 15°C ale vlhko.
Vadí týmto článkom vlhkosť?
Alebo ako by ste riešili danú situáciu vy?

S pozdravom Tomáš.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
soami
Příspěvky: 519
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Reputace: 40
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: montáž aku packu

Příspěvek od soami »

Vadí kontaktům - ty by měly být v suchu. Do vlhkého sklepa určitě ne. Pokud je to aku k FV, tak měnič by měl být někde poblíž - a opět, do vlhka ne.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: montáž aku packu

Příspěvek od 007ToMMaS »

soami píše:Vadí kontaktům - ty by měly být v suchu. Do vlhkého sklepa určitě ne. Pokud je to aku k FV, tak měnič by měl být někde poblíž - a opět, do vlhka ne.
Menič by bol o 2m vyššie už v technickej v suchu. BMS by bola v plastovej krabici s IP68 krytím s utesnenými prechodkami....

Kontakty by sa ošetrili nejakou vazelínou aby neoxidovali...
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: montáž aku packu

Příspěvek od vla »

Tak něco z praxe: Mám stejný problém, ve sklepě chatky instalována elektrárna při vlhkosti v zimě několik měsíců v kuse 100%, bez kondenzací. Měnič 2,5 KW, life 5 KW a příslušné regulátory. Zatím po první zimě vše bez problémů, bez viditelných známek zoxydování, bez zahřívání spojů proudy kolem 100A. Takže ani závažnější oxydace ve spojích zatím není. Pokoušel jsem se vlhkost nějak snížit různými variantami trvalé ventilace, odvlhčovacími tabletami a prakticky bez zlepšení. Takže zatím provozuji takto a uvidíme co bude dál.
Nemám rád tenhle stát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek