lednice + měnič = haluz

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Tohle rad rozeberu a prodiskutuji, protoze domnivam se, ze ekvivalence by mela platit v nikoliv ve W ale ve Wh. Zkusim uvest priklad (Ponechejme prosim stranou otazky tykajici se narocnosti rozbehu zarizeni, ucinnost uvazujme u vsech prvku 100%, protoze to jsou jen koeficienty, ktere budou zvysovat naroky na jednotlive prvky)

Vim, ze budu provozovat spotrebice, jejiz uhrnna denni spotreba bude rekneme 3 kWh s vyrovnanym odberem bez vyraznych spicek. Tedy okamzity odber bude 125 W. Z tohoto pohledu by vyhovel i menic 150W (ponechejme ted stranou otazky rozbehu apod.)

Mam tedy 3kWh denniho odberu. Dalsi otazka kterou se budu muset zabyvat je, jak dlouho chci ci potrebuji byt schopen dodavat energii aniz bych mel dodavku. Od toho se mi bude odvijet kapacita baterii. Pokud budu uvazovat onech 3200Wh denne, tak to vychazi na baterie s minimalne totoznou kapacitou, tedy 3200Wh pri potrebe zalohy jeden den, 6400 pri potrebe dvou dnu. Prikladem pro system s bateriemi 24V bude 3200 Wh odpovidat bateriim 3200/24 = 133Ah (Opet uvazuji se 100% ucinnosti a se 100% vyuzitim kapacity, na podstatu uvahy to nema vliv).

Tech 3200 Wh budu muset zaroven dostat kazdy den i z panelu. A zde je podle me kamen urazu. Pokud budu uvazovat, ze v lete mi na panely sviti 12 hodin denne a panely ziskavaji 90% Pp, tak mi 3200 Wh dodaji panely s Pp = 3200/12/0,8 ~ 330Wp a jsem spokojen. Uz tady ovsem vidim, ze instalovany prikon panelu je na dvojnasobku vykonu menice a to jsem jeste zanedbal veskere ztraty, ktere budu muset ovsem dodat take z panelu.
A ted si reknu, ze bych rad dostal totozne mnozstvi energie i ted v rijnu, kdy na panely uz nesviti 12 hodin, ale treba jen 7 a byva casteji pod mrakem, takze efektivita uz neni 90% ale treba 25 %. A stejnym vypoctem dojdu k cislu 1820 Wp.

Cili muj zaver je ten, ze uvazovat pouze se spickovou vykonovou bilanci nedava smysl, nazorne jsem ukazal, ze mezi vykonem panelu a vykonem menice mam i s uvazovanim 100% ucinnosti vsech prvku rozdil jednoho radu, ale je treba uvazovat s energetickou bilanci, tj, zda v urcitem casovem intervalu je ekvivalentni mnozstvi vyrobene a spotrebovane energie. Pokud v tomto neni rovnost, tak potom bud efektivne nevyuzivam ziskanou energii z panelu anebo ji mam v horsich mesicich nedostatek.
A vzhledem k silne nevyrovnane dodavce v letnich a zimnich mesicich je pak na zvazeni kazdeho ostrovnika, ktere kriterium je pro nej prijatelnejsi. Osobne se domnivam, ze v miste, kde je slunce jedinym zdroje elektriny musim jit cestou ziskani nutneho mnozstvi energie za kazdych podminek, cili silne predimenzovany zdroj i za cenu, ze v lete budu mit nezuzitkovanou energii (pokud nemam bojler, kam to poslat, viz dal), naproti tomu v miste, kde v zime pustim spotrebice z DS a v lete zuzitkuji vse co mam (v nejakem tepelnem spotrebici), tam se priklanim k tve teorii, ze menic by mel mit stejny vykon jako panely, abych byl schopen efektivne spotrebovavat vsechnu energii v okamziku vyrobeni.
Souhlasim tedy s tebou, ze je nutne udelat rozvahu, ale s uvazenim, do ceho energii budu posilat. Pokud z toho hodlam napajet trvale bezici spotrebice s malym odberem, pak neni nutny velky menic, ale velke baterie.
Tady jsem ovsem postaven pred problem odberu prerusovaneho charakteru s extremne velkym zaberovym proudem a malou spotrebou
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od ixo »

pezizka píše:Po instalaci jsem při provozu na ca 250W zjistil že se docela hřeje a ventilátory nic :?
Toto bol aj môj problém s Carsopu a zároveň aj predmet reklamácie. Žeravá bola maximálne a ventilátory stáli. Nakoniec sa Carspa vypínala na prehriatie.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Mira80 píše:....Vim, ze budu provozovat spotrebice, jejiz uhrnna denni spotreba bude rekneme 3 kWh s vyrovnanym odberem bez vyraznych spicek. Tedy okamzity odber bude 125 W. Z tohoto pohledu by vyhovel i menic 150W (ponechejme ted stranou otazky rozbehu apod.)
....Cili muj zaver je ten, ze uvazovat pouze se spickovou vykonovou bilanci nedava smysl, .....zda v urcitem casovem intervalu je ekvivalentni mnozstvi vyrobene a spotrebovane energie. ....
Tady jsem ovsem postaven pred problem odberu prerusovaneho charakteru s extremne velkym zaberovym proudem a malou spotrebou
Uviedol si pôvodne, že očakávaš spotrebu 1 MWh ročne, čo je priemerne 2,74 kWh denne. Zrejme nechceš len napájať kompresor, ktorý pracuje s prestávkami a nechceš k tomu trvale nechať 24 hodín svietiť 100 W žiarovku, to by možno tvoj 150 W menič umrel do najbližšieho rána ( ak by aj zvládal rozbehy ).
Vyslovene tvrdíš, že to, čo vyrobíš, chceš aj spotrebovať a to môžeš urobiť len vtedy, ak pri nabitých batériach nezahodíš žiadnu energiu. Logicky z toho plynie, že ak máš v hociktorej chvíli 1000 W z panelov, musíš 1000 W prehnať cez menič do spotreby. So všetkými zjednodušeniami, ktoré sme prijali, platí teda: Aký výkon v paneloch, taký výkon meniča. Ak máš sinusový menič 1000 W alebo viac, už sa viac nestresuj s rozbehom bežnej chladničky.

Témou, ktorou sa zaoberáme, je výber meniča pre chladničku, o tom odznelo dosť. Menič musí zapadať do konceptu systému a navrhovanie systému je iná téma, ktorá sem nepatrí. Preto na tvoj príspevok odpovedám komplexne v prílohe, ktorá ti snáď bude prospešná.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Tohle vse ale bude platit za predpokladu, ze budu mit adaptabilni zatez, ktera dokaze odebrat vsechen vykon, ktery dodaji panely v okamziku, kdy mam nabite baterie. Pokud toto nemam (jakoze aktualne nemam), tak potom odebiram v zasade porad stejnou energii bez ohledu na to, zda jsou baterie plne ci nikoliv. Ale jinak samozrejme chapu, kam ti miris a smysl mi to taktez dava
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Zasa to komplikuješ. Ak budeš mať na poludnie nabité, môžeš do súmraku ešte povysávať, uvariť kafe, pracovat na PC a dosušiť slivky (švestky) s meničom 1000 W. Adaptibilná záťaž je tá haluz, s tým by som súhlasil.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

vlkazajac píše:Zasa to komplikuješ. Ak budeš mať na poludnie nabité, môžeš do súmraku ešte povysávať, uvariť kafe, pracovat na PC a dosušiť slivky (švestky) s meničom 1000 W. Adaptibilná záťaž je tá haluz, s tým by som súhlasil.
Jo takhle :) Ja spis myslel nejaky PWM regulator rizeny informacemi od solarniho regulatoru
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od brumlaj »

vlkazajac píše:.......a dosušiť slivky (švestky) s meničom 1000 W. .......
Chyba v technologii. Švestky se nesuší, ale zkapalňují. ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

::rolleyes:: Tak to je ono ! Myslím, že nič neakceleruje rozvoj fotovoltiky tak rýchlo, ako jej nasadenie do páleníc ( nemyslel som privátnych, samozrejme !!! ) ::rolleyes::

Dotácie ležia v prachu definitívne, nebude záujem...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od fugas »

brumlaj píše:
vlkazajac píše:.......a dosušiť slivky (švestky) s meničom 1000 W. .......
Chyba v technologii. Švestky se nesuší, ale zkapalňují. ;-)
Nic není ztraceno.Proces zkapalnění se dá realizovat i po případném nešťastném usušení :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

vlkazajac píše:::rolleyes:: Tak to je ono ! Myslím, že nič neakceleruje rozvoj fotovoltiky tak rýchlo, ako jej nasadenie do páleníc ( nemyslel som privátnych, samozrejme !!! ) ::rolleyes::

Dotácie ležia v prachu definitívne, nebude záujem...
Tak kde jinde ti to vstupni kapital zhodnoti 51% nez v koralce
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od kodl69 »

No vidíte to, já mám 1,5kWp panely, baterky 40Ah/50V a měnič 8kW :)
Sice mě trochu trápí spotřeba měniče bez odběru, ale LIFEPO4 v téhle kapacitě dávají 80A bez odmluvy, a mám možnost rozšiřovat panely a baterky bez dalších investic do regulátoru, měniče, a vůbec. Třeba včera svítilo tak intenzivně slunko :cry: , že za celej den bylo elektriky na uvaření dvou solárních káv. Stejně tak dokážu vyprat pračku prádla na 40st. vpodstatě bez slunka, jenom z baterek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Frenky »

kodl69 píše: Třeba včera svítilo tak intenzivně slunko :cry: , že za celej den bylo elektriky na uvaření dvou solárních káv. ......
Když Vám tam tak intenzivně v tomto období svítí slunko *sun* , nechcete nám trošku toho slunka poslat ? Tady je celý měsíc zamračeno a přímo hnusně *cloud* . Ani nevím jak *sun* vůbec vypadá :mrgreen: Kávu vařím na ČEZu a dobíjím baterky. :hell: Už aby to bylo pryč.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek