lednice + měnič = haluz

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

hurvayz píše:No někdo tu psal, že se mu rozjíždí božka s polovičním příkonem..
Asi to výrobci dělají různěji.
snad nejake odhlehceni na rozjezd, podobne resime rozjezdy pozarnich ventilatoru v unikovych cestach, ze se rozjede ventilator do zavrene klapky a po rozbehu se teprve klapka otevre
Takze u chladnicky nejaky elektromagneticky ventil k prepousteni chladiva
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

FRSO píše:
vlkazajac píše:Môže to byť zaujímavé, ale nechápem, prečo 2 relé a drahý menič? Kvôli prúdovým špičkám by som medzi menič a kompresory nevkladal relé, možno radšej stykač. Už sa opakujem, ale 3 kompresory fungujú na lacnejšom meniči, aj súbežne.
Názov tejto témy je veľmi čudný.........
Zdravím, tak tedy jaký levný měnič by utáhl ty 3 ledničky, pošli link na prodejce, taky bych rád ušetřil pro kamarády. Dík za info. Franta
Pozri pod čiaru. Predajcov je mnoho.
Carspa Pure Sine.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:
FRSO píše:
vlkazajac píše:Môže to byť zaujímavé, ale nechápem, prečo 2 relé a drahý menič? Kvôli prúdovým špičkám by som medzi menič a kompresory nevkladal relé, možno radšej stykač. Už sa opakujem, ale 3 kompresory fungujú na lacnejšom meniči, aj súbežne.
Názov tejto témy je veľmi čudný.........
Zdravím, tak tedy jaký levný měnič by utáhl ty 3 ledničky, pošli link na prodejce, taky bych rád ušetřil pro kamarády. Dík za info. Franta
Pozri pod čiaru. Predajcov je mnoho.
Carspa Pure Sine.
To je tento měnič co máš a tahá ty 3 lednice ?, tak ten bych si teda nekoupil a ani bych ho hlavně nikomu nedoporučil.

http://www.hadex.cz/g539-menic-12v230v- ... vkacarspa/
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Nekúp si a doporuč lepší za rovnaké peniaze, aktuálne pod 140 EUR / 1000 W.
Ja som spokojný, je pravda, že Rolls Royce mi v garáži nikdy neparkoval.........

Mám 24V verziu, odpracovaných má 1,13 GWh.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od pezizka »

Tuto 1kW Carspu jsem měl taky, ale 12V. Koupil jsem ji taky v akci za super cenu :) Protože jsem věděl, že do akce půjde až po záruce, řádně jsem mu dal cvičně zahulit. Vše OK :mrgreen: Po instalaci jsem při provozu na ca 250W zjistil že se docela hřeje a ventilátory nic :? Rozdělal jsem jej asi po 2 dnech provozu a radši přepojil oba ventilátory, aby běžely stabilně, teplo je sviňa a jistota je jistota :lol: Docela mne zarazilo, že už za tuto dobu byly jasné stopy tepla na řadě odporů (funí na ně ten vnitřní ventilátor) a taky krásně zahnědlá (původně bílá) fixační hmota okolo výkonového odporu přesně mezi elyty :shock: Každopádně ventilátory udělaly své, teplota mírná a já :P Na druhý den večer začal pištět, prý nízké napětí. Až na desce bylo 13V :roll: Nebylo času tak jsem piezo :wood: s tím, že to pořeším až bude čas. Někdy v noci :hell: a ráno funus. Zvládl 16 kW :evil: Toť má zkušenost. Někomu dobře slouží, někomu ne. Stačilo jednou a s tím co jsem viděl uvnitř, už nechci. U mne to bylo laciný, dvakrát placený. Cena není vše ;) Ten co má vlkzajac se ale činí :D, ať mu to vydrží. Jo a Rollse taky nevlastním :cry:
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Ďakujem za pekné prianie, snáď to počuli aj kondenzátory v meniči.....Očakávam, že tie by mohli byť príčinou budúceho zlyhania.
Pre poriadok vo faktoch - dva ventilátory má Carspa 1000 W s modifikovanou sinusovkou. Takže nehovoríme asi o tom istom meniči.
Menič s úplnou sinusovkou má vetrák jeden a na moje prekvapenie netlačí vzduch dovnútra, ale ťahá von.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

vlkazajac píše:Nekúp si a doporuč lepší za rovnaké peniaze, aktuálne pod 140 EUR / 1000 W.
Ja som spokojný, je pravda, že Rolls Royce mi v garáži nikdy neparkoval.........

Mám 24V verziu, odpracovaných má 1,13 GWh.
Ospravedlňujem sa za preklep, 1,13 MWh je správne. Ďakujem slušákovi, ktorý ma na to upozornil.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od pezizka »

I tak je to solidní. Mluvíme ale o stejném měniči. Byl jsem pro sichr překontrolovat zbytky, než to děcka proženou šrotokovem :D Na nálepce pure sine. Ten druhý ventilátor byl uvnitř, řekl bych 40x40x10. Zneužil jsem čísi fotky zde z fóra a označil ona místa. Škatule má sice lehce jiné nálepky, ale je to to samé. Žlutá pozice je ventilátor, modrá odpor mezi elyty ( u mne byla použita fixační hmota), červená je řada odporů a ty solidně zatápěly :oops:
Přílohy
měnič.jpg
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

pezizka píše:I tak je to solidní. Mluvíme ale o stejném měniči. Byl jsem pro sichr překontrolovat zbytky, než to děcka proženou šrotokovem :D Na nálepce pure sine. Ten druhý ventilátor byl uvnitř, řekl bych 40x40x10. Zneužil jsem čísi fotky zde z fóra a označil ona místa. Škatule má sice lehce jiné nálepky, ale je to to samé. Žlutá pozice je ventilátor, modrá odpor mezi elyty ( u mne byla použita fixační hmota), červená je řada odporů a ty solidně zatápěly :oops:
Zdravím, je to tak jak píše pezizka, vlkazajac má kus, který je nějaký lepší, tak zatím funguje dobře, já už ty čínské HF sinus měniče po 1 zkušenosti s 2Kw UPS nemusím, kdo ale vyzkouší jednou třeba Victron, nebo Studer, tak opravdu rychle zapomene na čínu, lepší je opravdu počkat a došetřit si více na kvalitní měnič a budete mít klid a jistotu na více let.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od olozx6r »

Ta fotka byla ode mě, kupoval jsem ho jako použitej, kdy pán tvrdil, že fachal fakt dlouho a kvalitně. Mě natočil 80kW, kdy taky dostával záhul (rychlovarka, klima, horkovzdušná pistole), pak jednou vyhořely pojistky a pak se začal nějak sypat. Je na opravě a aspoň mi to připomnělo, že se musim optat, jak oprava postoupila. Potřeboval bych silnější, ale ne za 12000 :-(
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Tak to je pre mňa prekvapenie, že by vnútri bol druhý vetrák. Ešte som nemal dôvod menič otvárať. Pre tých, čo táto téma zaujala, prikladám priebeh Ubat počas 3,5 hod po ukončení nabíjania, teda nerušený prírastkami z regulátora. Je to detektívka, 3 rôzne poklesy napätia, z toho dva Carspa + mraznička (zabiják) + chladnička a jeden Victron + mraznička. Zápis je každú 0,25 s.
3x kompresor.jpg
Malá nápoveda o dĺžke utrpenia meniča, vľavo mraznička 3,5 s (zabiják) a chladnička 1,5 s.
spicky.jpg
Pripadá mi účelné zopakovať, čo som už referoval na fóre. Carspa zvládne so starosvetskými spotrebičmi to čo vidíte na grafoch, naopak pre mrazničku s novou technológiou ( a s odberom 10 W v prestávkach ) som musel kúpiť Victrona, ktorý si s ňou poradí a na prvom grafe treba vyvolaný pokles napätia pohľadať.

Pre poriadok uvádzam, že tretí kompresor, ktorý ťahala Carspa, je teraz vypnutý, záložná stará mraznička je nehorázny žrút.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

teda , berete to tu pěkně ze široka :yes: . Za sebe píši : má-li měnič soft-start (né jen napsáno ale opravdu jej umí) , tak by neměl být problém rozjet 1kW měničem postarší lednici . Upravovat strojní zařízení lednice ve snaze omezit potíže při rozběhu mi připadá poněkud za vlasy přitažené ;) .
Ale napadá mne (pokud to tu někde již nezaznělo) roztočit motor přes přiměřený rezistor pro omezení odebíraného proudu a po pár vteřinách onen rezistor překlenout relátkem pro plný výkon motoru :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od pezizka »

Taky zajímavé. Dle mne nějaké A++++++++ je spíš výsledkem lepší izolace. Myslím si, že účinnost kompresorů zas až tak rozdílná nebude. Kompresor potom může být taky trošku menší a ty rozběhy, jak to tak čtu jsou totálně nevyzpytatelné :? Buďto vyzkoušet, jo ale bez půjčení je to problém, a nebo to radši naťat, jenže vyšší výkon či kvalita něco stojí ;)
Pro vlkzajaca. Elyty by bylo jistě rozumné za nějakou dobu vyměnit. A taky jsem uvažoval o tom, že bych u Carspy tyto špatně dimenzované a umístěné součástky lepší nadimenzoval a hlavně oddálil od ostatní elektroniky. K tomu vyndat ze škatule a vpravo i vlevo poctivý chladič (místo oné škatule) s ventilátory :lol: To by nestálo velký peníz a myslím si, že by to dost pomohlo. Na Tristar jsem taky přidal ventilátor s termostatem a držím na něm 40°C, hlavně po té co při dlouhodobějším plném výkonu měl chladič 60°C. Taky jsem uvažoval, o výměně FETů v TO220 za jiné pouzdro s větší plochou přestupu tepla (to u té Carspy). Ale pak jsou to laborace a financování, alespoň dle mne, nic moc výrobku, sice za super cenu, ALE. No mně se do toho vrtalo, byl po záruce takže v tomto směru to byla vlastně výhoda :P Do nového bych radši nešťoural. Tak jsem opustil původní žgrglení, praštil prkenicí o stůl, zatlačil slzu zpět do oka a koupil Victron :) Zatím 200kW a :yes: Pouští si ventilátor plynule a při 250W je prakticky studený ;) Nelituji a modlím se aby to vydrželo na furt. Jak bude po záruce hned do něj vlezu, alespoň na prohlídku a ty elyty bych viděl na výměnu tak po 5 letech.
Teď vidím, že Abrams píše podstatně rychleji jak já, ten odpor není zlý nápad, ale přepínání se mi zdá zbytečně složité.Co třeba použít výkonový NTC termistor. A taky jsem si vzpoměl, že mám někde schovaný soft start z rozbrušky 220mm typu Asist, kde odešla převodovka. Menší škatulka sirek z hliníku a cosi v tom :lol: Tři vodiče. To by mohlo být taky řešení.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vata »

U mě rozbíhal lednici bez potíží 1200W Volcraft, občas se mu to ale nepodařilo v souběhu s další větší zátěží. Už rok provozuju Victrona 1200VA, a ten s ledničkou nemá sebemenší problémy ani při současném zatížení 800W čerpadlem. Myslíte-li to s FVE vážně, pak doporučuju rovnou kvalitní dobře přetižitelný měnič, ušetříte.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

A mate nekdo zkusenost konkretne s temito ?
http://www.deramax.cz/menic-napeti-p200 ... 569-c-922/
http://www.deramax.cz/menic-napeti-24v- ... 634-c-922/

Nebo je to menic k nicemu ?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Priateľu, skúste využiť systematiku, ktorú do rozdelenia tém vložil admin, alebo s veľkou výhodou použite štandardné vyhľadávanie. Odpoveď nájdete alebo nenájdete. Obidve tieto možnosti odlišujú toto fórum od Facebooku.
Aby som Vám bol predsa len užitočný, doporučujem vytvoriť si koncept systému a potom doňho hľadať menič. S istotou môžem povedať, že pre 500 Wp v paneloch a 100 Ah v batériach je 2000 W menič nevyužiteľný, resp. zbytočne veľký. Existuje určitá ( dosť široká ) hranica medzi systémom skromnejším, ktorý šetrí peniaze a systémom, ktorý poskytuje nezávislosť. S meničom 2000 W nemôžete prať ani umývať riad s priamym ohrevom vody. Na low systém je to pomerne dosť, na high žalostne málo.

Čítať, vyhľadávať a postaviť koncept je úloha, ktorej sa mnohí zhostili k svojej radosti a tiež k prospechu fóra.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

vlkazajac píše:Priateľu, skúste využiť systematiku, ktorú do rozdelenia tém vložil admin, alebo s veľkou výhodou použite štandardné vyhľadávanie. Odpoveď nájdete alebo nenájdete. Obidve tieto možnosti odlišujú toto fórum od Facebooku.
Aby som Vám bol predsa len užitočný, doporučujem vytvoriť si koncept systému a potom doňho hľadať menič. S istotou môžem povedať, že pre 500 Wp v paneloch a 100 Ah v batériach je 2000 W menič nevyužiteľný, resp. zbytočne veľký. Existuje určitá ( dosť široká ) hranica medzi systémom skromnejším, ktorý šetrí peniaze a systémom, ktorý poskytuje nezávislosť. S meničom 2000 W nemôžete prať ani umývať riad s priamym ohrevom vody. Na low systém je to pomerne dosť, na high žalostne málo.

Čítať, vyhľadávať a postaviť koncept je úloha, ktorej sa mnohí zhostili k svojej radosti a tiež k prospechu fóra.
Do jiste miry souhlasim, jenze co v pripade, ze pouzivas spotrebic s malym prikonem ale velmi tezkym rozbehem ? V mem pripade ocekavam rocni spotrebu kolem 1MWh, coz je energie, kterou dokazi vyrobit (i ze zkusenosti jinych zde s podobnym vykonem elektrarny), hledam ovsem ekonomicke reseni pripojovani tehle spotrebicu..
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Skúste nájsť v popisovaných systémoch taký, na ktorom bežali hneď 4 kompresory súbežne. U mňa áno. Pripusťme, že som na ekonomickej aj technickej hrane a chcete sa poistiť. Najbližšie vyššie riešenie je Victron 700 VA za nejakých 350 EUR, ak sa nemýlim. Ak máte však systém s 1000 Wp, časť energie nedokáže preniesť a potrebujete ďalší menič. Tvorte koncept !

Predpokladám, že stotožňujete ročnú spotrebu s výrobou.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Jasne, vyroba= spotreba, ale nevidim problem v tom, ze elektrarna je 100Wp a menic je jen 750W, protoze 1. Vyroba neprobiha 24h/denne, zatimco uvazovana spotreba bude ramcove 24h/denne (trvale provozovane spotrebice).
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Elektrárna 1000 ( tisíc ) W a menič 750 W = vadný koncept. Začnite znova.

Nemajte mi prosím za zlé, dnes sa už viac nemôžem prihlásiť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek