Vaření na propan-butanu

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am
Reputace: 0

Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Martin »

Dnes, několik dní poté, co mi přišlo vyúčtování za plyn, mě napadla zajímavá myšlenka: Co se tak odpojit od nenažrané SMP a připojit sporák na propan butan? Podotýkám, že na plynu pouze vaříme, troubu na pečení máme elektrickou. Spotřebujeme asi 15 m³ plynu za rok, což je u zemního plynu (metanu) asi 150 kWh a díky nenažranosti dodavatelů, kdy platíme jeden měsíční paušál za dopravu a druhý za dodaný plyn mě stojí 1 m³ plynu asi 75 Kč. Celkové roční vyúčtování teda dělá okolo 1150 Kč.
Pokud dobře počítám podle následující tabulky, 10kg lahev propan-butanu za 340 Kč je ekvivalentem 15-17 m³ metanu, což by mi akorát vyšlo na rok. Stačilo by přetryskovat vařidlovou desku, najít vhodné místo na bombu a odhlásit odběr plynu, ať si odnesou plynoměr třeba ke všem čertům. Úspora je sice jen okolo 800Kč/rok, ale i to je dost. A ten dobrý pocit :yes:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od mypower.cz »

problem opet za cas nastane, jak se zdrazi plyn v bombach. Ja to ted resim tak, ze maximalne vyuzivam krbovky. I na predehrati vody, ohrev jidla, pokud nejedou uplne naplno a voda nezevre, necham na nich vodu predehrat a dohreju plynem. Vetsinou vre par sekund po presunu na plyn, pak zalit kafe/caj - pouzivam 3x 1L vakuove termosky, abych nemusel zhrivat kafe/caj porad. Ryzi, testoviny a polivky, tohle ted resim hlavne na krbovkach, pac ta sucha haluz dotazena z lesa me stoji jen tu cestu do lesa. Samozrejme vsude to s krbovkama nepujde ale je to jedna z moznosti jak co nejvice snizit zavislost na plynu.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od JiříK »

Tak. A teď chci vědět, KDE mají desítku bombu za 340Kč! Hned bych si pro 10 bomb zajel! V Otrokovicích bomba 400Kč, na benzince u Makra 370Kč, v Přerově na Agipu 440Kč !!! Deset těchto bomb bych měl na 90 měsíců vaření. Situace stejná jak u Martina... Taky mi trčí žlutá trubka před barákem. A asi ju nechám trčet navěky.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše:Tak. A teď chci vědět, KDE mají desítku bombu za 340Kč! Hned bych si pro 10 bomb zajel! V Otrokovicích bomba 400Kč, na benzince u Makra 370Kč, v Přerově na Agipu 440Kč !!! Deset těchto bomb bych měl na 90 měsíců vaření. Situace stejná jak u Martina... Taky mi trčí žlutá trubka před barákem. A asi ju nechám trčet navěky.
výměna 330,- coz je posledni cena kterou jsem tam videl asi pred mesicem.
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm
Reputace: 2

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od radex »

My jsme měli až do plynofikace PB bombu 10kg pro sporák a měnila se jednou dvakrát do roka. Byl to trochu opruz myslet na to, jezdit pro ni a měnit ji.
Ale plynofikace je rok od roku mizernější strategická investice. U nás se plynofikovalo před šesti lety, a být starostou, tak se moc nechlubím předvídavostí.
Je to čím dál větší luxus, velmi pohodlné, výpadek nepamatuji - ale finančně čím dál nedostupnější. Tipuji, že 10-20% domácností pokrývá většinu spotřeby tepla plynem.
My jsme se připojili (topení, teplá voda, vaření), tři roky ale museli - z finančních důvodů - hodně přitápět uhlím. Po zateplení domu jsme si dopřáli dva roky jen na plynu (spotřeba do 22 000Kč/sezóna skousnu), teď ale tak zdražili, že sháním krbovky na dřevo i když kvůli tomu musím odsunout plno jiných akcí - třeba i FV.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am
Reputace: 0

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Martin »

Já jsem vůbec netušil, kolik to stojí, tak jsem napsal první cenu, co jsem našel na netu, myslím, že tady
No ale samozřejmě se ještě zeptám na výměnném místě, které mám blízko.
Ještě bych se chtěl zeptat těch, co mají zkušenosti: pozná se nějak, že plyn dochází? To je totiž jedna s obrovských nevýhod - pokud plyn dojde, tak jste dovařili, pokud nedojde, je škoda zatím bombu měnit. Další nevýhody jsou: nemám místo pro bombu a počáteční investice - přetryskování vařidlové desky a bomba.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Toul »

Na chatě jsme měli obyč sporák na bombu. Ke sporáku byly dodány dvoje trysky, na propan a na zemní. Vždy když docházela bomba tak byl menší tlak a tedy oheň hořel méně. JInak se to dá zjistit i podle váhy bomby. a myslím že poměrně přesně.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od vata »

jojo, vařím na pb velkou bombu, spotřeba asi 1,2/rok, cena plynu něco přes 3 stovky na benzínce. Vařím denně. V kalkulacích uvažte cenu nové bomby, pokud žádnou nemáte. Taky se hodí mít jednu rezervní.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od mypower.cz »

Martin píše:- pokud plyn dojde, tak jste dovařili, pokud nedojde, je škoda zatím bombu měnit.
Je potreba mit vzdy bomby nejmene 2. Ja mam jak dve dvoukilovky na vareni, tak dve desetikilovky pro zalozni vytapeni plynovyma kamnama, primarni jsou krbovky. Jakmile dochazi bomba, pozna se to tak ze varic napriklad hori min atd.. Snizuje se tlak. U tech dvou bomb jakmile se prejde na tu rezervni, je cas tu prazdnou vymenit a udelat z ni tak novou rezervni. S jednou bombou bez zalohy je to fakt blbé :?
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od vanous »

Lepší i tři, pokud dojde v zimně, nechat být a čekat do jara, teplem se plyn roztáhne a bomba ještě týden vydrží... nám vydrží bomba cca 3 měsíce.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od drama »

Kolik je v bombe plynu se da dobre poznat i podle teploty. Jak se plyn odebira, tak se v bombe kapalna slozka ochlazuje. V lete (resp. pri teplotach nad rosnym bodem) se to da poznat i dle oroseni. Hranice je u vetsich bomb jasna. Cili clovek nemusi cekat v nevedomosti.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od joseff »

Se spotrebou plynu jsem na tom podobne jako Martin - asi 18 m3 rocne - na plynu jen varime - a tak jsem taky pred casem uvazoval o odpojeni od "plynovodu".

Nakonec jsem od toho vsak prozatim upustil, protoze nakup/hlidani/instalace propanbutanove bomby mi pripada narocnejsi. Nehlede nato, ze pokud bych se odpojil a pak se chtel nekdy znovu pripojit, bylo by nutne udelat (a hlavne zaplatit) revizi - zatim jsem nemel cas zjistit kolik by to stalo.

Za plyn dame rocne kolem 1000,-, po instalaci FVE se to jeste trochu snizi, ale ne o moc, protoze zhruba 800,- z teto tisicovky jsou pausaly a 200,- za samotny plyn. Neni to sice uplne mala castka, ale jako zaloha to neni k zahozeni. Nechci byt zavisly jen na jednom zdroji (elektrine).

Taky porad verim, ze uz brzy bude mozne odebirat plyn z obnovitelnych zdroju jako alternativu k zemnimu plynu - bioplynky uz stoji a dalsi se buduji a existuje i zakon, ktery umoznuje vtlacovani bioplynu do potrubi se zemnim plynem, tak by nemel byt problem.

Dnes mi volali z Nano Energies a prali k Vanocum a ptali se co by pro me mohli udelat, jestli mam nejake otazky? Tak jsem se zeptal, jestli neuvazuji krome dodavani elektriny z obnovitelnych zdroju take o dodavani plynu z obnovitelnych zdroju - pan odpovedel, ze zatim asi ne, ale ze si to poznaci a proveri to. Behem 15 minut mi volal zpatky a rekl, ze spolupracuji s firmou gasinternational.cz a at se podivam na jejich nabidku, ze me urcite oslovi, ze tato firma je trochu jina a jde pry proti proudu - nevim, jeste jsem nemel cas na to mrknout, jsem zvedavy co je to zac.
vmax2
Příspěvky: 40
Registrován: ned lis 13, 2011 8:23 pm
Reputace: 0

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od vmax2 »

Tak u nas bomba vydrzi cca 3mesice jen vareni a ted 320Kc u Loun,trochu z ruky pro JiriK,jinak okolo ceny taktez do 400Kc,dnes mam pro jistotu 3bomby,driv pravidelne dosla kdyz jsem nebyl doma a pak ta skleroza.
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm
Reputace: 2

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od radex »

joseff píše: Taky porad verim, ze uz brzy bude mozne odebirat plyn z obnovitelnych zdroju jako alternativu k zemnimu plynu - bioplynky uz stoji a dalsi se buduji ...
Já v to taky doufám, mám 1km od domu bioplynovou stanici 1,6MW. V elektřině, takže v teple tam nejspíš bude nejmíň jednou tolik. Oni tím odpadním teplem suší (nebo chtějí sušit) obilí, ale něco by jim zbýt snad mohlo.
Nerad bych se plynu úplně vzdal, docela jsem na to spoléhal, jenže je to zcela mimo můj vliv.
Jinak po včerejšku - po vyvezení žumpy jsem chtěl protáhnout ucpanou přívodní trubku - docela věřím i tomu, že vaření by utáhl i bioplyn z odpadu domácnosti. Jak se tady probíralo ve vláknu "Plyn z obnovitelných zdrojů"
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm
Reputace: 1

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Veles »

A to máte jaké lahve? 33kg nebo jenom 10kg. Když vezmu, že se do 33kgPB vleze cca 14-15m3, tak při spotřebě 18m3 dvě lahve 33kg musí na rok vaření stačit bohatě.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od vata »

10 kg mi stačí s přehledem na půl roku. Vařím na tom a v létě ohřívám vodu (netopí se v kamnech).
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm
Reputace: 1

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Veles »

Když to shrnu 10kg vám stačí na 1/2 roku vaření(i s pečením?) + ohřev vody(předpokládám jenom kuchyně)? Hledám něco co by nahradilo plyn. Nechci dělat rozvod plynu. Raděj ty peníze napůl dám do těch lahví a napůl fotovoltaiky...

Můžu předpokládat, když bych pořídil 2-3x33kg + jako zálohu 2x10kg, nemám mít tedy problém i s občasným přitopením?


P.S. jelikož jsem trochu v oboru plynu. Tak ty bioplynnové hned tak nebudou. Je sice jedna testovací, u které se zkouší čištění plynu aby dosáhl kvality co je možné pustit do potrubí(aby ho nezničil), ale ta výsledná cena plynu by se nikomu nelíbila. Takže bioplynka je dobrá věc pro družstvo, které tím pokryje vlastní spotřebu(nemusí čistit, rovnou upraví kamna apod na složení co má) + maximálně hodně blízké okolí. Jinak na to zapomenout jako náhradu plynu. Když už tak co dělá mercedes, tedy jejich technologie výroby umělého zemního plynu pomocí elektřiny z větrné energie. To už budoucnost může mít.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od drama »

Na domaci vareni podle me neni problem vyrabet si vlastni bioplyn. V Indii to funguje perfektne, vyrabi je tam dost lidi. Jen vubec neodpovidaji na emaily, chtel bych od nich nejakou bioplynku koupit...
martinmm
Příspěvky: 36
Registrován: sob pro 15, 2012 8:26 pm
Reputace: 1
Bydliště: Bulharsko . Rila

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od martinmm »

Co se tyce vareni na lpg tak se staci podivat k nasim sousedum v BG , zemni plyn najdete jen v vilach a novych domech, 80% lidi v hlavnim meste sofie funguje na lpg , lidi v panelacich maji proste dve flasky a ty meni nebo si nechaji flasku naplnit . Celkem jsem byl prekvapenej ale u nich to je standart, rozdil je ve ventylech ,ventyl se sunda rucne - je nastrkovaci , zvladne ti i decko . sem tam se vymeni gumicka a je to. Sporaky maj obic , nic co teda vim a co jsme se ptal se nemeni, zadne trysky , kopute sporak a bud ho zapojite na lpg nebo zemni plyn . Problem u flasek nastava v zime kdyz ji nekdo ma na balkone nebo jaky my venku , pri mrazech vam zustane ve flasce cca 20-30 procent plynu , takze nema cenu flasku menit ale nachat ji naplnit na benzine .Jinak na samotach pozivaj lpg i na ohrev vody v karmach .
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Reputace: 0

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Fazole »

Zavedl jsem sporák na PB, plynař trysky na vrchní hořáky neměnil, pouze jednu vyčistil, sporák byl na zemní plyn a koupil jsem jej ve výkupně kovů za cca třista, za dvě lahve desetikilové jsem dal 250 Kč, regulátor ze šrotu, a hadici přinesl plynař, dostal sto korun za práci a šálek kávy. Zkuste nejbižší výkupnu kovů a určitě se domluvíte.

Odpovědět