Stavba panelu z článků

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Stavba panelu z článků

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
Mám po tátovi samostatné články.Chtěl bych z nich postavit panel a tak se chci zeptat,jestli jste někdo takovou věc dělal?
Vím,že článek sám o sobě je velmi křehký,takže je to práce v rukavičkách.Na desku bych je nalepil transparentním silikonem(to je už vyzkoušeno).Jako překrytí zhora,táta tenkrát někde vyčetl,že je dobré použít lodní lak.Ten to určitě ochrání před vlhkostí,ale bál bych se třeba krupobití.Dát přes to sklo se mi moc nechce,protože by tam vzniknul prostor,kde bude dost horko.Máte prosím někdo v tomto zkušenosti?I nápady jsou vítány ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

Dělal jsem to normálně mezi dvě skla a funguje to dodnes (3 roky) jako nové. Je to několika (pěti) mými kusy i lidí na netu vyzkoušený návod, který je bezproblémový.

Jako rozpěrky mezi těmi skly se používají plastové křížky (ty nejmenší) co se koupí na vymezování dlaždiček, jestli jsi někdy někde dlaždičky pokládal, tak budeš vědět.

Dělá se to přesně obráceně:

1) položíš vrchní sklo precizně vyčištěné
2) pospojuješ si na stole články sériově do řady a tu přeneseš na sklo do výsledné pozice (nejlepší metoda je mít originální pásky na panely, vatičku na čištění uší a roztok kalafuny v lihu, potřeš sběrnice vatičkou jemně namočenou a pájíš pásek, nejlépe plochým hrotem mikropájky, neflákat !!! připájet po celé délce sběrnice jinak bude proud omezen)
3) to uděláš se všemi řadami, jejch pozici fixuješ plastovými křížky, které lepíš na přední sklo vteřinovým lepidlem, dávat co nejméně lepidla, aby to neudělalo "koláče"
4) spojíš řady a vývod vyvedeš dvěma silnými pocínovanými pásky ven do boku mimo panel
5) na slepení skel potřebuješ tmel DEN BRAVEN MS UNIFIX bílý. Nepodceňovat typ a značku (!!), tento typ je vyzkoušený na UV odolnost, při tuhnutí zpracovává vzdušnou vlhkost a zlikviduje ji v panelu, aby se nerosil, pokud tedy nechceš, aby se to za 2 roky rozlepilo nebo ztratilo těsnost, nebo aby to rosilo a opocovalo se.
6) po celém obvodu panelu naneseš min. 1cm širokou housenku tmelu, také na zadní stranu článků naneseš úzké housenky POUZE V MÍSTĚ SBĚRNIC jinak popraskají !! Obvod panelu musí precizně těsnit !!!
7) přiklopíš nejlépe ve dvou osobách zadní sklo a opatrně dorazíš až na plastové křížky, přebytečný tmel po stranách setřeš.
8) pomocí tmelu DEN BRAVEN MAMUT GLUE přilepíš jakoukoli plastovou rozvodnou krabičku na zadní stranu panelu do které zavedeš vývodové pásky a dáš tam svorkovničku, drží to tak brutálně, že můžeš po zatvrdnutí panel za přívody i nosit...
9) počkáš cca 24-48 hodin na reakci tmelu s vodou (vzdušná vlhkost) a vytvrdnutí a panel je hotov

Při velkém panelu je dobré 4mm krycí sklo, při menších stačí 3mm.

Dobře zdokumentované to má FIluta z Filutovy dílny (foto a videa):
http://www.filutovadilna.cz/panely/velky-panel
Akorát Filuta neměl silné ploché pásky a nepoužíval rozpěrné křížky, což práci velmi zjednoduší, nemusí se pak nic kontrolovat šuplérou a nemůžeš rozdrtit články.

POZOR na metodu s lakem rovnou zapomeň. Propustnost laku je o dost nižší než u skla (malý výkon) a při prvních kroupách to můžeš vyhodit. Ani žádné plexi nepoužívat jen sklo ! Roztažnost (tepelná) plexi způsobí roztrhání článků popřípadě vlivem roztažnosti přestane panel těsnit. Plexi má při rozměru solárního panelu tepelnou roztažnost přes 1 cm !!

Používal jsem články z Aukra 156*156mm a po zhotovení panelu podle postupu nahoře byl zkratový proud celého panelu na plném slunci 8,2A. Takže naprosto vynikající parametry.
serfar30
Příspěvky: 75
Registrován: čtv úno 23, 2012 10:02 pm
Reputace: 0
Bydliště: Česká Skalice

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od serfar30 »

Ahoj mohu potvrdit i já si dělám panely pomocí jednotlivých článků. Je dobré se domluvit s výrobcem oken v tvém okolí stejně jako jsem to udělal i já a okna která mají na reklamaci tak mě nechávají za lahev dobrého pití . Stejně je dle mojich informací rozbyjí a vrátí do slévárny skel. 4lánky letuji po 36 Ks stejně jako to má filuta. Akorát na kraje používám to nejslabší těsnění na dveře a tím i zamezím rozlézání silikonu dovnitř panelu.Pak už nedávám žádné křížky a nic podobného. Rámeček dělám z hliníkových profilú. Na zadní stranu žádnou krabičku nedávám jen naletiji na pásky solární kabely s koncovkama a ještě tam dám diodu. 1Kwp mě vychází kolem 8000 kč 4lánky kupuji na Ebay.de je to bez cla a za velice slušnou cenu včetné pásků a flux tužky.
8xLifepo4 tristar 60A Siemens logo Power Jack 3500w solar 1960Wp pro zatím
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od fugas »

Díky pánové za vyčerpávající informace.Jako podklad mám kompozitovou desku,je to tvarově velmi stálá věc.Překryt tedy vytvoří sklo.Až mi přijdou vyměřit nová okna,hned provedu útok :D Články musím změřit,nevím jaký přesně mají rozměr.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

No ono moc variant článků není. Pokud je to polykrystal čtverec, tak je to 156x156. Dělají se i poloviční 156*78.
A pak už jsou jen monokrystaly, ale ty se moc samotné sehnat nedají. Jsou o něco menší.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

teda Solárníku , tomu říkám návod od A do Ž :yes: .

Jen bych doplnil jednu výhodu oproti klasickým panelům z fabriky ... ŽÁDNÁ degradace (tmavnutí) EVA fólie :arrow: protože tam NENÍ :D . Takže vydrží-li po všech ostatních stránkách , po dvaceti letech pojede furt na 100% , oproti cca 80% fabrickým ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od fugas »

solárník píše:No ono moc variant článků není. Pokud je to polykrystal čtverec, tak je to 156x156. Dělají se i poloviční 156*78.
A pak už jsou jen monokrystaly, ale ty se moc samotné sehnat nedají. Jsou o něco menší.
Mám 156x78 i s pásky.Moc se mi do toho nechtělo,ale když mám jasné informace,jdu do toho.A pak,jen ten,kdo nic nedělá,nic nezku...Vrhám se na to,držte mi palce :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

Díky abramsi :) Abych byl poctivý, je nutné podotknout, že to má i malou mouchu. Použité normální sklo má při větších úhlech dopadu vyšší odrazivost (hází prasátka místo toho aby to svítilo na články) a to z obou rozhraní (tedy horní plocha i dolní plocha skla). U klasických panelů je odrazivost horní plochy zmenšena antireflexní úpravou a odrazivost dolní plochy je minimalizována přitavením EVA fólie.

Rozdíl ve výkonu jsem zkoumal:
tady jsou zhruba propustnosti antireflexního a normálního skla v závislosti na úhlu dopadu:
[úhel - antireflex - klasika sklo]
90° - 100% - 100%
50° - 99% - 99%
40° - 97% - 97%
30° - 92% - 91%
20° - 85% - 80%
10° - 70% - 54%
1° - 50% - 0%
Tedy je vidět, že při úhlech dopadu pod 20° od roviny skla začínají panely z obyčejného skla silně ztrácet. Hodnoty nezahrnují útlum ve sklu samotném, pouze útlum vlivem odrazu od obou optických rozhraní jednoho skla.

Taky je nutno podotknout, že se vyrábí několik druhů antireflexních skel, které mají z různých úhlů odlišné propustnosti. Viděl jsem dokonce datasheety skel, které měly z úhlu vyšší propustnost než kolmo. Takže ty údaje o antireflexech jsou řekněme "orientační".

Ale na závěr bych to zhodnotil asi tak, že to není taková tragédie. Při úhlech pod 10° už je stejně skoro (nebo ještě) tma.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

fugas píše:Vrhám se na to,držte mi palce :D
Držím :)
Jestli chceš ještě poslední dobrou radu, tak si kup na tmel pořádnou pistoli. Já po zkušenostech s prvníma dvěma panelama koupil tuhle s převodem
http://www.naradi-stavebniny.cz/pistole-MK5-SKELET-HP/
Obrázek
Jinak se u toho nadřeš jako kůň :mrgreen: Hlavně bych koupil celoplášťovou a opravdu pokud možno s převodem.

Než jsem klasickou pistolí vytlačil všechny ty housenky, tak jsem byl tak groggy, že jsem musel půl hodiny oddychovat, jinak by mé třesoucí se ruce rozlámaly všechny solární články :mrgreen: Obzvlášť MAMUT GLUE, to je něco. To snad ani normální pistolí bez převodu nejde vytlačit, leda snad na tom skákat... S tou vyobrazenou pistolí je to pohodička.

Takhle nějak vypadala přilepená rozvodná krabička, včetně překlenovací Schottky diody:
Přílohy
TH.PEN70235.JPG
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od fugas »

Dobrá rada nad zlato.Pořádně se vybavím,ať je mi práce zábavou. :wood:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

Puvodne jsem chtel take stavet,ale nemuzu si to bohuzel casove dovolit,tak jsem se rozhodl ze clanky necham zatim lezet a koupim panely uz hotove. Pouziju je jen na male blbosti v zahrade a proto bych rad vedel, kdyz budu stavet panel do velikosti max. 10 clanku (clanek 156x156), zda je nutne sbernice propojovat vsechny a nebo staci jen jedna.
Dale by me zajimalo,zda je mozne na slepeni panelu pouzit polyuretanovou tesnici hmotu, ktere mam nekolik kartusi..

Zdravi LADA
Trifid
Příspěvky: 2
Registrován: čtv říj 16, 2014 1:15 pm
Reputace: 0

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Trifid »

Zdravím
mám zájem o koupi solárních článků na výrobu solárního panelu. Zřejmě z ebay. Mám na mysli 156x156 mm s propojovacím materiálem. Máte někdo zkušenost jak a od koho nakoupit.
Díky Trifid
Paste21
Příspěvky: 12
Registrován: stř pro 24, 2014 9:39 pm
Reputace: 0

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Paste21 »

Kolik davaji solarní panely (domaci vyroby) Wp?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

No podle toho kolik tam dáš jakých článků. Každý čtvercový článek 156x156 mm dává necelé 4 Wp (záleží na jejich kvalitě).
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

Po delsi dobe zdravim a mam dotaz, mozna hloupy:

Namatkou jsem meril proud u nekolika clanku pri maximalnim osvitu (kolmo ke slunci)) a nikdy jsem nenameril pres 4-5A.
Pritom papirove maji mit clanky cca 8A. Merakem to neni, kdyz jsem meril jiny hotovy fabricky panel tak zkratovy proud byl kolem 8,5A..
Meril jsem to s pasky napajenymi po cele delce sbernice..
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od abrams »

Vladon píše:Po delsi dobe zdravim a mam dotaz, mozna hloupy:

Namatkou jsem meril proud u nekolika clanku pri maximalnim osvitu (kolmo ke slunci)) a nikdy jsem nenameril pres 4-5A.
Pritom papirove maji mit clanky cca 8A. Merakem to neni, kdyz jsem meril jiny hotovy fabricky panel tak zkratovy proud byl kolem 8,5A..
Meril jsem to s pasky napajenymi po cele delce sbernice..
Zdravím ,

... tenké vodiče měřáku ;) - při napětí 0,00prd (jeden článek) se úbytek na drátkách projeví , ale při měření celého panelu s xx,xV se ztráty přehluší :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

Aha, blik.... :)

Diky.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

Nazdar, jeste se pro zajimavost zeptam, jestli nekdo nezkousel toto:
http://www.eshopbarvy.cz/tesnici-hmoty- ... 310ml-i57/

delam jen takovy jednoduchy 6cell panel ktery pro me nema zadnou hodnotu, chci se zbavit nejakych clanku co mam napajene a dlouho mi doma lezi na polici.
Pokud budu prvni muzu casem podat info jestli ta tesnici hmota je dobra nebo ne..
Vyrobce tam neuvadi zda je UV odolna,takze asi nebude..
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

To ani neztuhne. Navíc se ti to bude po ránu opocovat zevnitř, protože tohle při tuhnutí nesaje vodu. Já bych na to těch pár korun obětoval a bílý MS Unifix od Den Bravenu koupil.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

vyrobce uvadi ze se vytvrzuje vzdusnou vlhkosti.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek