Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od honzaL »

Tak jsem včera udělal první špatnou zkušenost s LiFePO. :(
Děláme trochu rekonstrukci chaloupky a nejde nám zrovna plynový kotel. Tož si přítápíme elektrikou s výkonem asi 800W, však to moje 10kWh LiFePO vydrží. Když jsem byl s napětím na cca 50V napadlo mne jít se podívat na cellogy jak jsou srovnané čláky a ejhle!! Všechny články jsou na 3,1xxV jeden je na 3,080V, ale ouvej Jeden je na 2,7 V a cellog řve LOW. :evil:
Hned jsem topení vypnul a článek se trochu vzpamatoval, má ale zjevně nižší kapacitu než ostatní. Je mi jasné, že je s kapacitou v háji (vidím to tak na 80% ostatních), nechci ale hned udělat jeho výměnu za nový.
Článek zjevně zdegradoval v poslední době. Dosud jsem takovou anomálii v článcích neviděl. Poslední balancování bylo před týdnem a články byly bez problému nabité a srovnané.
Dokáže mi někdo poradit co by bylo nejlepší teď udělat??
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od Pan Taum »

Nabíjecí napěťový profil je jaký? Balancování při jakém napětí? Chtělo by to udělat kapacitní zkoušku a případně doplnit menším např. 20Ah článkem paralelně.
Jinak určité napěťové rozhození při vybitém stavu je vcelku normální pro "top balancing".
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od matej »

Víš určitě, že předtím když to bylo zánovní a sjel si na 50V tak ten článek měl více?
Je totiž spíše možné, že ostatní články mají z výroby větší kapacitu než tento. Jak je známo u LiFe(Y)PO4 můžou mít dva 200Ah články z jedné série se sousedními sér. čísly jeden 200Ah, druhý např. 250Ah. A zkušenost právě Winstnů praví, že spíše tu kapacitu mívají větší.
Můžeme toto vyloučit, anebo si to předtím nikdy nevybíjel pod 50V?
Pravda a Láska zvítězí!.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od honzaL »

matej píše:Víš určitě, že předtím když to bylo zánovní a sjel si na 50V tak ten článek měl více?
..............
Můžeme toto vyloučit, anebo si to předtím nikdy nevybíjel pod 50V?
Už jsem se pohyboval i kolem 3,0xx V na článek a to co se děje teď se dříve nestávalo. Taky mi teď dvakrát během týdne zafungovala ochrana SBM16, která 2 roky nebyla třeba a už jsem ji považoval za vyhozené peníze. Opravdu to vidím na náhlou degradaci jednoho článku. Zkusím jej podpořit dalším článkem 50Ah, který mám k dispozici. Jen mám strach, že když to bude dál pokračovat budu muset dát podporu dalším a bude ze sestavy neřiditelné monstrum.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od SJM »

Jak jsou skutečně staré ty články? Nevztahuje se na ně náhodou ještě záruka 2 roky?
dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am
Reputace: 3

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od dlabas »

Když si uděláš konstantní vybíjení, tak zjistíš, že okolo 3V už se napětí rozcházejí. Myslím si že článek bude OK.
Já osobně bych nechodil pod 3,1V/článek. Články při testech vybíjím 12V halogenkama v serio-paralelním zapojení. Ještě na to foukám ventilátorem, protože to fakt topí :-)
Všechno nabít a udělat vybíjecí konstantní test.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od kybos »

Tak to vypadá, že legenda o téměř nekonečné životnosti LIFEPO dostala po necelé tisicovce (?) cyklů po záruce pěkně na frak. Bylo by možno změřit a zveřejnit reálnou kapacitu článků?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od ota »

Jeden článek může mít výrobní vadu, to se prostě stane.
Na druhou stranu, jediné co víme je, že má asi menší kapacitu než ostatní. Kolik to je a proč, se dohadujeme. Změřil bych kapacitu toho nejslabšího a pak bych se dohadoval co s tím dál....
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od matej »

Taky by možná nebylo od věci zkontrolovat balancování, tj. jestli všechny články jsou balancovány na stejné napětí.
Pravda a Láska zvítězí!.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od atom »

Z rozdílu 3,1x a 2,7V bude rozdíl kapacity při 800w zátěži řekl bych značný. Přidání 20 ani 50Ah to nespíš nepokryje, tipuji spíše přidat 100Ah.
Netroufám si tvrdit jestli to bylo zapříčiněno podbitím/přebitím nebo výrobní vadou, ale pokud nedošlo k vyboulení článku tak asi hluboké vybití, ale to jsou jen spekulace.
Na kolik V/čl. to nabíjíte ?
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já mám podobnou zkušenost se slabším článkem ... akorát né při 50V ale při 48V a slabý článek neměl 2,7V ale 0,4V :eek2: . Ve shodě se zákony schválnosti toho času byly CellLogy mimo provoz kvůli úpravě zapojení :uh: .
Rozdílná kapacita článků jedoucích na pásu za sebou je konkrétně u 200Ah článků dost markantní ... u mých osmi od 201Ah do 284Ah :sm1: . Jestli je to důsledek různého stupně početních znalostí jednotlivých dělníků - různý počet desek , či neustálenou homogeností aktivních hmot k výrobě použitých , odpovědi sem se dodnes nedobral :? .
Otázka : není onen slabší článek cítit po čpavém octu ? jestli alo , doporučuji dotáhnout matice pólových vývodů a přetlakový ventil zašroubovat s citem na doraz a zpět povolit o 1/4 až 1/2 otáčky . Pro jistotu dotáhnout matice pólových vývodů na všech ostatních článcích . Zmíněný zápach se v největší míře vyskytuje u konce nabíjení ( nad 3,40V) .

Dnešním dnem jedeme téměř 4,5 měsíce jen na solár , až budu muset přepnout na DS , tak provedu kapacitní zkoušky všech článků ... a také po cca 2,8 MWh otevřu měnič :D .

Je tu náznak pokroku ... testoval jsem menší stádo 60Ah článů s reálnou kapacitou od 75Ah do 81Ah při 2,70V do 3,60V :yes: .
Dávám dohromady 8-mi kanálový nabíječ / vybíječ pro přesnější a hlavně rychlejší testování kapacity *batt* :)) .

Mimochodem , vyrábím pro člena zdejšího fóra externí ovládání měniče s porty pro dva CellLogy jež alarmem vypínají měnič ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od honzaL »

SJM píše:Jak jsou skutečně staré ty články? Nevztahuje se na ně náhodou ještě záruka 2 roky?
Akumulátor jede bez přestávek 2roky 135dní a 12h ;)
Jednoduchým výpočtem přes něj šlo asi 5,5 MWh neboli 110 000Ah při využití 100% kapacity 200 Ah clanku by to bylo asi 550 cyklů. Pouštím to ale do cca 3,1V na článek vyjímečně na 3,0V a jen několikrát to došlo na 2,9V kromě jedné chyby,kdy 2 články klesly na 2,5V a SBM to zastavil (podobně jako teď) . Bráno logicky na začátku dne dochází převážně k nabíjení více či méně proudem kolem 0,2C a v zimě k nabíjení v noci takže mělkých cyklů cca 60% to udělalo asi 1200.
Nabíjím maximálně 3,5V na článek balancování CBM 3,5A.
Zkusím baterii rozebrat a udělat kapacitní testy jednotlivých článků,je na to nějaký přesný postup aby výsledky byly srovnatelné? Předpokládám nabití na 3,5V s ustálením cca 1hod a spíše pomalé vybíjení kolem 0,2C po dobu cca 5 hodin a měření asi Cellogem se záznamem proudu přes PLC.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od brumlaj »

nabití by mělo být na napětí a s poklesem nabíjecího proudu pod 1%C. Jak dlouho to bude trvat je také důležité pro představu co se v článku děje.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od ota »

Na kapacitní test není třeba rozebírat baterii na jednotlivé články. Jaká je kapacita nejslabšího článku se zjistí prostým zatížením celé baterie a měření vydaných Ah. Jakmile nejslabší článek dosáhne 2,8V (nebo nevím na kolik vybíjíte) spočtěte kolik Ah bylo vybito. U článků, které budou mít v ten okamžik ještě nějakou kapacitu bude vlastně jedno, jestli mají 199 nebo 210Ah.
Mimochodem, má ten slabý článek při nabití celé baterie skutečně 3,5V?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od atom »

Slabší článek poleze nahoru mnohem rychleji, pak záleží jestli ho zvládne balancér přibrzdit.
Ota má pravdu stačí připojit zátěž a jen čekat až nejslabší bude vybitý a pak spočítat dobu a Ah nebo kWh.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od brumlaj »

@ota: a jak před kapacitním testem zjistíš, že je článek nabitý?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jsou-li zde zmiňované články balancovány metodou top ballancing , nejslabší článek se od ostatních nemůže nikterak výrazně lišit - rozdíly kapacit se projevují rozdílným napětím článků jen při hlubším vybití , jak je zřejmé v prvním příspěvku ;) .
Jakou reálnou kapacitu má nejslabší článek se dá zjistit při běžném provozu - nabít do plna (dle postupu uživatele) - připojit / vynulovat měřič kapacity Ah (Wh či kWh jsou poněkud zavádějící) - vybíjet dokud neklesne napětí nejslabšího článku na spodní limit napětí = reálná kapacita nejslabšího článku . Avšak pro zjištění reálné kapacity všech článků je třeba pokračovat ve vybíjení jednotlivých článků do dosažení stejného spodního limitu napětí za shodných podmínek jako u nejslabšího článku . Odhadovat kapacitu článku/ů podle jejich napětí je dle mých zkušeností nepřesné a nedostačující .
Před pár týdny jsem testoval 60Ah články pomocí 20A nabíječky (toroidní trafo) + 25A vybíječe (GTI) + 4x 3,5V 7A zdroji + 4x 0,47Ohm rezistory . Za slunečný den sem stihnul jeden celý cyklus u 8-mi článků . Dobít rychle (20A) 4 články :arrow: dobít pomalu jednotlivě (7A) :arrow: vybít rychle (25A) :arrow: vybít pomalu jednotlivě (cca 6A) :arrow: nabít rychle (20A) :arrow: dobít pomalu jednotlivě (7A) . Tato metoda se mi osvětčila jako nejlepší co se dá v domácích podmínkách provádět . Ovšem že , monitoring CellLogem jež odpojuje 231VAC a při vybíjení rezistory židle a hrnek čaje :D . Je to docela piplačka , ale účel to splní :)) . ... to sem se zase rozepsal ... :fuuu: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od honzaL »

Dnes po nabiti baterie na 56 V s výdrží 92 minut a následném provozu se všechny články dostaly na 3,31x V a ten inkriminovaný měl 3,20x V. Uvažuji zda by nemohla být chyba v CBM. Mám zkušenost, že pasivní balancéry spínají v dost velkém rozsahu napětí od 3,55V do 3,68V pokud balancér sepne dříve článek se plně nenabije, energie se spálí v balancéru. Má s tím někdo zkušenost?? Zítra zkusím vybalancovat všechny články na 3.65V tedy 58,4V a uvidíme jak se srovnají.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od ota »

Mezi 3,55 a 3,68 V už velký kapacitní rozdíl není. Pár amperhodin u 200AH článku.
Jak se ten slabší chová při plněm nabití? Má stejné napětí jako ty ostatní? Pokud ano, bude jeho kapacita opravdu snížená. Píšete správně: je možné, že ho balancery zabrzdí dříve a on se prostě nenabije doplna jako ostatní články.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jeden článek z 16ti ztrácí kapacitu!! Co s tím??

Příspěvek od tomas »

Moje zkušenost u této elektrárny:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=1681
První jsem několik měsíců nabíjel 16 článků LiFePO4 3.2V/300Ah, Sinopoly na 58V (3,625Vna článek) nic nesmrdělo ani se nic nenafouklo vše OK. Po nabití všechny balancéry hřály a napětí bylo mezi články vyrovnané na cca 17mV.
Někdy uprostřed léta jsem napětí snížil na 57,7V (3,60625V na článek), protože jsem testoval využití přebytků a chtěl jsem snížit maření energie v balancérech. Potom už hřáli při plném nabití jen některé balancéry. U jednoho článku třeba jen jeden z pěti.
Jenže teď v září došlo občas k tomu, že se články rozbalancovaly a ochrana elektrárnu vypnula. Ale když jsem tam přijel tak bylo vše v pořádku, elektrárnu jsem zapnul a vše zase několik dní fungovalo. Až jsem tam jednou přijel brzo ráno po několika zatažených dnech a čekal na východ slunce co se bude dít.
Slunce začalo vycházet a nabíjecí proud z východní strany elektrárny velmi rychle vylezl až na 30A a na jednom článku začalo velmi rychle růst napětí až 3,8V a ochrana elektrárnu vypnula. Tak jsem elektrárnu zase zapnul a už se to neopakovalo a článek už napěťově nevyčníval nad ostatními, spíše měl napětí mezi nejnižšími i při nabíjení. Mezi články potom bylo kolem 20mV. Tak je asi 5 balancérů CBM 3.6V 1.7A na jeden článek 300Ah, Sinopoly málo a při náhlém nárazovém nabíjení po delší době bez vybalancovní to asi ty balancéry nezvládnou vypalancovat. A když při předchozím nabíjení balancovaly jen některé balancéry, tak díky jejich napěťové hysterezi došlo zřejmě k rozbalancování.
Prozatím jsem snížil nabíjecí napětí na 57,6V (3,6V na článek) a už žádný balancér nehřeje a nebalancuje.
Pokud se to vypínání bude opakovat, tak buď doplním další balancéry, nebo tam dám Kapacitní balancér BMS 16x2.5A http://shop.mypower.cz/kapacitni-balanc ... -100a-2355
který balancuje pořád, nejen při nabíjení a nemaří energii v rezistorech ale předává ji tomu nejvíce vybitému článku.

A to napětí je také dost "relativní" dalo mi chvíli práce něž jsem ty dva regulátory Midnite Classic nakalibroval aby ukazovali stejné napětí jak mezi sebou tak i regulátorem větrníku a Cell Loggery. A pokud regulátory pracují, tak jsem ani u třech multimetrů nenaměřil stejné napětí na akumulátoru, lišili se mezi sebou i o více jak 1V asi ty impulzy z regulátorů některé multimetry rozhodí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek