Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
gwl-tech
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 29, 2013 9:40 am
Reputace: 4

Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od gwl-tech »

Případová studie využití systému GridFree - „Elektřina do mlýna“

Zadání

Energetická úspora rekreačního objektu Strnadovský mlýn - penzion Sedlčany.

Obrázek

Filosofií Strnadovského mlýna je souznění s okolní přírodou, a to znamená být také k přírodě šetrný. Vedle ekonomického pohledu se tak přidává i pohled maximální energetické soběstačnosti , snížení spotřeby energie produkované z neobnovitelných zdrojů při zachování spolehlivosti dodávek el. energie penzionu.

Návrh řešení

Přestože je součástí mlýna i náhon a v objektu je stále instalována původní Francisova turbína, která původně sloužila k výrobě energie synchronními motory, dnes slouží pouze k ukázkové výrobě energie a dále k příležitostnému pohonu starého katru. Rekonstrukce tohoto systému by byla příliš nákladná a ve výsledku neekonomická. Proto byly zvoleny solární panely jako v současnosti nejvhodnější obnovitelný zdroj el. energie. V kombinaci se stávající přípojkou el. vedení od distributora el. energie. Z měření vyplynulo, že v průběhu dne klesne spotřeba pouze výjimečně pod 1kW.

Obrázek

Pro tuto konkrétní aplikaci je nejvhodnější využít systém GridFree, kdy je veškerá vyprodukovaná energie ze solárních panelů přímo zužitkována v penzionu, nedochází k přetokům do distribuční sítě a není tak třeba řešit připojení solárních panelů s distributorem el. energie. Pro připojení solárních panelů přímo do rozvodů 230V v penzionu jsou vhodnou volbou Mikroměniče.

Více informací o Mikroměničích a systému GridFree.

Volba produktů

Pro montáž byly zvoleny monokrystalické solární panely Schutten solar s nominálním výkonem 250Wp, které mají černý kovový rám, díky kterému je instalace na mlýně více estetická.

Obrázek

Vyšší výkon solárního panelu než výkon Mikroměniče je zde vhodný z důvodu reálného výkonu solárních panelů v závislosti na teplotě a osvitu panelu.

Jedna sestava obsahuje 250Wp panel a mikroměnič s nominálním výkonem 230W.

Obrázek

V případě použití pěti sestav bude celkový výkon kolem 1kW.

Princip zapojení a příklad funkce:

Obrázek

Obrázek

Žlutý graf ukazuje pokles odběrů ze sítě, když svítí slunce a energii dodávají panely (zelený graf).

Seznam Produktů
Hlídací proudové relé je nutné použít pro zamezení nechtěných přetoků do distribuční sítě. V případě že je spotřeba penzionu nižší než 1,15 kW, hlídací proudové relé odpojí panely s mikroměniči.

Schéma zapojení s proudovým relé

Obrázek

Systém GridFree byl zvolen z důvodu nízkých pořizovacích nákladů, rychlé návratnosti investice a snadnosti instalace do stávajících rozvodů el. energie. Je vhodný nejen pro penziony , ale i domácnosti, firmy, kde je trvalá stálá spotřeba přes den častá apod. Druhým důvodem je modulárnost systému, kdy lze začít s jednou sestavou s výkonem 230W a postupně navyšovat dle potřeb.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od SJM »

Jaký byl výkon na té původní Francisově turbíně?
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od Havlas »

Já budu trochu sprostý. Mlýn s funkčním náhonem a rvát tam solár. To je na bednu nebo blbost majitele nebo vychcanost projektanta. Vždyť bánkiho turbína http://mve.energetika.cz/primotlaketurbiny/banki.htm se dá svařit doslova na koleně, na tu si troufnu i já, výrobní cena pokud použiji plastové trubky k výrobě lopatek tak 5 až 7000 Kč. Připojím k tomu generátor 2 kW a mám 48 kWh denně. Pořád i v noci i zimě atd. Můj sen. Jenže nemám mlýn. Tak mám solár.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od Botas »

Pokud se budeme držet solárů bylo by dobré zauvažovat o nějakém systému řízení pak se dají panely s mikroměniči zapojit do kaskády a nemuselo by být jen u zapnuto vypnuto ale mohli by se dle aktuální spotřeby připájet a odpájet jednotlivé panely 0-5
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od xmasin »

Já bych spíš dal GreenBono a snažil se výkon panelů využít maximum. A pak i klidně panelů víc a přebytky řešit ohřev TUV. Ale je fakt, že bych se také spíš přiklonil k rekonstrukci vodní elektrárny.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od PavelR »

a pokud by mela turbina dostatecny vykon, tak bud s TC nebo bez by se s tim dalo i topit a to by byl teprv hukot.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od dracekvo »

Kdybych měl někde vodu, tak jí rozhodně využiju. Ona stačí troška, ale protože to je zdroj co jede 24 hod / 365 dní v roce tak stačí i málo, aby to bylo dost znát.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od kodl69 »

tenhle článek mě taky nadzvedl, to je neuvěřitelná tupost, to snad ani není možný.... Ona ta voda vyžaduje nějakou údržbu, čistit česla, doplnit mazivo....to je pro někoho problém.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od honzasl »

Ona ta voda vyžaduje nějakou údržbu, čistit česla, doplnit mazivo....to je pro někoho problém.
Pochopil jsem, že se jedná o komerční objekt - a pokud je potřeba člověkovi, který tohle všechno bude dělat, dávat mzdu (vč. všech odvodů), potom si umím představit, že studie návratnosti vyšla ve prospěch bezúdržbového soláru.

Jako soukromník bych asi šel do turbín, už jen pro ten pocit......
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od fugas »

Takový objekt má určitě údržbáře.Tyto činnosti nepřidělají myslím moc práce.Taky bych chtěl mít v dosahu potůček ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od LIX »

Ja napríklad nevidím na fotke ani namontované solárne panele. :D
Ale k viac k veci. Keď už tak už! To prúdové relé je na schéme zapojenia neúplne, kde je tam pripojené napájanie? Bude si to robiť lajk a nepôjde mu to. Ďalšia dôležitá vec, na čo mi je niečo čo sa bude pripájať na sieť až po 1 kW odbere? Ako bolo spomenuté treba to riešiť aspon kaskádami. čo invertor a panel, to jedna kaskáda a jedno relé! Keď chcete aby to ludia kupovali tak na to treba dobrú reklamu nie zlú.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od honzasl »

Zde je fotogalerie.

http://www.strnadovskymlyn.cz/cs/francisova-turbina

Podle toho, v jaké stavu je zařízení na fotografiích, bych řekl, že by stačila repase v původních parametrech, možná dosadit nové řízení a může se fungovat na plný provoz dále. Za těch 50 tis. co jsou náklady na FVE by bylo plno muziky.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od gupa »

Tak takovou lepenou transmisi jsem ještě neviděl. Je to paráda.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Felix

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od Felix »

Tohle jako bude prodávat ten ČEZ jo ? :lol:
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Případová studie GridFree - „Elektřina do mlýna“

Příspěvek od Matess »

ma tam turbinu a jde do panelu... lidska blbost je nevysvetlitelna...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek