Olověné AKU na mrazu?

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

Zdravím všechny.
Měl bych dotaz na odborníky z oboru.Neustále pracuji na koncepci sestavy komponentů svého ostrova a umístění baterií na mráz by mi lecos vyřešilo.Mám 500Ah Pb z vysokozdvižného vozíku.Když jim udělám budku,případně obložím polystyrenem a nechám je takto venku,jaký vliv na ně bude mít hluboce mrazivé počasí?K měniči a regulátoru bych to pak měl max. 1,5m a rázně by to vyřešilo problém s místem.
Předem díky za odpovědi.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od brumlaj »

"Při snižování teploty se zvětšuje vnitřní odpor akumulátoru asi o 0.4 % /oC". "Plně nabitý akumulátor se správnou hustotou elektrolytu nezmrzne ani při teplotách - 40 °C, avšak vybitý akumulátor může zmrznout i při teplotě těsně pod bodem mrazu. Dojde-li k zmrznutí akumulátoru, poškodí se vlivem většího objemu ledu elektrody a dojde tak k jeho znehodnocení".
Na jakou minimální hustotu v tuhé zimě baterie vybíjíš? Mrazuvzdornost souvisí s hustotou elektrolytu. A je zapotřebí pamatovat, že v houbě elektrody může při mírném vybíjecím proudu za mínusové teploty té elektrody "odejít" SO4 do olova a zbylá tekutina ihned zkrystalizuje a roztrhá elektrodu. Přecijen se trakční baterie nepoužívá jako startovací, kde vysokými proudy se elektroda ihned zahřeje....
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pon zář 15, 2014 1:08 pm, celkem upraveno 5 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

Děkuji za odpověď.
Čili to není dobrý nápad.Plné nabití bych mohl zaručit jedině přepnutím na DS a udržováním AKU pomocí nabíječky,což je poměrně kontraproduktivní,protože mrazy nás mohou provázet v podstatě polovinu roku.Vytápět budku zase popírá staré dobré:"v jednoduchosti je síla"...
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od brumlaj »

udělej budku metr pod zemí, pořádně ji oddrenážuj ať tam nevleze voda a nedokáži si představit lepší umístění akumulátoru.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

I to mě napadlo.Zakopat skruž,vybetonovat podlahu a přikrýt klasickými studnařskými dekly.Pak jsem ale propadl panice právě z vody.Tedy ne z povrchovky,ale z kondenzátu.Myslel jsem na to,ošetřit vše náchylné korozi a bylo by po problému,možná...

EDIT: Ta drenáž se mi právě moc nelíbila.Člověk nikdy neví,co se nepovede a měl bych pak velmi nerad nacucnutou hlínu na pozemku,kde mám mimo jené i studnu,kyselinou :shock: Takže jsem spíš myslel udělat jímku maximálně nepropustnou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

brumlaj píše: Na jakou minimální hustotu v tuhé zimě baterie vybíjíš? Mrazuvzdornost souvisí s hustotou elektrolytu. A je zapotřebí pamatovat, že v houbě elektrody může při mírném vybíjecím proudu za mínusové teploty té elektrody "odejít" SO4 do olova a zbylá tekutina ihned zkrystalizuje a roztrhá elektrodu. Přecijen se trakční baterie nepoužívá jako startovací, kde vysokými proudy se elektroda ihned zahřeje....
No to bude teprve předmětem zkoumání :) Šolíchal jsem se zatím na 12V s jednou VRLA 100Ah a dle možností přikupoval komponenty.Takže teď jsem připraven na 24V 500Ah ,1440Wp s E-tracerem 60A a PJ 5000W,pro mě nový svět "velké energetiky".Přemýšlím,jak to celé co nejelegantněji vyšpekulovat.Nerad bych z nedostaku místa celou zimu dobíjel a noci trávil v panice u teploměru s krabičkou KPZ,vybavenou hustoměrem.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
r4cv
Příspěvky: 20
Registrován: úte zář 17, 2013 8:06 pm
Reputace: 0

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od r4cv »

Minulú zimu som mal batérie v domčeku s izoláciou 6cm polystyrénu. Teplota batérie bola v priemere okolo 8 stupňov.
Batérie si kúria samé, keď sa dobíjajú, len toho slnka bolo vlani málo.

Najdôležitejšie je mať batery monitor a nevybíjať batériu pod. 70%. Keď slnko nstačilo, vypol som menič a čakal kým zasvieti a bat. prejdú absorbciou. (naposledy sa to stalo pred týždňom, slnko proste nestačilo).

Dôležitá drobnosť je možnosť prepínať jednotlivé časti spotreby (3 okruhy svetla, 3 okruhy zásuviek, šporák, kúpelňa s práčkou a na prebytky bojler).
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

Díky za všechny odpovědi.Prozatím jsem je dal do sklepa.Jsou sice vprostřed malé místnosti a těžko se obcházejí,ale mám klid na duši.Budu se tomu věnovat právě až bude všechno ostatní k mé spokojenosti hotové.Rozhodně nechci riskovat zničení baterií.I když je to opomíjené olovo,přece jen pro mě nebyly nejlevnější.Nejdřív možná postavím boudu v zemi a budu sledovat zimní vývoj bez baterek.Mělo by to fungovat jako lednice.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od ota »

Suchý sklep je pro olovo asi nejvhodnější. Vlhkost ve spojení s kyselými výpary z článků dokáží zničit nejen článek ale vše okolo. Aku z vysokozdvižného vozíku budou chtít nucené větrání. Nejlépe zakrytovat a odtahovat mimo sklep. Stačí malinký ventilátorek, který udělá drobný podtlak.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

No výpary mě moc netěší.Teď mám pootevíráno,takže jakýs takýs průvan by byl.Vše je absolutně provizorní,ale chtěl jsem oživit toho PJ.Takže zatím jen dva panely 240Wp a úhel nic moc.V tuto chvíli z toho leze něco přes 300W a sem tam spíná mrazák 150W na testovací provoz.Ale pomalu pomaličku se ubírám k lepším zítřkům :celebrate4:
Takže větráček ze zdroje z PC,roura odpovídajícího průměru a mimo ojekt postačí?Myslel jsem odvádět to do nepoužívaného komína,ale je to nějakých 12m šachta a nerad bych,aby se to tam za jistých podmínek hromadilo.Takže vyrobím otvor do zdi.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od mobilik »

Ak je komin dobry, tak sa to tam nemoze hronadit. :wink: Musi sam tahat, zapal noviny a priloz k otvoru a podla toho budes vediet ako taha... :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

To si taky myslím,ale chci každopádně předejít jakýmkoliv komplikacím,proto mi taky všechno trvá tak dlouho :D
Ještě to zvážím... Každopádně si teď užívám zdravou dětskou radost,protože rozjet tem mrazák pro mě bylo donedávna nemožné.Teď pojede na fotovoltaiku,potvora žravá :yes:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od mobilik »

Gratulujem. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

mobilik píše:Gratulujem. :wink:
Na to je ještě brzy,ale díky :handshake2:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od ota »

Do komína raději ne. Ty výpary jsou agresivní, sežraly by omítku nebo vložku, není-li z nerezu.
Přes zimu to bude jedno, protože je jisté, že se dvěma panely se baterie do fáze kdy plynují dostanou zřídka.
Na odvětrání bych dal bych klidně 20mm elektrikářský husí krk skrz zeď ven.
Olovo není opomíjená technologie. V případě recyklovaných trakčních baterií je to akumulátor s nejlepším poměrem cena/výkon. To že se má vybíjet jen do 70% je taky výhoda, protože je vždy velká rezerva pro mimořádný případ, že by dlouho nesvítilo nebo dlouho nešel proud. Lithium si vycucnu do mrtě a končím.
Mimochodem, olovo ikdyž je totálně na konci života, pořád má svojí cenu ve sběru. NiCd je nebezpečný odpad a lithium se sice na recyklaci prodat dá, ale hodně složitě.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

Děkuji za další informace.I to mě po sléze napadlo,ale neměl jsem tušení,v jaké koncentraci by se mohly páry kumulovat(kumuly jedny :) ) v šachtě a tedy jak velký vliv by to mohlo mít.Antikotrorovou vložku dělat nebudu,to radši přikoupím baterky :) Jestlli stačí průměr 20mm pro odvětrání,tak opravdu není problém propálit díru do zdi.Panelů bude ve finále šest až osm.Tři VJV ,tři ZJZ.Další dva mi zbyly po kamarádovi,který se z karavanu odstěhoval do bytu a navzdory svému přesvědčení se odevzdal do péče systému(jo,prý kdyby ženské přirození mělo řemenici,otočí zeměkoulí... ;) ).Takže ty bych rád do štítu na Jih,ale až bude na regulátor.Tedy by to bylo dohromady 1920Wp.
Jinak jsem nemyslel opomíjené olovo,jakožto špatné,ale spíš proto,že na foru převládá názor "LifePO a nikdy jinak".Určitě je to paráda,také je to ale o jiných penězích.Výhody olova ve smyslu recyklovatelnosti a vycucnutelnosti jsou samozřejmě příjemné.Každopádně budu tak jako tak daleko spokojenější,když vím,že ten drát před barákem teď bude sloužit víc vlaštovkám a méně mě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od vlkazajac »

Mám pripravených dodatočných 200 Ah / 24V VRLA v malej suterénnej miestnosti ( cca 4 m2 ) a udržiavam ich v pohotovosti prúdom menším ako 0,2 A. Okno s otvorom 0,45m * 0,25 m umiestnené tesne pod stropom je trvale otvorené a vždy, keď otvorím dvere a vôjdem dnu, mám pocit, že slabo cítim kyselinu vo vzduchu. Normálne by sa to nemalo stať, možno mám veľmi citlivé receptory.

Nezdá sa mi primerané odvetrávať akúkoľvek miestnosť alebo obecne malý baterkový priestor trubkou o priemere 2 cm. Vetrák by to možno dokázal odventilovať, ale problém je v tom, že aj malé množstvo vodíka, ktoré sa nepodarí zachytiť, vytvorí v malom objeme veľké potenciálne nebezpečenstvo. A do takej trubičky sa môže nasťahovať hmyz alebo tam môže skapať myš, možno aj zamrznúť kondenzát.

Na takýto spôsob sa nehráte s ohňom, chystáte explóziu! Zvlášť pravdepodobnú pri klasickom olove.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od ota »

Otevřené okno je jistota. Ale pokud se vyrobí na baterii kryt, ze kterého bude vycucávat ventilátor kyslík a vodík, tak spolu se vzduchem okolo se nutně musí zředit na koncentraci, která je neškodná. on i ten nejměnší ventilátor má poměrně velký výkon v porovnání s množstvím vyvařeného vodíku a kyslíku.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od vlkazajac »

Ale tlačiť to do priemeru 2 cm ? To je neprimerané aj z dôvodov, ktoré som uviedol. Tiež by som nebral 100% predpoklad od ota : ".... se baterie do fáze kdy plynují dostanou zřídka...." Tu sa nedá hrať na "snad". Pretože 3 roky môže ísť všetko podľa predpokladov, potom v jeden čierny deň batérie zplynujú, lebo zlyhá regulátor alebo odpadne záťaž, s ktorou sa každodenne počíta. Alebo skape myš, alebo osy začnú stavať hniezdo, alebo vetráku odíde ložisko, alebo zaiskrí, aleb, alebo, alebo....
Podmienky uloženia batérií napr. pre záložné zdroje existujú, technické normy pre baterkárne tak isto, v elektromobile je tiež nejaké riešenie. Treba sa zorientovať aj s pomocou solárnikov, ktorí to majú popri olove vyriešené. Ja som sa pridal do témy, lebo ste zašli za hranu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Olověné AKU na mrazu?

Příspěvek od fugas »

Dobrá,tak kompromis.Dělají se drenážní husí krky různých průměrů.Takže průměr řekněme 60mm,z vnějšího konce odsávaný ventilátorkem z PC zdroje.Před něj vytvořit zábranu proti hlodavcům.Zrepasosovat větrák,namazat ložisko a kontrolovat.Tak by mělo být vše v pořádku.Při tom se v létě v podsetě permanentně větrá,takže do toho otevřené okno.V těch nejhorších zimních měsících stejně bohužel *sun* moc nezasvítí.A pokud ano,mělo by takovéto nucené větrání stačit.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek