Meranie napätia jednotlivých článkov.

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Trochu jsem byl zasekán hlavní činností a končil jsem každý den v noci, tak jsem vžy po chvilkách tuhle simuloval zapojení a tuhle připravoval data na desku.
Jinak zítra by měl být snad hotový prototyp nové 8-kanálové verze i s modulem na odměřování dvou bočníků(může tam být a nemusí)
Jinak nový prototyp bude umožnovat buď přímé vyčítání 8-mi baterií přes SPI a ovládání pomocí CS a druhá integrovaná varianta je vyčítání skrze I2C s integrovaným Arduino-Mini-Pro a zde je možnost připojit modul pro bočníky, který bude vyčítat Arduino a překládat pro I2C.
Zkusím udělat nástřel, ještě se mi neozval výrobce desek s cenou.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Tak jsem provedl rychlou kalkulaci ceny prototypu:
- Varianta A - 8-baterií, SPI, Relé 250V/8A s konektory typu Phoenix (90°patice na desce + zásuvka sřoubové zajištění vodičů) cena vychází na 3.050,- Kč s DPH

- Varianta B - 8-baterií, I2C, Relá 250V/8A, Arduino Pro Mini, bočníkovým modulem s konektory typu Phoenix (90°patice na desce + zásuvka sřoubové zajištění vodičů) cena vychází na 3.750,- Kč s DPH

- Varianta C - 16-baterií, I2C, Relá 250V/8A, Arduino Pro Mini, bočníkovým modulem s konektory typu Phoenix (90°patice na desce + zásuvka sřoubové zajištění vodičů) cena vychází na 5.450,- Kč s DPH

Cena je vypočtena při výrobě jednoho kusu prototypu, a vcelku jsem si u toho sedl (i když jsem seděl). Oni totiž jedny z nejdražších komponent jsou právě ty diferenciální zesilovače, které stojí cca 175,-Kč bez DPH za 1 ks a v Čechách jsem je nikde neobjevil.

No asi jsem Vás moc nepotěši a myslím si že většina zůstane u bočníkové verze a Arduino Mega.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od brumlaj »

Ať na to koukám zprava či zleva, varianta C by mne asi oslovila. Holt jak již zde bylo řečeno, z hovna monitoring baterií nepostavíš..... To by byl hardvér. A jak se softvérem?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

No pokud by se jednalo o variantu C, tak zde je třeba vědět s čím by se to mělo propojit a jestli to bude pouze 16 baterií a nebo je v plánu rozšířit na více baterií 32/48...

Jinak sw udělám asi tak nějak uni dle poptávky, bude to "opensosič" ať si každý přizpůsobý svým potřebám.
Stačí 4 hodky a 4 Plzně a je to odladěné ... sranduju

Pokud bude na desce Arduino, tak to se bude tvářit jako I2C zařízení a pak není problém to rozšiřovat, pouze se musí pro každý modul změnit I2C slave adresa. Dále záleží pokud mít modul pro bočníky atd.

Udělat nějakou cílenější variantu by asi také nebyl problém, pokud těch variant nebude 10 :roll:
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od kodl69 »

tak ina 149 je řešení pro můj výmysl -proudový chránič na DC, dík za tip. Kde se to kupuje, Farnell nebo někdo levnější?
Mám takovou představu - bočníkk na + i na - , výstupay z ina na oz a potom komparátor, kolik unikajícího proudu dovolit (plus nějaká bižuterie typu rc článků aby to nereagovalo na každej zbloudilej impuls, ale jenom na vážnej svod cca 0,5A do země. Možná to přes zimu usochám....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Tak INA149 buď přímo od TI což jsou tisíce kusů - nesmysl... :lol:
Pokud se jedná o množství do 3ks lze po registraci vyžádat vzorek (pro mne ale 3 kusy nestačily).
Nakonec jsem je naše u RS Components za šílenou řachu, ale někde se začít musí :cry:

Jinak Farnell má pouze vývojovou desku za pár tisíc a TME má tuším pouze INA139.

Pak myslím Mouser a možná Digikey, ale už si to nepamatuji přesně.

Jinak pro proudovej bočník by mělo bohatě postačit zapojení co připravuji k monitoringu baterek a to by mohlo stát pro dva bočníky stejně jako jedna INA149 s převodem +/-60mV (max 100mV) s výstupem teď si přesně nepamatuji +100mV=>0,15V a -100mV=>3,75V. jo a na výstupu je také RC filt, aby ADC neplašil kvůli špičkám.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Tak jsem kouknul na ten link od tomase a taky zajímavý koncept.
Duální odměřování pomocí INA149 a na výstupu dát třetí INA149 jako diferenciální zesik a na její výstup ještě nějakou LM358 zesílit na nějakou potřebnou úroveň pro sepnutí třeba tranzistoru a je to.
Jenom pozor na maximální napětí na vstupech INA149 je to +/-275V a je nutné tam dát dělič a shuntu se podle jeho odporu dába balanční odpor, ale to je vše v dokumentaci viz příloha.
ina149-ep.pdf
Datasheet
(1.77 MiB) Staženo 141 x
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od Frenky »

Ahoj. Mám jeden nápad. Nehodil by se Pavlův odměřovač baterek do krabičkového hospodářství k modulům alá Mixman ?
Jenom taková rychlá úvaha ...
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Ahoj,
i taková myšlanka mne napadla, je to něco ve stylu Phoenix modular system.
Teď jsem totálně zasekán předáním projektu ve středu zákazníkovi - dodavatel nestihl dodat součástky včas :-(
Jakmile z toho vybruslím tak se do toho vrhnu a zvážím všechny varianty. Otázkou modulárního systému Mixman je zdali je uzpůsoben pro komunitu Arduino, jak jsem shlédl vlákno tak je to postaveno na RPi B+ (jak ostatně používám sám). O víkendu mě při práci napadla ještě jedna myšlenka a to udělat jednu základní desku pro 16 kanálů a jednotlivec ji může doplnit o jednotlivé kanály dle potřeby.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od brumlaj »

hlasuji pro ;-)
p.s.: kdysi jsem čekal na papouchovo eBerry což krabicoidně připomíná probírané, ale skončilo dříve, než se dostalo na trh ;-(
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Tak jsem po telefonátu s říší, zjistil, že Česká pošta opět nepřekvapila a urgentní zásilka jde z Německa déle než 3 dny...
To bylo ale z jiného soudku...

Každopádně k modulárnosti, bych to viděl asi takto:
- hlavní modul s RPi B+
- přídavné moduly komunikující po I2C pomocí DIN sběrnice a pak už bude defakto jedno kolik a jakých modulů se k sobě připojí.
- sběrnici bych asi obsadil následovně:
1. +12V
2. GND
3. SDA
4. SCL
5. +5V

Takto by to mohlo být plně univerzální a dalo by se pak přidat ještě další I/O moduly a bylo by to "Easy"
Zítra v mezičase na to mrknu co bude to obnášet za změny pro PCB a objednám vzorky Italtronic krabiček a uvidíme.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
mixman
Příspěvky: 73
Registrován: stř čer 26, 2013 1:50 pm
Reputace: 14

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od mixman »

No vidim ze sa nam to tu rozsiruje ako huby po dazdi ...
*sun* :arrow: ::pv:: :arrow: *batt* :arrow: :home: :arrow: :comp:
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Jo proč to nerozšířit o vše možné, možná bychom mohli sjednotit tu sběrnu ať je to kompatibilní...
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
mixman
Příspěvky: 73
Registrován: stř čer 26, 2013 1:50 pm
Reputace: 14

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od mixman »

Kompatibilita je najmensi problem, skor vidim problem v zaklade systemu a to je samotne riadenie.
*sun* :arrow: ::pv:: :arrow: *batt* :arrow: :home: :arrow: :comp:
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Já mám doposud uvažováno RPi ve fci Modbus-Slave(Server) a v tom nemám žádný doposud zaznamenaný problém...
Můžeš nastínit problém, který máž na mysli?
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
mixman
Příspěvky: 73
Registrován: stř čer 26, 2013 1:50 pm
Reputace: 14

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od mixman »

V prvom rade check modulov na zbernici, ak mas moduly potrebujes zaregistrovat ich typy z coho je odvodene ake maju data a kde sa nachadzaju, ci su konfigurovatelne, ake su moznosti konfiguracie, ... Proste je toho trochu viac nez len mat modbus komunikaciu master-slave
System na ktorom robim uz dlhsie je z pohladu zistovania tychto skutocnosti autonomny.
*sun* :arrow: ::pv:: :arrow: *batt* :arrow: :home: :arrow: :comp:
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Mno, já mám tento problém vcelku již asi týden vyřešen v jiném projektu, kde RPi projde celou I2C páteř a po načtení všech adresních kódů již ví s kým a o čem mluvit a kam moduly sortovat.
Nejjednodušší systém detekce zařízení je startup scan, kde podle definovaného listu provede systém čtení X-tého byte z každé potvrzené adresy periferie a ta mu řekne kdo je atd.
Dále všechny periferie mají po USB/Serial nastavitelné I2C adresy pro snazší nazávislé nastavení.
Tudíš RPi očichá adresaci a uloží si do configu co má na sběrnici a následně přiřadí chlívky pro každou adresu.
Další variantou samozřejmě může být přímé definování config souboru, ale to je věc názoru.
A nebo to lze řešit variantou horní 4 bity jsou hw specifikace a dolní 4 bity jsou adresa - v tomto případě bychom měli pouze 16 modulů pro jeden hw typ (spíše 15 - nultou adresu nerad používám)
Pro webové rozhraní je pak třeba mít dekódovací databázi a tou pak řešit setting atd.
Ale možná se pletu, uvidíme...
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od PLC »

Tak a je to tu a musím to napsat i do tohoto vlákna pro informaci zainteresovaným:
PLC píše:
mixman píše:No a je to tu, takmer okamzite sa prejavilo uz spominane narodne kutilstvo a to v kopirovani dizajnu systemu co ma dost mrzi a zaroven neskutocne serie ked si clovek pred stavbou svojho systemu nepobeha po nete a nenajde si vhodny "case" pre svoju aplikaciu.
- hlavní modul s RPi B+
- přídavné moduly komunikující po I2C pomocí DIN sběrnice a pak už bude defakto jedno kolik a jakých modulů se k sobě připojí.
Takto by to mohlo být plně univerzální a dalo by se pak přidat ještě další I/O moduly a bylo by to "Easy"
Zítra v mezičase na to mrknu co bude to obnášet za změny pro PCB a objednám vzorky Italtronic krabiček a uvidíme.
Asi len predsa je jednoduhsie dizajn a funkcnost skopirovat stylom "to vyzera dobre tak preco to nespravit tak isto ..." :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Tak jsem vcelku znechucen takovým to postojem a vyjádřením a jsem nucen se k tomu také vyjádřit:
- Technologie DIN sběrnice je původně pokud si dobře pamatuji patentovaný systém Siemens se, kterým také pracuji. Dále tuto technologii využívají také Phoenix Contact, WAGO, FESTO a jiní.
- Design krabičky jsem viděl také u Papoucha mnohem dříve než zde - kdo komu tedy kopíruje design, když je to zcela náhodou také ve spojitosti s RPi
- Pokud je tento designový problém opravdu nad rámec etiky všech přítomných i když se jedná o volně dostupný díl a ještě k tomu kopie systému sběrnice od Phoenix Contact - staré cca 2 roky, tak přejdu na design PCB DIN pouzder (jak se správně tyto krabičky nazývají) k výrobci Phoenix Contact či WAGO, je to vcelku jedno protože cena bude od italského designové zázraku vyšší o cca 20-50 korun na krabičku a sběrnice je v provedení těchto výrobců úplně někde jinde (datový 14-20pin) a také je dražší něž jedno-modulový T konektor za cca 115 korun.
- Mým pokusem bylo vytvořit přídavné moduly kompatibilní s Design systémem mixman, každopádně jek vidím i zde je obří rivalita o každý kus bakelitu/tvaru - ještě že nemá Trabanta/linie to bych mohl být také třeba z něčeho osočen. Nemá smysl si honit triko kvůli takové malichernosti a pro ne nepochopitelné reakci a dál nemá smysl to komentovat.

Závěrem tedy řeknu jen jedno, i když mám aktuálně tyto krabičky skladem, tak je raději použiji v projektech kde nepřijdou do styku s FVE a nebudu moci být osočován z krádeže designu. To že mi je jeden zákazník začátkem srpna přivezl z Německa pro použití na jeho projektu pominu vzhledem k času prezentace Modulárního měřícího systému - kde mne potěšil shodný design.

A vyhlídky na nějakou budoucí kompatibilitu pomíjím.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Meranie napätia jednotlivých článkov.

Příspěvek od rob.brno »

Moc pěkné téma a zdá se že vede k cíli, taky jsem nad tímto nějakou dobu dumal. Ale zdá se mi, že ten INA149 je v tomto případě kanonem na vrabce(zase, ale ten vstupní offset kolem 1mV za ty prachy je vyloženě špatný, i když to v této aplikaci nevadí), myslím tedy to vstupní napětí přes 200V. Řekl bych, že pro tuto aplikaci bohatě stačilo max. vstupní napětí do 70 až 100V.
Neexistuje něco podobného levnějšího s nižším napětím?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek