co nejvíc využít regulátor

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am
Reputace: 1

co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od Meskalin »

Zdravím, postupně jsem nakupoval komponenty a už mi zbývá koupit jen solární panely. Potřeboval bych poradit nejlepší kombinaci k regulátoru: http://www.deramax.cz/solarni-regulator ... 116-c-961/
Max. proud z panelu: 30A
Max. napětí fotovoltaických panelů: 50V
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od mobilik »

Tak stakym to napatim vela toho neurobis... Panely musia byt vsetky paralelne, pokial by sa jednalo o panely nad 200Wp
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od mobilik »

Osobne by som radsej uvazoval nad inym regulátorom, hlavne s vyssim napajacim napatim a MPPT. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od ota »

S tímhle regulátorem maximálně výtěžná kombinace je 4 x 240Wp panel s tím že 2 budou nasměrované na východ a 2 na západ. Přes poledne budou na hranici výkonu, ráno a večer budou na 50 - 70%. To je asi tak maximální využitelnost, která by mě napadla.
Záleží také na spotřebičích na akumulátoru a způsobu jeho využití. Pokud si představuješ, že budeš využívat celou jeho kapacitu, do roka akumulátor zničíš stejně jako mnozí zde na fóru před tebou.
Ten regulátor vidím jako slepou uličku. Snad leda, pokud bys měl velmi levný zdroj panelů, tak do 1000Kč za kus, aby se ti nevyplatilo instalovat efektivnější regulátor nabíjení, jak je psáno výše s MPPT regulací.
Pokud začínáš, pročti si toto fórum komplet, pak ještě jednou a nakonec to čemu nebudeš rozumět potřetí. Pak bych začal něco stavět s trochou jistoty, že to nebudu za půl roku za rok předělávat.

Na tvém místě, pokud již produkt nelze vrátit ve lhůtě, napsal bych nebo zavolal do Deramaxu a zdvořile poprosil , zda by mi nevyměnili špatně zvolený produkt např. za toto: http://www.deramax.cz/solarni-regulator ... 065-c-961/

Lze-li produkt vrátit, zvolil bych jako 30A regulátor toto: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 0a-12v-24v

Každopádně má Deramax solární techniku jako vedlejší sortiment, pokud řeším odkrysemí, nakupuji u nich, jinak bych doporučoval ostrovni-elektrarny.cz

Hodně štěstí
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od fukuši »

Měl jsem přesně oba regulátory a EPsolár byl ještě horší jak Juta.Juta snela daleko víc a nakonec shořely oba.Tristár to zvládá s noblesou.Pokud nejsou peníze nechal bych si Jutu a pak aspon ten Tristár EPsolár rozhodně přeskočit.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od Wagoneer »

Fukuši - mám už druhý Epsolar v páru a nemůžu na ně ŕíct křivé slovo. Asi mám na ně šťastnou ruku. Jak tak čtu vlákna, tak ani ten američan není bez chyby. Zase tak od pasu bych bez zkušeností neodsuzoval.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od fukuši »

Wagoneer píše:Fukuši - mám už druhý Epsolar v páru a nemůžu na ně ŕíct křivé slovo. Asi mám na ně šťastnou ruku. Jak tak čtu vlákna, tak ani ten američan není bez chyby. Zase tak od pasu bych bez zkušeností neodsuzoval.
EPsolár nějak nabíjel nějak fungoval ale rozhodně ne dle očekávání.Spoustu výkonu zahazoval a MPPT katastrofa.Juta dávala stejně někdy víc a to už je bez komentáře.Mě ho nikdo nepochválí.Tristár nezahodil nic vždy nabíjel tak jak měl jen jednou potřeboval reset pro web ale fungoval vždy.Za 14 měsíců jeden reset.Než EP tak si nechám Jutu jela taky vždy dle očekávání.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od Botas »

Je to vse trosku o penezich s velikosti sistemu.sou tu lidi co maji tristar na dva panely
Coz se mi zda dost luxus za to ze tristar stoji dney cca17 tisic.ja mel epsolar 4215 na dva x 140wp.priznam se ze blbnul jaksi se odpojoval tak reklamace uplne bezproblemu vymena za et 6415 a todlecto uz vali trosku jinak bezproblemu u me nyni dostane mx co zvladne tak uvydime.jinak se mi zda ze vyuziva pa ely lepe a dokaze dat vice nez puvodni regl ale jen vypozorovano neodmereno.novy itracer na tom je treba o cous lip skoda ze jsem na nej nepockal kazdopadne sme na cene okolo 10ti tis. No trebas se taky k tristaru dostanu trebas ne pac ted mam slise malou akumulacni kapacitu.s vykonem je to otaska jestli pridat za tristar nebo koupit treba 3*240vp coz pri nabidce 2500za pal ne rozdil cen pak mam nahrazenou o nejaky to procento horsi efektivitu za stej ou cenu bohate
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am
Reputace: 1

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od Meskalin »

Tak už asi měsíc nabíjím ze slunce. Koupil jsem dva starší panely poly 217. Položené je mám přímo na střeše prozatím. Kvůli malé kapacitě baterie olovo 80AH mám zapojený jen jeden, jednoduše přímo přes regulátor do baterie. Ani nemám solární kabely, jen nějaké co jsem vyštráchal doma. Příští nákup bude baterie a kabely. Zaujaly mě lifepo baterie tak se chci zeptat jestli nemám raději než koupit další olovo pořídit rovnou je. Otázka ovšem je regulátor, s tímhle to asi ani dočasně nepujde co? A taky bych měl problém s měničem. Ten se při poklesu pod 11.7 V vypne takže z lifepo bych toho moc nevytáhnul. Taky bych chtěl poradit jaké a kam dát pojistky.


http://www.vindby.com/files/manager/sch ... iewer=true
http://www.deramax.cz/solarni-regulator ... 116-c-959/
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od PavelR »

No zalezi co s tim chces krmit. Tento regl je spis pro decka na hrani. ikdyz pro dva panely.

Myslim ze vypinaci napeti 11,7V je pro lifepo ok. kdyz beru rozsah 3,0-3,6V x 4 clanky...

Pojistky kazdopadne hned u aku.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od atom »

jestli máš tu JUTU a nabíjí to na 13,8V jak píšou, tak to máš 3.45V na článek a to je bezpečné provozovat i bez balancérů na článcích.
a u vybíjení je právě to vypínání při 11,7V ideální, to je 2,925V/čl. takže bezpečné a pořád OK a články neničíš
a že bys tímhle rozsahem nevyužil lifepo baterii bych se nebál, je rozsah pro 80-90% kapacity.
Já bych do toho šel, pro 2 panely ideální tak 1-2kWh kapacity v lifepo4.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od PavelR »

u lifepo by taky byla vyhoda, ze zvladnou i maly akumulatory velkou vykonovou spicku.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od rva »

LiFePo můžu doporučit, ale protože se jedná o nákladnou investici na řadu let, je dobré si baterie chránit. Tedy monitorovat stav každého článku (třeba CellLog), aby se v případě problému baterie aspoň odpojily. Já mám zapojeny i balancery, opět jako ochranu nejslabšího článku proti přebití. Regulátor se třeba rozbije a neukončí nabíjení baterky a ta odejde.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od dracekvo »

Když se podíváme na charakteristiku lifepo tak vypínání na 2,925V není až taková jistota 80%. Já osobně nechodím při nižších zátěžích pod 3,2V na článek a velké zátěže pouštím jen když svítí. Nejnižší napětí co jsem si dovolil bylo snad 51,8V.
Záleží kolik do toho chce člověk investovat jako do celku. Koupit baterie za 20 tis a mít na tom regl. za 3 stovky není ideální stav.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

též jsem pro LiFePO4 (... jak jinak :lol: ) , doporučil bych prvně koupit třeba 4x60Ah články a pak případně rozšiřovat dle potřeby :yes: .
Odpojení měniče při 11,7V je v pohodě , ale vhodnější by bylo vypínat dříve třeba při 12,6V ;) . Dokáže-li Juta ohlídat 13,8V tak není co řešit :) .
Zmíněný CellLog na monitoring vřele doporučuji , nebo použít PowerLog který umí hlídat až 6 článků a umí i měřit proud , výkon , kapacitu , teplotu ... . Je sice draší než CellLog , ale umí víc :yes: http://eskutr.cz/cs/bms-balancery/246-p ... -port.html

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od PavelR »

dracekvo píše:Když se podíváme na charakteristiku lifepo tak vypínání na 2,925V není až taková jistota 80%. Já osobně nechodím při nižších zátěžích pod 3,2V na článek a velké zátěže pouštím jen když svítí. Nejnižší napětí co jsem si dovolil bylo snad 51,8V.
Záleží kolik do toho chce člověk investovat jako do celku. Koupit baterie za 20 tis a mít na tom regl. za 3 stovky není ideální stav.
u lifepo je nejaky hacek s velkyma zatezema?, nebo to delas jen pro dobro aku?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od dracekvo »

Ne myslel jsem to tak, že při nízké zátěži nemá napětí vypovídající hodnotu o kapacitě aku. A že velké zátěže nemám potřebu pouštět, pokud nesvítí sluníčko.

Když se podíváme sem http://www.wanmabattery.com/upfile/2009 ... 523503.gif
tak napětí 2,8V při zátěži 0,2C je někde na 95% vybití.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od abrams »

dracekvo píše:Když se podíváme na charakteristiku lifepo tak vypínání na 2,925V není až taková jistota 80%. Já osobně nechodím při nižších zátěžích pod 3,2V na článek a velké zátěže pouštím jen když svítí. Nejnižší napětí co jsem si dovolil bylo snad 51,8V. ...
Zdravím ,

... to vypadá že Dracekvo má v krvi asi ještě volovo :lol: . LiFe není třeba šetřit tak jako volovo , co se týče DOD a zátěže :mrgreen: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od FRSO »

Test LIFEPO4 40Ah.pdf
(45.18 KiB) Staženo 195 x
abrams píše:Zdravím ,

též jsem pro LiFePO4 (... jak jinak :lol: ) , doporučil bych prvně koupit třeba 4x60Ah články a pak případně rozšiřovat dle potřeby :yes: .
Odpojení měniče při 11,7V je v pohodě , ale vhodnější by bylo vypínat dříve třeba při 12,6V ;) . Dokáže-li Juta ohlídat 13,8V tak není co řešit :) .
Zmíněný CellLog na monitoring vřele doporučuji , nebo použít PowerLog který umí hlídat až 6 článků a umí i měřit proud , výkon , kapacitu , teplotu ... . Je sice draší než CellLog , ale umí víc :yes: http://eskutr.cz/cs/bms-balancery/246-p ... -port.html

Elektronům zdar *sun*
Zdravím tě Abramsi, dělal jsem si testy s LIFEPOYPO4 12V/40Ah a byl jsem překvapen parametry toho aku. To se nedá porovnávat s olovem. Tady je tabulka mého testu. Stav % aku se odečítal nějak divně na BMV-600S, CE odběr v Ah je správný.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: co nejvíc využít regulátor

Příspěvek od FRSO »

Vidím že se díváte na ten test LIFEYP4 a nikdo nic nenapíše, jako by tu nikdo na foru nebyl........
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek