Pivní kolektor

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od camel1cz »

Mám to daleko, takže tvou paní nepotěším :) ale je fajn, že si komunita pomáhá. Fakt si toho cením!

Jsem hodně zvědavej na zkušenosti z praxe.

Chystám se dělat v baráku nucené větrání a tohle by se mi líbilo jako předehřev v přechodném odbobí. No ale nejdřív musí být rozvody :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

camel1cz píše:Mám to daleko, takže tvou paní nepotěším :) ale je fajn, že si komunita pomáhá. Fakt si toho cením!

Jsem hodně zvědavej na zkušenosti z praxe.

Chystám se dělat v baráku nucené větrání a tohle by se mi líbilo jako předehřev v přechodném odbobí. No ale nejdřív musí být rozvody :)
Otom si můžeme taky popovídat jak jsem vyhnal plíšeň z baráku díky průduchům...Je to zajímavý problém, když si někdo postaví jen dekorační přepážku a začne zdivo vlhnout a tvořit se plíseň... cirkulace vzduchu v domě není radno podceňovat...hlavně když má dům 140 let a má kamenné základy.
:handshake2:
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od camel1cz »

Jojo, jsem na tom s domem stejně. Možná je tak o 10 let mladší, nevím přesně... Rozhodne pochází z 19.stoleti. Plíseň zatím nemáme, ale jsem si vědom ze budeme, když nic neudělám.

Takže v rámci doporučení, že je třeba dělat dvě opatření proti vlhku současně, udělám okapy (snad nikdy nebyly) a to centrální větrání. Možná časem rekuperační a dohrivane solárním kolektorem a la Vás pivar :-)

Nechápu lidi, co nemají co dělat nebo se dokonce nudí! :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

jj poslední věta sedí ...občas no skoro pořád dělám dvě nebo tři věci najednou :D
nejhorší je když se takový barák zateplí....pak stéká voda doslova po zdech zevnitř (zatepleno vlnou a provětravána fasáda ze sádrokartónu) ikdyž bylo léto jako řemen a suché, stejně se pak vlhkost ze zdí tlačí dovnitř.Pak je namístě dobrá cirkulace vzduchu a ono topeníčko....Zatím mohu říci že tento kolektor mě vyjde asi na 5 000 Kč Nejdrašší je vana, chce to dvě tabule voděodolné překližky(2400) a měl jsem v záměru zasklít průhledným polykarbonátem....Obchodníci neví co by chtěli stálo by to (materiál) 4500 kč,takže jsem zklamán a budu tam tedy dávat polykarbonát komůrkový...Na tom zapracuji asi do týdne.
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od SJM »

radimre píše:nejhorší je když se takový barák zateplí....pak stéká voda doslova po zdech zevnitř (zatepleno vlnou a provětravána fasáda ze sádrokartónu) ikdyž bylo léto jako řemen a suché, stejně se pak vlhkost ze zdí tlačí dovnitř.Pak je namístě dobrá cirkulace vzduchu a ono topeníčko...
Promiňte, ale kde by se tam tolik vody vzalo? Vzlíná ze základů? Dům stojí v mokřině nebo pod svahem?
JInak se mi Váš pivní kolektr také líbí a těším se informace o jeho provozu.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

Promiňte, ale kde by se tam tolik vody vzalo? Vzlíná ze základů? Dům stojí v mokřině nebo pod svahem?
JInak se mi Váš pivní kolektr také líbí a těším se informace o jeho provozu.[/quote]

ne dům nestojí na mokřině, prostě ta vlhkost byla v cihlách a po zateplení přišel podzim a podmínky uvnitř tedy vytápění,a nemožnost úniku vlhka ven způsobilo to co jsem nikdy ještě neviděl.Doslova a do písmene tekly proudy vody po zdech (škoda že jsem to nevyfotil) museli jsme všechno odsunout od zdí a pustit ventilátor do týdne se tento efekt ztratil,ale zanechal za sebou černou plísňovou skvrnu.I té jsme se zbavili a tento problém již nikdy nenastal. Pokud je mi známo od známeho taky se mu to stalo u novostavby (toje tak když někdo chce bydlet do roka) po zateplení se mu ukázala plíseň na zdech a nábytku.... Cirkulace vzduchu je důležitou složkou celého domu. Někteří co příjdou na návštěvu jsou v šoku protože jsme zrušili všechny dveře(na záchodě zůstaly :lol: ) zvýšení cirkulace vzduchu mělo za následek ztrátu plísně v různých koutech a rovnoměrného vytápění celého domu.Nepoužili jsme žádné chemikálie na zrušení plísně....
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

Tak jsem přátelé ve finiši. A už teď vím, že blížicí se konec je vlastně začátek dalšího nového kusu. Plechovek je habaděj :lol:
Přílohy
I přes folii je činost obdivuhodná... zatím to předčilo má očekávání.
I přes folii je činost obdivuhodná... zatím to předčilo má očekávání.
Při této délce (2,3m) to zrovna pro jednoho není práce....
Při této délce (2,3m) to zrovna pro jednoho není práce....
Duralový rámeček s nerez vruty
Duralový rámeček s nerez vruty
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

Bilance materiálu a investice na „Pivní kolektor“



2 ks Voděodolná překližka 15mm 2400 Kč

6 ks extrudovaný polystyren 300 Kč

4 ks PU tmelu 576 Kč

1 ks Vysokoteplotní tmel CS 28 150 Kč

1 ks Ventilátor 120 Kč

1 ks Termostat 248 Kč

20 dkg Nerezových vrutů 58 Kč

6 m Plocháč AL 25x3 mm 257 Kč

6 m Vinkel AL 25x25x2 253 Kč

1ks Polykarbonát 10 mm 1830 Kč

1 ks Matná barva 0,75kg 250 Kč

2 ks Příruba 125 mm 140 Kč

165 ks Plechovek

----------------------------------------------------------------------

celkem 6582 Kč



Co je tato investice proti
SV20 A SlimLine

Rozměry: 197,4 x 100,4 x 5,5 cm 29 420,00 Kč

Více zde: http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/teplo-z ... -kolektor/
Přílohy
wweb5.jpg
wweb8.jpg
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od Komanche »

Proč místo plechovek nepoužíváte hadici? http://www.gumex.cz/semi-al-hlinik-delka-3m-29002.html - studuju tohle téma od včerejška, ale zatím jsem úplně nepochopil všechny principy ;)
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od brumlaj »

tipnul bych si, že pivních plechovek se všude válí kupy, což může být dostatečný důvod, ne?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am
Reputace: 3

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radeczek »

A nebo mít záminku ty plechovky "obstarat" ;)
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

No ono je to taky o tom , že i odpad může sloužit a kolik tě bude stát metr hlinikové trubky nové jak tlustý budeš mít potom ten kolektor? Nebo je to o tom rychle něco bez námahy zbastlit a potom být king? a Když už tak blbě píšeš.." A nebo mít záminku ty plechovky "obstarat" "...... Tak já osobně ten sajrajt v plechovkách nepiju a ani ho nepodporuji v jiném balení.
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od Komanche »

To "blbe psal" nekdo jinej ;)

Spis mi slo o to, ze zrovna Ty, radimre, za ty plechovky platis, ta trubka na kterou jsem daval odkaz stoji v 80mm prumeru 130 Kc / 3metrovy kus. Odpada investice do lepidla, rozrezavani plechovek a prace s lepenim. Spis nez flame mne zajimalo, zda to s tou rourou bude taky fungovat?
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

Máš pravdu zaplatil jsem prvních 50 a teď se vnich topím lidé se naučili mi je nosit jen tak, než by je měli vyhodit....
Je to tak jako tříděním před 20-ti léty byti každý klepal na dlavu co se týče třídění odpadu.... lidé si zvyknou a když vidí co se dá udělat z odpadu začnou uvažovat jinak.
Já se práce nebojím a to, že si s tím hraju mi nevadí,nikam nespěchám a do hospody nechodím takže si můžu hrát a na nějaké té hodině práce navíc mi nezáleží. Jeto o individuálním přístupu....
Na youtube máš konstrukce s těmahle trubkama můžeš studovat....
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am
Reputace: 3

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radeczek »

Ano blbě jsem to psal já... bylo to myšleno trošku s nadsázkou...

Ale k tématu. Jestli dobře počítám, tak radimre má v kolektoru 16 řad plechovek. Což při délce kolem dvou metrů dá 32metrů. Tedy kolem 1500,- v nákladech nahoru. Vysokoteplotní tmel jej stál 150,-. (+tedy náklady na plechovky, jestli je vykupoval) Jistě se dá říct, že ale odpadla velká piplačka s lepením. Je tedy na zvážení každého, zda obětuje 1500,- a bude to mít snažší nebo si mákne navíc a ušetří dalších 1500,-. S tou odkazovanou rourou by to podle mého názoru fungovat mělo...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od camel1cz »

Měl bych akorát obavu z účinnosti - ta trubka je už hodně silná. Když už něco kupovat, tak materiál s lepšími vlastnostmi než plechovky. Jen tak nahlas uvazuju:
Pro výstupní teplotu je rozhodující přímo osvětlená plocha a dále množství vzduchu za touto plochou. Výstupni teplota roste s plochou a klesá s celkovým objemem vzduchu v kolektoru.
Tedy bych se snažil o ploché potrubí (tlakové ztráty bych teď neresil).

Je to Možná blbost, ale nedalo by se vytvořit z vhodného materiálu na podkladové desce takový meandr o výšce např. 40mm a ten "zastresit" černou folii? Určitě by fungoval lakovaný alobal ale možná i plastová fólie?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

jistě řešení je spousta,ale je třeba i vytvořit a porovnat si zápisky :D já viděl na Youtube jak jeden skandinávský dům měl integrovanou solární stěnu do fasády a absorbční plocha byla vytvořena z černé šíťové tkaniny a fungovalo to...
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm
Reputace: 1

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od JirkaK »

Já myslím, že u těch pivních kolektorů jde hlavně o dobrý pocit - jednak o pocit z dobře odvedené práce, o dobrý pocit z uznání ostatních a dobrý pocit z toho, že podstatnou komponentu tvoří "odpad", který tak dostává smysluplné nové využití. Je třeba asi zvážit, jestli mám hodně času a míň peněz a postavím něco takového, nebo mám spíš víc peněz a míň času a radši budu topit třeba elektrikou (když to trochu nadsadím; variantu, že nemám ani čas ani peníze, radši ani neuvažuju :D). Takže podle mě je to fajn počin, i když to muselo dát hroznou práci.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

Krásně složená slova :yes: není co dodat
no ono stou pracností to není tak šílené, když jsem to spočítal tak jde o cca 50 hodin práce s kafíčkama,vinkem a dětmi za prdelí.... Jde taky o to, že nemusím v zaměstnání bouchat hodiny, abych si kupoval něco předraženého na tom samém princicu. Když si to mohu vyrobit za (relativně) pár kaček a ještě být doma s rodinou a syna něčemu přiučit. Toť má filozofie.
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od timpomat »

JirkaK píše:Já myslím, že u těch pivních kolektorů jde hlavně o dobrý pocit - jednak o pocit z dobře odvedené práce, o dobrý pocit z uznání ostatních a dobrý pocit z toho, že podstatnou komponentu tvoří "odpad", který tak dostává smysluplné nové využití.
ja mam nato podobny nazor, akurat ten dobry pocit je hlavne z toho piva na ktoreho pitie mam o dovod viac :) ja som bohuzial iba v pripravnej a zbernej faze, ale snad sa dostanem aj do realizacnej. V principe je ale jedno z akeho materialu je absorber, dokonca je podla mna jedno ci tie plechovky su "priechodzie" alebo len tak pohadzane v kolektore a spolieha sa na prirodzene stupanie tepleho vzduchu ktory sa odobera hore.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek