Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od pezizka »

Chtěl bych svého fotovoltaického prcka doplnit o malou větrnou elektrárničku :) Mám objednaný BLDC motor na kolo, myslím, že ač není ideální, je to dle mne obstojné, hotové, a cenově přijatelné řešení ;) Až ho budu mít pustím se do laborací s tím co dokáže :P Ze všech konstrukcí mne nejvíc zaujal průtažný rotor. Myslím, že při převládajících nevelkých rychlostech větru by to mohlo být to pravé ořechové. Snad :?: Našel jsem i infomace ke konstrukci :read: a je mi jasné, že budu potřebovat docílit určitých otáček a kroutícího momentu. Samozřejmě pokud možno bez převodů. Nikde jsem však nenašel, jak průměr ovlivní otáčky a kroutící moment :( Je mi jasné, že malý průměr znamená vyšší otáčky a menší krouťák (dá se nahonit výškou) a naopak. Existuje pro toto nějaké, pokud možno jednoduché, ač ne úplně přesné počítadlo :dontknow: ? I Vaše zkušenosti by mohly něco napovědět :yes: Budu vděčný za cokoliv, nechce se mi jich na zkoušku vyrábět kdoví kolik :sm1: Díky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od petrs »

...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od LIX »

Kolko W motor si si objednal?
Ono najlepšie je na to použiť motor ktorý nemá kovové jadro s cievkami(nieje taký ani), kde sú iba proste holé cievky, je síce potreba ináč to nadimenzovať to celé, ale vrtula sa ti potom rozbehne aj pri vánku.
Prajem vela šťastia, predchádzajúci link je parádna kalkulačka. ;)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od fugas »

pezizka píše:Chtěl bych svého fotovoltaického prcka doplnit o malou větrnou elektrárničku :) Mám objednaný BLDC motor na kolo, myslím, že ač není ideální, je to dle mne obstojné, hotové, a cenově přijatelné řešení ;) Až ho budu mít pustím se do laborací s tím co dokáže :P Ze všech konstrukcí mne nejvíc zaujal průtažný rotor. Myslím, že při převládajících nevelkých rychlostech větru by to mohlo být to pravé ořechové. Snad :?: Našel jsem i infomace ke konstrukci :read: a je mi jasné, že budu potřebovat docílit určitých otáček a kroutícího momentu. Samozřejmě pokud možno bez převodů. Nikde jsem však nenašel, jak průměr ovlivní otáčky a kroutící moment :( Je mi jasné, že malý průměr znamená vyšší otáčky a menší krouťák (dá se nahonit výškou) a naopak. Existuje pro toto nějaké, pokud možno jednoduché, ač ne úplně přesné počítadlo :dontknow: ? I Vaše zkušenosti by mohly něco napovědět :yes: Budu vděčný za cokoliv, nechce se mi jich na zkoušku vyrábět kdoví kolik :sm1: Díky.
Počti tady ;)
http://www.vawt.om2cm.sk/
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od pezizka »

Moc díky petrsi :yes: Toto jsem nevyčenichal.
LIXi objednal jsem BLBC 1kW 48V 56 magnetů. Jádro je tam jak noha :( Doufám, že jsem nestřelil totálního kozla :wall:
Fugasi díky, tyto stránky znám, taky je :read: Paradoxně jsem si všiml skoro hned odkazu co poslal petrs :uh: Dřív tam asi nebyl, nebo co :roll:
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od LIX »

Nechcel som ta vystrasit. Nestrelil si vedla. Chlapik com to vawt forum pise nieco take, ze ak uz nechcete spekulovat nad vyrobou samotneho generatora tak si kupte elektromitor na bicykel. Bude treba asi len nadymenzovat to trocha..
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od pezizka »

No fuj, hned je mi lepší :D Nečekám od toho žádné zázraky :shock: Představoval bych si v maximu tak 3 - 400w :roll: Ale byl bych spokojený i s menším výkonem 8-) První si chci otestovat co od toho motoru alespoň zhruba čekat, a pak se uvidí co s tou turbínkou. Zatím :read: Díky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od petrs »

EasyWeather.jpg
Zaznam z tydenniho mereni rychlosti vetru-meteostanice
http://www.hadex.cz/t104-meteostanice-wh1080/

Pri prumernych rychlostech vetru kolem 4 m/s budou nejvhodnejsi pomalubezne typy Savonius[modifikace -prutazny rotor] nebo vicelopatkove,,americke ,,kolo k vyrobe alespon maleho mnozstvi elektriny.
Standartni ,,vrtule,, nebo takovyto zkusebni Darrierus vlastni vyroby[prevod 3:1,ztraty cca 5%]
Darrieus 004.JPG
budou mit pri takoveto rychlosti vetru problem se vubec roztocit.

Motor z elektrokola je dost ,,ostry,,klade odpor a vyrabi elektrinu uz pri velmi malych otackach-cca 1ot/s=cca 6V/0,5A[zatez zarovka],zacal bych rotorem s plochou kolem 3m ctverecnich.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od pezizka »

Takže ten motor z kola je docela slušně vhodný k savoniovi ;) To jsem rád :D Já nic moc prozatím nepočítal, spíš jsem to vzal pouze selským rozumem ::rolleyes:: Ty 3m2 jsou docela reálné, máte s tím asi už nějakou zkušenost. Tak se mně šťukalo o 3listém, průměr cca 100 - 150, výška tak 100, ale to bude asi málo :( Uvidím jak tuhý bude ten motor. Nejde mi o to z něj vytřískat maximum. Moc díky :handshake2:
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Výpčet a nebo rozumný odhad průtažného rotoru

Příspěvek od KUTIL »

Môžem vám poskytnúť praktické rady aj výpočty pri návrhu a konštrukcii VAWT.
Ak máte záujem ozvite sa na e-maile renen.cons@stonline.sk