Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

Zdravím diskutující,
jsem nováček v solární oblasti, zakoupil jsem 2x amorfní panel Avancis 130W. (panel má napětí na prázdno 60V, pracovní 44V). Hledal jsem vhodný regulátor pro systém 12V a našel si JUTA MPPT 20. http://www.deramax.cz/mppt-solarni-regu ... 120-c-961/
Před koupí jsem kontaktoval prodejce, uvedl jsem svůj typ panelů, zda je uvedený regulátor pro mne vhodný. Odpověď byla ano.
Prodejce uvádí max. napětí panelů 100V. Zapojil jsem ho tedy do systému a běžel cca 4 hodiny, poté zasmrděl a odešel. Zaslal jsem ho tedy na reklamaci, po měsíci se vrátil vyměněný a opět běžel cca 5 hodin a odešel. Bádal jsem tedy čím by to mohlo být a narazil jsem na zajímavou větu v originálním návodu ( překlad) : Prosím, zkontrolujte jmenovité napětí solárního panelu, akumulátoru, zátěže jsou všechna stejná u typu 12V, 24V nebo 48V.
To mě dost překvapilo, proč mi tedy prodejce tento regulátor prodal, když není vhodný pro mé panely.
Budu tedy požadovat vrácení peněz.

Ale nyní řeším problém od začátku, jaký regulátor mám tedy pořídit. Abych se znovu nedostal do podobné situace. Rád bych poprosil přítomné zkušené diskutéry o schválení mého výběru, popřípadě doporučení jiného regulátoru.

uvažuji o tomto: http://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni-r ... -260-520wp

Budu rád za každý názor, byť i negativní.
Lukáš
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od hurvayz »

Ahoj.Jo ten v odkazu je v poho..Za ty peníze akorát.. ;)
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od brumlaj »

nějak jsem nepochopil, proč by regulátor neměl být vhodný? Proč Ti z něj 2x unikl magický dým? Panely máš zapojeny paralelně, nebo sériově?
Naposledy upravil(a) brumlaj dne ned srp 24, 2014 10:05 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

To já taky ne, ale usuzuju tak podle věty z návodu: Prosím, zkontrolujte jmenovité napětí solárního panelu, akumulátoru, zátěže jsou všechna stejná u typu 12V, 24V nebo 48V.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak na 12V systém to chce cca 12V panely.
Zatím co moje panely mají 44V, zapojeny paralelně.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od brumlaj »

Panely máš zapojeny paralelně, nebo sériově?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

Ještě přidám: když tedy fungoval, bylo zrovna slunečno, měřil jsem napětí na vstupu regulátoru a bylo max. 16V, do baterky teklo 7A.
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

lukashkm píše:Ještě přidám: když tedy fungoval, bylo zrovna slunečno, měřil jsem napětí na vstupu regulátoru a bylo max. 16V, do baterky teklo 7A.
Panely jsou zapojeny paralelně.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od matej »

Každý snižující měnič, tedy i běžný MPPT solární regulátor, má ztráty kromě proudu na výstupu úmerné také rozdílu napětí mezi vstupem a výstupem, čili panely a baterii. Tristar tuším také má u 12V režimu omezení, že panely pouze do 75V.
Takže tento regulátor má patrně poddimenzované chlazení a nedokáže vzniklé ztráty dlouhodobě chladit (soudě dle doby po kterou jel než zasmrděl), pokud jede delší dobu blízko svého maxima výkonu. Pokud ale výrobce udává Voc do 100V, mělo by to platit u 12,24 i 48V systému, pokud není uvedeno jinak.
Kromě vrácení regulátoru / peněz, jedno z "řešení" by mohlo být regulátoru pomoct větráčkem, spínaným dle proudu z panelů.
Pravda a Láska zvítězí!.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od brumlaj »

hmm, jak to čtu, tak opravdu je ten návod napsán řečí, která moc neladí s klasickými MPPT regulátory. Ta komunikace před nákupem je důležitá, jak jsi naznačil, Tvůj plán co dál je správný.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od matej »

lukashkm píše:Ještě přidám: když tedy fungoval, bylo zrovna slunečno, měřil jsem napětí na vstupu regulátoru a bylo max. 16V, do baterky teklo 7A.
16V na vstupu při 44Vmpp panelu a slunečním počasí, to jaksi neodpovídá. Že by to byl "MPPT" s fixním napětím a ne skutečný MPPT? Tj. nastaví napětí panelů fixně na 16/32/64V protože tam se většinou pohybují panely pro 12/24/48V? To by pak vysvětlovalo tu větu z origo návodu.
Pravda a Láska zvítězí!.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od brumlaj »

s tím napětím může souviset věta: "It is normal the controller can not find Maximum Power Point within 10 minutes from system start."
Naposledy upravil(a) brumlaj dne ned srp 24, 2014 10:29 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

matej: jak jsem výše uváděl hodnoty měření, tak podle slunka si osobně myslím měl dávat víc, než jen 7A, to není ani 50% deklarovaného výkonu

brumlaj: podle tabulky v návodu, která není moc srozumitelná, jsem snad dobře vyčetl, že na 12V systém může být maximum panelu 23V
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

brumlaj píše:s tím napětím může souviset věta: "It is normal the controller can not find Maximum Power Point within 10 minutes from system start."
tuto větu beru, ale měření jsem prováděl průběžně celou dobu funkčnosti a víc jak 16V to prostě nedalo
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od brumlaj »

lukashkm píše: víc jak 16V to prostě nedalo
Předpokládám, že hovoříš o napětí na panelech (vstup regulátoru z panelů) a proudu do baterií. Nestalo se Ti, že by jsi odpojil baterii při zapojeném vstupu z panelů? To regulátory nepřežívají ve zdraví.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

předpokládáš správně. Uvedený případ se mi nestal, dával jsem si pozor a postupoval vždy podle manuálu
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od FRSO »

lukashkm píše:Zdravím diskutující,
jsem nováček v solární oblasti, zakoupil jsem 2x amorfní panel Avancis 130W. (panel má napětí na prázdno 60V, pracovní 44V). Hledal jsem vhodný regulátor pro systém 12V a našel si JUTA MPPT 20. http://www.deramax.cz/mppt-solarni-regu ... 120-c-961/
Před koupí jsem kontaktoval prodejce, uvedl jsem svůj typ panelů, zda je uvedený regulátor pro mne vhodný. Odpověď byla ano.
Prodejce uvádí max. napětí panelů 100V. Zapojil jsem ho tedy do systému a běžel cca 4 hodiny, poté zasmrděl a odešel. Zaslal jsem ho tedy na reklamaci, po měsíci se vrátil vyměněný a opět běžel cca 5 hodin a odešel. Bádal jsem tedy čím by to mohlo být a narazil jsem na zajímavou větu v originálním návodu ( překlad) : Prosím, zkontrolujte jmenovité napětí solárního panelu, akumulátoru, zátěže jsou všechna stejná u typu 12V, 24V nebo 48V.
To mě dost překvapilo, proč mi tedy prodejce tento regulátor prodal, když není vhodný pro mé panely.
Budu tedy požadovat vrácení peněz.

Ale nyní řeším problém od začátku, jaký regulátor mám tedy pořídit. Abych se znovu nedostal do podobné situace. Rád bych poprosil přítomné zkušené diskutéry o schválení mého výběru, popřípadě doporučení jiného regulátoru.

uvažuji o tomto: http://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni-r ... -260-520wp

Budu rád za každý názor, byť i negativní.
Lukáš
Zdravím, ten MPPT regulátor 100V/20A od Neosolar funguje celkem dobře, už jsem jich montoval cca 10ks a není problém, MPPT funguje dobře za tu cenu, jen ty 30A mají nějaké chybičky v softu-sice fungují, ale občas to nevidí připojený panel, po nějaké době opět naběhne-vypozoroval jsem to u více kusů, proto je už neinstaluji. Velmi dobré jsou ty od Victron, ale cena je vyšší, ty 75V/15 mám namontované 3 kusy a jedou super (ten 15A mám k panelu 250Wp a 280Wp a v pohodě.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jsem si na 99,9999999% jistý že míněný regl Juta není MPPT ani náhodou ::facepalm:: . Nebo jsem jediný komu připomíná FAKE MPPT ? Vždyť i naměřené hodnoty tomu prozrazují ... srážet napětí panelů ze 44V na méně než 16V :uh: tohle přece dělají jen obyč PWM regly :? .

Navrhovaná alternativa bude fungonat tak jak má :yes: . Jen již při 12V systému neumožní rozšíření panelů - pojede na max výkon ;) .

Co se týče mého pochopení věty "Prosím, zkontrolujte jmenovité napětí solárního panelu, akumulátoru, zátěže jsou všechna stejná u typu 12V, 24V nebo 48V." - pro systémová napětí 12V , 24V a 48V platí stajné jednotné limity tohoto reglu , nebo-li limity pro 12V nejsou čtvrtina uvedených ... Aď žije překlad z rosypaného čaje do češtiny :uh: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od matej »

lukashkm píše:matej: jak jsem výše uváděl hodnoty měření, tak podle slunka si osobně myslím měl dávat víc, než jen 7A, to není ani 50% deklarovaného výkonu
To určitě mělo, ale proč nedávalo vysvětluje těch 16V na panelech. MPP panelu je jak píšeš 44V, takže při 16V to mohlo dávat max 16/44 max. výkonu panelu. Tomu by těch 7A na výstupu odpovídalo.

EDIT: Abramsi máš pravdu, na 99% to tak bude.
Pravda a Láska zvítězí!.
lukashkm
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 05, 2014 9:04 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od lukashkm »

Děkuji všem za reakce. Objednal jsem tedy EP Solar MPPT solární regulátor 100VDC/ 20A/ 12-24V max. 260/520Wp.
Teď ještě dostat zpátky peníze za ten šmejd, doufám že to proběhne v pohodě.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Zkušenost s regulátorem JUTA MPPT 20

Příspěvek od vlkazajac »

Diskusia prebehla expresne, mrzí ma, že som nemal možnosť vstúpiť do nej skôr. Mám síce EP Solar regulátor a som s ním spokojný, ale vymyká sa pozornosti v kategórii nižších výkonov regulátor MPPT WRM 15, ktorý by Vám umožnil pripojenie troch Vašich panelov ( cieľovo )a ktorý má väčšie možnosti v nastaviteľnosti a má display, to všetko za mierne vyššiu cenu. Tento regulátor nie je na fóre neznámy, pre výkon do 450 W / 24 V by to bola moja jasná voľba.
Ak ste na menej vhodnom systémovom napätí 12 V, výkon by bol obmedzený limitom prúdu do záťaže na 225 W.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek