Brno lodžie 4x40 Wp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Již delší dobu ve mě hlodala myšlenka jak si zabezpečit jisté množství energie sám a nezávisle na centrálních, většinou fosilních, zdrojích energie. Protože bydlíme v Brně v panelákovém bytě s balkonem orientovaným přímo na jih volba pro experimentální elektrárnu padla logicky na fotovoltaiku. Cílem nebylo pokrýt nějakou velkou spotřebu el. energie, ale hlavně získan know-how k ostrovní PV, zjistit jaké jsou její výhody a omezení no a v neposlední řadě pokrýt spotřebu nějkterých menších zařízení v domácnosti. Motivací pro výstavbu také byla přirozená hravos a radost z montování a drátování..:-))) Jako třešnička na dortu lze pak uvést i jisté osvětové působení na okolí ...když panely na balkoně vyvolávají otázky ..“sóósede a co že to na tom balkoně máte? To sooo ty soláááry? Že vy jste solární baron?“....a dopověd „nééé já su ostrovník“..:-))) :lol:

Nejprve jsem koupil jen malou sadu z GME, ale to byla opravdu jen hračka. Postupně jsem však systém rozšířil do stavu, který je uveden níže. Poslední změnou bylo letošní zakoupení nových panelů GWL (4 x 40 Wp), MPPT regulátoru WRM-15 a uspořádání všech elektro věcí do jednoho rozvaděče.

Současná sestava tedy je:

Panely GWL od i4wifi - 4 x 40 W (ještě za výhodnou cenu v balení po čtyřech kusech, důvodem pro tento typ byla snadnost montáže na zábradlí a možnost uchycení na panty..viz níže. I tak to byla celkem fuška a jen jsem si blahořál, že jsem nekoupil něco většího.)

Regulátor WRM-15 MPPT od firmy Western co. (mimochodem pro malé výkony asi lepší MPPT s displejem a měřením v ČR neseženete. Od verze firmware 1.9 umí i LiFePO4...takže do budoucna mohu vylepšovat)

Akumulátory olovo Gel 12V, celková kapacita 96 Ah

Záložní zdroj 12V/65W Meanwell na DIN lištu, automaticky zapíná a přepíná napájení při LVD.

No a rozvod a spotřeba dle schématu. Spotřeba je pouze DC v systému není střídač na 220V. Většinu energie spotřebuje notebook, router a osvětlení.

Srdce systému (rozvaděč, regulátor, aku) je nainstalováno v běžných panelákových stoupačkách na záchodě. Výhoda je, že se na toto místo dobře tahají kabely, je tam 220V pro zálohu, a je dobře odvětrané díky centrálnímu větrání. Nevýhoda je, že už tam není moc místa na nějaká rozšiřování a taky se děsím toho, kdyby to tam někdo vytopil co by se pak dělo...:-( :hell:

Panely jsou uchyceny na zábradlí lodžije tak, že je možno je naklánět podél vodorovné osy. Z toho důvodu jsem také vzal malé 40Wp panely, které jsou tak akorát a když se v létě skloní na úhel 45 stupňů tak zase tak moc netrčí ven. Jejich polohu, ale měním jen podle ročního období, takže má tři polohy: zima, jaro/podzim a léto. Ve spolupráci s MPPT regulátorem by toto nastavení mělo snad zajistit nejefektivnější zisky energie po celý rok.

Z provozu:
Maximální okamžitá výroba zaznamenaná po naistalování MPPT byla cca 140 W to je na 160 Wp celkem dobré. S PWM to bylo cca jen 105 W.

V létě je dost přebytků, že by systéme šla živit i lednička, ketrá má spotřebu cca 0.5 kWh/den. Jenže na to by musel být v systému střídač, který by zvládnul náběhové špičky kolem 1000W (když lednice běží má tak cca 80 W), ale ten by asi většinu energie vysál svojí stand-by spotřebou.

Proto jsem se začal zabývat i možností využití přebytků pro pomalé vaření a udělal jsem prototypový pomalý hrnec na 12V. Nyní experimetuji s rešení, které navrhnul uživatel Tomas Hochel na vlákně, které spočívá ve využití Peltierových článků. Jejich výhody jsou celkem velká plocha pro přestup tepla, dobrá cena a v začátku ohřívání slouží i jako primitivní tepelné čerpadlo (tedy pokud má odkud chladná strana brát teplo). https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... d28#p12741

Elektřinu používám i pro dopravu do práce a zpět. Mám kolo přestavěné na e-kolo, ale bohužel nemohu použít elektřinu z elektrárny na dobití aku v kole, protože kolo do bytu nedosnau a aku není oddělávací..:-( Dobijím proto v garáži v noci z přebytků Dukovan, takže vlastně jezdím na atomový pohon, CO2 free..:-))) https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... olo#p17569
Přílohy
Hlavním místem spotřeby je pracovna – notebook, router, světlo, dobijení
Hlavním místem spotřeby je pracovna – notebook, router, světlo, dobijení
Aku olovo 62 Ah gel, zastrčená vedle větrací šachty
Aku olovo 62 Ah gel, zastrčená vedle větrací šachty
Opravdu je to na hajzlíku..:-)
Opravdu je to na hajzlíku..:-)
Rozvaděč ve stoupačkách
Rozvaděč ve stoupačkách
Propojovací box: panely jsou spojeny paralelně přes oddělovací Shotkyho diody. Diody jsou dost předimenzovány takže krabička nijak nehřeje, ani v parném létě (teda doufám...uvidíme za rok).
Propojovací box: panely jsou spojeny paralelně přes oddělovací Shotkyho diody. Diody jsou dost předimenzovány takže krabička nijak nehřeje, ani v parném létě (teda doufám...uvidíme za rok).
Panely jsou připevněny pomocí pantů a jejich sklon je nastavován délkou závitové tyče.
Panely jsou připevněny pomocí pantů a jejich sklon je nastavován délkou závitové tyče.
Panely GWL 4 x 40 Wp na zabradlí lodžie
Panely GWL 4 x 40 Wp na zabradlí lodžie
Zjednodušené schema systému
Zjednodušené schema systému
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od JiříK »

Tož hezké, hezké. Vidno, že to jde, když se chce, i na paneláku...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od goodbie »

Také chválím kde je vůle tam je cesta,kdo chce řešit také vždy vyřeší ;)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Lui »

Pekný systém....tiež sa mi to páči.... :yes:

goodbie píše:Také chválím kde je vůle tam je cesta,kdo chce řešit také vždy vyřeší ;)

No po prečítaní tejto odpovedi som si hned spomenul na dobrého kamaráta čo má prichystaných 44 panelov....MPPT regulátor....relatívne obrovskú baterku.....menič k dispozícií i ked len s menším výkonom)....konštrukciu minimálne na polovicu panelov .....ale....je lenivý to poskladat ..... :( ....a už prešiel asi tak jeden rok.... ::facepalm::
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od goodbie »

tak to by se mi nestalo aby to doma jen tak rok leželo :uh:
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

JiříK píše:Tož hezké, hezké. Vidno, že to jde, když se chce, i na paneláku...
Díky za pozitivní reakce. Jasně, že to jde když se chce, ale panelák má opravdu svoje specifika. Hlavně bezpečnost okolí musí být co nejvíce zajištěna. Aby panely někomu nespadly na balkon nebo na hlavu. :uh: Třeba nechápu jak se Frenkymu povedlo dát ty jeho panely na okna, to muselo být hotové saltooo mortalééé..:-))) prostě respekt
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od vata »

Hezké to máte Harry. Časem na ten balkón určitě budete dávat panely výkonnější, jistě by se tam vlezly.
Já taky začala živením hlavně DC rozvodů (osvětlení a infrastruktura), a když se podívám zpětně na statistiku spotřeby, tak mi vychází na DC spotřebu nezanedbatelných 20% (to je už po korekci o ztráty na měniči, které se projeví právě v DC spotřebě).
Tím chci říct, že už těchle pár panýlků Vám nejen vyrobí dost radosti a zábavy, ale taky ušetří :)
Jen k té vzpěrce - jste si jist, že se panely nebudou ve vichřici třepat?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

vata píše: Jen k té vzpěrce - jste si jist, že se panely nebudou ve vichřici třepat?
To jsem si myslel taky, ale mám to tak otestované už asi tři roky, tato konstrukce přežila různé vichry a zatím nic nevybrovalo.. :lol: Akorát tedy při zimním sklonu je potřeba panely ze spoda přikotvit lankem k zábradlí. Pak to drží.

Více panelů ani wattů zatím neplánuji.... v létě nevím co s elektřinou. V zimě je to horší, ale vzhledem k rozložení dopadajícího výkonu přes rok to nemá moc cenu řešit. Prostě se přepne na síť a je to.

Pokud plánuji nějaký ugrade tak asi LiFePO4, protože ty mám na kole a je to fakt super technologie. Ale nové aku budou až v době, kdy odvařím ty současné a ty se zatím zdají být fit. Možná i díky tomu, že jsou ve stabilní teplotě cca 22 C.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od jose »

Pěkný systém!
Harry píše:a taky se děsím toho, kdyby to tam někdo vytopil co by se pak dělo...:-( :hell:
Tady bych doporučil udělat nad tím aspoň stříšku, kdyby náhodou něco teklo. Jsem v přízemí a už se stalo, že o dvě patra výš při rekonstrukci jádra neudrželi kohout se studenou vodou a pěkně nás to vypláchlo. To by byl ohňostroj! Podle fotek to nemáte v nejvyšším patře...
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

jose píše:Pěkný systém!
Harry píše:a taky se děsím toho, kdyby to tam někdo vytopil co by se pak dělo...:-( :hell:
Tady bych doporučil udělat nad tím aspoň stříšku, kdyby náhodou něco teklo. Jsem v přízemí a už se stalo, že o dvě patra výš při rekonstrukci jádra neudrželi kohout se studenou vodou a pěkně nás to vypláchlo. To by byl ohňostroj! Podle fotek to nemáte v nejvyšším patře...
jo jo stříška, taky mě to napadlo a budu ji muset udělat nad rozvaděčem a aku...a bude to snad ok :fuuu: Nad námi je ještě pět pater a tím pádem pětkrát riziko že někdě něco rupne nebo uteče
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od goodbie »

to riziko tady je ale zase je to dobře uloženo z hlediska užití prostoru ale pro klid v duši bych to asi dal jinam.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

goodbie píše:to riziko tady je ale zase je to dobře uloženo z hlediska užití prostoru ale pro klid v duši bych to asi dal jinam.
No jo, ale kde jinde v bytě najít místo, které je tak dobře umístěno a které je "children proof" - nenechavým prstíkům malých dětí odolné. Naše malá dcera si holt chce hrát se všemi tatínkovými "hračkami" a to by na jiném místě mohlo dopadnout dost blbě....už jednou mi v 12V zásuvce v pracovně nechtěně udělal takový výboj, že..... :hell: (strčila tam USB konektor a šlusla plus a mínus :uh: ) - naštěstí zabrala nadproudová ochrana. Takže děti jsou větší problém než možné vytopení.. :dontknow:

ale jindy zase malá překvapí..třeba...tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... nkGHBCtaU8

Toš zatím to asi zůstane v těch stoupačkách a po přestvabě jádra tomu udělám nějaký "technologický kumbálek".. :wood: a bude
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Vata mi naspala "Jen k té vzpěrce - jste si jist, že se panely nebudou ve vichřici třepat?"

Po nedělní vichřici už chápu kam tím mířila. Stejně jako Marek-Kuřim jsem měl při tom nedělním povětří co dělat, aby mi to panely neodfouklo (bydlím kousek od Marka v Brně). :o Panely mám už takto nějaký ten rok umístěny, ale zatím se mi nestalo, že by vítr foukal ze závětrné strany domu a v takových nárazech. Zkrátka: v neděli dopoledne tu byl „takové fukéř“, že podfukoval panely, ty lítaly na pantech jak živé a závitové tyče mlátily do drátoskla. :uh:

Byl jsem naštěstí doma a tak jsem musel hned zasáhnout a bylo to teda dost akční….vysel jsem přes zábradlí lodžie, přivazoval panely, do toho nárazy větru jak blázen a za zády mi fandila malá dcera a pořád odhodlaně volala…“tati ty to zvládneš“….:-))) MacGyver hadra…:-)) :mrgreen:

Nakonec se vše povedlo upevnit a žádné škody nebyly, ale vítr a ostatní „živly“ se opravdu nesmí podceňovat!!! Takže panely připevňovat pořádně a na fest. :wood:

jo a ještě poznámka: a taky je dobré poslouchat rady zkušenějších a řídit se jejich doporučeními.:-) díky Vato
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od brumlaj »

holt se potvrzuje stará pravda, že nejdůležitější je festovní a poctivá fixace, gratuluji k včasnému zásahu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Vytáhnul jsem po třech letech olovo 62 Ah ze systému, že prubnu jeho kapacitu. Uf uf....totální měkota....při zátěži C/10 to dalo asi 2 Ah. :eek2:

Držely ho jen další aku. Ucykleno cca po 900ti cyklech (různé DOD) a 150 kWh akumulované energie. ::cry2::

Nedalo se nic dělat, přecházím na žluťásky. Nechce se mi za tři roky řešit další olovo. Jen se trochu bojím abych to nějakým nešetrným zacházením nezničil. Jinak co jsem se díval po literatuře a zkušenostech, tak se mi zdá, že ty LiFePO se skoro nedají ucyklit... :yes:

LiFePO4 48V/12Ah mám také již čtvrtou sezónu ve svém e-kole a zatím ten aku pořád drží a kolo létá jak blesk (ťuk ťuk jen to nezakřiknou). Kdybych pře čtyřmi lety koupil olovo asi bych už musel měnit a kolo by bylo pekelně těžké. :P
Přílohy
takto to jsou ony 100Ah
takto to jsou ony 100Ah
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Dotaz na LiFePO odborníky *batt*. Články jsem koupil u eskutr.cz. Nechal jsem si články naformátova = udělat inicializační nabíjení. Teď všechny mají přesně napětí 3.49 V. Je to ok? Mohu články protojit do 12V aku?

Myslím, že by to mělo byt ok, protože je to těsně pod uvolňovacím napětím balancerů (3.5V). Nebo je to jinak?
Přílohy
všechny články mají přesně 3.49V neliší se ani o setinu. Ikdyž přesnost měřáku nebude asi kdo ví jaká..:-))
všechny články mají přesně 3.49V neliší se ani o setinu. Ikdyž přesnost měřáku nebude asi kdo ví jaká..:-))
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

gratuluji k LiFe :handshake: . LiFe jsem nahradil volovo už před čtyřmi roky a od té doby *batt* vůbec neřeším protože LiFe sou SUPER :yes: .

Co vím , tak eskutr umí dobře inicializovat :arrow: takže zapojit a jedem :mrgreen: . Při provozu nabíjet nejlépe na 3,40V až 3,45V (13,60V až 13,80V) a vybíjet do 3,10V až 3,00V (12,40V až 12,00V) :idea: .

Pěknej multimetr ;) tyhle s obr dispejem se už nevyrábí :( .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od vata »

Taky gratuluju, užijte si je :)
U escutru nabíjejí dobře, na požádání dodají i nabíjecí protokol. Na téma schematu nabíjení Life se tu už namluvilo dost - shodli jsme se, že nepotřebují absorpci, ale pro urychlení nabíjení je vhodné nastavit absorpci na 14V (3,5) na velmi krátkou dobu (minuty), a pak float na 13,6. Balancery se ovšem při tomhle typu nabíjení budou nudit :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Tak už od neděle zapojeno. Aku přesunuty ze stoupačky v jádře pod linku do kuchyně. Přece jen v kuchyni snad hrozí menší riziko poškození vodou/vytopením od sousedů nebo např. při výměně vodoměru.

Jinak LiFe jsou fakt neskutečně tvrdý zdroj i akumulační prvek. Prostě super....elektrárna může jet celý den na plno a ukládat a já pak klidně mohu v době kdy nesvítí odbírat akumulovanou el. Také pokud zůstanou aku částečně vybity na delší čas tak jim to snad nebude nijak ubližovat jak v případě olova.

Jištění LVD (12.2V) a HVD (14.0 V) dělá regulátor. Pokud napětí klesne pod 12.4 V zapíná se pomocný síťový zdroj 12.4 V a odlehčí aku = je to takový hybridní provoz. Regulátor by měl dobíjet na 14.0 V, pokud by však napětí vzrostlo nad 14.2 V zapíná se mařič energie = žárovka 12V/55W. Mezní stavy hlídá LAN relé (http://www.i4wifi.cz/Monitoring/LAN-ovladac-s-rele.html), pomocí něhož lze základní stavy elektrárny monitorovat i na dálku a jdou tím automatizovat i některé další věci v domácnosti.
Přílohy
Nové aku pod linkou. Napětí každého článku je ještě vyvedeno na svorkovnici, aby bylo možné pohodlně měřit napětí na každém z nich.
Nové aku pod linkou. Napětí každého článku je ještě vyvedeno na svorkovnici, aby bylo možné pohodlně měřit napětí na každém z nich.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Pan Taum »

Orientace článků je nešťastně zvolená.

Obrázek
Obrázek

http://visforvoltage.org/forum/9972-thu ... rientation

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek