vrt 35m + domácí vodárna

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

fukusi: pokud by stacil pri vypinacim tlaku takto maly prutok, pak to neni problem. Pokud bych volil vretenove cerpadlo, tak bych sel do osvedcene nautile. Taky bych volil vetsi tlakovou nadrz. Velka vyhoda pro solarni system je mensi prikon proti kontinualnim cerpadlum.

spider207: spis bych to rekl jinak. Voda ze studne je kdyspozici celorocne kdykoliv na otoceni ventilu. A kdyz byly zmineny nezamrzne napajecky tak se to primo nabizi. Uchovavat destovku, ci cerpat do napajecek vodu z reky (pokud je reka u pozemku) se mi zda komplikovanejsi. Otazka taky je, zda se muze trebas z reky jen tak cerpat ...

Admin edit: tema kolem legislativy ohledne cerpani vody z reky pokracuje dale zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=11&t=2044
elahanusova
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 05, 2013 8:19 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od elahanusova »

spider207 píše:Trochu blbá otázka, ale to stádo potrebuje pitnú vodu zo studne? Ja teda nie som žiadny farmár, ale veď zvieratá bežne pijú povrchovú (aj znečistenú) vodu. Ten objem 500l/denne by mohol byť úplne iný ak by nepotrebovali vodu zo studne.
Blbá otázka to není, ale s povrchovou vodou je to tu složitější. Je tu suché místo, jediná povrchová nateče ze střechy okapem do té zmíněné jímky. Pak ji pijou krávy přes hadice napaječkama, které mají v sobě mechanické membránové čerpadlo. Což je super, neb to nežere proud.
Ovšem v zimě tyhle napaječky zamrznou...
Nezámrzná napaječka potřebuje tlakovou vodu. A když by už byla jednou vodárna, rovnou by se i vyřešila pitná voda do jurty.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od radimre »

elahanusova píše:Dobrý den, ahoj,
sháním info pro laiky o čerpání vody. Jsme na samotě, studna 35m hluboká (vrt). Zatím čerpáme malyšem, přes měnič, hadicí se voda dotáhne na potřebné místo (domácnost, napájení dobytka). Ale na zimu by se mi líbilo mít čerpadlo + měnič + domácí vodárnu, tlaková voda by mi pomohla dovést vodu do jurty asi 50m od vrtu (nemluvě o možnosti nezámrzných napaječek...). Zatím se musí tahat hadice, v zimě vždy uklidit do skruže vrtu, aby nezamrzla, prostě sranda...
Nemáte někdo, prosím, podobný problém již vyřešen? Sháním tipy na čerpadla a vodárny, klidně něco z toho 12V, ale s měničema už to umíme, 220V není problém. Zajímalo by mě, kolik vody přibližně čerpáte denně a jestli je vůbec reálné to uživit elektřinou z panelů (a kapacitou baterií).
Předem díky všem.
Ela
Co se týče dopravy vody přeba ti to pomůže....nebo jen jako indicie proti zamrznutí vody...s hloubkovými čerpadly nemám zkušenost
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr ... ze-studny/
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od luky »

radimre píše:Co se týče dopravy vody přeba ti to pomůže....nebo jen jako indicie proti zamrznutí vody...s hloubkovými čerpadly nemám zkušenost
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr ... ze-studny/
Na těch tvých fotkách je přesně to, co jsem si myslel - skladovat pitnou vodu nelze. Tohle je stav po 9 letech nebo jsi to někdy čistil?
Obrázek
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od Fazole »

Dobrý den, existuje čerpadlo do vrtu na 12V nebo 24V a dle data sheet horizontálně rozvody až 800 metrů a vertikálně 70 nebo 80 metrů.
Cena tohoto čerpadla je cca 17.tisíc.
Já sám používám malyš na čerpání z 7 metrů a uvažuji přidat ještě jedno čerpadlo (kvůli tlaku) a udělat si vodárnu.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od fugas »

luky píše:
radimre píše:Co se týče dopravy vody přeba ti to pomůže....nebo jen jako indicie proti zamrznutí vody...s hloubkovými čerpadly nemám zkušenost
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr ... ze-studny/
Na těch tvých fotkách je přesně to, co jsem si myslel - skladovat pitnou vodu nelze. Tohle je stav po 9 letech nebo jsi to někdy čistil?
Obrázek
Já skladuji daleko větší množství pitné vody.Ve studně mám sedm metrů vody v průměru skruže 150cm plus "místnost" ve skále na dně.To opravdu nelze najednou vypít.Na fotce je jen usazenina,která je přítomna v každé studně.Chodil jsem na melouchy se studnařem a každá vytažená nautila je obalena takovou usazeninou.Nejde o nic závadného.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od Fazole »

luky píše:
radimre píše:Co se týče dopravy vody přeba ti to pomůže....nebo jen jako indicie proti zamrznutí vody...s hloubkovými čerpadly nemám zkušenost
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr ... ze-studny/
Na těch tvých fotkách je přesně to, co jsem si myslel - skladovat pitnou vodu nelze. Tohle je stav po 9 letech nebo jsi to někdy čistil?
Obrázek
skladovat pitnou vodu lze ale podmínkou je naprostá tma a stabilní teplota do 6 stupňů. A když se čerpá ven nejlépe přes pískový filtr.
Je v Českém ráji jedna vesnice, která v šedesátých letech pod prameništěm vybudovala cca šest studní s průměrem cca 3 metry a hloubce u některých jímek až 5 metrů a v pohodě to běhá už cca 60 let. Je stály přítok ale i stálý odtok.
Běžně se ve studních skladuje voda, stabilní teplota a přikrýt aby nepadaly nečistoty.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od radimre »

luky píše:
radimre píše:Co se týče dopravy vody přeba ti to pomůže....nebo jen jako indicie proti zamrznutí vody...s hloubkovými čerpadly nemám zkušenost
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr ... ze-studny/
Na těch tvých fotkách je přesně to, co jsem si myslel - skladovat pitnou vodu nelze. Tohle je stav po 9 letech nebo jsi to někdy čistil?
Obrázek
Jo je to stav po 9-ti létech pravideolně hodím do toho savo...ale je fakt že by to chtělo vyčistit jen mám z toho dispečerského sudu hrůzů je tam toho moc.. ;) Díky předfiltru na čerpadle to nejde poznat ten to všecho zachytí...takže na to zatím hřeším....
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

Tak nejak mi skladovani pitne vody prijde jako komplikace. Neni jednoduzsi jedno jedine adekvatni cerpadlo primo ze zdroje co tlakove nadoby?
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od camel1cz »

Komplikace to je, ale pokud by se podařilo postavit dobrou nádrž (zakopanou v nezámrzné hloubce), ideálně výš než odběrná místa, tak by se dalo čerpat když je sluníčko a odebírat "samospádem". To bych viděl jako smyslupné - při větších odběrech vody, jako původní tazatelka jistě má, by to znamenalo slušnou úsporu kapacity baterií.

Za nejlepší akumulaci energie považuji tu, která je následně využita přímo ve své formě (běžně TUV, v případě tazatelky voda z vrtu) - baterie jsou až na druhém místě.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

V tom pripade navrhuji sehnat zanovni hydroglobus a je vyreseno. Vzdyt v tym skladuji i pitnou vodu.

Ta predstava hydroglobusu na zahrade se mi libi ...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od vata »

Jak už jsem psala, skladuju si pitnou vodu v tlakových nádržích - cca 60 litrů, vydrží mi několik dní. V létě to cykluju častěji, protože se voda z nich používá i na ohřev z přebytků, v zimě s ní vydržím klidně i týden. Žádný problém. Savo jsem do studny ještě nelila, ale možná tam časem trošičku dám. Vodní kámen - ten samozřejmě je, je tu hodně železitá voda, takže je filtr je vyloženě oranžový :) Úplná Ottovka :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od radimre »

PavelR píše:Tak nejak mi skladovani pitne vody prijde jako komplikace. Neni jednoduzsi jedno jedine adekvatni cerpadlo primo ze zdroje co tlakove nadoby?
Snad máš pravdu....ale v mém řípadě asi jsi nečetl problematiku a účelnost přes odkaz....neskladuji pitnou vodu,nýbrž užitkovou pračka myčka záchod domácí zvířectvo a jiné.....Nato tento systém stačí bohatě a doprava vody vzdálené cca 38m ze zdroje, tlakově už není zrovna košér na každém ohybu 0,5m z výtlaku dolů...A díky studené vodě ochlazuji sklep a ohřívám onu vodu pro další zpracování (pračka)
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od radimre »

Mavrhovatele otázky spíše bude zajímat zimní problematika, která je popsána na mých stránkách,aby nemusel pokaždé schovávat hadice..
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

radimre píše:
PavelR píše:Tak nejak mi skladovani pitne vody prijde jako komplikace. Neni jednoduzsi jedno jedine adekvatni cerpadlo primo ze zdroje co tlakove nadoby?
Snad máš pravdu....ale v mém řípadě asi jsi nečetl problematiku a účelnost přes odkaz....neskladuji pitnou vodu,nýbrž užitkovou pračka myčka záchod domácí zvířectvo a jiné.....Nato tento systém stačí bohatě a doprava vody vzdálené cca 38m ze zdroje, tlakově už není zrovna košér na každém ohybu 0,5m z výtlaku dolů...A díky studené vodě ochlazuji sklep a ohřívám onu vodu pro další zpracování (pračka)
Pokud uzitkova tak to je jina. Neco podobnyho delam z destovkou na zalivani mam zasobu cca 20m3.

Kompenzace hydraulickych ztrat me prijde koser. Staci ponorka ve studni co to uklaci.
elahanusova
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 05, 2013 8:19 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od elahanusova »

radimre píše:Mavrhovatele otázky spíše bude zajímat zimní problematika, která je popsána na mých stránkách,aby nemusel pokaždé schovávat hadice..
Přesně, díky za to.

A děkuji i všem ostatním za podnětné příspěvky. Snad se plány vydaří.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od rva »

radimre píše:Mavrhovatele otázky spíše bude zajímat zimní problematika, která je popsána na mých stránkách,aby nemusel pokaždé schovávat hadice..
Taky jsem občas potřeboval přečerpávat vodu v mrazech (splašková voda z jímky do jímky vzdálené 20m) a nechtělo se mi čerpadlo a hadici v mrazech natahovat a zase balit. Při použití hadice 3/4" stačilo malé množství zbylé vody a hadice byla nepropustná. Teď mám 5/4" a přes poslední (mírnou) zimu v pořádku. Uvidím letos, pokud budou problémy, počítám s použitím kompresoru na odstranění všech zbytků vody.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek