Cyklování LiFePo za různých podmínek

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od pezizka »

Jsem zde nováčkem, po svých peripetiích ze startem :evil: jsem už vyrobil krásných 46kW :lol: Jinde jsem prezentoval, že můj ostrůvek byl vlastně původně myšlen co-by záložní zdroj pro kotel na pevná, jenž se mi trošku zvrtnul :eek2: . Ale protože jsem na původní účel nezapoměl, tak jsem řešil, jak nabíjet LiFePo. Moje teze je vlastně jednoduchá. V létě je energie dostatek a zálohovat kotel není potřeba. Spotřebovávám to rekuperací, solárem (voda) a technologií co se o to stará (PLC). Jenže to je max. 350W. Pole mi dá max 618W. Přebytek jde do LIFe a vycucne se to v noci. Ale vyvstává problém. Zálohovat nic moc nepotřebuji a chci to radši spotřebovat přímo bez "obtěžování" LiFe. Takže přes léto mám nastaveno začátek čerpání z LiFe na 3,32V a ukončení 3,05V. Jenže v zimě, jenž můj ostrůvek ještě nezažil, budu topit pevnými a chci aby v AKU zůstala zásoba pro případ nouze, jenže ho taky nechci nechat zahálet. Proto jsem pro zimní období nastavil: začátek čerpání 3,4V a konec 3,25V. Pod 3,25V jen vyjímečně. V každém případě max napětí na 3,45V a min při nouzi njvyšší ( tak 1-2x za rok) na 2,8V, běžně na 3,05V. Nechci LiFe ublížit a s limity si myslím, že se k nim chovám velkoryse, ale nevím zda jim nebude vadit to pocuckávání z vrchu napětí, asi ne, ale spíš ten "letní" provoz "dole". Díky za Vaše zkušenosti a názory.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od PavelR »

Velice melke cykly nevadi snaz zadnym aku.
Videl bych to tak, ze na zimu je treba rezerva na kotel (cerpadla) takova aby to vydrzelo pri blackoutu po zadanou dobu.
Jaky prikon ma vse nutne pro provoz kotle? Z teho je jednoduse spocitatelne kolik je treba nechat v aku a ted pres leto je to jednoduse otestovatelne umelou zatezi.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od pezizka »

Je toho celkem cca. (neměřil jsem to přesně) 220W. Na jedno naložení je třeba max. tak 4 hod. Takže předpokládám i se ztrátami na měniči apod. cca 1kW. Vyzkouším to v reále pod dohledem kdy nasimuluji výpadek. To se mi zdá nejjednodušší. Šlo mi hlavně o to dlouhodobější 3,05 - 3,32V. Vím že by neměly trpět ani pamětí, ani cykly v dolní části kapacity (či jak to nazvat), ale nechci chybovat a nějak LiFe ublížit. Proto radši vyzvídám u zkušenějších. Díky.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od Botas »

Chtělo by to ještě vědět jakou máte kapacitu baterií případně systémové napětí.
Pač pokud tam bude třeba 4x90ah článek pak v podstatě v sobě uchová cca tu požadovanou kilovatu a je bez předmětné se bavit o nastavení kolik má zůstat pokud je tam něco většího pak je potřeba polaborovat.Což asi nejlepší bude ta simulace nastalých podmínek na nečisto.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od netko »

Este jedna podstatna vec na ktoru netreba zabudat je a to aky mas vykon baterii(Ah) a aku okamžitu zaťaž z nich cucaš, lebo pri väčšom okamžitom odbere ty napatie zakmita a PLCčko už bude prepinať. Idealne by bolo riadit to podla capacity SOC ak sa ti da, ja som sa dovtedy s tym trapil kym som to nezačal riadit podla SOC.

ote="pezizka"]Jsem zde nováčkem, po svých peripetiích ze startem :evil: jsem už vyrobil krásných 46kW :lol: Jinde jsem prezentoval, že můj ostrůvek byl vlastně původně myšlen co-by záložní zdroj pro kotel na pevná, jenž se mi trošku zvrtnul :eek2: . Ale protože jsem na původní účel nezapoměl, tak jsem řešil, jak nabíjet LiFePo. Moje teze je vlastně jednoduchá. V létě je energie dostatek a zálohovat kotel není potřeba. Spotřebovávám to rekuperací, solárem (voda) a technologií co se o to stará (PLC). Jenže to je max. 350W. Pole mi dá max 618W. Přebytek jde do LIFe a vycucne se to v noci. Ale vyvstává problém. Zálohovat nic moc nepotřebuji a chci to radši spotřebovat přímo bez "obtěžování" LiFe. Takže přes léto mám nastaveno začátek čerpání z LiFe na 3,32V a ukončení 3,05V. Jenže v zimě, jenž můj ostrůvek ještě nezažil, budu topit pevnými a chci aby v AKU zůstala zásoba pro případ nouze, jenže ho taky nechci nechat zahálet. Proto jsem pro zimní období nastavil: začátek čerpání 3,4V a konec 3,25V. Pod 3,25V jen vyjímečně. V každém případě max napětí na 3,45V a min při nouzi njvyšší ( tak 1-2x za rok) na 2,8V, běžně na 3,05V. Nechci LiFe ublížit a s limity si myslím, že se k nim chovám velkoryse, ale nevím zda jim nebude vadit to pocuckávání z vrchu napětí, asi ne, ale spíš ten "letní" provoz "dole". Díky za Vaše zkušenosti a názory.[/quote]
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od pezizka »

Já si myslel, že je Vám jasné co mám nainstalováno :) :) :) Sorry nějak mi to nedošlo :oops: 12V systém, 200Ah LiFe Winston. Díky za kopnutí do kotníku a ochotu něco poradit. Ale holt musí to být k čemu... Jen tak bokem, jak dostanu pod příspěvek konfiguraci mého ostrůvku? Mnozí to tam mají, a já nevím jak na to. Rád bych se bars co zeptal, ale jak v tomto případě neuvedu o čem je vlastně řeč.... Toto by to řešilo. Díky.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od atom »

Ta editace:
v záhlaví stánky máš Uživatelský panel >> profil >> podpis a tam si napíšeš co je libo

Já třeba nejdu pod 3,0V na článku,
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od Pan Taum »

Přílohy
thundersky1Cload.jpg
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od pezizka »

Díky za rady a graf, tento jsem ještě neviděl. S tím napětím asi budu meset jít na zimu výš aby zůstala ona 1kW. SOC je co? Z těch zkratek jsem tuleň.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od brin »

SOC = state of charge, stav nabití nebo také napětí:-)
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od honzaL »

pezizka píše:Díky za rady a graf, tento jsem ještě neviděl. S tím napětím asi budu meset jít na zimu výš aby zůstala ona 1kW. SOC je co? Z těch zkratek jsem tuleň.
Už to ve fóru několikrát zaznělo, napětí na LiFePO není přímo nejlepší ukazatel stavu nabití akumulátorů (SOC). Záleží jednak na aktuálním proudu při odběru nebo nabíjení, ale záleží také na tom, zda akumulátory byly třeba ve stavu "absortion" nějakou dobu. LIFePO se po absorption chvíli tváří jako poměrně tvrdý zdroj.
Ideální je při použití PLC (pokud to umí) počítat integrací odebraný výkon a tím určit SOC. Začátek výpočtu by měl být nejlépe po nějakém režimu "absorption", kdy se dá počítat s kapacitou 100%. Napětí pak může být pomocným kritériem a hlavně se musí hlídat pomocí napětí nebezpečné stavy. Za důležité považuji jednou za čas (1x za 14 dní) srovnat články, hlavně v zimě, kdy není dost slunce to chce udělat pomocí nabíječky nebo vynechat spotřebu.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od Botas »

Kolik je článků 4x 200ah nebo 8x 100ah pokud by bylo osum článků dalo by se udělat zimní režim baterie přes rele spojit že by se jen druhá nabíjela nikoli vybíjela a pak na jednu polovinu hodit solár se spotřebou a druhá by byla napojena na zálohu vždy plně nabitá v pohotovosti.Na léto propojit a používat obě na spotřebu.
Záleží samozřejmě co je kdo schopen vykonstruovat za sofistikované řízení-A kolik je článků ale dalo by se přikoupit třeba i 4x 60ah co by tu úlohu splnily též
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od abrams »

pezizka píše:... SOC je co? Z těch zkratek jsem tuleň.
Zdravím ,

SOC je procentuální údaj o skutečném stavu nabití akumulátoru . Vychází pouze z Ah-ového pohybu do aku a z aku . Podobně jako bečka na vodu s obousměrným vodoměrem jež přičítá při doplňování vody do bečky a odečítá při odebírání vody z bečky ;) . Většina sofistikovanějších měřičů SOC potřebuje zadat skutečnou kapacitu Ah , a při specifických znacích při nabití aku do plna "resetuje" počítadlo na výchozí zadanou hodnotu od níž pak při odběru el. odečítá a tím dokáže zobrazovat kolik Ah nebo % ještě zbývá . Já používám PowerLog a 500A bočník s nějakým smetím komunikujícím s reglem Midnite . Mohu konstatovat , že bez každodenního dobití aku na 100% se Midnite ztratí ... třeba teď hlásí Remaining 0Ah a SOC 0% , kdežto PowerLog 146.381mAh :sm1: ikdyž ani PowerLog trpí kumulovanou odchilkou činící přibližně 35Ah za 78 dní provozu :| . Co by orientační "palivoměr" je více než dostačující :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od pezizka »

Díky za odpovědi, ale moudřejší z toho moc nejsem :roll: Brin zmiňuje napětí, jež jak správně podotýká honzal, toto není a nemůže být vodítko a to dle mne u jakéhokoliv akumulátoru. Myslím, že pokud protéká proud a je jedno kterým směrem, tak tento systém hatí a to o to víc čím je větší proud. Navíc do toho kecá teplota a taky "opotřebení" článku. Původně jsem chtěl snímat napětí a proud a z tohoto vycházet, ale přinášelo to komplikace které jsem nebyl ochotný řešit... Patrně je to systém o kterém píše abrams. A ten problém, že se jeho systém, jak napsal "ztrácí" to je přesně to proč jsem to odpískal. Původně jsem chtěl nabít na cílové napětí 3,50 a poté vybít na 3,00 a toto by byla reference. Jenže pokud začnu cyklovat pouze "dole" a nebo "navrchu" tak se veškeré chyby nakumulují časem tak, že i tento systém začne kolabovat. Proto hledám jednodušší řešení, pouze z napětí. Taky netrvám na nějaké absolutní přesnosti. Myslím, že se i tak dá dosáhnout kompromisu i když to bude asi problematické, protože pokud se pohybuji okolo 50% tak se dle grafu co poslal Pan Taum hýbu v pár desítkách mV a to není pro PLC (no je to pouhé Logo) to pravé ořechové... Asi to bude chtít prubnout a uvidí se. Viděl bych šanci v zimě cyklovat 3,45 - :roll: 3,30 :roll: Je tam jasný přebytek rezervy, a víc plytších cyklů snad problém není. Upřímně spotřebu sleduji klešťákem kterým měřím kolik bere měnič a hýbu se v maximech okolo 27A. To je ten provoz nyní. Žere mně to spousta maličkostí a řešit každou zvášť... Tak se mi to zdá jednodušší a dostatečně vypovídající. Takže LiFe se tam fláká (aspoň to moc neovlivní ono nic moc vypovídající napětí) no a mněnič taky... Nápad od Botase je jednoduchý a dobrý, ale má pro mne háček. Jedu na 12V, a další rozšiřování v jakémkoliv směru už nechci....
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od honzaL »

pezizka píše:.....Původně jsem chtěl snímat napětí a proud a z tohoto vycházet, ale přinášelo to komplikace které jsem nebyl ochotný řešit... Patrně je to systém o kterém píše abrams. A ten problém, že se jeho systém, jak napsal "ztrácí" to je přesně to proč jsem to odpískal. Původně jsem chtěl nabít na cílové napětí 3,50 a poté vybít na 3,00 a toto by byla reference. Jenže pokud začnu cyklovat pouze "dole" a nebo "navrchu" tak se veškeré chyby nakumulují časem tak, že i tento systém začne kolabovat. Proto hledám jednodušší řešení, pouze z napětí. Taky netrvám na nějaké absolutní přesnosti. ....
Pokud jsou vybíjecí cykly dost podobné, dá se určitě dost odbře odhadnout nebo i změřit napětí, při kterém bude dozažena určitá kapacita baterie. Je li PLC Siemens LOGO! verze BA7 i ethernetem dají se z něj vyčítat informace přes ethernet a pokud bude k dispozici i proudový senzor třeba tento http://www.ev-power.eu/BMS123-System/BM ... 0-Amp.html tak jde graf SOC vytvořit dost přesně. Protokol máme zmapovaný a můžeme s tím případně pomoci. Z LOGA! máme vyčítané některé hodnoty třeba pro tyto grafy http://is.ssakhk.cz/graf/G_2014_08_02.jpg
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od vata »

Tuto ulohu mam (rizeni cehokoliv pomoci napeti a/nebo SOC ci po detekci plneho nabiti nebo vybiti) dost spolehlive vyresenu v automatizaci VALC. Samotny vypocet SOC v nem je reseny skrze data z jednoho nebo dvou proudovych senzoru. Presne je to tak, jak dobre je to zkalibrovane. Nastavit se to da velmi bohate. Mrknete na manual.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od Pan Taum »

Přesné sledování kapacity Lithiových akumulátorů umí prozatím jen BMV700S od Victron http://shop.mypower.cz/battery-monitor- ... v700s-2254 a nebo VALC od vaty https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=105&t=1593
Brzy to bude spolehlivě umět i Studer SBM-02.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od pezizka »

0BA7 pouužívám 3 ks pro komplexní řízení kde čeho, myslím tím domácnosti a dílny. Jejich možnosti jsou prakticky vyčerpané, pokud pominu možnost multiplexování AI a DO. K LiFe jsem přifařil 0BA6 na kterém jsem se to učil programovat. Prostě zbylo. Napětí 4 článků vyčerpalo možnosti AI, a těch modulů jsem se již nakupoval dost, tak toto ani moc dál rozšiřovat nechci. Díky za nabídku, jestli v budoucnu změním názor, jistě bych to uvítal. Berete to asi už hodně důsledně. Já se o to taky dost dlouho snažil, a naprogramovat si myslím, že to dokáži, ale pak jsem od tohoto upustil, protože jsem došel k názoru, že až tak přesně těch 1000w tam být nemusí. No prostě takový lehký ústup z pozic, ale ne až tak moc. Pokud máte zkušenost s Logo, můžete poradit jak uklidnit AI? 0BA7 tento modul umí, ale není to nic moc, používám na to půměrnou hodnotu. Jenže v 0BA6 lze průměr řešit pouze sestavením z bloků a není to ono. Zkusil jsem víc systémů výpočtu průměru. AI ošetřeny ferity a tlumivkami.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od pezizka »

Než jsem to dosmolil, další nakopnutí. Díky mrknu na to.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cyklování LiFePo za různých podmínek

Příspěvek od PavelR »

Da se verit velicine SOC ? Pro me to je jaksi neuchopitelna jednotka ... neco zpoctneneho z naboje dovitr a ven.
Co se stane kdyz se budeme ridit pomoci SOC a senzory se zrovna sejdnou opacne v toleranci ?

Pripadne me to jak notebookove baterie. Odstavit softwarove naprosto funkcni clanky ... co kdyby nahodou... kupte si novy aku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek