Balancování LIFE

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pasivní balancery typu CBM1 jen přibržďují nabitější články aby je slabší dohnali . Ovšem že jeden CBM1 nedokáže zpracovat víc než 1,7A - takže je-li nabíjecí proud větší tak napětí bude stoupat . Většího balancovacího proudu docílíme paralerním spojením vícero CBM1 .

Právě kvůli nemožnosti nastavení balančniho napětí na CBM1 , sem si postavil vlastní BMS systém jež umožňuje +/- přesné nastavení a umí nejen vybíjet silnější články ale i nabíjet slabší :yes: ... komerčně dostupné BMS systémy se dají nastavovat dle potřeb , ale za jejich cenu lze pořídit nemalou kapacitu LiFe :? .

LiFE se dají nabíjet velkým proudem až do konce , přesněji dokud některý článek nedosáhne konečného napětí = v ten okamžik se musí nabíjení ukončit . Avšak pozvolným snižováním nab. proudu jež je průvodním jevem udržování konstantního napětí , se dá do aku uložit nezanedbatelné množství el. . Všeobecně je touto hranicí považováno 80% nabití kde se začíná razantně zvedat napětí ... třeba rychlonabíječky Eut dokáží za dejme tomu 30minut nabít plným proudem 2C 80% kapacity , ale nabití na 100% může trvat dalších 40minut .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

Jo takhle uz tomu rozumim. Takze nabijet lze i vetsim proudem je to jen otazka vykonu balanceru.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

PavelR píše:Jo takhle uz tomu rozumim. Takze nabijet lze i vetsim proudem je to jen otazka vykonu balanceru.
Zdravím ,

jo , bude-li balancer schopný likvidovat proud mírně převyšující proud nabíjecí , tak není problém :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od pezizka »

Mně se nezdá, že by 3,65V balanceru bylo mimo tolerance LiFePo. Ale je fakt, že jakmile by se pokračovalo v nabíjení dál, už jsem to prubl, všechny začnou v mezích svých možností topit trvale a tím pádem to postrádá smysl. Dal jsem si na balancery LED, abych viděl co se tam děje, a první mrkají a s dalším nabíjením trvale svítí. Moje idea je taková, že to ukončím jakmile začne poslední pomrkávat. Prud zdroje bude nastaven na 3,5A aby balancer měl šanci přebytečný výkon zmařit. K LED přidám optočlen a PLC si s tím poradí.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

Nemyslel jsem ze je to mimo rozsah jen ze 3,65 je jedna vec a max napeti co uvadi datasheet je druha. Pokud tedy prekrocim napeti vsech balanceru, tak jakmile ukoncim nabijeni, balancery opet stahnou napeti na svoje zaviraci napeti.
Treba ale existuje nejakej stelovaci balancer pro toho kdo chce provozovat v jine hladine.

V idealnim pripade pokud by byla presnost balanceru absolutni, tak dojde k absolutne presnemu srovnani clanku.
Balancery by presnym voltmetrem sly samozrejme pretridit.

Je to jen uvaha - samozrejme by to snizovalo ucinnost aku a muselo se resit odvetrani znacneho mnozstvi tepla. Na druhou stranu v lete mam energie dost a kdykoliv jindy kdy je energie nedostatek pravdepodobne nenastane nabijeni doplna.

Otazka pro znale: Co se vlastne nici kdyz se aku prebiji a zahriva elyt?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od brumlaj »

Otázka je i jiná - proč chceš mít jeden článek nabitý na 100Ah a druhý třeba na 105Ah? Při vybíjení Ti stejně ten 100Ah při podpětí odstaví celou baterii.
Na přednášce pan importér hovořil o zvyšování vnitřního odporu při stárnutí baterie (cykly, podvybití, přebíjení). Proč tedy baterii zbytečně trápit?
Mám pocit, že si s sebou táhneme jako kouli u nohy zvyky z NiCd - hlavně nenastartovat paměťový efekt. A z Pb - pořád mít nabito na 100 procent, však co, vody je dost, dolijeme.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

Tak pokud to jde tak proc to nenaplnit. Vzdyt je to taky pekny na pohled kdyz maji clanky stejny napeti... je to takovy no ... nevim jak to rict takovy ctveraty
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od brumlaj »

Proč to neplnit do plna? Třeba proto, že ty co maj 105Ah tím, že je nebudu ždímat doplna vydrží o 5 let déle? Pravda, v jiné aplikaci (bude k dispozici n-1 vadný článek), ale nemusí mi odejít všechny články najednou jenom proto, že to "pěkně vypadá". Jako další důvod je, že nebudu ten nejslabší článek drtit na plném napětí dlouho. A protože jej nebudu drtit, tak vydrží také déle.
Začínám se zabývat myšlenkou "omezovač napětí" článku (zde balancér) vybavit proudovým čidlem, které zhodnotí, zda si ještě baterie sosá, nebo zda je na napětí nabita(všechen proud tekoucí baterií na tomto článku teče odporem). A první takto nabitý článek holt vypne nabíjení baterie. Neřešil to zde již někdo?
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob črc 05, 2014 6:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

Jasny. Mozna jsem se nepresne vyjadril. Ted jsem mel na mysli nabiti do napeti balanceru chvilku nechat a pak nechat padnout do floatu niz . Plny cykly bych nedelal to se me ani moc nelibi. Max napeti co uvadi vyrobce jsem zminoval predtim jen proto, ze je dost daleko od napeti balanceru.
Kazdopadne kde je konec zivotnosti napr 100Ah clanku? 40Ah 30Ah ? to je taky individualni.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od brumlaj »

Tipnul bych si, že konec životnosti určí potřeba baterií v jiné aplikaci, případně vědomí, že rozdíl kapacit článků 85 a třeba 10Ah v jedné sériové sekci baterkárny je plýtvání místem v baterkárně ;-) To je otázka na abramse, které články a proč pohřbil, mám pocit, že je zde jediný, který stál před touto volbou.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jsou dva typy balancování , horní (sjednocení napětí všech článků při konečné fázi nabíjení) a dolní (sjednocení napětí všech článků při konečné fázi vybíjení) . Dolní se pokud vím moc nepoužívá , horní balancování je využíváno nejhojněji . Domnívám se , že jeden z důvodů je délší životnost . Měnící se kapacitou (vybíjením nebo nabíjením) se mění i vnitřní odpor článků a články srovnané "nahoře" mají tím pádem při vybíjení i nabíjení +/- stejný vnitřní odpor a tudíš nedochází k tak nerovnoměrnému namáhání , narozdíl od dolního balancování při kterém se individuality jednotlivých článků projeví při vrcholu nabíjení .
A taky mám radši vyrovnané sloupečky na CellLogu při konci nabíjení :yes: . Jak sem psal nedávno , přebitý aku nadělá mnohem víc paseky než hluboce vybitý .

Nějak Brumlajově příspěvku nerozumím :
Tipnul bych si, že konec životnosti určí potřeba baterií v jiné aplikaci, případně vědomí, že rozdíl kapacit článků 85 a třeba 10Ah v jedné sériové sekci baterkárny je plýtvání místem v baterkárně ;-) To je otázka na abramse, které články a proč pohřbil, mám pocit, že je zde jediný, který stál před touto volbou.
... "pár" akumulátorů jsem pohřbil , víme proč :? , jestli dál používat články jež mají 85Ah a 10Ah záleží na okolnostech dané situace . I ten 10Ah se může hodit na podpoření kapacity některého slabšího aktivního článku v akumulátoru , né ?

Zpět k balancování , uživatelské nastavování balancérů umožňují jen , řekněme , předražené systémy . Dostupnější typu SBM1 a jemu podobných tuto možnost nenabízejí :( .
Proč se radši vyhýbat balancování na 3,60V nebo 3,65V ? Nejen že je rozdíl kapaciky mezi 3,45V a 3,65V kolem 2% , ale všiml sem si , že při napětí nad 3,60V dochází k nárustu tlaku odpařeného elektrolitu v článku :arrow: únik drahocenného elektrolitu :eek2: . Schválně , kdo má LiFe a nabíjí na 3,60V a více , tak si přivoňte k přetlakovému ventilu v době kdy je aku balancován na zmíněném napětí a nabište co jste citili .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od pezizka »

Podle mne je balancování dobré na to aby články odevzdaly maximum. Mám to tak koncipované že po dosažení napětí na posledním článku se začíná čerpat, při poklesu prvního na nastavenou hranici čerpání končí. Jenže se to dle mne začne časem rozjíždět víc a víc takže procento využitelnosti poklesne. A to je dle mne škoda. Nahoře padlo, že při přebytku, ať balancuje. Nesouhlasím. Rychle nabít, rychle vyčerpat. Dyť jsem do toho narval peněz, že žena ví jen 1/3 a i tak má hubu na kant. Za ty groše se nechci dívat jak slunko smaží, mám to čím vyčerpat a ono si to balancuje 40W. Mám 12V. Ať se snaží, dokud je z čeho. Vím že je tu téma o efektivitě. Já si to dal jen tak nahrubo dohromady a je to spíš koníček. I když pro mne to má cenu v tom, že je to pro mne záložní zdroj pro kotel na pevná paliva. A původně to měla být jen nabíječka, měnič a tak 100Ah olova......
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od brumlaj »

abrams píše:Zdravím ,

pasivní balancery typu CBM1 jen přibržďují nabitější články aby je slabší dohnali .
abramsi, není to naopak a to tak, že balancery ochraňují horší články před přebitím do doby, než se dotlačí do těch silnějších kapacita kterou snesou? Jakou máš Ty, nebo někdo jiný zkušenost? Zkoušel někdo po delší době používání zjistit u kterých článků se balancéry potí nejdříve a jaká je po srovnání při nabíjení posléze kapacita jednotlivých článků?

pezizka: stejně nedostaneš z baterie více Ah než Ti dovolí nejslabší článek, takže důležitá je odpověď na otázku zda se déle nabíjí článek s nejnižší kapacitou, či nejvyšší, nebo zda "vnitřní odpor proti nabití" článku nemá s kapacitou žádnou souvislost.....
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob črc 05, 2014 10:21 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od pezizka »

brumlaj píše:
abrams píše:Zdravím ,

pasivní balancery typu CBM1 jen přibržďují nabitější články aby je slabší dohnali .
abramsi, není to naopak a to tak, že balancery ochraňují horší články před přebitím do doby, než se dotlačí do těch silnějších kapacita kterou snesou? Jakou máš Ty, nebo někdo jiný zkušenost? Zkoušel někdo po delší době používání zjistit u kterých článků se balancéry potí nejdříve a jaká je po srovnání při nabíjení posléze kapacita jednotlivých článků?
To mne nenapadlo. Pokud by to fungovalo jako u olova (teď mám na mysli startovací, nikoliv trakční), tak KO aku je "jako" rychle nabitá, takže vyletí napětí, ale jinak je KO a nic nepobrala. Jak to funguje u LiFePo? Ale vlastně jestli tak či naopak tak by měl balancer pomáhat, ať už tak či naruby. Jestli to správně chápu.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

brumlaj píše:
abrams píše:Zdravím ,

pasivní balancery typu CBM1 jen přibržďují nabitější články aby je slabší dohnali .
abramsi, není to naopak a to tak, že balancery ochraňují horší články před přebitím do doby, než se dotlačí do těch silnějších kapacita kterou snesou? Jakou máš Ty, nebo někdo jiný zkušenost? Zkoušel někdo po delší době používání zjistit u kterých článků se balancéry potí nejdříve a jaká je po srovnání při nabíjení posléze kapacita jednotlivých článků?
Zdravím ,

silnějšími či nabitějšími myslím ty články jež jsou v daný okamžik nabitější než-li ostatní . Se skutečnou kapacitou článků to nemusí nic dělat . Pokud ovšem není řeč o prvním inicializačním nabíjení přímo v aplikaci a srovnávání článků pomocí SBM1 ... :uh: . Během provozu , po pečlivém inicializačním nabití , se články rozchází jen nepatrně - nejen v důsledku individuálních vlastností každého z nich , ale také působením okolí :arrow: třeba asymetrickou zátěží monitoringu a podobně . SBM1 funguje co by korekčtní prvek , pracuje-li trvale a né jen párkrát do roka . Kumulované drobnosti vedou časem k větším problémům . Není tedy lepší prevence ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od brumlaj »

abrams píše:........... Není tedy lepší prevence ?...........
ale o tom není spor, ochrana nejlépe několikastupňová, na sobě nezávislá. No holt trocha bádání ještě zbývá. Ať už na webu, nebo fyzicky.

balancování při nabíjení je jednodušší než při vybíjení, to ale neznamená, že je ohleduplnější pro články.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od pezizka »

Jo prvence není zlá, já proto že jsem už dávno četl příspěvek tady Abramse Bééééé, fakt s Vámi cítím, udělal ten svůj odpojovač aku. Jen jsem netušil, že taky udělám, oproti Abramsovi, jen Bé. Takže asi nic není absolutní. Jsem tady teprve chvilku, ale jsou tu lidé kteří jsou ochotni se podělit o ty svá Bé....é, a jak jsem psal dřív. Ten návod k tomu ne úplně ideálnímu EPsolaru jsem poctivě četl! A teď si tyká s Abramsovými LiFePo-čkami....
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od ctirad »

pezizka píše:Pokud by to fungovalo jako u olova (teď mám na mysli startovací, nikoliv trakční), tak KO aku je "jako" rychle nabitá, takže vyletí napětí, ale jinak je KO a nic nepobrala. Jak to funguje u LiFePo?
Úplně stejně. KO článek má velký vnitřní odpor, takže při nabíjení na něm vyskočí napětí nahoru a tváří se jakoby nabitě a jakmile se zatíží, napětí zase hupne dolů.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od ctirad »

brumlaj píše:Otázka je i jiná - proč chceš mít jeden článek nabitý na 100Ah a druhý třeba na 105Ah? Při vybíjení Ti stejně ten 100Ah při podpětí odstaví celou baterii.
Protože je to jediné technicky smysluplně proveditelné řešení. Bottom balancing znamená provést hluboký cyklus, což je zbytečná ztráta času, energie i části cyklické životnosti. Top balancing se provádí jako vedlejší produkt souběžně s poslední fází nabíjení a taky nacpat do článků maximum co se do nich vejde a mít je na stejném napětí je tak nějak přirozené už jenom třeba kvůli kontrole nebo odhadu jejich stavu podle rozptylu napětí v zátěži.

Nejhezčí balancer je nábojová pumpa, která teoreticky nemrhá energií vůbec a dokáže doplňovat článek s nejmenší kapacitou energií těch ostatních, ale bohužel u lithiovek je rozdíl v napětí mezi články tak malý, že se to nedá smysluplně realizovat. Nebo já alespoň o žádném fungujícím řešení nevím.
Mám pocit, že si s sebou táhneme jako kouli u nohy zvyky z NiCd - hlavně nenastartovat paměťový efekt. A z Pb - pořád mít nabito na 100 procent, však co, vody je dost, dolijeme.
Do kamene tesat!
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

ctirad píše:
Nejhezčí balancer je nábojová pumpa, která teoreticky nemrhá energií vůbec a dokáže doplňovat článek s nejmenší kapacitou energií těch ostatních, ale bohužel u lithiovek je rozdíl v napětí mezi články tak malý, že se to nedá smysluplně realizovat. Nebo já alespoň o žádném fungujícím řešení nevím.
Zdravím ,

moje BMS umí brát el. z celého aku (52V) a doplňovat jí slabší články , dá se to považovat nábojovou pumpu ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek