vrt 35m + domácí vodárna

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
elahanusova
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 05, 2013 8:19 pm
Reputace: 0

vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od elahanusova »

Dobrý den, ahoj,
sháním info pro laiky o čerpání vody. Jsme na samotě, studna 35m hluboká (vrt). Zatím čerpáme malyšem, přes měnič, hadicí se voda dotáhne na potřebné místo (domácnost, napájení dobytka). Ale na zimu by se mi líbilo mít čerpadlo + měnič + domácí vodárnu, tlaková voda by mi pomohla dovést vodu do jurty asi 50m od vrtu (nemluvě o možnosti nezámrzných napaječek...). Zatím se musí tahat hadice, v zimě vždy uklidit do skruže vrtu, aby nezamrzla, prostě sranda...
Nemáte někdo, prosím, podobný problém již vyřešen? Sháním tipy na čerpadla a vodárny, klidně něco z toho 12V, ale s měničema už to umíme, 220V není problém. Zajímalo by mě, kolik vody přibližně čerpáte denně a jestli je vůbec reálné to uživit elektřinou z panelů (a kapacitou baterií).
Předem díky všem.
Ela
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od vata »

Zdravím, je to samozřejmě velmi dobře funkční. Například Grundfos dělá spolehlivá ponorná čerpadla na jednu fázi s příkonem 800W a soft startem, takže jej bez potíží rozběhne i 1kW měnič. Záleží na spotřebě vody - mě např. stačí si vodu natočit 2x týdně do zásoby do tlakových nádob, takže čerpám velmi málo. Malyše raději vyměňte, nemusí být k vrtu šetrný.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

obavam se ze 35m je na vodarnu moc tusim ze nad 10m sani zacina voda vrit i pri malych teplotach, kavitace na lopatkach ... Bude treba ponorka. K urceni cerpadla je treba vedet jaky je pozadovany prutok a tlak jaky ma byt na vystupu. Ono tech 35m je 3,5atm takze pokud bych potreboval na vystupu do tlakove nadoby napr max 4atm je treba vytlak 75m. Toto je treba porovnat s charakteristikou cerpadla aby pri max tlaku byl pozadovany prutok.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od pezizka »

Není ani teoreticky možné sát vodu z takové hloubky. Maximální teoretická hloubka je cca oněch 10m, záleží na momentálním atmosférickém tlaku a nadmořské výšce. Mám pocit, že zde roli hraje i zeměpisná poloha, ale to se bavíme opravdu o extrémech. Prakticky tuším do 7,5m max. Co tak ponorné s nějakým automatickým odvodněním?
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

Presne jak pise pezizka. Nejednou jsme na hasickem cerpadle menili obezne kolo, ze ktereho byly kusy hliniku vytrhany kavitaci. Hlavne kdyz obsluhou byl nahluchly strojnik. Moc nerozumim tomu proc to ten hlinik trha ale je to tak.

Nebo jedine nejaky ejektor http://www.speroni.cz/cz/samonasavaci-c ... apm-75-100 ale to uz situaci komplikujeme.

Necht zadavatelka uda udaje o planovanem vypinacim tlaku systemu a minimalnim pozadovanem prutoku pri max tlaku a muzeme dle charakteristiky vybrat nejake navrhy ponorek.
elahanusova
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 05, 2013 8:19 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od elahanusova »

Díky všem za reakce.

Nevím, zda jsem to tedy dobře pochopila, ale myslela jsem že:
1) vyhodím malyše a nahradím ho nějakým lepším čerpadlem do hotového vrtu (jak mi ostatně radil i ten, co vrt dělal). Toto čerpadlo bude zřejmě muset být na 220V, na 12V jsem nenašla nic do tak hlubokého vrtu.
2) za čerpadlo zařadím domácí vodárnu, která bude dělat tlakovou vodu
třeba něco takového: http://eshop.homesolar.cz/9/71/automati ... -nl35.html
Nemusela by ani být na 12V, ale myslím, že čím míň spotřebičů pojede přes měnič, tím líp.
3) hadicí v nezámrzné hloubce povede hadice do kuchyně ke kohoutku a taky k pastvině k napaječce:
http://www.kamir.cz/eshop/dokumentstore ... 8.2012.pdf

Odběr vody by mohl být kvůli zvířatům i 500l denně, v nepravidelných intervalech. Vrt to zvládne, to už je vyzkoušeno. Otázka je, jestli to zvládnou panely, kolik panelů, kolik a jakých baterií. Ale na to už mám kamarády odborníky, to spočítáme.
Zajímala mě spíš problematika tlakové vody mimo civilizaci.

Omlouvám se všem elektrikářům, kteří nyní pláčou nad laickým pohledem na svět :)
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

Proc za cerpadlo davat vodarnu to je prece nesmysl ne? Cerpadlo je preci samo o sobe vodarnou.
Za cerpadlo patri zpetna klapka, tlakova nadoba v vakem a tlakovy spinac a tim to konci. Samozrejme je treba nadobu spravne natlacit vzduchem bo jinak to bude fungovat blbe.

Je treba znat max pozadovany tlak (tedy vypinaci tlak tlakoveho spinace) vse se odviji od toho v jake vysce proti minimalni hladine ve vrtu bude tlakova nadoba a jak vysoko z te nadoby to potece ke spotrebici.

500l denne je pohoda ale jde o pozadovany prutok pri max tlaku cerpadla. Jinak receno 500litru denne znamena napr ze je treba aby to bylo schopno dat 400l za minutu a zbylych 100l prubezne pomalu?

Uplne obecne receno: kazde cerpadlo ma vytlak a prutok. Pri nulovem vytlaku (cerpadlo napr v bazenu bez hadice) ma max prutok a pri max vytlaku (vodni sloupec) nulovy prutok a v tu chvili cerpadlo jen reze vodu ...

Kazdopadne slusny cerpadlo do vrtu s velkym vytlakem neni levny ale durazne nedoporucuju setrit bo to pak stoji za ho...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

FVE system se bude muset podridit cerpadlu ...
elahanusova
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 05, 2013 8:19 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od elahanusova »

PavelR píše:Proc za cerpadlo davat vodarnu to je prece nesmysl ne? Cerpadlo je preci samo o sobe vodarnou.
Za cerpadlo patri zpetna klapka, tlakova nadoba v vakem a tlakovy spinac a tim to konci. Samozrejme je treba nadobu spravne natlacit vzduchem bo jinak to bude fungovat blbe.

Je treba znat max pozadovany tlak (tedy vypinaci tlak tlakoveho spinace) vse se odviji od toho v jake vysce proti minimalni hladine ve vrtu bude tlakova nadoba a jak vysoko z te nadoby to potece ke spotrebici.

500l denne je pohoda ale jde o pozadovany prutok pri max tlaku cerpadla. Jinak receno 500litru denne znamena napr ze je treba aby to bylo schopno dat 400l za minutu a zbylych 100l prubezne pomalu?

Uplne obecne receno: kazde cerpadlo ma vytlak a prutok. Pri nulovem vytlaku (cerpadlo napr v bazenu bez hadice) ma max prutok a pri max vytlaku (vodni sloupec) nulovy prutok a v tu chvili cerpadlo jen reze vodu ...

Kazdopadne slusny cerpadlo do vrtu s velkym vytlakem neni levny ale durazne nedoporucuju setrit bo to pak stoji za ho...
Je vidět, že v tom mám zmatek :roll:

Rozumím, že čerpadlo dělá tlak i teď, v hadici, kterou teče voda těch 35m nahoru a pak ještě s relativně minimálním převýšením dalších až 60m po povrchu. Ale měla jsem za to, že abych mohla mít nezámrznou napaječku a vodu v kohoutku, potřebuju tu tlakovou nádobu v domácí vodárně.
Takže teď je mi jasnější, že je to tak, jak je psáno: Za cerpadlo patri zpetna klapka, tlakova nadoba v vakem a tlakovy spinac a tim to konci.

Těch 500l je spíš celejch průběžně, i když se přijde napít celý stádo, napaječka má stejně jen 25l a voda se dopouští postupně.

Díky všem za rychlé odpovědi, čerpadlo a tlak bych zkusila vyřešit v nějakým specializovaným obchodě a elektřinu k tomu potom dopočítáme.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od miroc »

Je tu ešte možnosť, keď sa FVE nemusí až tak celkom podriaďovať čerpadlu. Myslím použitie frekvenčného meniča. Ponorné čerpadlo s malou tlakovou nádobkou (nie zásobníkom vody) a frekvenčným meničom s tlakovým snímačom. Systém udržiava konštantný tlak tým, že pri malom poklese sa rozbehne čerpadlo na nízke otáčky (a tým aj na nízku spotrebu). Pri väčšom prietoku sa otáčky zrýchlia. Nemusia tu existovať prúdové nárazy pri spúšťaní a tak sa dá pri troche disciplíny členov domácnosti fungovať aj s menej výkonným meničom (tým, ktorý je súčasťou FVE). Napr. napĺňanie veľkých nádrží malým prietokom bude fungovať pri konštantnom malom odbere. Vysvetľujúci článok tu: http://www.zavlahyacerpadla.sk/sk/cerpa ... -vodaren-1
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
adam78
Příspěvky: 12
Registrován: sob kvě 25, 2013 3:30 pm
Reputace: 2

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od adam78 »

ahoj, řeším podobný problém - budu mít vrt 40m a kolem žádná DS. zvažuji použití netlakového ponorného čerpadla s nižším příkonem. Čepadlo by pouze jednou za čas přečerpávalo vodu do podzemní jímky a od tud bych ji rozváděl malou vodárnou.. Přijde mě, že tím snížím potřebu vyššího příkonu, který by byl potřeba pro tlakové ponorné čerpadlo a taky nebude nutnrost častého zapínání pon. čerpadla, což prodlouží jeho životnost... nevýhodou je nutnost vybudování podzemní jímky...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od camel1cz »

To mi příjde zbytečně složité a drahé...

Co udělat dvoustupňové čerpání?
První stupeň malyš (co už máte) spínaný hladinovým spínačem (nevím, co proti němu máte - mám výborné zkušenosti - pravda s kopanou studnou cca. 8m). Ten by mohl čerpat do nádrže např. 1m3 (hledejte IBC kontejner).
Druhý stupeň pak obyčejná domácí vodárna.

Samozřejmě se dá pracovat s velikostmi obou nádrží a tak vlastně akumulovat energii ze sluníčka na dobu, kdy nebude svítit.


EDIT: adam78 byl rychlejší :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
elahanusova
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 05, 2013 8:19 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od elahanusova »

camel1cz píše:To mi příjde zbytečně složité a drahé...

Co udělat dvoustupňové čerpání?
První stupeň malyš (co už máte) spínaný hladinovým spínačem (nevím, co proti němu máte - mám výborné zkušenosti - pravda s kopanou studnou cca. 8m). Ten by mohl čerpat do nádrže např. 1m3 (hledejte IBC kontejner).
Druhý stupeň pak obyčejná domácí vodárna.

Samozřejmě se dá pracovat s velikostmi obou nádrží a tak vlastně akumulovat energii ze sluníčka na dobu, kdy nebude svítit.


EDIT: adam78 byl rychlejší :)
To zní zajímavě. Jímka by tu byla, jen ji něčím zaizolovat zeshora. Je to betonová nádrž 24 kubíků, voda z ní neutíká. Ale v zimě teda zamrzne. Díky oběma za tip, zkusím se nad tím zamyslet.
adam78
Příspěvky: 12
Registrován: sob kvě 25, 2013 3:30 pm
Reputace: 2

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od adam78 »

k tomu čerpadlu malyš - studnaři mě říkali, že pro vrty není vhodný na dlouhodobé používání, že by vibrace časem mohli vrt poškodit...
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od SJM »

PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od PavelR »

chtelo by to alespon tento tip http://www.1alphasolar.cz/produkt-58-lo ... controller

pro funkci s tlakovou nadobou by to chtelo jeste silnejsi.

ten co uvadis ma vytlak jen 22m to by nestacilo ani aby to vyteklo z vrtu :-)
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od SJM »

Dosud neznáme údaj o hloubce vrtu i stabilní hladiny vody, pro napaječku dobytka kamir by to mohlo stačit.
elahanusova
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 05, 2013 8:19 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od elahanusova »

SJM píše:Dosud neznáme údaj o hloubce vrtu i stabilní hladiny vody, pro napaječku dobytka kamir by to mohlo stačit.
Díky všem za další příspěvky.

Hloubka vrtu je 35m, hladina vody je bohužel až ve 31m, ale stabilní, protéká tu nějakej silnej podzemní potok (říkal teda vrtař).
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od fukuši »

Nakupuji tady a supr.Podle mě pro vás ideální toto.
http://www.icerpadla.cz/ponorna-cerpadl ... ath=229000
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm
Reputace: 0

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od spider207 »

Trochu blbá otázka, ale to stádo potrebuje pitnú vodu zo studne? Ja teda nie som žiadny farmár, ale veď zvieratá bežne pijú povrchovú (aj znečistenú) vodu. Ten objem 500l/denne by mohol byť úplne iný ak by nepotrebovali vodu zo studne.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek