Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od LIX »

Ešte v roku 2012 som začal špekulovať nad tým ako by mohla fungovať moja malá experimentálna ostrovná elektráreň. Komponenty sa mi ale zdali byť drahé vzhladom k finančným príjmom. Hneď ako som objavil fórum, zistil som že sa dajú zohnať komponenty aj lacnejšie a čo bolo podstatné naučil som sa z fóra dôležité základy o panelov. Som vyštudovaný elektrotechnik, pracujem v obore silnoprúdu a doma sa venujem slaboprúdu, takže problém s ničím elektrickým zatial ešte nenastal, stále chýbajú len financie. :lol:
Vždy som chcel mať svoju vlastnú elektráreň, bolo mi skoro jedno akú, ale kedže nebývam pri potoku a stožiar s hučiacou turbínou by tu nepriali začal som nakupovať panele. Začalo to panelom SCHOOT asi 105 ktorý nabíjal 20A MPPT regulátorom 44 Ah olovo, ktoré ničil 1000 W meanwell.
Čoskoro som pochopil že to takto nepôjde. Olovo začalo haprovať, kapacita nikde.. Tak som kúpil LIFE Winston 90AH a poskladal som 12V pack. Nad zvýšením systémového napätia som uvažoval, ale nikdy som ho neprial, je to pre mňa tak povediac zbytočnosť. Neskôr sa mi jeden panel zdal byť na 90 Ah málo tak som kúpil ďalší. Postupom času mi nechcel regulátor spolupracovať s lítiom, tak som ho predal človeku ktorý ho chcel na olovo, na to bežal stále dobre. Od užívatela Lui som zakúpil parádny regulátor PCM 8048. Tento regulátor má neskutočné výhody oproti tristaru, stačí pripojiť bočník a regulátor vám bude merať SOC batérie a napríklad pri vybití batérie pod 30% sa prepne ovládacie relé ktoré môže vypnúť napríklad menič.. Po opätovnom nabití batérie napríklad nad 65% sa menič opäť zapne.
Od mateja som zakúpil 8 panelov, 4 sú namontované a keď bude čas namontujem ďalšie 3. Jedne som nedopatrením praskol. Neviem čo by som viac dodal. Prepínanie sieti som ešte nevyriešil, zatial mi to nehorí. Z elektrárne si napájam svoju izbu, hlavne audio s gramofónom ktoré potrebuje kvalitné napájanie. Po sieti sa šíri vela rušenia od spotrebičov. Druhá vec čo napájam je môj pekelný elektrobicykel ktorý jazdí úplne zadarmo vďaka elektrárni. Na spestrenie pridám fotky.
9.jpg
Na fotke sa nachádza pán brat. Panele sú otočené na na Juh od ktorého sú odklonené približne 15° na západ.
1.jpg
Celá elektrárnička z vnútra
2.jpg
Rozvodná skrinka, zatial ledabolo. Podstatný je zatial iba prúdový chránič. hore v pravo je DC ktoré ide až di izby a tam je napájaný notebook a 2X 3 W led bodovky ovládané dialkovým. Tie relátka dole budú použité na spínanie vecí a spotrebičov podla nabitia batérie a jej aktuálneho SOC.
3.jpg
Batéria, na každej sú 3 balancéri, zistil som že úplne zbytočne, jeden by stačil. Poistka v strede batérie a bočník na lavo. Tenké drôty sú meranie napätia a prúdu pre regulátor.
4.jpg
Vstup panelov do celého obvodu, každý panel ide cez oddelovaciu diódu pretože plánujem dávať panele aj na východ. vedla diód ktoré sú v svorkách sú bleskoistky v svorkách kde je aj malé istkrisko, celé je to ešte zapojené cez pojistky a pripojené na zem.
5.jpg
Takto vyzerá spomínaná svorka s diódou, vlastnoručná výroba..
6.jpg
Relé regulátoru ktoré vypína menič pri poklese SOC pod 30%
8.jpg
Vstup meniča Victron ktorý vypína menič pri poklese SOC.
7.jpg
Victron compakt 1200 VA bez kritu, na tento menič som hrdý a pyšný, je to mašinka ktorá nesklame nikoho.
Za menič veľmi pekne ďakujem užívatelovi FRSO.


Aby som nezabudol, adminovi patrí velká vďaka za to, že založil toto fórum a ludia sa dozvedia to čo nevedeli a môžu si postaviť to o čom mohli len snívať. Staviame nezavíslosť
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od solárník »

Ahoj, pěkné :)

Nutností použití diod pro plánované (nebo i existující) panely, otočené na jinou stranu, si nejsem jist. Vznikne zbytečná ztráta výkonu. Zpětný proud do neosvícených panelů by měl být minimální (pokud se jedná o paralelní zapojení panelů), doporučuji to radši změřit a diody zrušit.

Jestli tedy chápu dobře jejich účel. Jde o to posoudit, jestli ztráta výkonu na diodách nebude vyšší než ztráta zpětným proudem, což podle mne bude.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od brumlaj »

Výrobce článků doporučuje/vyžaduje jejich fixaci proti deformaci což nemáš LIXi, dopiloval bych to být Tebou.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od fukuši »

solárník píše:Ahoj, pěkné :)

Nutností použití diod pro plánované (nebo i existující) panely, otočené na jinou stranu, si nejsem jist. Vznikne zbytečná ztráta výkonu. Zpětný proud do neosvícených panelů by měl být minimální (pokud se jedná o paralelní zapojení panelů), doporučuji to radši změřit a diody zrušit.

Jestli tedy chápu dobře jejich účel. Jde o to posoudit, jestli ztráta výkonu na diodách nebude vyšší než ztráta zpětným proudem, což podle mne bude.

Já je tam nemám a to mám 2 výrobce polykrystalu a žádný problém 8 JV a 8JZ.Podle mě plně dostačují diody v panelech od výrobců samo není špatné doplnit jednotlivé větve o cca 10A jištění pro jistotu.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od solárník »

Při čistě paralelním zapojení více panelů nejsou potřeba ani diody v panelech, jsou stejně k ničemu a navíc zvyšují riziko požáru při průrazu přepětím z atmosférického výboje, jak už jsme tu někde vyvodili. Pouze pokud by například odpolední stín postupoval na všech panelech současně rovnoběžně s jejich delší hranou, což nebývá moc pravděpodobné, ale někomu se to stávat může, pokud má jednu dlouhou vodorovnou (nebo i svislou) řadu panelů.

Pokud však jsou sériově nebo sériovoparalelně, pak potřeba jsou, jako přemostění při zastínění.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od LIX »

solárník píše:Ahoj, pěkné :)

Nutností použití diod pro plánované (nebo i existující) panely, otočené na jinou stranu, si nejsem jist. Vznikne zbytečná ztráta výkonu. Zpětný proud do neosvícených panelů by měl být minimální (pokud se jedná o paralelní zapojení panelů), doporučuji to radši změřit a diody zrušit.

Jestli tedy chápu dobře jejich účel. Jde o to posoudit, jestli ztráta výkonu na diodách nebude vyšší než ztráta zpětným proudem, což podle mne bude.

Diódy tam mám aj z toho dôvodu že mám rozdielnych výrobcov panelov, tie dva SCHOOTy sú do série a potom paralelne pripojené na každý jeden panel. S tými diódami som tak dlho laboroval že si to ani neviete predstaviť. Na koniec som našiel diódy s extrémne malým poklesom napätia pri danom výkone každého panelu. Diódy sú tam všemocné. Ak sa vyskytne jeden panel v skrate tak sa nič nedeje. Ono to nie je vidieť, ale k tej strieške na ktorej sú panele je pravouhlo natočená ďalšia strecha, na nej je komín a pri západne slnka sa mi postupne zatiaňujú tie panele. Som presvedčený že s diódami je to lepšie riešenie.

brumlaj

Mal som v pláne zviazať ich, ale po vyše roku sa ani nepohli, takže nemám dôvod zatial..
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od solárník »

Ono s diodami je to těžké. pokud chceme nízké forward napětí, tak asi jedině Schottky. Ty ale mají při nízkém forward napětí i nízké reverzní napětí, takže bývá nebezpečí průrazu nějakou špičkou. Viděl jsem Schottky s Vf dokonce okolo 0,15V ale měly Vr jen okolo 15V (což by mohlo jít použít, když zajistíme, aby se tam větší závěrné napětí neobjevilo). Dobré s Vr 45V a Vf 0,3-0,4V jsou u nás téměř nesehnatelné (třeba http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... Xqwqqs.pdf).
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od LIX »

Moje diódy majú Vf 0,9V pri 5A. to je v dataliste. Na jeden panel majú pokles 0,623 V. S touto stratou som zmierený a nevadí mi.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od solárník »

Doporučuji se podívat tady
http://sk.farnell.com/jsp/search/browse ... s%3D203047

Najdeš tam velmi pravděpodobně kusy s menším úbytkem.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od LIX »

Ano, ale aj drahšie o hodne, kúpiť 20 ks kvalitných diód nie je len tak. Tie čo som kúpil boli kompromis aj ceny aj parametrov. Meniť ich určite nebudem za nič iné. Treba si uvedomiť že 0,623 V strata je pri 67V nič.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od 007ToMMaS »

Super systém. ;) K diodám ja používam diódy z zdrojov v PC a max spokojnosť. Púzdro majú ako tranzistor a mám ich primontované na chladič. Pri diody majú úbytok napätia nejak 0,3V pri cca 10A. Mám ich tam 4 a z toho použité 2 lebo v jednom púzdre sú dve. Na diody mám napojené 4 vetvy panelov po dvoch do serie. Teda cca nejak 70V. Diody dosahujú teploty až 50°C. Preto si daj pozor aby sa ti neroztopilo to púzdro v ktorom sú.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od emsi88 »

A prezradis aky typ diody ti teda vysiel ako kompromis ?

@007ToMMaS: Kolko sa hreju zavisi od panelov(prudu), ak mas poly 8A je ine ako LIX ma amorf s 1A.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od 007ToMMaS »

emsi88: to som si veru neuvedomil že u amorfu je menší prúd :?
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od LIX »

emsi88: Je to aj vidno na tej jednej fotke, sú to diódy P1000M.


007ToMMaS: Viac ako 40°C určite nemávajú, pri najväčšej záťaži som ich skúšal prstom a boli príjemne teplé takže som nemal potom ani dôvod merať s teplomerom.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od emsi88 »

1kV? Tak to nie je schottky, myslis ze treba na tak velke napetie?
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od LIX »

Ja som ani nepisal ze je to schotky diody, jasne ze netreba na 1000 V ale nemali vtedy ine na sklade.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 485 Wp

Příspěvek od LIX »

Dnes som namontoval ďalšie 3 kusy panelov od mateja. Mali tam byť 4 ale jeden som svojou neopatrnosťou praskol tak som ho tam nedal. Nad panelmi budú potom ešte ďalšie 4 panele. Možno sa pýtate prečo nebudú ďalšie vedla. Nebudú tam kôli tieňu komína ktorý je nešťastne umiestnený. Toto je východná strana strechy odklonená na juh o 15°. Ale v prípade náhle velkého rozširovania elektrárne dám panele aj na komín, dva by sa tam vošli na stojáka určite. :lol: To by bolo ideálne na zimu.
IMG_20140729_154011.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 585 Wp

Příspěvek od LIX »

Tak som včera rozšíril na 400 Ah lítia 12V. Radosť pozerať na to. Je to síce menší nepomer k panelom, ale takto sa mi to zatial velmi páči. *batt* *batt* *batt* :yes:
Ešte nebol čas lebo som to dokončil neskoro večer tak niesu zviazané, ale určite to čoskoro spravím.
Přílohy
baterky.jpg
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od petrs »

Pekne,jestli to vlevo je bocnik ,na kolik je amperu?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovná mini elektráreň Smolenice 430 Wp

Příspěvek od solárník »

Pěkný, kolik tě stály ty baterky?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek