GTI 350W a 500W

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:AJEB - komunikoval jsem s výrobcem před 2 lety a cena se odhadovala nejméně na 10 000,- s DPH. Pokud to vůbec dotáhli do konce. Stejně to neřeší zvyšování napětí v síti v domě v případě neodčerpané energie. A navíc má AJEB už z principu dlouhodobě značné ztráty, protože má účinnost směrem zvenku jen okolo tuším 95%. Tedy 5% sežrané energie z DS promrhá na teplo.
Tak to opravdu nemá cenu se zabývat touto variantou.
solárník píše: GB má další výstupy na další zařízení, ve kterých utopit přebytky, i kdyby to měla být jen sada 5 x 200W žárovek někde ve sklepě v případě přehřátého bojleru. Na druhou stranu - pokud se odpojí pravidelné nahřívání v noci a nechá se jen případný odpolední ohřev NT, tak ze zkušeností není s bojlerem, co se týče přehřátí, problém (tedy otázka jedněch spínacích hodin navíc). Nezaznamenal jsem nic takového a nikdy jsem to nepotřeboval. Běžně se bojler ohřeje na cca 60°C a spíš se ještě dohřívá na odpolední NT. I kdyby bylo super jasno a bojler z předchozího dne nepoužitý, tak se při vytočeném termostatu bojler ohřeje třeba na 78°C. Ale to pořád není problém. Pravda, nad 85 už bych nešel. Ale to jsou naprosté výjimky, kde není na druhé straně problém to třeba periodicky hlídat a v případě hrozícího problému prostě vypnout GTI relátkem. Když už bychom tedy opravdu nevěděli, kde přebytečné kW utopit. Čili stačí třeba k termostatu bojleru připojit i výstup z GTI, aby ho ten termostat, buď přímo, nebo přes další relátko, odpojoval. Stane se to třeba dvakrát za rok, ale budiž. Pořád je to lepší, než ostatní varianty.
Já mám dva bojlery na TUV zapojené za sebe, resp. je můžu libovolně kombinovat, ale základní stav je ten, že nejdříve je boler elektrický OKHE 160 Dražice s 4 kW tělěsem na 3f a za ním je OKH 160 ohřívaný z plynového kotle, v běžném provozu elektrický bojler nepoužívám, takže jej mohu nahřívat přebytky z FVE a tím snížit spotřebu plynu pro ohřev druhého bojleru. Asi by šel nastavit elektrický bojler dejme tomu na 70°C a přidat do něho termostat, který by v případě nahřátí bojleru na 65°C přepnul výstup z GB do žárovek nebo podobného mařiče energie, musím také myslet na to, že pokud nebudu pár dní doma, tak se nahřeje elektrický bojler a vzhledem k jeho malým ztrátám bude druhý den nahřátý třeba během dvou hodin a pak buď musím vypnout FVE nebo přesměrovat výstup ideálně řízený, jinam.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od solárník »

GB ti to přepne samo. V základní verzi myslím bývaly 2 relátka a triak. Pokud GB zjistí, že nedokáže utopit přebytek triakem, zapne prvním relátkem další "cokoli". Pokud to nedokáže ani pak, zapne druhým relátkem další "cokoli č.2". Takže myslím, že je tam dost velký prostor na kombinace zátěží, abys našel něco, co by ti vyhovovalo.

A jak už jsem psal - vždycky můžeš přes termostat bojleru vypínat GTI, což přebytky vůbec neumožní.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ovšem že el. vedení je pořádné , né nějaký zvonkáč - měl sem k obědu vtipnou kaši :lol: .

Co člověk , to jiná osobnost , to jiná povaha , to jiné smýšlení . Každý jdeme tou svou cestou a podle toho taky vypadají naše FV systémy :)) . Snahu máme všichni stejnou - nasrat distributora :yes: , nebo né ?

Připojovat GTI k ostrovnímu měniči je vhodné jen a pouze v případě je-li aktuální spotřeba vyšší než-li výkon GTI - jinak hrozí zničení ostrovního měniče :hell: , GTI-čko by to přežilo :wall: .

Já ty GTI-čka používám až když není tu el. kam cpát , je to dočasné řešení - dokud bude křižík nebo dokud nedokončím zužitkovávač přebitků 8-) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od solárník »

Já jsem to pochopil, že to byl vtip :) Zvonkovej drát na plotě k sousedovi byl moc přehnanej :) To by se tý tvý kočce, jak sedí na velínu na záchodě, nelíbilo.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

Ještě mě napadlo jedno oddělení GTI a DS. Možná by šlo použít online UPS s dvojitou konverzí, sice tam budou nějaké ztráty, stále musí být GB, ale bude až za UPS, která by měla zajistit, že do sítě nic nepřeteče a hlavně během výpadku DS pojedu dál, protože GTI budou synchronizované na UPS, která pojede s minimální spotřebou na baterie. Je otázkou jak se UPS vypořádá s tím, že by se na výstupu mohlo objevit napětí, které negeneruje sama, i když to by mělo ohlídat GB.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od solárník »

Hm, máš evidentně snahu zachovat některé funkce po výpadku sítě.

V tom případě by sis měl nejdřív ujasnit, co by to mělo být. Ve většině případů, které mne napadají, jsou to jen základní funkce (což si každý vysvětlí podle svých priorit jinak), například světla, notebook, malá televize, internetové připojení, počítačová síť v domě, a třeba lednička i když u té je nebezpečí až po několikahodinovém výpadku.

Takže je otázka, jestli na to jít cestou malého ostrovu, nebo přímého střídače ze solárních panelů, nebo nějakého oddělení sítě od DS, jak navrhuješ. Já osobně bych preferoval první dvě metody a oddělením sítě se nezabýval.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:Hm, máš evidentně snahu zachovat některé funkce po výpadku sítě.

V tom případě by sis měl nejdřív ujasnit, co by to mělo být. Ve většině případů, které mne napadají, jsou to jen základní funkce (což si každý vysvětlí podle svých priorit jinak), například světla, notebook, malá televize, internetové připojení, počítačová síť v domě, a třeba lednička i když u té je nebezpečí až po několikahodinovém výpadku.

Takže je otázka, jestli na to jít cestou malého ostrovu, nebo přímého střídače ze solárních panelů, nebo nějakého oddělení sítě od DS, jak navrhuješ. Já osobně bych preferoval první dvě metody a oddělením sítě se nezabýval.
Já mám, bohužel, dva vcelku protichůdné požadavky:

1) Zachovat nutný provoz domu - světla, vodárna, alarm / kamery, plynový kotel i při výpadku sítě po co nejdelší dobu, ideálně s automatickým přechodem v případě nepřítomnosti, prozatím bez centrály, ty výpadky nejsou tak časté.
2) Když už stavím FVE, tak ji využít na maximum pro snížení provozních nákladů, takže přes FVE napájet trvale běžící spotřebiče a k tomu přebytky smysluplně využít, ty asi jedině na ohřev TUV.

A výše uvedené požadavky musí splňovat podmínku zamezení dodávky do DS v jakémkoliv případě. Tedy pokud nebudou možné drobné přetoky do DS bez sankcí, jak navrhuje ERU.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:Vida, Přívoz, asi se tam zajedu zeptat.
p.s.: hmm, nadšení bylo předčasné, je to v části města, kde se chodí jen za světla........
Mohu se zeptat, zda jste se náhodou nedošel podívat do Alrexu?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od brumlaj »

Byl jsem tam za slunného poledne, výsledek je, že pokud by to bylo, tak to bude drahé. A že maj měniče, které snad zvládaj hybridní provoz, teď se omlouvám, nemám prostor k tomu věnovat se bádání. Snad za měsíc.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od emsi88 »

@xmasin: Presne obe poziadavky som riesil aj ja a preto budem mat GTI za menicom(ktory bude vpodstate fungovat ako online UPS pripadne bypass), funguje to - odskusane, akurat nejaka regulacia a spotreba prebytkov (napr. GB), alebo vypinanie GTI je potrebna aby sa menic nevypol/neznicil.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:Byl jsem tam za slunného poledne, výsledek je, že pokud by to bylo, tak to bude drahé. A že maj měniče, které snad zvládaj hybridní provoz, teď se omlouvám, nemám prostor k tomu věnovat se bádání. Snad za měsíc.....
Kdyby aspoň aktualizovali stánky co mají a za kolik. Holt půjdu přes GTI a online UPS a budu doufat, že to vydrží. GB se bude muset snažit nebo možná počkám, jestli se ERU podaří prosadit mikrozdroje s povolenými přetoky alespoň do určitého množství.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

emsi88 píše:@xmasin: Presne obe poziadavky som riesil aj ja a preto budem mat GTI za menicom(ktory bude vpodstate fungovat ako online UPS pripadne bypass), funguje to - odskusane, akurat nejaka regulacia a spotreba prebytkov (napr. GB), alebo vypinanie GTI je potrebna aby sa menic nevypol/neznicil.
A můžete napsat jaký měnič/UPS chcete použít? Přeci jen by to měla být opravdu čistá online UPS jinak hrozí, že něco projde přes ní do sítě třeba tím bypasem.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od emsi88 »

Nemam online, z cenovych a praktickych som vybral Axperta, ktoreho planujem doplnit o vlastny zdroj/dobijac. Vsetko sa bude sledovat a tiez bude prepinanie casti panelov na GTI/Axpert regulator podla vysky generovanej energie zo solaru a aktualnej spotreby tak, aby to malo vzdy co najvecsiu efektivitu a najmensie cyklovanie baterii.
Trocha komplikovanejsie riesenie, ale ja rad take, ked si mozem doladit automatiku fungovania podla vlastnych poziadaviek bez obmedzeni.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

emsi88 píše:Nemam online, z cenovych a praktickych som vybral Axperta, ktoreho planujem doplnit o vlastny zdroj/dobijac. Vsetko sa bude sledovat a tiez bude prepinanie casti panelov na GTI/Axpert regulator podla vysky generovanej energie zo solaru a aktualnej spotreby tak, aby to malo vzdy co najvecsiu efektivitu a najmensie cyklovanie baterii.
Trocha komplikovanejsie riesenie, ale ja rad take, ked si mozem doladit automatiku fungovania podla vlastnych poziadaviek bez obmedzeni.
Já asi půjdu cestou malé online UPS, přeci jen prozatím nechci investovat zas tolik peněz. Případně risknout připojení napřímo z DS a spoléhat na to, že GB vše uřídí, i když mě to přijde jako poměrně riskatní a zálohu spotřebičů vyřešit klasickým měničem s UPS funkcí s tím, že by bylo možné mauálně přepnout GTI na výstup měniče, aby GTI byly schopné fungovat i při výpadku DS.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od emsi88 »

Presne to som riesil, naprv to mala byt UPS na vypadok+GTI na energiu so solaru. Hladal som teda najprv jednoduchu UPS 2-3kW a taku co ma napetie vhodne na pripojenie vlastnych bateriek a dalsie moznosti rozsirenia s napetim 24V(pripadne 48V). Ale tie UPS(cisty sinus 2-3kW) stoja tolko co cely hybridny menic s MPPT. Uvazoval som aj lem o menici(powerjack) s UPS funkciou, ale vraj UPS rezim a prepinanie nie je uplne spolahlive a ovela lacnejsie (pri mnou pozadovanom vykone) to aj tak nevyjde. Preto som siel do axperta, najvyhodnejsi pomer cena/vykon/mou pozadovane funkcie.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od xmasin »

emsi88 píše:Presne to som riesil, naprv to mala byt UPS na vypadok+GTI na energiu so solaru. Hladal som teda najprv jednoduchu UPS 2-3kW a taku co ma napetie vhodne na pripojenie vlastnych bateriek a dalsie moznosti rozsirenia s napetim 24V(pripadne 48V). Ale tie UPS(cisty sinus 2-3kW) stoja tolko co cely hybridny menic s MPPT. Uvazoval som aj lem o menici(powerjack) s UPS funkciou, ale vraj UPS rezim a prepinanie nie je uplne spolahlive a ovela lacnejsie (pri mnou pozadovanom vykone) to aj tak nevyjde. Preto som siel do axperta, najvyhodnejsi pomer cena/vykon/mou pozadovane funkcie.
Mě se na Axertu nelíbí, že jede primárně FVE + baterky, já bych potřeboval měnič, co pojede v režimu FVE, případně s dososáním výkonu z DS a teprve při výpadku DS jede FVE + baterky a takový jsem zatím nenašel v rozumné cenové relaci.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: GTI 350W a 500W

Příspěvek od emsi88 »

Chapem, tiez som najprv chcel mercedesa za cenu skodovky, ale zial take niesu....
Ak nepotrebujes vecsi vykon (staci ti do 1kW), alebo ti nevadi vyssie napetie bateriek(ak bude k tomu pasovat MPPT regulator), tak mozno by aj klasicka UPS vyhovovala. Zaujimave aj cenou su Cyberpower,PowerWalker,Riello. Ak ale chces vyssi vykon a normalne napetie baterii napr. 24V(ako ja - mam aj DC odber), tak uz je problem najst nieco take za rozumnu cenu. Tiez lacnejsia online UPS nie je nic moc vyhra - stale bezat na siet s ucinnostou napr. 85%, to radsej sa prepojim priamo. Kazdopadne mi daj vediet co si nakoniec zohnal.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek