Měnič/UPS Jyins

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše:....... výstup v módu měnič 12V/230V je čistá sinusovka. ........
Output Waveform: Modified Sine Wave
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:Pokud jde o ty 4700uF/25V:

Tady je tabulka, ze které bych vybíral, je tam i sloupec ESR, který by měl být co nejmenší.
http://cz.farnell.com/jsp/search/browse ... s%3D215571

Já osobně bych koupil:
http://cz.farnell.com/panasonic/eeutp1e ... dp/1890557
mají nejnižší ESR a fachají až do 135°C. To je sázka na jistotu. Ještě ověřte průměr kondenzátoru, aby se vám tam vešel. Pořádně připájet ! Každý horší spoj na téhle pozici způsobí podstatné zhoršení funkce.

Ostatní hodnoty, co jste popisoval, bych vybral podobným způsobem, i když u těch vysokých napětí už nebude ESR tak kritické.
Díky za radu, počkám jak se dohodnu s Hadexem a pak se pustím do opravy, snad se mě měnič podaří rozchodit.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:Output Waveform: Modified Sine Wave
Tam mají chybu v popisu, na osciloskopu byla čistá sinusovka. Spíš mě zaráží ten charger, kde píšou vstupní napětí 80 - 150V.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

xmasin píše:Díky za varování, něco takového jsem měl vyhlídnuté s výkonem cca 600W.
S výkonem okolo 500-600W je potíž. Zatím se mi do ruky nedostal žádný bezproblémový. Pokud trváte na tomhle výkonu, hledejte, jak už jsem psal, model, který má jako signalizaci onu čtveřici ledek (červená a 3 zelené).

V nejhorším jde sehnat takovýhle 600W PowerJack, tam bude ale nutno s největší pravděpodobností předělat vypínač, jak už jsem psal, na vypínání vstupu do stabilizátorů. Jinak vám to po pár vypnutích/zapnutích odejde.

S 600W PowerJackem nemám zkušenosti, jen odhaduji. Měl jsem na stole jen 1200W PowerJack modely, které jsou v podstatě slepencem čtyřech 350W GTI, které má soused (link výše). Jsou tam 4 trafa, 4 střídače v jedné krabici. Má to taky 4 ledky, jedna červená, ostatní zelené. Klasické zapojení se všemi ochranami. Nové verze už mají LCD displej, ty jsem zatím nepitval :).

Zajímavé na tom je, že číňani zřejmě nejsou schopni vyvinout něco nového. Mají prostě osvědčené 350W zapojení, které stejně určitě někomu ukradli, takže když potřebují silnější střídač, tak to tam do té bedny dají víckrát :mrgreen:
Naposledy upravil(a) solárník dne ned črc 13, 2014 12:03 pm, celkem upraveno 1 x.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

Mám dilema jakým způsobem jít, buď kombinaci panel (250-300W, líbí se mi Qsolary) a mikroinvertor nebo centrální střídač, ale tam jsem pak s výkonem kolem 2 kW nebo něco mezi těmito řešeními, takže tak na dva panely jeden střídač cca 500-600W.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Není pravda, že by malé GTI nezvládly velké solární pole. Ta zapojení jsou všechna navržená tak, že obvod na vstupu hlídá vstupní výkon a tudíž se to dá připojit třeba na 2kW pole a nic se tomu nestane.

Osobně jsem například dělal s 350W GTI pokus, kde jsem vstupní měřící odpor dal místo 0,004 ohmu jen 0,003 ohmu a výkon střídače na výstupu hned stoupl z původních asi 300W trvalých na 390W (muselo tam být chlazení 12cm větrákem, teplota trafa i mosfetů nepřekračovala 50°C). Podle mne by to při dobrém chlazení zvládlo i 0,002 Ohmový odpor a dvojnásobný výkon.

Tím chci jen říct, že můžete klidně zapojit třeba 2kW pole a dát tam pár malých střídačů. Jejich odpojováním můžete regulovat výkon do sítě. Nebo jeden velký střídač, to už je na vás. Nejefektivnější řešení je asi jeden velký střídač a přebytky ze sítě odvádět například do bojleru pomocí fázového přesměrovávače (například GreenBonO).
Naposledy upravil(a) solárník dne ned črc 13, 2014 12:13 pm, celkem upraveno 1 x.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše: Soused má 350W verzi, myslím, že je to tenhle
http://www.aliexpress.com/item/WHOLESAL ... 47617.html
Tak 500W verzi mají taky a není o tolik dražší: http://www.aliexpress.com/item/WHOLESAL ... 40347.html
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Jo ten vypadá, že by měl mít osvědčenou elektroniku. Doufejme...
Ideální by bylo ověřit, jak to vypadá vevnitř, pokud se někde dá sehnat foto.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:Jo ten vypadá, že by měl mít osvědčenou elektroniku. Doufejme...
Ideální by bylo ověřit, jak to vypadá vevnitř, pokud se někde dá sehnat foto.
Asi ho zkusím objednat a podívám se, jak vypadá zevnitř a dám sem nějaké fotky. Mimochodem, jaký panel má soused? Chci použít polykrystal 250W cca 36V/8A, tak snad mi s tímhle invertorem půjde.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Několik 180W/72čl panelů paralelně, asi 1,5kWp. Má tam momentálně myslím 3 malé střídače do sítě.

Ty fotky bych uvítal.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... já tyhle kousky mám doma , používám je na likvidaci přebitků . Ale už sem je musel spravovat :? , proráží se výstupní mosfety v H můstku - teda druhý z kraje :sm1: . Potíž je , že jsou to 18A v pouzdru TO220 a v GME mají v poudru TO220 max. 8A ale světe div se ono to jede :yes: . A ani jim moc nevadí že do nich teče až 55,4V :D .
Sice mjí výkon až 550W ale za hodinu dají jen cca 460Wh , asi že se přehřejí a po zchladnutí opět jedou ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:Několik 180W/72čl panelů paralelně, asi 1,5kWp. Má tam momentálně myslím 3 malé střídače do sítě.

Ty fotky bych uvítal.
Napětí nevíte?

Zkusím jim napsat o fotky vnitřku a pokud je nepošlou, tak holt jeden měnič objednám na testy.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

abrams píše:Zdravím ,

... já tyhle kousky mám doma , používám je na likvidaci přebitků . Ale už sem je musel spravovat :? , proráží se výstupní mosfety v H můstku - teda druhý z kraje :sm1: . Potíž je , že jsou to 18A v pouzdru TO220 a v GME mají v poudru TO220 max. 8A ale světe div se ono to jede :yes: . A ani jim moc nevadí že do nich teče až 55,4V :D .
Sice mjí výkon až 550W ale za hodinu dají jen cca 460Wh , asi že se přehřejí a po zchladnutí opět jedou ;) .

Elektronům zdar *sun*
A byl by jste ochoten sem dát fotky vnitřku ať solárník může porovnat elektroniku 500W a 350W verze?
Co se týče chlazení, tak s tím by asi šlo něco udělat, holt se přidá věrák.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

xmasin: Ump mají 35V

abrams: No ona účinnost v původním zapojení není určitě vyšší než 85% při plném výkonu (při menším ještě méně). Já z toho většinou sundavám poklop (viz obrázek dole) a plastovými zdrhovacími páskami tam shora připevním 12cm 12V větrák, třeba z PC zdroje, aby hnal vzduch dovnitř. Pak to jede pořád naplno a dokonce ten 12V větrák (stačí na 0,1-0,15A) žere míň, než ten původní pidivětráček. Po výměně stabilizátorů za spínaný to hřeje ještě méně.

Jestli ti odchází mosfet v H-můstku, tak to vypadá, že tam máš nějaké špičky, nebo, jak už jsem psal, jestli to nevypínáš odpojováním 220V. Pak fety v H-můstku odcházejí běžně.

Dej fotku! :)

350W klasika vypadá vevnitř takhle:
Na spodní straně je na chladiči 8 rychlých diod na usměrnění výstupu strídače před H můstkem.
Na horní straně jsou zleva 4 mosfety H můstku, pak 4 mosfety střídače a poslední mosfet napravo spíná mínus na vstupu po ověření polarity (aby to někdo nedal obráceně).
Vpravo vprostřed jsou na desce dva malé chladiče s původními stabilizátory, které nahrazuju spínaným.
No a uprostřed je bytelné trafíčko velkého průřezu.
Viděl jsem na youtube i takové prasárny, že chladiče stabilizátoru nebyly utažené, stabilizátor se přehřál a pak to celé vyhořelo.

Co se týče tepla, tak nejvíc hřejou 4 mosfety ve střídači (na obrázku nahoře zprava druhý až pátý). Odhadem tak 10-20W podle typu mosfetů. Neosazují tam moc dobrý typ, zase šetřili. Lze je vyměnit ideálně třeba za IRFS4321 (které tam používá například Involar v mikroinvertorech, které nemají aktivní chlazení) které mají skoro čtvrtinový odpor v sepnutém stavu. Pak vývin tepla klesne tak, že tam skoro ten větrák ani nemusí být. Hlavně musí být mosfety střídače dimenzované minimálně na 150V, je na nich dvojnásobné napětí vstupu.
Přílohy
GTI350.jpg
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

sem ty fotky dávat nebudu , sem nepatří . Budou tu : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=44&t=2002 .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Pravda, jsme tu offtopic.
Tak pak nezapomeň fotit, jsem zvědavej.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

Pravda, dostali jsme se trochu jinam, prosím admina o přesunutí příspevků týkajících se grid tie měniče do nového vlákna.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek