Měnič/UPS Jyins

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

Před časem jsem koupil měnič/UPS Jyins 2000W s čistou sinusovkou, po cca půlroku provozu přestala fungovat invertorová část, tak jsem se do měniče podíval a na DC straně byly kondenzátory nafouklé nebo otevřené. Pro názornost přikládám fotky vnitřku měniče. Měnič jde na reklamaci a asi budu hledat jinou značku.
menic1.JPG
menic2.JPG
menic3.JPG
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od PavelR »

a presne toto je bolest dnesni elektroniky. Pouzivani levnych elytu ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Pěkný. Elyty JAKEC, to je mazec :mrgreen: O téhle značce jsem nikdy neslyšel. Patrně to vyrábějí v Somálsku ve stáji.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od vata »

PavelR píše:a presne toto je bolest dnesni elektroniky. Pouzivani levnych elytu ...
To není bolest, to je naschvál :( Akorát to tenhle výrobce trochu přeťáp...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od PavelR »

Pokud toto nekdo dela naschval tak mu preji silnou zacpu nebo neco takovyho ... :-)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od gupa »

Co kdo chce? Když dotoho narvou rýžu s bambusem.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Vážně řečeno - kdyby to byl elyt, vyrobený před 15 lety, tak to chápu. Tehdá se to stávalo a byly z toho velké průsery (základovky v počítačích (například firmy MSI) a podobně). Dneska už bývá jejich výroba na jiné úrovni a technologie taky.

Předpokládám, že výrobce levně koupil nějaké staré zásoby z oněch let, nebo ten elyt dostává ve střídači takový kotel, že to chudák nevydržel, nebo firma Jakec koupila starou výrobní linku z "oněch" let. Na pozici "zásobárny pro boost střídač", na které je evidentně osazený, jsem jiný typ kondenzátorů než elektrolyt nikdy neviděl, protože jiné technologie potřebné kapacity nemají. A "kotel" tam dostává zcela určitě, bývají tam vysoké teploty a brutální impulzy. Ale evidentně existují elyty, které to vydrží, na rozdíl od výrobků firmy Jakec :) Já je mám ve střídači jako nové.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše: Ale evidentně existují elyty, které to vydrží, na rozdíl od výrobků firmy Jakec :) Já je mám ve střídači jako nové.
A mohu se zeptat na značku těch elytů? Pokud v měniči neodešlo nic jiného, tak bych možná zkusil přepájet všechny elyty a měnič by mohl fungovat dál.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od brumlaj »

Výrobce je sice gauner, ale prodává to co lidé kupují. Lidé dnes nekupují zboží, to je jen nepodstatná součást nákupu, oni požadují hlavně CENU. Znám málo lidí, kteří nad cenou mávnou rukou s dovětkem, že ho zajímá kvalita. Pak se divte, že výrobce přichází na trh s vypálenou hlínou zabalenou do pěkné krabice a deklaruje to za měnič....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:Výrobce je sice gauner, ale prodává to co lidé kupují. Lidé dnes nekupují zboží, to je jen nepodstatná součást nákupu, oni požadují hlavně CENU. Znám málo lidí, kteří nad cenou mávnou rukou s dovětkem, že ho zajímá kvalita. Pak se divte, že výrobce přichází na trh s vypálenou hlínou zabalenou do pěkné krabice a deklaruje to za měnič....
To máte, bohužel, pravdu. Poslední dobou sleduji, že pokud je cokoliv levné, tak se to prodá, ale když je to dražší třeba jen o 10%, ale kvalitnější tak si to koupí málo kdo. A kvalita výrobků je také někde jinde, holt nezbyde nic jiného než měniče a podobná udělátka doma bastlit.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

xmasin píše:A mohu se zeptat na značku těch elytů? Pokud v měniči neodešlo nic jiného, tak bych možná zkusil přepájet všechny elyty a měnič by mohl fungovat dál.
Mám tam Nichicony. Ale rovnou mohu říct, že pokud narazíte někde v eshopech na Panasonicy, tak šup tam s nimi. Většinou se vyrábějí dvě teplotní varianty, tak dát rozhodně tu s větším rozsahem teplot (min. do 105°C) a s co nejmenším ESR (bývá uvedeno v katalogu).

Bohužel na té fotce nejsou u těch elytů vidět hodnoty a voltáž, když je napíšete, pošlu vám rovnou link do eshopu, co máte koupit.

Zajímavé je, že soused už má asi 5 let malý GTI střídač, který mu jede téměř nepřetržitě. Před týdnem mi ho dával na zvýšení efektivity (výměnu lineárních stabilizátorů na spínané a podobně, už jen výměna dvou zřetězených lineárních stabilizátorů za jeden spínaný udělala skoro +6% na účinnosti). Mám ho ještě tady a ejhle - je tam elyt JAKEC :) a je taky jako nový :)
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od Pavel.Z. »

Solárnik, prosím ťa pokiaľ to nie je tajomstvo, akého typu resp. značky používaš spínané stabilizátory? vopred vďaka.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše: Mám tam Nichicony. Ale rovnou mohu říct, že pokud narazíte někde v eshopech na Panasonicy, tak šup tam s nimi. Většinou se vyrábějí dvě teplotní varianty, tak dát rozhodně tu s větším rozsahem teplot (min. do 105°C) a s co nejmenším ESR (bývá uvedeno v katalogu).

Bohužel na té fotce nejsou u těch elytů vidět hodnoty a voltáž, když je napíšete, pošlu vám rovnou link do eshopu, co máte koupit.

Zajímavé je, že soused už má asi 5 let malý GTI střídač, který mu jede téměř nepřetržitě. Před týdnem mi ho dával na zvýšení efektivity (výměnu lineárních stabilizátorů na spínané a podobně, už jen výměna dvou zřetězených lineárních stabilizátorů za jeden spínaný udělala skoro +6% na účinnosti). Mám ho ještě tady a ejhle - je tam elyt JAKEC :) a je taky jako nový :)
Po kondenzátorech se podívám, otázkou je, jak se mě podaří vyřešit reklamaci u Hadexu, co mám zkušenosti, tak většinou pak zařízení nabídnou za zbytkovou cenu na součástky, takže bych měnič za tu cenu odkoupil a zkusil ho zprovoznit s rozumnými součástkami.

A mohu se zeptat co je to za GTI střídač? Uvažuji nad malou on-grid FVE, tak 1,5 kWp a přemýšlím, že bych vzal z Číny tři malé grid-tie imventory a připojoval bych je podle potřeby.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

Tak jsem ještě jednou měnič otevřel a podle všeho elyty Jakec jsou 25V 4700 mikroFarad, ten bouchlý je Nichicon 450V 68 mikroFarad. Pak jsou ještě na druhé desce dva velké, které se zdají být v pořádku 450V 220 mikroFarad značka Rubycon. Zajímavé je, že všechny elyty mají teplotní rozsah -40 až +105°C.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Pavel.Z. píše:Solárnik, prosím ťa pokiaľ to nie je tajomstvo, akého typu resp. značky používaš spínané stabilizátory? vopred vďaka.
Ani se to za tu cenu nevyplatí bastlit, většinou tam cpu rovnou tyhle moduly
http://aukro.cz/show_item.php?item=4368082416
Obrázek
Vydrží to i 40V špičky (u 72 článkových panelů) a požadované výstupní napětí (ve většině malých on-grid střídačů cca 10,5V) si lehce natočíte potenciometrem na modulu.

Malé on-grid střídače mívají většinou dvoustupňový lineární stabilizátor (u střídačů na 72 nebo 60 článkové panely), první stupeň sráží tranzistor vstupní napětí na zhruba 25V a druhý stupeň bývá LM317 z 25 na cca 10,5V. Pak tam bývá ještě 78L05 (ten tam nechávám, aby případné špičky neodkráglovaly procesor) na napájení procesoru a budičů střídače, ale z těch 10,5V běží i větráky, takže už to nedávám na míň aby větrák ještě slušně větral. Pokud střídač moc netopí, dá se to snížit až na asi 7,5V, což je hranice, aby 78L05 za tím ještě slušně fungovala.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

xmasin píše:Tak jsem ještě jednou měnič otevřel a podle všeho elyty Jakec jsou 25V 4700 mikroFarad, ten bouchlý je Nichicon 450V 68 mikroFarad. Pak jsou ještě na druhé desce dva velké, které se zdají být v pořádku 450V 220 mikroFarad značka Rubycon. Zajímavé je, že všechny elyty mají teplotní rozsah -40 až +105°C.
Jaké jsou parametry toho střídače? Vstupní a výstupní napětí?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

xmasin píše:A mohu se zeptat co je to za GTI střídač? Uvažuji nad malou on-grid FVE, tak 1,5 kWp a přemýšlím, že bych vzal z Číny tři malé grid-tie imventory a připojoval bych je podle potřeby.
Soused má 350W verzi, myslím, že je to tenhle
http://www.aliexpress.com/item/WHOLESAL ... 47617.html
(hlavně je třeba pohlídat, aby to posílali z EU, což tady vypadá, že ano, že to mají na skladě v UK, jinak budete platit clo a DPH). Jinými slovy, osvědčená verze elektroniky má jako indikaci JEDNU ČERVENOU A TŘI ZELENÉ LEDKy. To jsou dobré střídače s velkým trafem, které vydrží, a s ochranami mosfetů proti zničení.

Po předchozích (bohužel nedávných) zkušenostech NIKDY nekupujte tyhle:
Obrázek
(myslím tím od žádného výrobce nebrat střídače, které mají na jedné straně tenhle panel s LEDkami)

Je to takový šmejd, že odchází už po několika dnech - poddimenzovaná trafa mají tendenci shořet už po několikahodinovém provozu, mosfety bez jakýchkoli ochranných obvodů odcházejí taky velmi brzo. Prostě NEBRAT nic, co vypadá takhle.

A závěrečná rada - NIKDY to nevypínat relátkem na AC straně (220V). Některé střídače (PowerJack) tak mají dokonce z výroby zapojený vypínač, který odpojuje AC. Při takovém vypnutí se na výstupním filtru střídače nakmitá obrovské napětí, které přesahuje 1kV!! Pak se všichni diví, proč na Youtube je tolik návodů na opravy PowerJacků. Střídač se musí vždycky odpojovat relátkem tak, že se vypíná napájení výše zmiňovaných stabilizátorů, které napájejí elektroniku. Pak vydrží léta bezproblémového provozu i při několika desítkách sepnutí a rozepnutí za den.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše: Jaké jsou parametry toho střídače? Vstupní a výstupní napětí?
Je to měnič/UPS takže vstup AC 230V, výstup AC 230V, baterie 12V, "trvalý" výkon 2000W, špičkově 4000W, výstup v módu měnič 12V/230V je čistá sinusovka. Měl by to být typ JYPU2K-122 k nalezení na http://www.jyinverter.com/jyinverter.co ... aohangid=3.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od xmasin »

solárník píše: Po předchozích (bohužel nedávných) zkušenostech NIKDY nekupujte tyhle:
(myslím tím od žádného výrobce nebrat střídače, které mají na jedné straně tenhle panel s LEDkami)
Díky za varování, něco takového jsem měl vyhlídnuté s výkonem cca 600W.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měnič/UPS Jyins

Příspěvek od solárník »

Pokud jde o ty 4700uF/25V:

Tady je tabulka, ze které bych vybíral, je tam i sloupec ESR, který by měl být co nejmenší.
http://cz.farnell.com/jsp/search/browse ... s%3D215571

Já osobně bych koupil:
http://cz.farnell.com/panasonic/eeutp1e ... dp/1890557
mají nejnižší ESR a fachají až do 135°C. To je sázka na jistotu. Ještě ověřte průměr kondenzátoru, aby se vám tam vešel. Pořádně připájet ! Každý horší spoj na téhle pozici způsobí podstatné zhoršení funkce.

Ostatní hodnoty, co jste popisoval, bych vybral podobným způsobem, i když u těch vysokých napětí už nebude ESR tak kritické.
Naposledy upravil(a) solárník dne ned črc 13, 2014 11:37 am, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek