2600W Žabčice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od honzasl »

Mela by smysl kompenzace uciniku v domacich podminkach? - mysleno efektivnejsi vyuziti energie?
Jak by se tato kompenzace projevovala na volnobezne spotrebe menice? (automaticka kompenzace?)
Kompenzace by zmenšila velikost proudu, který teče do spotřebiče. To by se projevilo menšími ztrátami na vedení a na výkonových prvcích měniče.

Ovšem ušetřené VARy se nerovnají ušetřeným W na DC straně, takhle to nefunguje.

Kompenzace by byla nejlepší přímo na svorkách spotřebiče, naladěná přímo na daný spotřebič.
Automacická kompenzace je řešitelná, dá se koupit hotový regulátor, nebo je možno vyvinout vlastní, například obšlehnutím z vhodné diplomové práce (kdyžtak SZ).
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

honzasl: dekuji za vysvetleni. Tedy pokud se neusetri, nema to smyslu. Sic nerozumim tomu ze pokud to je nejaka forma el. energie kde se tedy bere.

Ze skoly si matne vzpominam ze se to nejak pocitalo ale co se matematiky na stredni tyce vetsinou jsem dosahoval plneho poctu bodu tedy za 5. Vtipna doba ....
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od honzasl »

Jalový výkon není "energie", jedná se o matematickou odvozeninu "aby to vyšlo". Lze si ho představit jako virtuální výkon, který se vedením přenáší tam a zpět s frekvencí 50 Hz.

Kompenzací se samozřejmě něco ušetří - ztráty na vedení a ztráty v měniči, které se tam objeví právě tím, jak jalový výkon teče tam a zpět. Vodič bude méně zatížen, měnič bude méně topit, pokud bude zátež charakteru činného.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Jo takto .... to je pekne receno aby to vyslo.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Tak dneska prisel preplatek 11k za el.

Je to prijemne.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od mobilik »

Gratulujem, krasny preplatok, je to prijemne zadostucinenie, ak vidis ze si co to usporil, aj ked kazdy bude ratat naklady atd. Preplatok vzdy potesi. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

a priste to se stavajici sestavou bude jeste vic. Jak jsem posilil tak zacinam videt cestu k samostatnosti. akumulovat tolik nedokazu. Takze panely,panely,panely...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od brumlaj »

PavelR píše:Tak dneska prisel preplatek 11k za el......
no a hned je na další kilowatthodinu v akumulátorech ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

tak vanoce jsem mel velkolepe ...
Přílohy
IMG_20141225_135128.jpg
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od kodl69 »

Vidím ten samej sw k balancerům jak mám já, je to tak? Jak hodláš řešit omezení nabíjecího proudu při zásahu balanceru?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

no pouziju co nejvetsi darlington, a pokud bude treba omezit, tak by mohl postacit kus odporovyho dratu.

edit: jaj spatne jsem to pochopil. muj regl nepodporuje externi rizeni nabijeni takze toto resit nehodlam.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od abrams »

PavelR píše:tak vanoce jsem mel velkolepe ...
Zdravím ,

koukám že sou to 200Ah tall-ky , že ? Ty se už nějakej ten pátek nevyrábí :? ... já jim vyráběl na míru bejvák , a teď si lámu hlavu jak tam poskládat menší bratříčky ... :sm1: .
Ta BMS-ka vypadá zajímavě ;) .
Ale pod fousy mi moc nejde černý kabel použitý na plus pól :shock: .
Co se týče omezování nabíjecího proudu při balancování , to by měl obstarat dobře nastavený regl , né ? Jsou-li články řádně srovnány před zapojením do akumulátoru , pak by neměl být důvod k nadměrnému rozbalancovávání v době ukončení nabíjení , tudíž postačuje nastavit regl na potřebný součet napětí článků a BMS-ku na napětí o trochu vyšší aby případně přibrzdila nabitější článek :D . Ovšem , pokud je akumulátor sestaven ze "surových" článku (bez balančního nabití) , tak se pak budete potýkat s obtížemi , jež popisujete níže .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

abrams píše:
PavelR píše:tak vanoce jsem mel velkolepe ...
Zdravím ,

koukám že sou to 200Ah tall-ky , že ? Ty se už nějakej ten pátek nevyrábí :? ... já jim vyráběl na míru bejvák , a teď si lámu hlavu jak tam poskládat menší bratříčky ... :sm1: .
Ta BMS-ka vypadá zajímavě ;) .
Ale pod fousy mi moc nejde černý kabel použitý na plus pól :shock: .
Co se týče omezování nabíjecího proudu při balancování , to by měl obstarat dobře nastavený regl , né ? Jsou-li články řádně srovnány před zapojením do akumulátoru , pak by neměl být důvod k nadměrnému rozbalancovávání v době ukončení nabíjení , tudíž postačuje nastavit regl na potřebný součet napětí článků a BMS-ku na napětí o trochu vyšší aby případně přibrzdila nabitější článek :D . Ovšem , pokud je akumulátor sestaven ze "surových" článku (bez balančního nabití) , tak se pak budete potýkat s obtížemi , jež popisujete níže .

Elektronům zdar *sun*

tall-ky? nevim o co jde. Jsou to pouzity aku za fenomenalni cenu - cas ukaze. Ta bms je z eskutr.cz maj tam k temu aji ridici jednotku, ke ktere jdou napojit proudovy cidla ...
Cerveny kabely nedovezly :-)

Muj regl umi omezit nabijeci proud, ale to bych se zas pripravoval o vykon. Mam max 80A co je ani ne 0,5C

Potize se prozatim nedostavily. Tak jak tak balancovani udelam vykonne.

Co se napeti tyce tak mam nastaveno nabijeni na 3,5V/clanek balancery jsem nastavil na 3,55V
Odpojeni mam na 3,0V aby tam zbyla rezerva. Tak doufam ze jsem vyuzitelnou kapacitu neorezal nejak radikalne.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Winston vyráběl dvě varianty 200Ah článků , vysoký (tall) a široký (wide) , jež vyrábí dodnes ... bystrozraký jim doposud v nabídce chybí :lol: .
Nečekal sem , že se LiFe tak brzy vyskytnou v bazarech :shock: gratuluji :handshake: .
Každý regl musí umět omezovt nabíjecí proud , aby udržel absorb či float , tak musí omezit proud . Něktré regly umí omezit i bulk proud , třeba kvůli parametrům aku (volovo) .
Jak dlouho je na článcích drženo těch 3,50V ? Doporučil bych nastavit na 3,45V a BMS na 3,50V ;) . Spodní hranice 3,00V je nejvhodnější - je tam ještě nějaká rezerva a přitom se aku cykluje cca 70% :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Ano umi omezovat. mam jen jednu volbu omezeni max dobijeciho proudu pro vsechny rezimy.

No tech 3,5 tam bylo drzeno dneska pouze chvilku pak se zas udelala tma, tma,tma ..... Neni problem. Snizim na 3,45V a balancni napeti dam na 3,5V
Jak se tak divam tak pevny balancery na 3,6V jsou tak nejak na prd.
Tyto balancery jsou super. Poslu z PC konfiguraci do prvniho a ten to nastaveni preposle ostatnim.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od kodl69 »

s tím omezením proudu je to jinak. Balancer dokáže zpracovat nějaký proud. Pokud je nabíjecí proud vyšší, tak se napětí na jednom daném článku zvyšuje nad nast. napětí. Celá baterie ještě nedosáhla jmen. napětí, regulátor tam rve co má sílu, jeden článek se přebíjí - proto mají tyhle balancery výstup (optočlen) který se plynule nebo PWM spíná při překročení balancovacího napětí některého z článků - tím se má regulovat nabíječka, nebo regulátor, nebo třeba spínat přebytky... Tak na tohle jsem se ptal. Máš to i s tím modulem X? mě to jaksi přišlo moc peněz na to, abych kontroloval Whizbangjr jestli měří proudy z a do baterek správně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

ja vim jak to je :-D jenze regl nema moznost jak externe ridit dobijeni. Tim optem muzu spinat trebas bojler ale to neni uplne koser. Rozsah napeti mam nastaven do hodnot, kde by krivka mela byt znacne plocha to je jedna vec. Chci zkusit z externiho balancniho tranzistoru vytahnout co nejvic to je vec druha. Treti vec me napadlo, ze tim PWM vystupem by mohl jit spinat nejakej brutalni fet s rezistorem (odporovej drat, kus ocelovyho dratu ....) ono by se to mozna taky jednoduseji chladilo, pokud by vetsina vykonove ztraty nebyla na tranzistoru, ale na tupe hmote. Jeje a mam na dnesek plan. Zkusim ten fet jak se to bude chovat....

Taky predpokladam, ze ty aku nebudou tak silene rozjety aby to rekneme 30-40A neuridilo. Jedine, ze by nejakej clanek byl vylozene slabej a to bych jej posilil skrz celkovou kapacitu ...

Ono se totiz tech 80A z reglu jen do aku dosahuje jen vyjimecne. Z zime vubec, rano v lete aku nebyvaji uplne vybity a nez se dosahne max vykonu pole, tak aku byvaji nabity a jede uz jen bojler, klima ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nezbitnost řídit proud nabíječe pomocí signálu/ů z balancerů je třeba jen u hloupých nabíječů typu trafo s usměrňovacím můstkem a konrem :uh: . Nevidím důvod , proč je třeba takto ovládat regulátor ? Jo , pokud bude nastavenej na 60V , tak to je pak jiná , ale proč dělat takovou volovinu ? Regl nastavit na 3,45V x počet článků a BMS na 3,50V a samozřejmě články předem řádně vybalancovat a není co řešit :yes: . Signál/y z balancerů využít na řízení zapínaní spotřebičů či podobně . Potřebu balancování velkým proudem považuji za poněkud scestné řešení , balancování menším proudem je plně vyhovující a pokud se přitom objeví potíže , dá se tak včasněji odhalit nějaká závada jež by se při výmonnějším balancování neprojevila , čímž by mohlo dojít vážnějším skodám . Jak jsem už mnohokrát psal , stačí menší balancování k přibržďování nabitějších článků . Když už je aku nabitý , tak už se do něj víc energie nevleze ::stop:: .

Při rychlém "tankování" Euta je výkonná BMS výhodou , ale solární systémy nika nespěchají , ne ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

s reglem souhlas.

no s 1A balancerem toho moc neubrzdim jak jsem psal predpokladam, ze clanky nebudou moc rozdilny.
Spotrebice bych spis ridil dle napeti akupaku

Kdyz uz budu balancer posilovat a kupovat na to veci tak radsi si dam rezervu. Jako kolem aku se pohybuju v podstate kazdy den. Kdyz uvidim napr ze clanku c.8 sviti balancer nejak casto, tak budu hledat problem. Dalsi veci je to, ze ten SW umi logovat do souboru, takze by slo v pripade problemu provest vizualizaci.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od kodl69 »

s vyššími proudyje problém chlazení, mám na každým tranzistoru cca 100cm hliníku svisle obvykle tak 5-7A, a jako topení v komůrce je to dost dobrý - v mé trochu vydechlé baterii jeden článek někudyma ztrácí elektriku, takže potřebuje víc nakrmit než ostatní - jak píše abrams, je to problém, ale neměl by to být důvod k odstavení systému, když proud dává, nějakou kapacitu taky.
Takže standartně mi balancuje 14-15 článků, ten jeden až tak o 2-3Ah pozděj. Pokud je to po týdnu, tak je těch Ah protopených v balanceru víc - vím o tom, mám náhradní článek, ale zatím nemám sílu to řešit. Vím že na toto mám jiný názor než Abrams, ale je můj ;) Další věc, proč by asi výrobce balancerů tento výstup dělal, když by k ničemu nebyl? :lol:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět