Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm
Reputace: 0

Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od vitezslavgach »

Mám zapojený Grid tie měnič 260w a k tomu tři panely po 180W. Panely jsou rozmístěny v JV, J a JZ směru. Napětí 33V bez zatížení a 24 se zatížením- Na výstupu mám zapojený Wattmetr Basetech. Ten ale ukazuje v políčku příkon činný výkon 6600W. proud 0,4 A. Pak je tam políčko kterému v návodu říkají výkonový faktor tam se střídá 0,33 potom 0,54 A 1,00. můžete poradit co to je? Nebo poradit typ Wattmetru, který je vhodný a spolehlivý?

předem děkuji za rady
V.Gach
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od rva »

Pravděpodobně je schopen měřit jen spotřebu a ne výrobu. Taky mám takový do zásuvky. Musel bys ho připojit mezi měnič a zásuvku obráceně - kolíky na kolíky a díry na díry. Nebo už s dalším výhledem si pořídit rovnou třeba "hodiny". Používám
http://www.aliexpress.com/item/10-40-22 ... 03554.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm
Reputace: 0

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od vitezslavgach »

diki to určitě zvládnu a co ten výkonový faktor 0,33 a 0,54. to víš co znamená

dekuji
viki
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm
Reputace: 0

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od vitezslavgach »

všem díki za rady . přepojil jsem Wattmetr obráceně a začal ukazovat příkon mezi 20w a 120W. Těch 120W je dnes za téměř plného slunce. účinník kolísá mezi 0,33 a 0,54. Myslel jsem že 3 panely budou dávat víc.
Viki
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od solárník »

I tak si nejsem jistý jestli ti to ukazuje správně. Naprostá většina GTI, co jsem viděl měření, ukazovala účinník vyšší než 0,95. Pokud to má jen takhle málo, pak je to velká bída.

Například i4wifi doporučují tenhle wattmetr, který údajně měří v obou směrech
http://www.i4wifi.cz/Alternativni-napaj ... V-16A.html

Vysokou přesnost mají Voltcrafty, já používám
Obrázek
bohužel v obou směrech neměří, takže se musí "otočit".

Výkon panelů - záleží na směrování. Na plný výkon dnes počasí bylo (dokonce bylo chvílemi víc než 1000W/m2), ale panely by MUSELY být přesně kolmo na slunce (ve svislé i vodorovné rovině). Nenapsal jsi orientaci tvých panelů. Kdyby byly kolmo na slunce, muselo by 260W GTI dávat plný výkon.

Nezaškodilo by ani, kdybys poslal typ a výrobce GTI, popřípadě adresu, kde jsi ho koupil. Pokud to má opravdu tak špatný účinník, pak není v pořádku a může to být příčina tak malého výkonu. Třeba GTI od Involaru garantují účinník přes 0,99 (pozor, neplést s účinností, to je něco jiného). Každopádně by to mělo mít minimálně 0,90, jinak je něco špatně. Ale nevíme, jestli to jen neměří špatně ten měřič.

EDIT: GTI může mít chybu ve fázovém závěsu. Odpovídalo by to tvému měření. Účinník 0,54 na 120W činného výkonu by mohl zhruba odpovídat 230W celkového (jalovina + činný) výkonu. Ale to je jen velká spekulace. I když možná správná. ;)
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od rva »

Když jsem chtěl zjistit výrobu GTI, zapojil jsem do wattmetru rozdvojku a do ní konvici a GTI. Po zapnutí GTI jsem sledoval pokles spotřeby a tedy i okamžitou výrobu GTI.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od honzasl »

Já bych chybu měření hledal v nedostatečné vzorkovací frekvenci měřáku. Chtělo by to obrázek, jak vypadá průběh napětí a proudu. Pokud je pořádně deformovaný, potom měřák ukazuje nesmysly, chyba klidně 50 %.

Já si myslím, že celá fígla je v tom, že měnič dodává proud, který nemá nic společného se sinusovkou a levný měřák neví, co má ukazovat.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od brumlaj »

solárník píše:.....Na plný výkon dnes počasí bylo (dokonce bylo chvílemi víc než 1000W/m2).........
Osvit sice byl, ale teplota na plný výkon pro mono/polykrystaly nebyla. Na 650V systémech byl včera pokles napětí kvůli teplotě 100V. (teplota panelu byla 57°C při osvitu 1050W/m2 samozřejmě za MPP podmínek, odlehčený panel by byl ještě teplejší) A poklesu napětí odpovídá samozřejmě pokles výkonu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já používám levnej elektroměr do zásuvky z bauhausu za cca 400,- Kč a ten ukazoval normálně . Hodnoty na displeji obnovuje co dvě sekundy - že by to bylo ono ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od solárník »

>>Já si myslím, že celá fígla je v tom, že měnič dodává proud, který nemá nic společného se sinusovkou a levný měřák neví, co má ukazovat.

Ano to je možné, proto se ptám na výrobce a model GTI. Viděl jsem GTI, která vůbec neměla výstupní LC filtr, takže ta "sinusovka" musela být mooc pěkná ;) Některá GTI jsou opravdu velké šmejdy.

>>Osvit sice byl, ale teplota na plný výkon pro mono/polykrystaly nebyla.

Vzhledem k tomu, že má 3*180W panely = 540W, ale on je má JV, J, JZ, takže bude výkon snížen, pravda, ale i tak to musí těch 260W podle mne dát s přehledem i když bude horko.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od honzasl »

Samotný levný měřák nemusí být problém, ale ve spojení s určitým měničem to problém být může. Obnovování hodnot na displeji s tím nemá nic společného, jde o samplování signálu, kde se musí uplatnit shannonův teorém.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Shannon%C5%AFv_teor%C3%A9m

Příhoda z natáčení:
Dělali jsme pro jednoho zelenobonusníka měření, kdy byl ze strany ERU obviněn z podvodu ("dodal" víc než říkají tabulky) a ukazalo se, že na vině je šmějďácký elektroměr, který si nerozuměl s deformovanými průběhy proudu (a pár dalších neduhů měl). Teď probíhá správní řízení.......
Elektroměr měl všechna schválení, prošel úspěšně zkušebnou ve Skutči, ale prostě měřil špatně, protože zkušební signály jsou prostě zastaralé.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od brumlaj »

Super, hlavní je, že probíhá správní řízení.... Zajisté všichni provozovatelé FVE jsou technicky zdatní aby odhalili, že zkušebna ve Skutči neumí dělat svou práci pro dnešní poměry na trhu (výrobci jsou hovada, prodaj cokoli, jen když to sype). Zde vidím selhání státu, nikoli solárníka.
Pochybuji, že solárník cílevědomně vybíral elektroměr a měnič aby ohulil občany a seslal na sebe pokuty.......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od solárník »

Ano je mi onoho "solárníka" líto.

Teď už jen zbývá rozhodnout, jestli solárníkovo zařízení produkovalo tak strašné signály, že do sítě nepatří, nebo jestli opravdu ten elektroměr neumí měřit. I když elektroměr by měl umět změřit "relativně" všechno, když se jedná o velké peníze sakra hodně lidí, kteří ho chudáci dostanou na barák. Co už by sakra mělo měřit dobře, když ne elektroměr.

Mám pocit, že nové EU směrnice popisují dost přesně, jak má oficiální elektroměr měřit (třeba minimální dobu integrace signálu, atd.). Takže to na mne působí, že panáček výrobce se na to dost vyflákl.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od honzasl »

Solárník naštěstí není béčko, obrátil se na "znalce", protože měl v ruce trumfy - naštěstí poctivě si opisoval výrobu z měničů a byl tam rozpor a dodatečně si nainstaloval další elměr.

Pozor, nejedná se o elektroměr E.Onu, ale měřidlo v majetku solárníka. Elektroměr byl součástí stavebnice, jednalo se o krabicovou fve. Prodejce dal ruce pryč, bo elektroměr měl certifikáty. Elektroměr byl stažen z trhu už před delší dobou.

Jen tak mimochodem, byl jsem docela paf, když jsem viděl, že tyhle zelené bonusy nemají žádnou plombu.

Selhání státu... asi kombinace více faktorů.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm
Reputace: 0

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od vitezslavgach »

jak bylo uvedno mám tři panely na JV Jih a JZ. Ve vertikální poloze nejsou také postaveny ideálně. Spíše víc na svislo. Chvílema ukazoval Wattmetr 140W a účinník 0,85. Při střídavém odpojování panelů na stranách byl pokles o cca 35W. Zkusím koupit jiný Wattmetr a uvidíme.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od brumlaj »

honzasl píše:......byl jsem docela paf, když jsem viděl, že tyhle zelené bonusy nemají žádnou plombu..........
Ověřené měřidlo má na sobě plombu toho kdo ověřuje, nebo to bylo jinak?
ČEZu taky nikdo nekontroluje zda má na elektrárnách plomby. Kdo by to měl kontrolovat? A proč si nedávají lidé své plomby na elektroměry ať jim dodavatel nevrtá v elektroměru který platí?
Mám pocit, že bychom si měli zvykat na poměry ve Velké Británii, tam lidé nemají občanky a žijou taky. Není důvod je obtěžovat byrokracií.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od honzasl »

Nepřijde mi v pořádku, že měřidlo, podle kterého se vyplácí dotace je volně přístupné tomu, abych s ním švindloval. Ok, je to na důvěře a pokud někdo nahlásí větší výrobu, než nasvítilo, odhalí ho ERU jinak, taky možné řešení.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od brumlaj »

honzasl píše:Nepřijde mi v pořádku, že měřidlo, podle kterého se vyplácí dotace je volně přístupné tomu, abych s ním švindloval. Ok, je to na důvěře a pokud někdo nahlásí větší výrobu, než nasvítilo, odhalí ho ERU jinak, taky možné řešení.
Celkem si nedokáži představit jak by se dalo zapečetit panely, DC rozvody, měniče, AC rozvody tak aby byly přístupné běžné údržbě (výměna pojistek, prach>požárníci, údržba a revize elektro) a přitom plombovat elektroměr...... to nedává smysl ani smykem. Důležité je, že ČEPS a tím pádem i OTE a ERÚ (to nemluvě o bakách, které půjčovaly na investice) má k dispozici celkem přesný nástroj pro osvit v jednotlivých místech. Takže pokud není zastíněno stromem, tak je dáno obyčejným násobením kolik mohla FVE vyrobit. A pokud je někdo blázen, pak ať na něj hodí síť, ale nikoho takového neznám.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: Grid Tie měnič 260w a tři panely 180W

Příspěvek od emsi88 »

Co sa tyka meracov do zasuvky, mam zaujimavy tip:
Merac EMF-1 od Electrobock. Ma na obale taku modru kvapku na zltom podklade, kde je napisane "Odhali i kapku energie 0,2WATT".
Hlavne zobrazuje rychlo asi v sekundovych intervaloch a ukazuje aj desatiny vykonu !
Naozaj meria aj malicke vykony a rozsah ma az do 9999,9kWh (prave taky na 4 miesta som hladal-bezne su 3x9).
Meria oboma smermi(odskusane) - dodavanie (opacny prud) pocita normalne ako odber.
Kupene v Hornachu alebo Baumaxu(nepametam) za okolo 20eur.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek