Balancování LIFE

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Balancování LIFE

Příspěvek od brumlaj »

Balancovani je dle importera chyba v systemu. Ma se nabijet do bezpecneho napeti pod kolenem a vybijet do bezpecneho napeti nad kolenem. A sledovat kapacitu mezi temito body. Nemela by klesnout. Jakmile se clanek dostane do kolena je to prej niceni baterie. Takze bych bral zlatej stred, balancovat treba jednou za pul roku.

Admin edit: Balancovani life oddeleno od tematu o odpojeni EP solaru za behu od baterii.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

brumlaj: jinymi slovy zmensi rozsah napeti vybito -- nabito? o nejakou tu desetinku?


Otazka pro zkusene uzivatele lifepo. Mam regl co reaguje pomalu a mam plne nabito a cca 2kw tecou do bojleru primo z reglu a nastane situace okamziteho odpojeni zateze tak muj regl zareaguje o sekundu az dve pozdeji tim padem napeti vyskoci znacne vys. Vadilo by lifepo i sekunda dve nad hranicnim napetim o nejakej ten volt?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od pezizka »

Pánové pardon, možná jsem blbý, ale nějak tomu nerozumím. Jestli to chápu správně je nebezpečné přetahovat napětí nad i pod hranice. Pokud vím u Winstonů uvádějí tuto hranici od 2,60 do 4,00V. Ale i toto již snižuje životnost protože se při běžných teplotách okolo 20°C jedná o 100% DOD. Ale ještě to neničí aku jenorázově a navždy. K tomu by, podle mnou nastudovaných materiálů mělo dojít "až" při pod 2,50 a nad 4,20 V. Dle všeho, i při inicializačním nabíjení jsem i potvrdil, že ty jemnější niance v rozdílu mezi články se projevují až při vyšším napětí. Balancuje se při 3,65V a to je ještě daleko od 4,00 nedej bože 4,20V! Já jsem se rozhodl čerpat od 3,40 do 3,05 a to si myslím, že jsem fakt opatrnista... Tu kapacitu jsem původně sledovat chtěl, a to klešťákem a PLC co to vyhodnotí, ale nemám dost vědomostí a zušeností, abych do toho vnesl ztráty apod. A i tak byto neřešilo výrobní rozdíly článků. Ty tam prostě být musí. Snad to nevyrábí s přesností kapacity do, třeba 1%! A i tak by časem ten nelslabší kus začal trpět. V tom vidím smysl balancování. Jak jsem psal, jelo mi to den a půl, nechci dělat machra, jestli melu nesmysly hned sprdnout. Rád to přijmu od každého kdo má zkušenosti.
Ještě k té špičce u PavlaR. S mými "zkušenosmi" předpokládám, že ta vteřinka by asi nevadila. A navíc LiFePo jsou tvrdý odběratel. To by muselo být za dost vysokého napětí na článcích a navíc asi i s dost tvrdým polem.
Zdravím všechny.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

no ten rozsah 2,6-4 se me zda az prilis. Na toto by trebas dokazal odpovedet abrams jak to s tema napetima je v realu.

Ikdyz pokud by bylo realne lifepo provozovat v rozsahu 2,7-3,7 tak by to bylo uplne uzasny a mohl bych si je v klidu pripojit paralelne ke svym NICD cimz bych vyresil problem navysovani kapacity.
Co vy na to?
Naposledy upravil(a) PavelR dne pát črc 04, 2014 8:35 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

konec nabíjení LiFe mám nastavený na 55,20V (3,45V/článek) absorb 1 hodinu a 54,60V float , během těcho režimů spínají a rozpínají velké zátěže bez jakéhokoli vlivu na napětí aku - nevím jak má Midnite rychlé reakce , asi dost rychlé protože režim mění vzápětí na změnu zátěže :arrow: změnu napětí aku :idea: na víc jak 3,45V/článek nenabíjím :arrow: je tam ještě nějaká x% rezerva ;) . Balancování

Dolní hranice vybíjení ... tam sem se ještě za poslední tři měsíce a něco ještě nedostal :D mám 3,00V normální hranici a 2,80V na CellLogu coby nouzové vypnutí měniče :idea: .

K tématu , balancování se mi aktivuje až po nabití kteréhokoli článku na 3,45V , přičemž slabší články jsou dotovány 2A DC/DC měničem a nově ty silněnjší překročivši hranici 3,45V jsou degradovány 4A vybíjecím rezistorem :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

hranice napětí 2,6V a 4,00V je příliš blízko destrukci a rozhodně nedoporučuji provozovat LiFe k těmto hranicím :!: .
Z osobních zkušeností vím , že překročení horní hranice 4,20V má mnohem destruktivnější vliv než vybití aku pod 2,50V :arrow: je to logické , přebitý aku je doslova přeplněn energií jež může napáchat nevratné škody , kdežto vybitý aku nemá již sílu k razantní destrukci ... během kapacitních testů se mi z nepozornosti jeden 200Ah článek propadl na 0,50V :eek2: ::facepalm:: ale po neprodleném nabití se vzpamatoval a funguje dones (8 měsíců) . Opakovaní by jistě znamenalo poškození s travlými následky jež by dříve či později vedli ke konci použitelnosti ::cry2:: .

Z debaty s pracovníkem i4wifi jež má pod palcem LiFe sortiment mohu říci že bezpečné nabíjecí napětí je 3,60V a to neprodleně ukončit nabíjení po dosažení tohoto napětí :arrow: dlouhodobé držení 3,60V LiFe neprospívá . Kdežto 3,50V může býti drženo dlouhodobě bez negativního vlivu na *batt* , já z opatrnosi držím 3,45V jen 1 hodinu . Během této hodiny aku ještě pojme cca 30 až 40Ah , ke konci je proud potřebný k udržení 55,20V kolem 5A :arrow: aku je nabitý :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

takze kdyz to shrnu tak rozsah 2,8vybiti - 3,7absorbce, float o neco niz je pouzitelny. Tim padem to dokazu zkombinovat s nicd. Coz je pro me dobra zprava do budoucna.
Abramsi jeste se zeptam: balancovat kazdy clanek samostatne i v pripade paralelnich clanku? Nebo paralelne je bezpecne balancovat jednim balancerem?
Pokud bych sel do lifepo tak jsem si rikal postupne po 16*100Ah pacich.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

kombynovat LiFe a NiCD mi nějak nesedí , především z pohledu různé napěťové charakteristiky - aby nedocházelo k vybíjení jedněch druhými a nebo k přebíjení :dontknow: . Je mi jasné že správných odpovědí se dočkáme až z reálného provozu ;) .

Paralerní zapojení jakýchkoli článků se ve výsledku chová jako jeden článek :arrow: balancovat paralerně zapojené články postrádá význam , pokud jsou navzájem propojeny (do mřížky) . Jsou-li spojeny je sériově tak je třeba balancovat a hlídat každou takovou sérii zvlášť :? .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

K vybijeni nebo prebijeni by dojit nemelo. Akorat nicd by nebyly tak hluboko vybijeny.
Ale toto je vzdalenejsi budoucnost kdy to budu resit. ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od brumlaj »

neřešil zde někdo nabíjení LiFe o odebranou kapacitu jak doporučuje importér? (samozřejmě s hlídáním max. napětí na článek) Jak se rozjede napětí článků pokud se nejde do extrémů?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od Gmouse »

abrams píše:přičemž slabší články jsou dotovány 2A DC/DC měničem ....
Můžu se zeptat na typ toho měniče? Potřebuji dorovnat jeden článek a nechce se mi kupovat za litr nabíječku.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od Pan Taum »

7/2014
abrams píše:
Z debaty s pracovníkem i4wifi jež má pod palcem LiFe sortiment mohu říci že bezpečné nabíjecí napětí je 3,60V a to neprodleně ukončit nabíjení po dosažení tohoto napětí :arrow: dlouhodobé držení 3,60V LiFe neprospívá . Kdežto 3,50V může býti drženo dlouhodobě bez negativního vlivu na *batt*
Jako kdybych to neříkal, ale že jim to všem trvalo si uvědomit takovou dost podstatnou věc.

9/2012
Důležité jsou hlavně napěťové hladiny. Při použití jako úložiště slunce, doporučuji nastavit na regulátoru maximální dlouhodobé nabíjecí napětí 3,45V na článek, v krajním případě 3,5. Cokoliv navíc aplikované na svorkách po delší dobu vede k ohřívání elektrolytu a výraznému zkracování životnosti.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=732
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

Ano ted je otazka co je dlouhodobe. pet hodin nebo pet minut? Neni problem na pul hodky absorbci vytlacit a pak to nechat ve floatu niz.
Dalsi vec je co hranice vybiti. Kam to jde vybit aniz by se neco vaznejsiho stalo. Samozrejme nepredpokladam neustale vybijeni na spodni hranici mam spis na mysli napr 50-100 hlubokych cyklu rocne - napr v zime. Pres sezonu je energie dost.
Vecer si projdu ostatni vlakna ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od abrams »

Gmouse píše:
abrams píše:přičemž slabší články jsou dotovány 2A DC/DC měničem ....
Můžu se zeptat na typ toho měniče? Potřebuji dorovnat jeden článek a nechce se mi kupovat za litr nabíječku.
Zdravím ,

je to přebastlený AC /DC napájecí zdroj - k nabíjení se moc nehodí :? umí pracovat jen v rozmezí 3,38V až 3,48V .
Při testech akumulátorů k nabíjení používám autonabíječku s klasickým trafem co umí 6V / 12V při 2A / 6A , v nastavení 6V 2A do jednoho LiFe článku valí až 7,5A :o , ale musí se to hlídat :shock: . K nabíjení nejen LiFe už řadu let používám modelářskou nabíječku z Hobby kingu , dnes se dá koupit i u nás u http://www.bighobby.cz/ za přijatelný peníz .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od dracekvo »

Modelářskou nabíječku doporučuju. Používám jí na vše od lifepo, liion, nimh, nicd. Řada levnějšího aku nářadí nemá inteligentní nabíjení, tak nabíjím přes tohle. Hlavně je bomba, že člověk na LCD vidí kolik tam nateklo Ah. Mám iCharger 106B+(už asi 5 let a pořád šlape). Po upgrade FW jsem zjistil, že umí i regenerativní vybíjení. Tj když vybíjí nějaký článek, tak odebranou energii valí zpět do baterie z které se napájí.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od mopadzi »

máme tedy ukecat balancery aby balancovali na méně než 3.65V?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

Co se stane ve chvili kdy napeti paku prekroci soucet napeti balanceru? tedy napr 16*3,6 = 57,6V ? Preci potom prestavaji fungovat ne? A cely pak se chova jako kdyby byl bez balanceru s paralelne pripojenou zatezi.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od vata »

PavelR píše:Co se stane ve chvili kdy napeti paku prekroci soucet napeti balanceru? tedy napr 16*3,6 = 57,6V ? Preci potom prestavaji fungovat ne? A cely pak se chova jako kdyby byl bez balanceru s paralelne pripojenou zatezi.
Podle mě by to běžné pasivní balancery neměly šanci protopit, takže napětí by šlo bez kontroly nahoru a nejvíce nabité články by to mohlo poškodit. Tak vysoké napětí celého packu bychom neměli dopustit, od toho je regulátor. Pokud někdo preferuje preventivní balancování při absorpci, pak jen velmi krátkou dobu (minuty). Jak ale už několikrát zaznělo, LiFe jsou velmi tvrdé, a dost dlouho jim trvá než se při nabíjení propracují napěťově tak vysoko. Mám odpozorované, že při nabíjecích proudech kolem 0,2C se (žluté Winstony) nad 3,4V dostanou až někde kolem 80% SOC, nad 90% už to jde velmi rychle a velikost nabíjecího proudu přestává být důležitá. Z toho důvodu jsem nastavila VALC tak, že regulaci bojleru spouští při nabití nad 87%, články se pak pomalu a šetrně dobíjí na napěťové úrovni 3,4V. Balancery se na baterii s takovou péčí nudí, dokud jsou články srovnané. A pokud zcela srovnané nejsou, tak napěťové rozdíly mezi nimi jsou při běžných proudech velmi malé a nevadí to.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od pezizka »

Jak tady čtu názory zkušenějších, asi jsem zvolil správně. Taky jsem tu před registrací poctivě šmejdil.... Co říkáte na balancování zdrojem ze sítě, potom nehrozí co píše Vata, řeší se to když to nejvíc pasuje a taky jen je li to třeba.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LIFE

Příspěvek od PavelR »

Vata: Podivny na tom celym je to, ze balancery jsou pevne dany na nejaky napeti, ale to jaksi nekoresponduje s rozsahem max napeti co uvadeji vyrobci ve svych datasheetech. Samozrejme by slo na cely pak pripojit jako dalsi ochranu nejaky balast co vyzari par vykon pole a spinan by byl analogove. Jo a ono nejde nabijet velkym proudem az do konce?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek