Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
petr.truhlar
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 29, 2013 12:28 pm
Reputace: 2

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od petr.truhlar »

Takze by nebyl problem ze by baterie nabijel solar a zaroven nabijecka pres centralu?
10*290Wp POLY, 2*450Wp Mono, 5000VA Victron Multiplus , VT-65, Victron 20/100, 16*190Ah LifePo4
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od joseff »

petr.truhlar píše:... Priklad: Je moznost nabijet baterie slunickem a zaroven i centralou. Treba kdyz pres den nahodim centralu na to abych treba precerpal vodu, muzu i zaroven nabijet baterie? Dekuji
Myslim, ze tu obecne vsichni pouzivaji pristup nechat slunicko pres den udelat co dokaze a po zapadu pripadne dobit kolik je potreba. Ale v situaci kdy je spatne pocasi, tak urcite nezbude nic jineho, nez zapnout centralu i pres den...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od drama »

petr.truhlar píše:Takze by nebyl problem ze by baterie nabijel solar a zaroven nabijecka pres centralu?
Chcete-li explicitní odpověď, tak tedy není to problém. Minimálně Tristar s tím nemá sebemenší problém. Napětí nabíječky samozřejmě musí být nižší než hodnota Absorbce (do Floatu se asi nedostanete).
petr.truhlar
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 29, 2013 12:28 pm
Reputace: 2

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od petr.truhlar »

Presne tuto odpoved jsem chtel slyset :-). A ta hodnota Abosrce se znaci jak a kde se to da vycist ci spocitat?
10*290Wp POLY, 2*450Wp Mono, 5000VA Victron Multiplus , VT-65, Victron 20/100, 16*190Ah LifePo4
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od drama »

petr.truhlar píše:Presne tuto odpoved jsem chtel slyset :-). A ta hodnota Abosrce se znaci jak a kde se to da vycist ci spocitat?
Na Tristaru si ji nastavite podle toho co mate za baterie. Kazda baterie by mela mit tyto hodnoty definovane. Berte to jako nabijeci napeti (absorbce) a udrzovaci napeti (float).
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od vata »

Zdravím, ohledně baterií a balancerů - zkuste e-skutr, asi mají něco společného s iwifi, rozhodně se s nima dá docela dobře vyjednat cena life baterií. Podle mých zkušeností - hodně dlouho jsem se lithia obávala, připadalo mi to komplikované, ty balancery a inicializace, ale nakonec to, díky mnoha radám na tomhle webu, šlo velmi dobře a vyplatilo se to - po téměř roce provozu žádná pozorovatelná změna kapacity (resp. naměřila jsem o 15% vyšší kapacitu než je nominální).
Ještě poznámka k provozu na olovo - taky jsem si svého času myslela, že dokážu uhlídat čerpání energie z baterií jen podle napětí, praxe i zdejší Matěj mě ovšem vyvedli z omylu: na základě čistě napěťového řízení nejste u olova spolehlivě schopen odhadnout, jak hluboko jej vlastně cyklíte. Takže pokud nebudete hned pořizovat i nějakou automatizaci, je olovo komplikovanější volba, chcete-li jej šetřit. A když tam budete jen pár dnů v týdnu a budete mít trvalou, byť nízkou zátěž, měl by jste u olova řešit i automatizované nouzové dobíjení, jinak si jej dlouho neužijete.
Nastavit Tristar není problém, vzorů pro olovo i lithium je na tomhle fóru spousta. Takže hlavní je rozhodnout pro Tristar :)
V počtech nezapomeňte na elektroinstalaci - není to zanedbatelná položka:
investice.png
investice.png (9.58 KiB) Zobrazeno 1955 x
Jde o data z mé fve - koláč by ovšem vypadal jinak, kdybych hned na začátku šla do lithia :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
petr.truhlar
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 29, 2013 12:28 pm
Reputace: 2

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od petr.truhlar »

Tak uz se to vsechno rysuje a zde je finalni konfigurece;
8x FVE 290Wp (4 na leto pro drazicky boiler AC na prihrivani v lete nasledne pres zimu na podporu baterii)
16x 3.6 Life + cellog 8s + pasivni balancovani 1.7A na kazdy clanek
VT-65
PJ LF 5000-48


Ted uz jen dodelat elektroinstalaci a vse zapojit.

:-)

Az to bude hotove dodam fotky.
10*290Wp POLY, 2*450Wp Mono, 5000VA Victron Multiplus , VT-65, Victron 20/100, 16*190Ah LifePo4
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od PavelR »

proc 4 pro bojler? vsecko do baterek a do bojleru prebytky pres menic ne?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od vlkazajac »

Tak nezostal kameň na kameni......
Mám pocit akejsi kolektívnej viny, vošli ste na maximalistickú cestu, ku ktorej Vás doviedol ušľachtilý záujem.

Takto dimenzovaný systém stačí niekomu na trvale používané obydlie, Váš víkendový dom či chata bude de luxe, ak ste zotrvali na 90 Ah článkoch. Voľba 48 V je absolútne správna. Odhadujem, že sa v nákladoch dostanete na cca 140 tis Kč, záložný zdroj ste vypustili - chyba ! V zime bude určite problém s teplou vodou pre pár ľudí.
Chcem týmto povedať, že systém nie je zlý, ale aspoň tretinu nákladov vydáte zbytočne. A v zime sprcha často nebude.

Cellog je na 8 článkov, treba dva, to je samozrejme už len detail.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od timpomat »

vlkazajac píše:Tak nezostal kameň na kameni......
Mám pocit akejsi kolektívnej viny, vošli ste na maximalistickú cestu, ku ktorej Vás doviedol ušľachtilý záujem.
To je ale problem vacsiny z nas tu, balancujeme tu medzi hobby zaujmovym "hratim sa" s novymi resp. zlacnenymi technologiami az po politicky zanovitou sebestacnostou za kazdu cenu, akurat niekedy nie je jasne ktora cast osobnosti sa prave v cloveku prejavuje :)

V otazkach financi je to tiez podobne take schyzofrenicke, na jednej strane clovek setri a chce to riesit "za babku" a cisto ekonomicky a pripadne "sa rozhybe" az ked zozenie jednu cast systemu "za cenu odvozu" (u mna konkretne slo o OPzS sadu baterii), ale zvysok uz dokupi za komercnu cenu a na konci sa cuduje ze to ekonomicky stale nevychadza do plusu a je tam stale ten "premiovy" priplatok, ktory niekto povazuje za cenu konicka, niekto za cenu nezavislosti a exkluzivnosti.

Problem je tiez, ze neexistuje "zlata stredna cesta" pretoze ta v dobe navrhu determinuje naskalovanie systemu na konkretne potreby, tie sa ale casom menia (typicky vrastaju) a po urcitom naraste sa zrazu nejaka cast systemu musi nakladne vymenit, a na druhej strane clovek rata s buducim narastom, ktory ale nepride a zbytocne kupi univerzalnejsie riesenie, ktore nakoniec nevyuzije v plnom rozsahu skalovanosti a zbytocne ho preplatil.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od honzaL »

PavelR píše:proc 4 pro bojler? vsecko do baterek a do bojleru prebytky pres menic ne?
Zapojit na Drazicky bojler panely primo je nehospodarne, je to uplne bez MPPT i PWM
Pokud je dost dimenzovaný MPPT charger ( a to je) tak bych pouštěl přebytky přímo do Dražického bojleru z DC napětí. Je třeba vyměnit topnou spirálu za spirálu na napětí DC baterek (konkrétně 55V) a zvolit vhodný výkon. Já jsem použil 1,2 kW ale dnespo zkušenostech bych dal víc asi 1,5 až 2 kW. Je to i o vhodném spínacím prvku (nějaký mosfet s proudem cca 40A)
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
petr.truhlar
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 29, 2013 12:28 pm
Reputace: 2

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od petr.truhlar »

Omlouvam se za spanou informaci. Mel jsem na mysli boiler od drazic na DC ktery ma v sobe MPPT a i sneka. Toho sneka v zime napojim na tepovodni krbovou vlozku a voda bude :-). Pak budu moci ty 4 panely ktere na nej byli napojeny napojit na podporu baterek. Samozrejme centrala bude take, ten menic ma v sobe ups takze kdyz bude treba tak dobije baterie.
K tem cellogum, mam uz doma dva a diki abramsovi jsou jiz vytunene ze nebudou rozhazovat clanky. Touto cetou mu i dekuji za skvelou a rychlou praci. Ohledne tech boileru jsem tu celt vsemozna vlakna a tato varianta co oni maji na DC mi pripadne nejlepsi. Cena kolem 14ti tisis je pro me prijatelna. Nedovedu si predstavit jak bych si tam sam menil spiralu :-). Jsem v tomto oboru zacatecnik.
Kdyz se divam zpetne na muj puvodni navrh tak se usmivam. Nynejsi verze je oprvadu hodne jina, ale myslim si ze pro me podminky bude idealni. Nevim zda se tam treba nekdy nenastehuji a tak jsem system dimenzoval pro mozne rozsireni.
10*290Wp POLY, 2*450Wp Mono, 5000VA Victron Multiplus , VT-65, Victron 20/100, 16*190Ah LifePo4
petr.truhlar
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 29, 2013 12:28 pm
Reputace: 2

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od petr.truhlar »

Jo a ten PowerJack bude snad powered by Matej. Jinak bych si ho nelajzl ;-)
10*290Wp POLY, 2*450Wp Mono, 5000VA Victron Multiplus , VT-65, Victron 20/100, 16*190Ah LifePo4
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

správné označení měniče od mistra Matěje je PM LF 5000-48 :arrow: Power Matej low frequency 5000W 48V DC-in :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od matej »

Ale no no no ...
Neni toho mateje uz nejak moc? :oops:
Pravda a Láska zvítězí!.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od PavelR »

Ne chvalit je treba. Menic cos me dodal je uplne jina liga nez co jsem mel predtim. Cucel jsem jak pero kdyz mi to pri 3kw zateze rozbehlo 1,5kw klimu jako by nic.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od abrams »

matej píše:Ale no no no ...
Neni toho mateje uz nejak moc? :oops:
Zdravím ,

... vůbec ne , nebýt Tebe tak by tu měli Studeři , Victroni a Axperti monopol a neden nadšenec by měl problém s menším rospočtem poskládat plně funkčtní FVE systém . Já onoho neupravenýho Power Jacka měl :arrow: ten zgarb měl jen cenu hliníku z něhož byl vyroben :uh: . Sice se mi jej podařilo vrátit , připlatit si 120USD a koupil plně funkčtní měnič od jiného výrobce , ale smekám klobouk před expertem jež dokázal né opravit , ale zprovoznit tak krutej nedodělek jakým Power Jack rozhodně je ... myslím tím HF model - LF model je už lepší ;) funguje :? ikdyž nehospodárně :evil: . A po Tvých úpravách dosahuje tak skvělých parametrů o nichž si mnozí výrobci mohou nechat jen zdát :yes: .

Takže přejměnování upravených měničů z Power Jack na Power Matej je správné a zasloužené :)) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

díval sem se na specifikace zamýšleného AC + DC bojleru Dražice a potvrdil sem si informaci , že DC proud je spínán pomocí AC stykače :arrow: bez AC napětí nefunguje DC ohřívání :uh: . To znamená že by musel celou dobu jet i DC/AC měnič jež bude napájet zmíněný stykač :roll: . Nestálo by za zvážení levnějšího řešení AC kombinovaného bojleru ohřívaného pomocí zmíněného PM 5kW ? Protože by musel jet tak jako tak , úspora cca 4 až 5 tisíc není
nezanedbatelná , ne ?
Tu mají pěkné ceny Dražických bojlerů (mám od nich už druhý) : http://www.elny.cz/kombinovane/c-1868/?iop=10&m=1792 .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
petr.truhlar
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 29, 2013 12:28 pm
Reputace: 2

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od petr.truhlar »

Jaj to me ani nenapadlo ze by to tak mohlo byt. To ovsem meni situaci. Samozrejme ta uspora by byla skvela. Akorat se bojim aby mi to nevycuclo baterky. Me se libila ta predstava ze kdyz nebude svitit tak hold voda nebude tak tepla a kdyztak by se pritopilo v krbu. A nedal by se ten DC boiler nejak upravit? A ja uz se radoval jak to mam skvele namyslene.
10*290Wp POLY, 2*450Wp Mono, 5000VA Victron Multiplus , VT-65, Victron 20/100, 16*190Ah LifePo4
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vlastni navrh ostrovniho systemu, prosim o vas nazor.

Příspěvek od PavelR »

Ohrivat vodu z baterii pokazdy kdy bojler chce nelze to by ti je vycuclo. Je treba nejake detekce prebytku - kdy je energie nadbytek.
Me bojler spina jakmile mam v podstate nabito a odpina, kdyz napeti baterii o trochu poklesne - tedy regl nedava tolik aby to udrzel.

Pokud je vykon pole vetsi, nez prikon bojleru + ucinnosti, tak si regl drzi napeti jake chce nehlede na zapnuty bojler.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek