FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od JPT »

PavelR píše: Steerling nevyrabi elektrinu jako vedlejsi produkt. Je to premena tepla na pohyb v ruznych variacich.
No když jsem se ptal jestli na výrobu elektřiny spotřebuje ten motor víc plynu, tak mi bylo řečeno, že ne. Tak z toho jsem si odvodil, že tu elektřinu to vyrábí jako vedlejší produkt. Bral jsem to jako porovnání k normálnímu kotli na plyn, že za stejnou spotřebu plynu to vyrobí teplo + elektřinu navíc.

Jinak kdyby ty Steerlingy byly levnější, tak by se výtečně hodili k FVE na zimu.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

jenze sterling nepotrebuje plyn podivej se na youtube jak to funguje.
Pokud myslis zabudovanej steerling v plynovym kotli tak ten tam je kvuli vyrobe el a ne kvuli spalovani plynu. (tedy kvuli pohaneni generatoru vhodne konstrukce)

Energie v jednotce plynu je stale stejna pokud ji ohrejes vodu spotrebujes neco. Pokud ji ohrejes vodu a cast premenis jakkoli na el. tak jsou dve moznosti budto vodu ohrejes na mensi teplotu se stejnou spotrebou a nebo na stejnou teplotu ale se spotrebou plynu vyzsi.
Neco jako 10= 8+2 a ne 10=8+5 ze?
Dalsi vec jsou ucinnosti ...

Pokud by to melo dobrou tepelnou ucinnost tak je to super napad pac kwh z plynu je znacne levnejsi nez z DS...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dracekvo »

JPT jenže to není pavda. Zákon o zachování energie hovoří jasně. Pokud mám nějaký zdroj tepla a část energie mu odeberu stirlingem, tak zákonitě bude méně energie pro radiátory. Takže, abych dosáhl doma stejné teploty, budu muset více přitopit.
Ano, každý kotel má odpadní teplo v podobě jeho vlastního ochlazování a část tepla odchází komínem. Ale to by mělo být tak malé, že by na tom šel provozovat stirling ve velikosti hračky, protože je také nějaká energie potřeba k tomu, aby spaliny vystoupali komínem.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od JPT »

Tak možná to bylo jen účinější než stávající kotel, tak mi to připadalo, že to vyrábí elektřinu navíc. Tak to tvrdil i prodejce nebo to bylo v prospektech. Už je to dávno co jsem se o to zajímal.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

super článek, houšť a větší kapky......
ale zase typický problém českého Internetu, nedostatek korektorů do češtiny. Jediný článek nemají bez hrubky, nebo překlepu. "Již několik let provozuje vlastní ostrovní solární elektrárnu v kombinace se skladování vyrobené elektřiny." Pochybuji, že jej dali Filipovi přečíst.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jose »

Taky jsem si všiml, že gramatická úroveň článků klesá. Ale zadarmo, co bychom chtěli? Nabídnout se jako korektor? ;)
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

jj.. korekce by byla dobra. Skoda ze tam chybi odkazy ...
Zdroj je tu.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

Ja bych to nedramatizoval ... neni to forum zakomplexovanych ucitelu cestni na zakladni skole...
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jose »

Dramatizovat to nemusíme, ale jazyková úroveň je někdy jediná hodnota, která v článku zbývá. No a i ta někdy chybí :-D
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

Takovy clanek ale netreba cist. Vetsinou to jde poznat letmym pohledem.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od SJM »

Jakým způsobem řešíte skladování elektřiny, kterou vyrobí elektrárna?
Zatím používám s ohledem na relativně příznivou cenu trakční olověné baterie, teď v současnosti Trojan, 225Ah, 6V x 4 baterie sériově = 24V systémové napětí. Uložit do nich lze asi 5.7kWh elektrické energie. S určitou mírou efektivity lze z těchto baterií podobné množství energie zase dostat. Samozřejmě jejich životnost není nekonečná a jsou dnes překonány technologií LiFe.

Tyto baterie jsou ale na můj vkus zatím poněkud dražší a mám obavy o jejich náchylnost k poškození při hrubším zacházení (přebíjení, hluboké vybití). S ohledem na cenu se obávám rizik. Třeba se toto hledisko časem vylepší.

V jakém stavu jsou baterie po 3 letech provozu elektrárny? Máte nějaký „tip“ na správnou volbu baterii?
Stav bývá různý podle způsobu, jakým je s bateriemi zacházeno. Tip na správnou volbu baterií pro ostrovní fotovoltaický systém je možná podobný jako s preferencí správného typu automobilu. Je to individuální, je to o zkušenostech a zvyku. Zatím jsem zažil už dvoje olověné baterie a vím co od nich čekat a jak s nimi zacházet, takže možná v mém případě jsem stále zastáncem olověných trakčních baterií.

Toto samozřejmě nesmí slyšet zastánci technologie "LiFe", protože je pravdou, že tyto baterie při správném používání prakticky nestárnou, ale zatím jsem i s ohledem na cenu neměl příležitost se s nimi sžít a přestat se obávat rizika jejich snadného poškození. Je to možná jen otázka času a osobních preferencí.
Za skoro stejnou cenu lze pořídit nové 24V olovo Trojan 225Ah a 25V LiFe 60Ah, využitelná kapacita je cca 20% olovo=45Ah, 80% LiFe=48Ah, také téměř stejná. Počet cyklů cca 1:5.
Až v tomoto čláku je naznačeno, z jakého důvodu admin při výměně aku preferoval olovo.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Začínám mít pocit co se ceny baterií týká, že se ledy lámou
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

Tak ta cena je krasna i kdyby byla bez DPH ve srovnani s jednotlivymi clanky lifepo co se bezne pouzivaji. Samozrejme je otazka napeti a moznost preskladani aku. Jenze mam strach ze kdyz prijdu do nisanu a reknu prosim jeden kus baterie, platim hotove, tak me poslou k sipku.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od camel1cz »

Také bych si dovolil upozornit, že Li-Ion (jako je v Leafovi) je horší baterie než LiFePo4... min. z pohledu cyklování!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vata »

Teďka koukám znovu na ten název jinak záslužného článku (gratuluju :) ), a znovu cítím takové to mírné zhnusení nad bulvarizací médií - název nám sděluje, že Filip je bez proudu už tři roky, ale uskromnil se natolik, že mu vystačí (jenom) ostrovní elektrárna, která "proud" zřejmě neumí :(
Fakt, že v době hojnosti (od března do listopadu), dodávají i maličké FVE tolik energie, že není kam ji dávat a dá se jí vyloženě plýtvat, nadpis rozhodně nesděluje. Přitom by se z toho dalo vytěžit dostatek údernosti i pro článek na novinkách, kdyby redaktoři dělali svou práci a alespoň trošku mysleli. Třeba - Exkluzivně: naštěstí jej nepřipojili, teď se topí v proudu zdarma :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od JPT »

Místo "naštěstí jej nepřipojili" - to z ní divně, bych tam dal "odmítli ho připojit".
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od fugas »

vata píše:
Teďka koukám znovu na ten název jinak záslužného článku (gratuluju :) ), a znovu cítím takové to mírné zhnusení nad bulvarizací médií - název nám sděluje, že Filip je bez proudu už tři roky, ale uskromnil se natolik, že mu vystačí (jenom) ostrovní elektrárna, která "proud" zřejmě neumí :(
Fakt, že v době hojnosti (od března do listopadu), dodávají i maličké FVE tolik energie, že není kam ji dávat a dá se jí vyloženě plýtvat, nadpis rozhodně nesděluje. Přitom by se z toho dalo vytěžit dostatek údernosti i pro článek na novinkách, kdyby redaktoři dělali svou práci a alespoň trošku mysleli. Třeba - Exkluzivně: naštěstí jej nepřipojili, teď se topí v proudu zdarma :)
Dobré ráno.
Na Novinkách kvalita článků,jak formou,tak obsahem opravdu není zrovna nic moc.Jejich autoři by se svou znalostí pravopisu pravděpodobně neprolezli do šesté třídy.O "Češtinovi" ani nemluvě.Ale určitě je dobré,že se píše a jen ať se píše.Většina lidí,jak vidím ve svém okolí,je k fotovoltaice v domácím měřítku lhostejná.Každá osvěta dobrá.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Liptov
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Pavel.Simon »

Čeština (slovenčina) je v mnoha prípadoch v rozpore s technickou znalosťou. Ja ako dislektik a disgrafik o tom viem svoje... Navyše na základke aj strednej som mal z češtiny medzi 3 až 4 - priemer mi vylepšovala iba literatúra. Od kedy som zmenil jazyk tak sa to trochu zlepšilo - slovenčina nemá v slovesách y a i - len i.
Už od ranných dôb internetu ma z času na čas napadnú "gramar naci", ale snažím sa len o opravu...
Ono ide aj o to, že ak sa má vytvoriť každý deň obsah, tak sa človek sústredí na obsah a niekedy mu utečie gramatika (viď http://www.EnergiaWeb.sk). Našťastie dnes je aj v prehliadači tá červená vlnovka...
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Frenky »

Plně chápu a mám podobné problémy, je nás tady asi víc. Tady na fóru to nikomu myslím nevadí. Myslím si, že tady převládá duch diskusní nad duchem gramatickým. V novinách a v médiích by gramatické chyby měly být co nejméně. Protože jak máme vychovávat mladší generaci, když si potom přečtou článek, že moje učitelka češtiny na základce by dostala infarkt za 5 sekund. :lol:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809

Odpovědět