Ohřev TUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od Pan Taum »

Používám MT53 od Taconova http://eshop.neosolar.cz/termostaticky- ... i-klapkami nastavený na 48°C a nahřívám bojler až někam k 85°C. Můžu jedině doporučit, na rozdíl od podobného ventilu ESBE nepřimíchává studenou vodu při teplotě bojleru pod 45°C.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od honzaL »

milhaus píše:V šachtě ze spodu bojleru jsou čidla termostatů, stačí v této šachtě stáhnut je níž a DC čislo dát pod AC.
Pozor ať to nepřeženete, hysterze těchto čidel je dost velká.
Spinani na 50st. je dost divné. Otázka je, jak teplotu měříte. Já mám OKFE 120. K termostatům jsem přidal ještě termistor za 3Kč (a zkalibroval si měření přes PLC automat s přiměřenou přesností) a zasunul co nejvýše do šachty. Měřením pak vidím, že termostat mi vypíná téměř při 76 st, C. Orientační teploměr s červeným a modrým polem je začně nepřesný. Je velký rozdíl v teplotě dole a v teplotě na vrcholu bojleru.
Z měření dělám graf a je zveřejněn na http://is.ssakhk.cz/graf/G_2014_06_01.jpg nebo třeba graf, kde je vidět vypnutí termostatu http://is.ssakhk.cz/graf/G_2014_05_23.jpg, je videt pokles vkonu po 16-té hodině, kdy vypnul termostat při udávané teplotě 75 st. C. Na grafu je videt ještě chyba vykreslovani PLC totiž neni schopné zaznamenat toto vypnuti, ale je to jasně z poklesu výkonu solárního regulátoru (červená plocha ).
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od solárník »

Ohřívání bojleru je fenomén sám o sobě.

V podstatě - při nezapnutém topidle se teplá voda shromáždí nahoře v nádobě a při jejím upouštění se posunuje hranice mezi teplou vodou a studenou směrem nahoru, přičemž dochází pouze k minimálnímu promíchávání.

Situace jiná je při zapnutí topidla. Tam to postupuje přibližně tak, že teplo od topidla vzdouvá proud teplé ohřáté vody směrem nahoru, což ale způsobuje, že po stranách bojleru klesá proud vody opět k topidlu a vytvoří se takový "reverzní vír" který cca do 30 minut po zapnutí topidla způsobí promíchání vody v bojleru na zhruba stejnou teplotu. Ta po této době začne stejnoměrně stoupat v celé nádobě o několik stupňů za hodinu. Například 160tka má s 2kW topidlem koeficient asi 8-9°C za hodinu.

Co z toho plyne? V době ohřívání lze měřit teplotu bojleru prakticky kdekoli, když to nebude moc blízko topidla. Ukáže to vždy zhruba správnou teplotu. V době ochlazování, či vypouštění je téměř nemožné zjistit stav bojleru jednoduše. Potřebovali bychom na to několik měřičů v různých výškách hladiny, abychom zjistili, jak jsou teploty v jednotlivých výškách rozloženy, tedy jak se bojler odspodu plní studenou vodou.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od PavelR »

no a pak tu mame lezate bojlery ktere maji privod studene ve zespod a proud studene vody pri odberu krasne micha cely objem ....
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Reputace: 28
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od bol-St »

Já mám doma instalovaný za dražickým bojlerem trojcestný termostatický ventil ESBE : http://www.zefin.cz/cs/produkty/esbe-sm ... 1490p.html
Umí udržet teplotu vody na výstupu i když je rozdíl tlaku mezi vstupní teplou a studenou vodou do 0.3 MPa. Do bojleru totiž používám městský vodovod a studenou do koupelny mám s domácí vodárny. Když se na vodárně mění postupně tlak tak teplota vody je konstantní a jen se mění průtok.
jelen12345
Příspěvky: 9
Registrován: pon lis 18, 2013 9:09 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od jelen12345 »

Tak díky za rady, dnes jsem se poprvé dostal ukazateli na bojleru do 3/4 grafu a termostat AC spirálu nesepne, dal jsem ji víš a ten DC jsem vytáhnul skoro ven, resp, co to šlo dát úplně nejníž. Ten trojcestný ventil budu řešit, protože jsem koukal na ty trubky co vedou k a od bojleru a nikde tam nic podobného nevidím :/. Tak teď už jen aby pálilo Slunce ;),

honza
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od mopadzi »

bol-St píše:Já mám doma instalovaný za dražickým bojlerem trojcestný termostatický ventil ESBE : http://www.zefin.cz/cs/produkty/esbe-sm ... 1490p.html
Umí udržet teplotu vody na výstupu i když je rozdíl tlaku mezi vstupní teplou a studenou vodou do 0.3 MPa. Do bojleru totiž používám městský vodovod a studenou do koupelny mám s domácí vodárny. Když se na vodárně mění postupně tlak tak teplota vody je konstantní a jen se mění průtok.

já s tímto mám problémy....musím škrtit studenou vodu aby míchal...mám menší tlak v řádu
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek