Je tato baterie použitelná ???

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
Karlos
Příspěvky: 40
Registrován: stř bře 16, 2011 9:10 pm
Reputace: 0
Bydliště: u lesa - kousek od Turnova

Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Karlos »

Po delší odmlce jsem zase zavítal na toto fórum. :-)
Fotavoltaika je věc se kterou si nedám jen tak pokoj, ale z finančních důvodů jsem od svých plánů, které jsem měl před dvěma lety, musel upustit. Situace už je lepší, a navíc jsem zdarma získal takovouhle pěknou 240Ah baterii, tak se chci zeptat zkušených, zdali je tato baterie vhodná pro fotovoltaiku. Myslím si, že je to Pb trakční baterie, ale nevím to jistě :roll: .Bylo by fajn mít hned na začátku dobrej základ, zvláště když vidím, že šly dolů i ceny ostatních komponent.
Je to baterie, která byla použita ve starém elektrickém vysokozdvižném vozíku.
http://funnygrass.rajce.idnes.cz/Fotovo ... 195150.jpg
http://funnygrass.rajce.idnes.cz/Fotovo ... 195245.jpg
Mám z toho vvysokozdvihu ještě některé další kusy, tak kdyby se někomu hodil třeba silný motor(24V/50A) s převodovkou http://funnygrass.rajce.idnes.cz/Hydrau ... 182039.jpg,
nebo čerpadlo hydrauliky, klidně to vyměním za něco, co využiju já. 8-)
PS: Nezobrazují se mi fotky - asi špatný rozměr, tak se mrkněte přímo na odkaz na rajčeti.
Slunečný den všem.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od PavelR »

chtelo by to dobit a zmerit kapacitu z toho se pak da posoudit nakolik je pouzitelna. Zalezi co ma za sebou a hlavne jak se o ni starali a jak cyklovali. Pokud to bylo jak tam kde jsem delal ze nebyl poveren clovek zodpovedny za voziky a bezne se jezdilo s deskama na suchu dokud to nekdo komu se zrovna chtelo nedolil tak to nebude dobry.
Samozrejme je to olovo a je treba podle toho s tim zachazet aby to pokud mozno jeste neco vydrzelo....
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od ota »

240Ah na 24V je cca 6kWh energie.
z nich budeš brát tak max 2kWh, víc bych baterii nevybíjel.
Důležité je datum výroby a informace o způsobu využití. Odhaduji že baterie byla i s vozíkem a byla hoooodně zadarmo.
Můj názor je, že deskové trakční olovo by mělo být zachránitelné, byť se sníženou kapacitou. Najde se mnoho členů fóra, kterí budou říkat, že má cenu 13Kč/kg ve výkupu. Já si to nemyslím. Viděl jsem olověné baterie, které jezdily ve vysokozdvižných vozících 8 let a umřely na zkorodované bronzové kontakty (revizák je označil za nebezpečné), ale kapacitu 80% stále měly.
Baterku bych dolil, dobil, změřil hustotu, zatížil proudem cca 20 až 30A a měřil napětí a kapacitu a to i jednotlivých článků.
V pořádku určitě nebude ale oto víc zábavy při resustitaci s ní užiješ. Bude to chtít pořádný nabíječ 20 - 30 Ampér, autonabíječkou budeš baterii nabíjet týden. Pár litrů destilky, dobrý hustoměr, nikoli čínský šmejd od benzínky, který ukazuje spíše orientačně, nejspíše i desulfátor. A pak oživovat, laborovat, sulfatace, oxidace, vyčistění...
Hodně štěstí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Karlos
Příspěvky: 40
Registrován: stř bře 16, 2011 9:10 pm
Reputace: 0
Bydliště: u lesa - kousek od Turnova

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Karlos »

Vozík do poslední chvíle jezdil, a vydržel makat stejně dlouho jako ostatní nové vozíky, než se mu rozpadly gumová kolečka, a revizák ho vyřadil, kvůli nedostatečným bezpečnostním prvkům. Mám to i s originál nabíječkou, takže by neměl být problém s nabitím. Destilku doliju, kontakty jsem už očistil a ošetřil, napětí na jednotlivých článcích změřím, hustoměr si půjčím, ale nemám s oživováním baterií zkušenosti. Kolik má být hustota? Co je desulfátor?
Je možné připojit v systému více druhů baterií , které mají rozdílné vlastnosti?
Chtěl bych zkusit vytvořit nějaký menší systém, na kterém bych si fungování a využitelnost FV v mém domě vyzkoušel. Jaká sestava by zhruba odpovídala k takovéhle baterii. (asi pak založím jiné vlákno, ale orientačně)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od brumlaj »

Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Karlos
Příspěvky: 40
Registrován: stř bře 16, 2011 9:10 pm
Reputace: 0
Bydliště: u lesa - kousek od Turnova

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Karlos »

Díky,
bezva odkazy. Mezitím jsem si našel nějaké diskuze na toto téma, ale tyhle odkazy jsou výborný. :yes: Hledal jsem si i další věci kolem měničů a zase se zdá nejlepší volbou obrátit se na Matěje. Je to asi borec. :mrgreen:
Karlos
Příspěvky: 40
Registrován: stř bře 16, 2011 9:10 pm
Reputace: 0
Bydliště: u lesa - kousek od Turnova

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Karlos »

Možná se pletu, ale měl jsem dojem, že jsem někde četl, že ten desulfátor musí být pro větší baterie dimenzován na větší proud, ale v popisu desulfátoru jsem to nenašel. Taky jak jsem koukal, tak se asi zatím dělají jen na 12V, ale na tu mojí baterku by snad šlo použít dva kusy. :dontknow:
Zkoušel jsem psát SZ Matějovi, ale zatím žádná odezva. Víte někdo, jak to je?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od brumlaj »

ano, každých 12V jeden desulfátor. Pokud budeš mít desulfátory zapojené trvale, tak sice desulfatace na velkých bateriích bude trvat déle než týden ale to snad přežiješ. Větší proudy jsou i větší ztráty, takže bych to nechal na zlaté publikované střední cestě.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Je PB použiteľná ? 60V 420 AH

Příspěvek od Tonicek »

Mám k dispozícii 30 kusov OPZS 420 PB batérií. Otázka je, či sú ešte použiteľné. Dosť dlho stáli. PO premeraní dávali dokopy 58 V a články od 1,7 - 2,6 V (ale tu som si neistý meraním) lebo neviem ako tie články rozpojiť. Ešte som ani nedolieval destilku - mriežky sú navrchu suché, a v niektorých článkoch pôsobia rozpadnutým dojmom. Má význam ich skúsiť obnoviť. erím, že by sa mi podarilo vybrať 6-8 kusov (12V systém)
Přílohy
OPZS 420.jpg
IMAG1284.jpg
IMAG1275.jpg
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od mobilik »

Podla mna vyber najlepsie kusy, dolej destilku a poriadne ich prevar. Zmeraj hustotu a budes mudrejsi, ak nepochodis minimalne v zbere za nich nieco dostanes.

Pripadne skusit nastudovat, alebo niekomu dat zrepasovat, vymenit elektrolit a uvidis, pokial budu drzat napatie po prevareni skusit pripojit desulfator.

Viac asi moznosti nemas...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Tonicek »

mobilik píše:Podla mna vyber najlepsie kusy, dolej destilku a poriadne ich prevar. Zmeraj hustotu a budes mudrejsi, ak nepochodis minimalne v zbere za nich nieco dostanes.

Pripadne skusit nastudovat, alebo niekomu dat zrepasovat, vymenit elektrolit a uvidis, pokial budu drzat napatie po prevareni skusit pripojit desulfator.

Viac asi moznosti nemas...
Ďakujem za radu, to už som sa rozhodol, len vie mi niekto poradiť ako ich rozpojím? Ta svorka medzi článkami je komplet z kovu a vyzerá ako nalisovaná. Inak prikladám aj foto štítku
Přílohy
IMAG1274.jpg
IMAG1250.jpg
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od kodl69 »

Asi to nechceš slyšet, ale pilkou na kov... no a potom do toho co zbyde uděláš 8mm díry a propopjíš kabely s očky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Tonicek »

kodl69 píše:Asi to nechceš slyšet, ale pilkou na kov... no a potom do toho co zbyde uděláš 8mm díry a propopjíš kabely s očky.
No nepotesil si ma ,ale dik, tak to si necham na víkend,

Čiže vypáčiť to nejde ak som správne pochopil ako to zostavovali?
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od goodbie »

ty propojky jsou z olova a je to pájeno tak jako u dávných černých baterii akuma spojka se nasadila na kolíky a autogenem se to zalilo olovem
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Tonicek »

goodbie píše:ty propojky jsou z olova a je to pájeno tak jako u dávných černých baterii akuma spojka se nasadila na kolíky a autogenem se to zalilo olovem
OK, takže v podstate nereálne to použiť, po rozrezaní neostane miesto na vyvrtanie diery a prestrčenie šrúby a závit rezať do olova je asi hluposť.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od kodl69 »

To olovo stačí očistit ocel. kartáčem, a bude kontakt jedna radost. Když to přepižláš v polovině, můžeš ty pásky ohnout nahoru, je to olovo, a do nich díry. Možná by byl řešením taky samořez. šroub, ale s tím nám zkušenost, to olovo je dost bláto. Otázka je, jestli to celý nebude zbytečná práce. Dolil bych to, bez rozpojování zkusil nabít, změřit hustoty a testerem článků zkusit, jestli to něco dává. Pro nabíjení to nutně nemusíš rozdělávat, stačí kramlíky jak na startovacích káblech a nabít po částech po 12V. Pokud nemáš měřák, tak po nabití zatížit 0,1C (cca 40A) a měřit napětí na článcích. Někde tady bylo video z výroby aku manufakturně v Nepálu, asi by šlo ty propojky potom zase slít dohromady.
A nebo sběrna, až přijdou peníze na účet, koupit 4x40Ah LiFePo4, to bude srovnatelná reálná kapacita a bez dřiny, se zárukou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Tonicek »

Potrebujem to previezť, takže to musím nejak rozobrať. Ďakujem za rady. Na Lifepo sa zatiaľ necítim Zahradkarska osada je ľahko pristupna. Toto len tak ľahko neodnesu . No rozmýšľal som práve ze navrtat a zabiť, ale pokiaľ to ohnem tak o to lepšie. Urobím z toho 2 bloky po 3 články, to už nejak prenesiem.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od gupa »

Mi to připadá, že ty baterie by měly být OK, to oloupané pod špuntem bude jen zatečený asfalt. S tím rozpojení. Olovo je měkký, takže bych to určitě opatrně kvůli borcení elektrod nějak lehce bez třesu rozřezal a potom přes železnou formičku tvaru objetí zespodu propoje, čili přes forichtung sletoval plamenem.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od PavelR »

Kdyby prislo na rozrezani. Neslo by si to spojit tak, ze by se udelalo nizke ucko s hodne tenkyho plechu to se navliklo na vyvody a pote to lokalne roztavit a nechat slit trebas propanovym horakem? Olovo na pridavnej material neni problem pouzit z nepouzitelnych clanku. Pote ucko na jedne strane narovnat, vytahnout a znovu pouzit.

Nebo to nahrat/pokusit se svarit treba TIGem na hodne malej proud? Ja TIGem obcas neco jen nahrivam je to elektricka obdoba obdoba autogenu a s bodem tani olova by to mohlo jit hodne rychle.

edit: jeje pred chvili gupa radil stejny postup. Nevsiml jsem si sry.
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: Je tato baterie použitelná ???

Příspěvek od Tonicek »

Ďakujem páni za rady. Zatiaľ som do toho nešiel, Baterie stáli otvorené niekoľko rokov, voda vyprchala, a obávam sa, že pri prevoze sa eletkródy rozsypú na padrť. To rzkrušené čierne je kov nie asflat,aspoň na dotyk. Stále sú k dispozícii, tak ešte porozmýšľam. Zas mám chrobáka v hlave :-)
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek