Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

Hľadám riešenie na meranie a logovanie teploty na viacerých miestach, na väčšiu vzdialenosť. Moja konkrétna situácia:
- chcem zmerať a logovať teplotu 2m pod zemou
- zároveň druhá sonda by mala merať a logovať teplotu vody niekde nad zemou
- áno, má ísť o test výmenníka voda -> voda (stropné chladenie) v malom

Jednak som nenašiel dostatočne dlhé a zároveň vodotesné riešenie. Napadá vám niečo?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2700
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od kybos »

15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

mytus: použiť DS18B20 čidla ako píše "kyblos". Použiť kvalitné tienené káble s prepletanými dvojicami teda sieťové 8žilu ale stačí aj 4-žila . Tie mám otestované a funguje to bez problémov po pripojení na ktorékoľvek miesto.( Kdesi som čítal že tak to nefunguje keď idú zo zdroja signálu viaceré káble na rôzne smery a potom sú na ne pripájané ďalšie a ďalšie čidla. Mne to funguje bez problémov. Treba mať hlavne kvalitné spoje. Na to aby boli čidla vodotesné by som použil zmrštiteľnú bužírku ktorá má v sebe silikón a zároveň zaleje čidlo a vytvorí kvalitný spoj.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

007ToMMaS píše:mytus: použiť DS18B20 čidla ako píše "kyblos". Použiť kvalitné tienené káble s prepletanými dvojicami teda sieťové 8žilu ale stačí aj 4-žila . Tie mám otestované a funguje to bez problémov po pripojení na ktorékoľvek miesto.( Kdesi som čítal že tak to nefunguje keď idú zo zdroja signálu viaceré káble na rôzne smery a potom sú na ne pripájané ďalšie a ďalšie čidla. Mne to funguje bez problémov. Treba mať hlavne kvalitné spoje. Na to aby boli čidla vodotesné by som použil zmrštiteľnú bužírku ktorá má v sebe silikón a zároveň zaleje čidlo a vytvorí kvalitný spoj.
Super, ďakujem za tip. Bohužiaľ, nie som tak technicky zbehlý, aby som zvládol druhú časť problému - logovanie dát. K tomu mi neviete poradiť nejaké jednoduchšie riešenie?
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

Mytus: na logovanie teplôt používam http://rpi-experiences.blogspot.fr/p/rpi-monitor.html Je to skvelá vec a hotová a odladená. Na stránke je napísané to ako pridať ďalšie čidlá a ako to nainštalovať. Je tam možnosť napchať si doslovne čo človek chce a potrebuje.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

Dakujem. Ja som nasiel este nieco taketo, to mi pride este trocha jednoduchsie a aj lacnejsie (kedze nemam Raspberry). Je to dokonca autonomne, dokaze to ulozit spolu 4000 zaznamov, co pri ukladani teploty kazdych 5 minut z kazdeho zo styroch kanalov zvladne ulozit data ca. z troch dni a to mi perfektne staci :)

http://www.ebay.com/itm/121337065555?ss ... 1423.l2649
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

Neviem či lacnejšie. Lebo stojí to 37 + 12 dolárov máš 49 dolárov. Prihodíš 10€ a máš raspberry a to určite využiješ aj v budúcnosti. Lebo spravíš s tým v podstate všetko. Od automatizácie po PC na základné veci. Sú už dokonca aj iné ako raspberry a aj výkonnejšie ale povedal by som že tie sú neni tak preskúmané.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od vlkazajac »

Už som prezentoval výstupy z logovania dát z PowerLog6S ( kúpite v ČR aj v SR ):
PowerLog6S.jpg
Používam ho na záznam hodnôt Ubat, napätia jednotlivých článkov ( max 6 ), troch externých teplôt a jednej internej teploty:
21 5.jpg
Nastavené mám zapisovanie parametrov každých 10 sekúnd, čo vystačí na necelých 7 dní. Nevyužívam meranie Ibat a meranie kapacity, logger by musel byť trvale zapojený v sérii, čo pri obvyklých prúdoch do cca 15 A ( v špičkách cez 30 A ) vyžaduje chladenie vetrákom - pre istotu v záujme životnosti toho "prdítka".
Už som písal o probléme rušenia meničom, mám však jednotlivé netienené vedenia od troch sond s dĺžkou do 14 m z časti súbežné s DC vedením od panelov. Jedna sonda je voľne zasunutá medzi rebrá chladiča Epsolaru, logger je menej ako 0,5 m od meničov ! V detaile záznamu teplôt je vidieť, že niektoré zápisy dávajú chybne nulu, nevadí mi to, graf je čitateľný.
det.jpg
Extrémne je možné zvoliť zapisovanie v intervale 0,25 s, čo dáva pekné znázornenie prúdových a napäťových špičiek.
Ďalšou výbornou funkciou je poplachové relé, môžete si navoliť ľubovoľný parameter.Doporučujem tento logger spolu s excelentným zobrazovacím software LogView, s ktorým možno robiť divy, napr. analýzy a merania rôznych záťaží a pod.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

Super, ten Powerlog vyzera fajn, podla mojho gusta a pre mna ma perspektivne vyuzitie aj po logovani.

Vdaka za radu aj Tebe, 007ToMMaS, ale pre mna nema nasledne prilis Rspberry vyznam, bolo by to pre mna trapenie ;)
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ono to je o tom čo človek potrebuje. Samozrejme ty sám vieš čo je pre teba ideálne a vhodnejšie. Raspberry Pi ma napadlo preto lebo ak máš v pláne budovať vlastnú FVE alebo už buduješ. Tak časom začneš riešiť aj automatizáciu a pomocou Raspberry by si mal všetko v jednom. A cena toho zariadenia je +/- rovnaká ako cena raspberry. Napr ja som Raspberry tiež kupoval s počiatku len na zábavu a na vyskúšanie. Teraz mi beží automatizácia a meranie teplôt a časom dúfam aj iné veci :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek