Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

Hľadám riešenie na meranie a logovanie teploty na viacerých miestach, na väčšiu vzdialenosť. Moja konkrétna situácia:
- chcem zmerať a logovať teplotu 2m pod zemou
- zároveň druhá sonda by mala merať a logovať teplotu vody niekde nad zemou
- áno, má ísť o test výmenníka voda -> voda (stropné chladenie) v malom

Jednak som nenašiel dostatočne dlhé a zároveň vodotesné riešenie. Napadá vám niečo?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od kybos »

15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

mytus: použiť DS18B20 čidla ako píše "kyblos". Použiť kvalitné tienené káble s prepletanými dvojicami teda sieťové 8žilu ale stačí aj 4-žila . Tie mám otestované a funguje to bez problémov po pripojení na ktorékoľvek miesto.( Kdesi som čítal že tak to nefunguje keď idú zo zdroja signálu viaceré káble na rôzne smery a potom sú na ne pripájané ďalšie a ďalšie čidla. Mne to funguje bez problémov. Treba mať hlavne kvalitné spoje. Na to aby boli čidla vodotesné by som použil zmrštiteľnú bužírku ktorá má v sebe silikón a zároveň zaleje čidlo a vytvorí kvalitný spoj.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

007ToMMaS píše:mytus: použiť DS18B20 čidla ako píše "kyblos". Použiť kvalitné tienené káble s prepletanými dvojicami teda sieťové 8žilu ale stačí aj 4-žila . Tie mám otestované a funguje to bez problémov po pripojení na ktorékoľvek miesto.( Kdesi som čítal že tak to nefunguje keď idú zo zdroja signálu viaceré káble na rôzne smery a potom sú na ne pripájané ďalšie a ďalšie čidla. Mne to funguje bez problémov. Treba mať hlavne kvalitné spoje. Na to aby boli čidla vodotesné by som použil zmrštiteľnú bužírku ktorá má v sebe silikón a zároveň zaleje čidlo a vytvorí kvalitný spoj.
Super, ďakujem za tip. Bohužiaľ, nie som tak technicky zbehlý, aby som zvládol druhú časť problému - logovanie dát. K tomu mi neviete poradiť nejaké jednoduchšie riešenie?
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

Mytus: na logovanie teplôt používam http://rpi-experiences.blogspot.fr/p/rpi-monitor.html Je to skvelá vec a hotová a odladená. Na stránke je napísané to ako pridať ďalšie čidlá a ako to nainštalovať. Je tam možnosť napchať si doslovne čo človek chce a potrebuje.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

Dakujem. Ja som nasiel este nieco taketo, to mi pride este trocha jednoduchsie a aj lacnejsie (kedze nemam Raspberry). Je to dokonca autonomne, dokaze to ulozit spolu 4000 zaznamov, co pri ukladani teploty kazdych 5 minut z kazdeho zo styroch kanalov zvladne ulozit data ca. z troch dni a to mi perfektne staci :)

http://www.ebay.com/itm/121337065555?ss ... 1423.l2649
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

Neviem či lacnejšie. Lebo stojí to 37 + 12 dolárov máš 49 dolárov. Prihodíš 10€ a máš raspberry a to určite využiješ aj v budúcnosti. Lebo spravíš s tým v podstate všetko. Od automatizácie po PC na základné veci. Sú už dokonca aj iné ako raspberry a aj výkonnejšie ale povedal by som že tie sú neni tak preskúmané.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od vlkazajac »

Už som prezentoval výstupy z logovania dát z PowerLog6S ( kúpite v ČR aj v SR ):
PowerLog6S.jpg
Používam ho na záznam hodnôt Ubat, napätia jednotlivých článkov ( max 6 ), troch externých teplôt a jednej internej teploty:
21 5.jpg
Nastavené mám zapisovanie parametrov každých 10 sekúnd, čo vystačí na necelých 7 dní. Nevyužívam meranie Ibat a meranie kapacity, logger by musel byť trvale zapojený v sérii, čo pri obvyklých prúdoch do cca 15 A ( v špičkách cez 30 A ) vyžaduje chladenie vetrákom - pre istotu v záujme životnosti toho "prdítka".
Už som písal o probléme rušenia meničom, mám však jednotlivé netienené vedenia od troch sond s dĺžkou do 14 m z časti súbežné s DC vedením od panelov. Jedna sonda je voľne zasunutá medzi rebrá chladiča Epsolaru, logger je menej ako 0,5 m od meničov ! V detaile záznamu teplôt je vidieť, že niektoré zápisy dávajú chybne nulu, nevadí mi to, graf je čitateľný.
det.jpg
Extrémne je možné zvoliť zapisovanie v intervale 0,25 s, čo dáva pekné znázornenie prúdových a napäťových špičiek.
Ďalšou výbornou funkciou je poplachové relé, môžete si navoliť ľubovoľný parameter.Doporučujem tento logger spolu s excelentným zobrazovacím software LogView, s ktorým možno robiť divy, napr. analýzy a merania rôznych záťaží a pod.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od mytus »

Super, ten Powerlog vyzera fajn, podla mojho gusta a pre mna ma perspektivne vyuzitie aj po logovani.

Vdaka za radu aj Tebe, 007ToMMaS, ale pre mna nema nasledne prilis Rspberry vyznam, bolo by to pre mna trapenie ;)
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ono to je o tom čo človek potrebuje. Samozrejme ty sám vieš čo je pre teba ideálne a vhodnejšie. Raspberry Pi ma napadlo preto lebo ak máš v pláne budovať vlastnú FVE alebo už buduješ. Tak časom začneš riešiť aj automatizáciu a pomocou Raspberry by si mal všetko v jednom. A cena toho zariadenia je +/- rovnaká ako cena raspberry. Napr ja som Raspberry tiež kupoval s počiatku len na zábavu a na vyskúšanie. Teraz mi beží automatizácia a meranie teplôt a časom dúfam aj iné veci :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek