Měnič z autobusu

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Reputace: 0

Měnič z autobusu

Příspěvek od Fazole »

Dobrý den, koupil jsem měnič z autobusu 24V/230V, který vyráběl Rukov Rumburk 500W dlouhodobě a 800W krátkodobě. Bohužel v Rumburce jej nikdo nezná a proto se obracím na zdejší fórum zda někdo jej zná podrobněji. Celý měnič váží 26 kg a trafo má průměr cca 12cm a šířka jádra je cca 10cm (odhad pohledem) nic jsem neměřil. Zajímá mne co se na něm může při vyšším odběru nevratně poškodit. Předem Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Měnič z autobusu

Příspěvek od tomas »

Poškodit se můžou výkonové tranzistory nebo MOSFETy, dle toho co tam je. A při delším přetížení možná i to trafo, záleží co je slaběji dimenzované. A ochrany to nemá?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Měnič z autobusu

Příspěvek od ota »

No pokud ten měnič vyráběl Rukov Rumburk, tak jediné FETy, které by v tom měniči mohly být budou KF521 (nebo taknějak bylo označení prvních čs FETů).
Spíše bych tipoval bipolátní tranzistory - pro podobné aplikace se používaly paralelně zapojené NPN KD 503 a PNP ( KDY ..) páry. Odpojil bych je a změřil ohmmetrem, zda nejsou proražené. Pokud ano mám v syslátech schované 2 páry už zapojené a přišroubované na chladiči, tak bych ti je poslal...
To trafo by mohlo být cenné, protože pokud je tak velké, bude mít malé ztráty.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Reputace: 0

Re: Měnič z autobusu

Příspěvek od Fazole »

Děkuji za odpovědi.

Ještě se zeptám na obalu je napsáno 800W krátkodobě co myslíte? Čemu říkají krátkodobě?

Hlavně mne zajímá co si mohu s ním dovolit?
Když odebírám do noťasu, tak není slyšet, pustím čerpadlo na 250W, tak jemně brumlá, když pustím malyše na 220W, tak je hlasitější. Víc jsem ještě nepustil, protože mám strach aby se nerozbil.

Taky mám dojme, že když je příchozí napětí 31V, tak čerpadlo netáhne ale když odpojím panely a jedu jen na aku tj cca 27/27V, tak čerpadlo najednou táhne. Není to hloupý dojem?

Teď jsem měřil trafo; výška trafa/plechu je 19 cm šířka 7 cm, šířka vinutí 10,5cm a výška vynutí 10cm.

Díky za všechny rady a poznatky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek