Obnovení baterií po dlouhé odstávce

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm
Reputace: 3

Obnovení baterií po dlouhé odstávce

Příspěvek od bednar »

Obracím se s dotazem. Dostaly se mi do rukou baterie z použitého el. invalidního vozíku, který nám byl darován. Je napájen 2x 12v varta 955 02 tj. trakční cca 55Ah. Problémem je, že ty baterie nebyly dlouhou dobu používány. Spolu s celým vozíkem byly uloženy v garáži pravděpodobně i několik let. Předtím ale také minimálně, vozík je skoro nový. Chtěl bych jej nyní uvést do provozu a baterie ještě třeba i využít byť jinde - solár.
Do rukou se mi dostaly "vyschlé" tj. desky nebyly zcela pod elektrolytem. Napětí minimální. Dolil jsem poměrně dost destliky, ale netuším zda jsem udělal dobře, zda nebude nutné dolít elektrolyt jako takový. Poté jsem je zkoušel nabíjet, něco pojmuly, ale kapacita při zátěži poměrně rychle klesá. Neměl jsem ještě čas na podrobnější sledování a měření.
Jen bych se chtěl zeptat znalejších baterkářů na rady jak postupovat v tomto případě a zda ještě vůbec je naděje baterky aspoň trochu oživit.
Předem moc díky.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Obnovení baterií po dlouhé odstávce

Příspěvek od 007ToMMaS »

Predpokladám že by ich bolo dobré pripojiť na desulfátor. A nechať nejaký čas nabíjať.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Obnovení baterií po dlouhé odstávce

Příspěvek od luky »

Mám podobný dotaz - dostal jsem 2ks baterií z invalidního vozíku. Stáří cca 3-4 roky. Poslední zimu byly určené k výměně a tedy nedolité, nenabité. Teď jsem je měnil, dolil (kousek desek už koukal) a teď je musím nabít. Desulfátor je v plánu (díky uživateli matej za pěkný popis na wiki :)). Ale nedaří se mi moc najít, co to je vlastně za baterie. Už se totiž tenhle typ nevyrábí.

Je to VARTA 956 002 000, 12V 60Ah(5h) 80Ah(20h)
Dá se někde najít - co je to za typ / na jaká napětí a jakým proudem nabíjet?


Při zběžném pohledu pod zátky to vypadá jako běžná baterie s tekutým elektrolytem. (Jsem laik)
Bylo mi líto je vyhodit, když ještě na konci léta s tím strejda jezdil. Ale když jel do prudkého kopce, už muset jet "šejdrem".
Plán je zapojit do APC UPS, a posílit tak vnitřní baterii (24V systém, 1400VA). Pak to bude sloužit k záloze kotelny a elektroniky.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek