Průzkum veřejného mínění

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím.

Po proběhnuvší diskuzi jsem dospěl k závěru, že by bylo vysoce zajímavé prozkoumat veřejné mínění na větším vzorku lidí, než je možno takto učiniti prostřednictvím tohoto fóra a připravil jsem a dávám zde k dispozici dotazník, který by bylo vhodné vytisknout v náležitém počtu a nechat vyplnit větším množstvím lidí za účelem získání bezpochyby užitečných a objektivních informací.

Pokud se někdo pohybuje například ve školství a má možnost tyto dotazníky dát k dispozici pro vyplnění studentům v učebnách, pracovníkům ve firmách, či lidem, se kterými se setkávají, bude to zcela jistě přínosné.

Za jednotlivé odpovědi například zdejších uživatelů tohoto fóra zde v tomto tématu budeme rovněž jistě všichni vděčni.

Dotazník určený přímo pro tisk je ve formátu PDF k dispozici zde jako příloha:
dotaznik-krivky.pdf
(484.06 KiB) Staženo 203 x
Všechny materiály v různých formátech týkající se tohoto dotazníku naleznete zde:
http://mypower.cz/docs/dotaznik/


Náhled dotazníku uvádím níže, pro tisk je vhodnější výše přiložený PDF:
Obrázek

Děkuji za vaši ochotu. Případné výsledky prosím zasílejte zde do toho vlákna a pokud bude zájem, je možno i vyplněné dotazníky předat a například zaslat na korespondenční adresu administrátora serveru (i když nejsem si jist, k čemu to bude dobré, pokud se výsledek dozvíme zde na fóru), nebo záleží na vašem rozhodnutí, co s takto zjištěným výsledkem průzkumu učiníte.

PS: Předem upozorňuji, že jako administrátor zdejšího fóra si v žádném případě nepředstavuji, že průzkum dopadne ve prospěch tematiky tohoto fóra, právě naopak. Jsem ale přesvědčen, že se dozvíme zcela různá vnímání názorů na tvrzení v tomto dotazníku a že to s vysokou pravděpodobností nebude ani tak ani tak, spíše napůl, protože každému vyhovuje něco jiného v konkrétní situaci a v konkrétní době a s aktuálními možnostmi, čehož jsem si plně vědom.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od brin »

Pokud postavíte tyto otázky takto, tak si každý spíše zvolí Vámi preferovanou odpověď, jako jemu myšlenkově blízkou. To však neznamená, že takovou situaci realizuje. Jistě, každý by chtěl vlastní studnu, vlastní elektřinu, zdravé potraviny ze zahrádky apod. O tom není sporu. Nicméně většina na to nedosáhne, ať už z důvodů finančních, rodinných, historických či jiných. U většiny obyvatelstva to ani není možné, protože bydlí v hustých městských zástavbách. Nikdo nepopírá, že z hlediska „názoru“ má ten první přístup jasně navrch. Z hlediska reality je však často bohužel o hodně méně efektivní.
Felix

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od Felix »

1) A
2) E
3) A
4) E

:yes:
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od PavelR »

brin píše:Pokud postavíte tyto otázky takto, tak si každý spíše zvolí Vámi preferovanou odpověď, jako jemu myšlenkově blízkou. To však neznamená, že takovou situaci realizuje. Jistě, každý by chtěl vlastní studnu, vlastní elektřinu, zdravé potraviny ze zahrádky apod. O tom není sporu. Nicméně většina na to nedosáhne, ať už z důvodů finančních, rodinných, historických či jiných. U většiny obyvatelstva to ani není možné, protože bydlí v hustých městských zástavbách. Nikdo nepopírá, že z hlediska „názoru“ má ten první přístup jasně navrch. Z hlediska reality je však často bohužel o hodně méně efektivní.
a jak bys bral sestaveny dotaznik? nebo jak zjistit co by lide brali i kdyz to ve finale z ruznych duvodu realizovat nemohou/nedokazou?
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od brin »

Ptát se spíše na to, zda hodlají něco takového v budoucnosti realizovat a zda si hledají informace o případných možnostech. Ne, zda by to chtěli. Dotazník tak jak je sestaven nám poví hodně o názorech lidí. To je jasné. Ale spousta z nich svůj názor upraví při konfrontaci s cenovými požadavky a „nepohodlím“.
JJ_SZJVSCH
Příspěvky: 34
Registrován: stř úno 20, 2013 2:12 pm
Reputace: 1

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od JJ_SZJVSCH »

1) A
2) E
3) B
4) E
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od mobilik »

1) A
2) E
3) A
4) E
Čo bolo bolo, bude len horšie...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od camel1cz »

1) A
2) E
3) C
4) E

Jinak ten dotazník je fakt hodně tendenční - trochu zajímavých statistických údajů vidím pouze z otázky 3 - ale je zase postavena příliš kategoricky - osobně si nechci pěstovat pšenici na housky a žito na chleba, šít boty atd. tedy chci dobré ceny a kvalitu služeb v supermarketu, ale na druhou stranu si pěstuju rajčata, okurky, bylinky, ovoce, atd. což mi příjde fajn. A teď co se mnou? :-D dal jsem střední cestu
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Petr

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od Petr »

brin píše:Ptát se spíše na to, zda hodlají něco takového v budoucnosti realizovat a zda si hledají informace o případných možnostech. Ne, zda by to chtěli. Dotazník tak jak je sestaven nám poví hodně o názorech lidí. To je jasné. Ale spousta z nich svůj názor upraví při konfrontaci s cenovými požadavky a „nepohodlím“.
Brine, když ríkáte A, řekněte i B. Pak by bylo jistě vhodné konfrontovat dotázané i s tím co se stane v momentě kdy budou vyhozeni z práce a přestanou mít na nákup potravin v supermarketu nebo přestanou stíhat platit platby záloh za vodu, elektřinu a rovněž tak nebudou mít na nájem. To se může stát ze dne na den klidně i vám, byť bych to nikomu nepřál. To nepohodlí pak může přijít velmi nečekaně a ve velmi kruté podobě a cenové požadavky se v takové situaci mohou zdát značně nepřekonatelné. Dotazník mě osobně tendenční nepřipadá vůbec. Není zvýhodněno ani to ani to. Že logicky vyplývá lepší být soběstačný, to je bohužel fakt, který si značná část populace nechce přiznat, protože být soběstačný je pracné. Platit pravidelné platby je také pracné v momentě kdy nám na ty pravidelné platby nikdo pravidelně neplatí, tedy například zaměstnavatel se dostane do platební neschopnosti a je "oheň na střeše". Značná část lidí už dnes nemá ani na to, aby si vytvořila dostatečné finanční rezervy a žije jak se lidově říká z ruky do huby a spoléhá na štěstí, že bude lépe a ono to štěstí tak nějak stále nepřichází. Nejhorší varianta je když si to člověk vůbec nepřizná, že je na hraně a látá to krátkodobými půjčkami, což je úplná cesta do pekla. Dotazník dává proti sobě dva protipóly, ze kterých se může ten přiklonit více k tomu a ten k jinému. Osobně si myslím, že jak soběstačnost tak záloha globálnímí a masovými prostředky je dobrá. Pravda bude někde mezi. Rozhodně za sebe říkám, že dokud čověk může, je dobré investovat do vlastní soběstačnosti co to jen jde.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od Wagoneer »

V postatě tak již funguji:
AEAE
:-)
kovec
Příspěvky: 29
Registrován: čtv dub 17, 2014 9:11 pm
Reputace: 3

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od kovec »

A
E
A
E
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od brin »

Petr píše:
brin píše:Ptát se spíše na to, zda hodlají něco takového v budoucnosti realizovat a zda si hledají informace o případných možnostech. Ne, zda by to chtěli. Dotazník tak jak je sestaven nám poví hodně o názorech lidí. To je jasné. Ale spousta z nich svůj názor upraví při konfrontaci s cenovými požadavky a „nepohodlím“.
Brine, když ríkáte A, řekněte i B. Pak by bylo jistě vhodné konfrontovat dotázané i s tím co se stane v momentě kdy budou vyhozeni z práce a přestanou mít na nákup potravin v supermarketu nebo přestanou stíhat platit platby záloh za vodu, elektřinu a rovněž tak nebudou mít na nájem. To se může stát ze dne na den klidně i vám, byť bych to nikomu nepřál. To nepohodlí pak může přijít velmi nečekaně a ve velmi kruté podobě a cenové požadavky se v takové situaci mohou zdát značně nepřekonatelné. Dotazník mě osobně tendenční nepřipadá vůbec. Není zvýhodněno ani to ani to. Že logicky vyplývá lepší být soběstačný, to je bohužel fakt, který si značná část populace nechce přiznat, protože být soběstačný je pracné. Platit pravidelné platby je také pracné v momentě kdy nám na ty pravidelné platby nikdo pravidelně neplatí, tedy například zaměstnavatel se dostane do platební neschopnosti a je "oheň na střeše". Značná část lidí už dnes nemá ani na to, aby si vytvořila dostatečné finanční rezervy a žije jak se lidově říká z ruky do huby a spoléhá na štěstí, že bude lépe a ono to štěstí tak nějak stále nepřichází. Nejhorší varianta je když si to člověk vůbec nepřizná, že je na hraně a látá to krátkodobými půjčkami, což je úplná cesta do pekla. Dotazník dává proti sobě dva protipóly, ze kterých se může ten přiklonit více k tomu a ten k jinému. Osobně si myslím, že jak soběstačnost tak záloha globálnímí a masovými prostředky je dobrá. Pravda bude někde mezi. Rozhodně za sebe říkám, že dokud čověk může, je dobré investovat do vlastní soběstačnosti co to jen jde.
Ale já vám vůbec neodporuji, naopak máte pravdu. Pouze si nejsem jist, zda nám ten takto postavený dotazník přinese něco, co jsme ještě nevěděli. Například já tuším, že většina lidí inklinuje k odpovědím typu AEAE. Ostatně i já sám, když se mě takto někdo zeptá vám odpovím podobně. Ale přiznám se, že zahrádku nemám (i když se na ni pracuje... už tři roky ;-), fotovoltaiku na střeše zatím nemám, ale to je na dobré cestě, studnu si pod bytem asi nevyvrtám, i když to je jedna z nejpalčivějších otázek, protože nám tu kubík stojí 90 Kč a soběstačný bohužel moc nebudu, protože to ani moje práce neumožňuje. Jsem tzv. ťukátor do klávesnice a pracuji se slovy. Takže odpovědi v mém případě jsou značně zkreslené přáním, ale skutečnost je zcela jiná.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od honzasl »

Pak by bylo jistě vhodné konfrontovat dotázané i s tím co se stane v momentě kdy budou vyhozeni z práce a přestanou mít na nákup potravin v supermarketu nebo přestanou stíhat platit platby záloh za vodu, elektřinu a rovněž tak nebudou mít na nájem. To se může stát ze dne na den klidně i vám, byť bych to nikomu nepřál.
No, a to je přesně to, jak se dotazník nedělá. Když chci něco zjistit, tak rozhodně nesmím tázané s něčím konfrontovat, nebo jim nastiňovat nějaké hrůzné scénáře. Vámi popsaným způsobem se dělá politická a reklamní kampaň, ne výzkum mínění.

Občane! Určitě nechceš zhynout v bídě ve špinavé státní nemocnici s minimálním státním důchodem. Jistě by sis rád dopřál péči našeho privátního lázeňského zařízení financovaného z našeho osmého a devátého penzijního pilíře.
Jaký je tvůj názor na státní důchodový systém a na špinavé státní nemocnice?


Občane! Jistě bys nechtěl, aby veškeré tvé úspory sežraly zahraniční finanční společnosti, které by tě místo důstojného života v městském penzionu zavezly dožít do jejich kontrolovaného domu pro přestárlé, který předělali z bývalé věznice.
Jaký je tvůj názor nikým nekontrolované rádoby pojištění a domy důchodců, kde se o vás budou starat špinavé přistěhovalkyně z východu?


Dotazník je dobrý, ale chce ho trochu upravit. Chtělo by to nějakého sociologa, ale to se tady asi neuznává..... Zkusím udělat vlastní verzi a když mi ji tady schválíte, rozdám ji u nás studentům.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od fugas »

Jako všechno,i tohle je relativní.Maximální soběstačnost rozhodně ano.Člověk jako já,nikterak elektrotechnicky vzdělaný,ale dostatečně zapálený se může začít sebevzdělávat a sestrojit si vlastní fotovoltaickou elektrárnu a tím snížit závislost na DS na minimum.Člověk,který si nechá toto udělat od firmy svoji závislost nijak nesníží,protože nemá tušení jak a proč to funguje.To zkracuje jeho nezávislost na dobu,dokud pojede vše jak má.
Já můžu mít vlastní zvířata,ale omezuje mě to na mléko a vejce,protože abych něco zabil,musel bych mít už opravdu veliký hlad.
Zahrádku ano,ale pro soběstačnost řekněme tříčlenné rodiny už by to musela být opravdu důkladná zahrádka.
Tohle všechno je ale běh na dlouhou trať,protože je podle mě dost těžké to skloubit.Rozhodně není možné zároveň být někde zaměstnaný a starat se o hospodářství.A celý den pracovat na poli,obhospodařit zvířata a pak se věnovat samostudiu je pro silné nátury :D Zvířectvo nemám.Dávám každý rok pár nakládaček,salátovek,řektviček,rajčat a česnek,letos poprvé brambory a při zaměstnání je to tak akorát :D
Ideově se ale samozřejmě přikláním ve všech bodech k maximální soběstačnosti.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od PavelR »

fugas píše:Jako všechno,i tohle je relativní...
tak tak na sobestacnost je treba cas a prostor ..... treba by to slo vysvetlit nejak vedecky .... :)
kovec
Příspěvky: 29
Registrován: čtv dub 17, 2014 9:11 pm
Reputace: 3

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od kovec »

Moji prarodiče mají průměrnou zahradu, dejme tomu nějakých 1000m2 a můžu říct že ohledně zeleniny a ovoce jsou soběstační cca z 75%. A to ještě nemálo produktů dávají své rodině. (Těch 75% myslím plodin, které u nás rostou). Nevím jak vy, ale první co bych měl na zahradě by byly brambory, protože se o ně člověk nemusí nějak moc starat (pokud si sežene na jaře dobrou odrůdu). Další věcí je potom česnek a cibule, také jsou to v podstatě plodiny, které když se vysadí tak je poté člověk na zahradě sklidí. Je jasné že je potřeba občas vytrhat plevel, ale drobná péče je potřeba prakticky u každé činnosti. Moji rodiče, ač bydlíme v paneláku, mají zahradu víc jak 15 let. Není velká, ale česneku, cibule, mrkve a jablek je na ní dost minimálně na zlepšení chuti po plodinách z obchodu po zimě.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od mypower.cz »

honzasl píše:Chtělo by to nějakého sociologa, ale to se tady asi neuznává..... Zkusím udělat vlastní verzi a když mi ji tady schválíte, rozdám ji u nás studentům.
Honzosl, vy se ve svych ukvapenych nazorech a hodnocenich ostatnich leckdy tak prudce mylite, ze to je az nekdy skoda. Ale uznava, to si piste ze uznava. Dokonce jednoho profi sociologa zabyvajiciho se dokonce navic profesionalne i politologii znam. Nevim ale jestli bude mit cas, takze pokud mate chut neco pripravit, ja si myslim ze pro budoucnost studentu, nebo minimalne pro zamysleni, bude dotaznik vice nez dobry. Samozrejme na vasi verzi bych rad mrknul, at se treba pro priste poucim. Priznam se ze napad to byl dnes po ranu, asi hodinka grafiky - mimochodem cele to je (jako obvykle u me) v inkscape :D - a pak jsem cely den lital po uradech a po pojistovnach s odpisem Favorita a znackami do depozitu ... jelikoz technickou a nezbytne opravy skrz finance, proste nezvladam :cry: fňuk.

A za sebe .. no i kdyz mam ostrovni FVE, i kdyz pouzivam z drtive casti destovku, vlastni studnu nemam, protoze na ni zatim nemam, pitnou vozim, a na vlastni zahradu totalne nezbyva cas, tak jsem tak nekde napul, pravda s elektrinou po svych zkusenostech bych sam za sebe se klonil k tomu, ze DS uz asi (pokud se neco zasadniho nezmeni) potrebovat nebudu, uz jsem si na FVE hodne zvyknul a ma zkusenost hovori, ze drtivou cast roku to neni vubec nijak narocne a to ani financne. Prave naopak. Jak jiste leckdo vite, a ja se o tom leckdy az moc casto zminuju, byly chvile a jsou castokrat jeste dnes, kdy bych na elektrinu z DS proste nemel a dostal bych se do dluhu a v teto situaci uz bych zadnou FVE nepostavil a mimochodem ani zadny mypower.cz by mozna neexistoval. Mozna by existoval jiny mypower :)

EDIT: zapomel jsem .. mam 4 slipky a vajicka od nich jsou hodne dobra vec, protoze to je to same.. obcas kdyz chybi penize, tak z vajicek se daji vykouzlit leckdy takove dobroty, ze to ani rada lidi vubec nevi. Samozrejme jablone - na jablka uz se velmi tesim a musim se je naucit poradne uskladnit, nebo ususit nebo zavarit. Merunky a tresne.. to je bez debat jistota .. :) Ta zahrada a nedostatek casu na ni me obrovsky mrzi. Mozna se to casem take spravi, jen to chce spravne hledat ty spravne osoby .. ;)
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od honzasl »

Jo já jsem trochu prudič. Navíc jsem v poslení době trochu nastartovanej....

Nešlo by zpřístupnit textovou verzi textovou verzi dotazníku, aby se to dalo rychle editovat?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od mypower.cz »

je tam svg bez fontu v krivkach. Vse co je "krivky" je prevedeno do vektoru. Nebo mi poslete zneni a ja to upravim.
kovec
Příspěvky: 29
Registrován: čtv dub 17, 2014 9:11 pm
Reputace: 3

Re: Průzkum veřejného mínění

Příspěvek od kovec »

Admine, vnukl jste mi nápad, kam v létě ukládat přebytky, pokud to ještě nikoho nenapadlo. Sami máme doma http://susicky-potravin.heureka.cz/bravo-b-4085/ takovouto sušičku na ovoce. Kdyby se to nechalo na slunci a a ještě tomu kdyžtak přitopilo, tak by to nebylo úplně špatné. JInak v tomto trvá usušit jablka cca 8 hodin hrušky a meruňky do 12hodin. Houby se pak musí hlídat, aby nepřeschly.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek