Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, po nepříjemné zkušenosti zdejšího polo/ostrovníka mobilika zakládám toto téma jako oznámení v subfóru o olověných bateriích a následnou diskuzi nad bezpečností práce s olověnými bateriemi.

Takže pozor!

!!! Baterie, pokud mají nějakou vadu s výstupem výparů se nám natlakují a bouchají.
!!! Stejně tak může uvnitř nebo poblíže místa výparů připojováním dalších zařízení vzniknout jiskra a plyny uvnitř bouchnou.


proto

při práci s bateriemi používat ochranné rukavice, protože nás jinak poté budou pálit ruce po potřísnění kyselinou

při práci s bateriemi používat ochranné brýle, protože jakmile dojde k nějaké explozi, ke které by za standardní situace dojít nemělo, nebo máme baterie s gumovými ventilky, může na nás šplíchnout kyselina a v nejhorší variantě zasáhne oči!

Místnost s PB bateriemi musí být dobře odvětrána.

Diskuze by se mohla dále možná ubírat stylem čemu předcházet a co jsou příznaky nadcházejících nebezpečných situací, například nepřipojovat desulfátor nebo cokoliv co produkuje jiskry v momentě kdy je baterie současně nabíjena kvůli možnosti vzniku jiskry blízko místa, kde při dobíjení standardně z baterie unikají výpary.

Felixem zpracovaný výtah příznaků poleptání a první pomoci při zasažení kůže a očí << klik.



Diskuzi zdar :idea: ;)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od gupa »

akumulatorovna-zakaz-koureni-a-vstupu-s-otevrenym-ohnem-zde-nekur-nejez-ani-nepij.jpg
akumulatorovna-zakaz-koureni-a-vstupu-s-otevrenym-ohnem-zde-nekur-nejez-ani-nepij.jpg (31.42 KiB) Zobrazeno 2106 x
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od PavelR »

diskuzi bych rozsiril o nicd pac pri dobijemi do plna dokazou plynovat brutalnim zpusobem.
Ted me napadlo nepomohlo by pred manipulaci i v dobre vetranym prostoru radne aku ofoukat takovym tim stolnim/stojanovym ventilatorem? Aby se HHO naredil?

Druha uvaha: mejme akumulatory v jejich blizkosti byvaji pojistky. Jak pojistku v pripade potreby odpojit/pripojit v takovem prostredi? Za pojistkami byvaji veci s kondenzatorama takze nejaka ta jiskra je nasnade.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od PavelR »

Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od gupa »

Napadlo mne spíš aby měl desulfátor jistič místo pojistky, ten má zhášecí komoru a tudíž by nemělo dojít k otevřenému jiskření. Dále k odvětrání, byla to velká úvaha, protože všechnu tu váhu buď co mám nechat ve sklepě a řádně odvětrat nebo dát na půdu která snese váhu, a odvětrání vyřešeno. Je fakt že s navýšením kapacity je toho plynu čím dál více a už mne napadá nějaký AFC palivový článek který by byl napájen NiCd články vlastní úpravy a zrovna by to dobíjelo. Dále levnější varianta s metanovým plamínkem který by zapálil svedený a hodněkrát jištěný HHO při vývinu z baterií a ohříval by tak vodu a v prostor by byl co se týká vývinu vodík s kyslík vyřešen. Není to ale jednoduché, hořením vzniká voda tz. odvodnění, vznikají karbony a zanáší se hořící prostor, opravdu několikeré typuji minimálně trojnásobné jištění protišlehu a nucené odvětrání při již ohřáté vodě.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od mobilik »

PavelR, presne po vcerajsom incidente som dnes rozmyslal aj nad poistkamy, ktore mam umiestnene rovno nad baterkamy. Pri pripojeni menica to pekne iskry, ja osobne som uz rozhodnuty ze baterky idu prec z dielne a od poistiek. Mozno to vizera tak ze panykarim, ale po tejto skusenosti som sa poucil a teraz som si isty ze to istenie je tiez nebezpecne, aj ked je pravda ze menic neodpajam casto... :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od ixo »

To máš pravdu. Tiež mám poistkový odpájač cca 30 cm od batérií, no batérie nemám kam inam dať a odpájač detto. Asi nedostatkom miesta pri našich inštaláciách trpíme mnohí. :(
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od fugas »

Ahoj ve spolek.
Máte někdo odvedeny plyny z akumulátorů hadičkami mimo místnost/dům,prostě ven?Budu mít otevřené články a na chytré špunty bohužel nemám prostředky.Z plynování jsem dost nervozní a rád bych možnost vzniku problému maximálně eliminoval.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od rva »

Vyřazenou, ale jinak celkem normální autobaterii jsem měl hozenou stále v garáži na nabíječce (inteligentní, max. 6A). Čekala, jestli neklekne některá v autě, abych jen přehodil a mohl jet. Nabíječka tedy udržovala baterii nabitou, proud téměř nula. Až jednou si všimnu, že běží ventilátor v nabíječce, která tlačí do baterky 6A a baterie rozšklebená, i elektrolyt už někde zmizel. Nevím, jaký byl postup destrukce, ale vzal jsem si z toho poučení, že autobaterie budu dál dobíjet v autě, ale nebudu na nich nechávat nabíječku déle, než je potřebné. Taková kyselina by mohla cestou skrz auto napáchat nějakou škodu.
Autobaterie poškozená nabíjením
Autobaterie poškozená nabíjením
Autobaterie poškozená nabíjením
Autobaterie poškozená nabíjením
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Bezpečnost při práci s PB bateriemi

Příspěvek od dumi »

On staci jeden vyzkratovanej clanek a ostatnich 5 slusne zacne varit.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek