Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mytus »

Rozmýšľam nad PV systémom pri stavbe RD (pravdepodobne už niekedy budúci rok). Systém si predstavujem ako systém so solárnymi panelmi, batériami a meničom / hybridný:
- v prípade, ak bude dostatok slnka, budú sa nabíjať batérie a spotrebiče budú spotrebovávať čisto elektrinu zo solárnej produkcie
- večer / v prípade nedostatku šťavy v batériách sa menič prepne automaticky na distribučnú sieť

Meniče, ktoré by toto spoľahlivo dokázali bez pretokov do siete nie je veľa - páčia sa mi meniče Axpert (konkrétne tento: http://shop.mypower.cz/kombi-m-ni-axper ... -para-2287), ktoré to zjavne dokážu, majú celkom dobré referencie, trápi ma však jedna vec. Menašiel som žiadne servisné stredisko na Slovensku / v ČR, prípadne aspoň v strednej Európe. Čo ak sa menič pokazí po záručnej lehote?

Vy, ktorí máte tieto meniče, máte nejaké informácie o servisoch / servisovateľnosti týchto zariadení?
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od PavelR »

No servisni stredisko cinskejch menicu asi nenajdes. Servis bych tipoval pouze u znackovych veci.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mytus »

Práve preto sa pýtam: predáva sa v niekoľkých ČR/SR e-shopoch, tak by som očakával aj nejakú podporu (servis)... V prípade poruchy v záručnej dobe ho potom predajca vymieňa kus za kus? Neexistujú ani bežné všeobecné servisy elektroniky, ktoré by ho dokázali servisovať?

Prípadne: ktorý značkový vybrať ako náhradu za tento Axpert?
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od PavelR »

Ono to s tema vecma z ciny bude asi tak ze prodejce to koupi na ebay ci primo od cinana nahodi marzi a prodava. V pripdade reklamace to bud vymeni a pak to resi s cinanem nebo, to sam umi opravit (vzdycky ta oprava neni slozita), nebo ma zpratelenyho opravare elektroniky, nebo vrati prachy ci nabidne jiny zbozi. Toto je muj odhad.
Taky musis mit trosku stesti ze ten obchod behem tech 2 roku neodejde do kytek.

Dneska se uz malo opravuje na urovni soucastek spise se meni takze bys potreboval cloveka co dela do elektroniky jako takove.

Neni se taky cemu divit. Srovnej cinu s cenami victron/studer/SMA/xantrex/fronius .... tam to muze byt klidne 5x tolik.
Ale mas zarucni a pozarucni servis SW podporu ... Ja vec z ciny osobne povazuji za vec bez zaruky a podpory takze si s tim musim poradit sam.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od ixo »

Pri tomto meniči by ešte mohla byť zaujímavá otázka, či dokáže generovať frekvenciu 50 Hz aj sám v prípade výpadku DS (ktorou sa riadi).
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od RCZf »

Tyto menice se me hodne zaujaly. Hrali jsme si s nim na slunecnim blesku. Jasne kupte si jej primo od cinana a reklamace si pak reste primo s nima. Pokud to nekdo udela za vas urcite to nebude delat jako charitu. Spis me zaujalo proc chcete verzi para ? Jakeho celkoveho vykonu chcete dosahnout? Ja bych to resil pres p Kolarika. Ten uz to ma zprocesovane a cena neni o tolik vyssi aby mi to stalo za to resit to jinak.
Pri vypadku DS jede normalne dal.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mytus »

Popravde, verziu PARA som sem nakopiroval omylom. Chcem skor verziu bez regulatora. Naozaj sa mi nepaci moznost, ze ak sa menic pokazi, musim to riesit s niekym cez pol sveta. Ak by islo o vec za par €, nepoviem. Neviem si napriklad predstavit situaciu, ze bymi menic prisiel priamo z Ciny pokazeny a musel by som ho posielat spat. Uz len ta desiva predsatava riesit to s colnikmi :-)
Pozriem sa este po inych rieseniach.

Planujem system s vykonom okolo 3-4 kw
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od RCZf »

mytus píše:Popravde, verziu PARA som sem nakopiroval omylom. Chcem skor verziu bez regulatora. Naozaj sa mi nepaci moznost, ze ak sa menic pokazi, musim to riesit s niekym cez pol sveta. Ak by islo o vec za par €, nepoviem. Neviem si napriklad predstavit situaciu, ze bymi menic prisiel priamo z Ciny pokazeny a musel by som ho posielat spat. Uz len ta desiva predsatava riesit to s colnikmi :-)
Pozriem sa este po inych rieseniach.

Planujem system s vykonom okolo 3-4 kw
o stoji

To je přesně to ,o čem mluvím. Raději ať mě to nějakou tu kačku navíc, hlavně že se nemusím starat o clo DPH a pod. Mám to navíc se zárukou a DPH si můžu odečíst. Nikdo to nebude dělat zadarmo. Navíc pokud má již zajištěn záruční servis , dá se jistě domluvit i pozáruční :yes:
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od camel1cz »

Řeším také tento měnič a došel jsem spíš k opačnému závěru - 16,5kKč vs 26,5kKč. Tedy záruka na 16 tisícové věci stojí 10 tisíc. No nevím...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mytus »

Chápem, aj ja roky nakupujem cez eBay, dokonca aj tento menič som tam našiel v rôznych variáciách - napríklad tu je za 645 USD + 123USD doprava.

Ale tak rátaj so mnou:
Menič aj s dopravou je 768 USD (tj. ca. 560 €)
clo bude ca. 10% (tj. ca. 56€)
DPH bude 20% (tj. 112€)
SPOLU to vychadza: 728€ / 19980 CZK

Tu na MyPower shope vychadza obdobny (ak sa mylim a su v nich rozdiely, opravte ma): 871€ / 23930 CZK (a to este bez dopravy)

Pride mi to, ze velky rozdiel za tu zaruku na dva roky to nie je :)
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od camel1cz »

Já počítal takto:
- když už, tak brát verzi s MPPT regulátorem,
- para verzi (příplatek je jen USD 40)

Teda z Číny 655 + 40 + 160 = USD 855 + clo = celkem USD 876 = CZK 17,5kKč

Tady je ke koupi za 26,4kKč - OK přestřelil jsem, ale 8k je to určitě a s rezervou.

Jestli se to vyplatí je otázka - ale 33% je sakra rozdíl.

EDIT: jinak z Číny to není úplně bez záruky. Pokud nefunguje hned jako nový, tak se dá reklamovat a dostanete vše zpět nebo nový kus.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mytus »

Ozaj, v čom je odlisný ten PARA kus? Že sa dá spárovať s ďalším a znásobiť tak výkon?
No a keď sa pokazí, bude treba asi ten pôvodný poslať späť (to je náklad ca. 100€)...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od camel1cz »

Jojo, PARA je verze, která umí spolupracovat s dalšími měniči... lze ze 3 postavit 3fázový systém, Nejsem si jistý, jestli umí i posilovat jednu fázi...

Neříkám, že žádné náklady s reklamací nebudou, ale ten rozdíl mi příjde velikej no. Úměrný tomu, že český prodejce nereklamuje a mění kus za kus a vadné zboží vyhazuje.

EDIT: pak je tu taky varianta pozáruční opravy
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mytus »

Veď ale to... Kto tu pozarucnu opravu urobi? :)
Mam pocit, ze Cinania sa do pozarucnych nehrnu a tu v ČR/SR tusim tiez nikto pozarucne nerobi (o tom je cely tento post).
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mypower.cz »

Myslim ze tady na foru by se naslo dost znacne zkusenych a odbornych pozarucnich opravaru... :) Ale samozrejme ne vse je spravitelne, treba rizeni a firmware atd.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od camel1cz »

Jasně, já jen naznačuju, že nevidím velký rozdíl, jestli koupím v ČR dražší nebo v Číně levnější. Jestli existuje servis, tak fajn... jestli ne, tak problém. V obou variantách.

Nemám ponětí jak je to s reálnou zárukou při zakoupení u nás a hlavně co bude po záruce. To je dost podstatné... živostnost by měla být podstatně dejší než 2 roky, tedy ta pozáruka je asi ještě důležitější než záruka.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od mypower.cz »

jasnacka .. v tomto ohledu jsem taky sam zvedav co se stane az se jednou neco stane s mym powerstar IR... mno .. uvidime :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od PavelR »

dokud neodejde cokoli programovatelnyho tak se odvazim tvrdit ze to lze opravit. obycejny menice nebyvaji nijak zavratne komplikovany. zkomplikovat opravu muze napr. odpor spaleny na uhel ze nejde precist hodnota. ja si udelal aspon fotku dps pro jistotu.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Meniče Axpert - servis v strednej Európe

Příspěvek od Lui »

Plný súhlas...dobrým príkladom som ja :?
Už sa mi pokazil dvakrát...a dvakrát mi ho aj opravily :)
A skapalo aj riadenie...nie len FETy.....ten kto vie ako taký menič funguje....a vie čo a kde treba merat...tak ten to opravý určite ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek