Ohřev TUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od brumlaj »

regulátor a kabel nebo variantu 6mm2. Důležitá je UV stabilita vnější vrstvy a dvojitá izolace jak je z obrázku patrné.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od PavelR »

v cem je dulezita dvojita izolace?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od brumlaj »

UV stabilni vrstva nemá dlouhodobě potřebné izolační parametry a je tvrdá. Při jejím případném poškození Ti u dvojité izolace elektrolýza nesežere vodič (DC). Chce to vidět jak vypadají vodiče na FVE - tam kde se šetřilo tak je dnes kabeláž na výměnu (po 5-ti letech), ongrid měniče do vyschnutí rosy nevyrábí - prostě nízký izolační stav FV pole. Ty tam tu ochranu mít nebudeš.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od PavelR »

jj s izolacnim stavem se netrapim .... nizke napeti ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od brumlaj »

na téch polích je také nízké napětí, takže jím se nejde moc uklidňovat. Důležitá je znalost toho, že DC proud a obnažený vodič je problém s rychlým koncem (vodiče). Je třeba si uvědomit, že třeba ethernet komunikace a vnesení napětí někde kde by měla být izolace může být sakra problém. Příkladů záhadné nekomunikace je zde na serveru dost, nemusí se k tomu přidávat ještě další ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od PavelR »

jj termonologie ... nizke napeti tam mozna je ale jsou to rady stovek voltu ja mam tak 90V 102V max.
Ze draty hnijou to vim. Ale nedam za 4mm2 lanko 49,- to ani blbou nahodou. To radsi to povedu tak aby na to UV nemohlo a voda taky ne nebo do krku nebo jakkoli jinak
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od mobilik »

Presne tak, ja som tiez radsej dal obycajny kabel a dal som ho do UV odolnej plastovej elektrikárskej hadice.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od PavelR »

A hlavne kolik toho kabelu tak bezne byva vystaveny primo slunku?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od ota »

Kabel k regulátoru od Oplockého řeším tak, že na MC4 vývod kabelu dám cca 1 m solární kabel kanibalizovaný z rozbitého panelu, protáhnu ho pod tašky a tam krabice (samozřejmě na nehořlavé podložce) a z krabice buď CYKY 4mm na příchytky nebo jednoduchý AY 4mm vodič v trubce. Krabice mám raději historické bakelitové o kteých vím, že nejsou vyrobeny z termoplastu a drží pohromadě i při poruše a vyšší teplotě.
Dvojitá izolace má být všude, kde je víc než 50 V, říká norma ale část z nás, co si bastlíme soláry doma bere normu jako nezávazné doporučení.
Klasický CYKY kabel odolává UV záření víc než dobře, gumový kabel do pár let odejde. Rozpadne se i obyčejná chránička, typu "husí krk"
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od mopadzi »

to by mě zajímalo zda když dám do UV odolné chráničky KOPOS normální CYA vodič zda bude UV degradován...doufám, že nee... mám cca 20m od reglu k panelům´, potřebuji alespoň 10mm2 vedení
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od tomas »

Vodiče CYA, H05V-K, H07V-K jsou určeny pro pevné uložení jako propojovací vodiče v suchém prostředí, do potrubí, pod omítku, v přístrojích a rozvaděčích.
http://www.kvelektro.cz/_sys_/FileStora ... vodice.pdf
Pokud tam máte sucho tak je to OK.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od PavelR »

coz je dobra zprava pac necim takovym levnym hodlam nove panely na finale pripojit.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od mopadzi »

hodilo by se.. připojiti....ale stejně UV je sviňa.. sestře jsem otvíral dveře od Fiatu Brava a zůstala mi klika v ruce. Holt Italové UV stabilizaci nezvládly
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od PavelR »

no jo u me zase korejci podcenili vrchni lak tak jej uv krasne sezralo ....

taky preciz zalezi na druhu instalace pokud to mam na sedlove strese tak si origo kabely stahnu na pudu a tam si to propojim v klidu kabelem z pvc izolaci.
jelen12345
Příspěvky: 9
Registrován: pon lis 18, 2013 9:09 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od jelen12345 »

Tak to koukám, že jsem úplně jinej, já jsem táhnul komplet solární 6mm kabely až k regulátoru od Oplockého, přičemž regulátor je u bojleru, takže 25m + a 25m - :).

Spíš by mě zajímalo, jak komu ten ohřev teď funguje. Žil jsem v tom, že to pojede do maxima, tj. že když mám 160l bojler, tak budu mít ohřátých 160l vody na max (dle návodu to je 75°C). Mno ale včera koukám na bojler, na ukazateli je ručička ukazatele množství teplé vody v cca. 1/2 červeného pole, ale bojler se rozhodl, že už víc ohřívat nebude, prostě vypnutý přívod na DC spirály. Když jsem otočil termostat na AC spirálu, tak se sepla až při maximální poloze, takže to opravdu vypadalo, že je voda maximálně ohřátá. Ale večer když se šla dcera osprchovat, tak voda tekla max. 3 mins a následně jsem zkusil kdy se sepne AC spirála a ta se sepla při cca. 50ti stupních na termostatu.

Takže otázka zní, funguje vám to stejně, nebo mám někde nějakou pojistku, kterou mám odpojit, aby voda byla klidně ohřátá na 90°C ? :) Mám bojler OKFE 160 Dražice.

díky
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od TyTycko »

Jen dotaz.Bylo přítomno síťové napětí na svorce L N PE ? .Bez toho totiž tyhle typy neohřejou ani prd.
citace - N, L a PE slouží k připojení střídavého AC proudu.Bez připojení těchto svorek je ohřívač nefunkční! - docela terno když vypadne DS :-(
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Reputace: 49
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od milhaus »

V šachtě ze spodu bojleru jsou čidla termostatů, stačí v této šachtě stáhnut je níž a DC čislo dát pod AC.
Pozor ať to nepřeženete, hysterze těchto čidel je dost velká.
Během dne , když odpustíte vodu a termostat znovu sepne dojde to až na 90C.
Přílohy
31.5.14 001.jpg
jelen12345
Příspěvky: 9
Registrován: pon lis 18, 2013 9:09 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od jelen12345 »

milhaus Prosím pro méně chápavé na tomto fóru (já), sundám spodní dekl od bojleru, kde jsou napojené spirály k elektrice, kam dávám + a - a pak i L, N, a PE z AC, tohle je zakončené na "čokoládě" a kde mám hledat ty čidla? To mám povolit šrouby co vedou ke spirálám a tu nějak povytáhnout? Spirála není přímo ve vodě? To AC bych dal co nejníž a co se týká 90°C vody, tak všude máme termostatické baterie, takže by nemělo dojít k nehodě.

díky
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Reputace: 49
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od milhaus »

ano sundat dekl dole, potom je to malá díra uprostřed ze spodu mezi šachtama na spirálu. vedou tam dva dráty , myslím bílý a černý(čidlo termostatu AC a DC) - je to mimo spirály.
je tam černý špunt (guma).
myslím že i dražice doporučují směšovací ventil(mám ho tam) a voda nejde do vodovod. rozvodu více než cca 45C.
přeci jen cca 85C voda pod tlakem jde z kohoutku jen pára...
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev TUV

Příspěvek od honzasl »

a co se týká 90°C vody, tak všude máme termostatické baterie, takže by nemělo dojít k nehodě.
Jen tam mimochodem. Instalací termostatického ventilu k bojleru a pouštěním už namíchané vody (45°C místo třeba 80°C) do trubek se dá docílit zajímavé úspory energie, zlášť jsou-li trubky dlouhé a špatně izolované.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek