Energetická spotřeba float režimu

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj.. všímám si jedné zajímavosti, u mě je hezké počasí, systém je zatížen tak nějak konstantně a veškerá spotřeba i výroba je měřena (jen DC. AC dnes nepotřebuju).

Obrázek

Z tohoto stavu vyplývá fakt, že se 53.94W někde v systému vytrácí. Toto je dle mého názoru čistá režie na udržení float režimu baterií, konkrétně v mém případě Trojan, 225Ah, 4x6V, necelého půl roku v provozu + HW kolem toho mimo měření, tzn regulátory (jejich vlastní spotřeba) a DCDC měnič 24/12V (jeho spotřeba).

Jak se tato hodnota pohybuje u ostatních s olovem, popřípadě u jiných baterií?

Bylo by dobré netipovat účinnost, ale skutečně to změřit a porovnat v okamžiku floatu a tak nějak klidového stavu systému :)

:)) ::fv:: ::pv:: *batt* :idea:
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od ota »

Moje zkušenost na trakční zalité baterii 24V 1600Ah je že pokud je na stávající teplotě (cca 10 - 12C) natlačí do ní Tristar každý den cca 1kWh ikdyž je předchozí den plně nabitá a neodebírá se žádná energie.
Přes zimu, kdy má baterie 3-5C je to méně - nějakých 0,9kWh.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Gmouse »

Žluté LiFeYPO4 200Ah mi podle Tristaru žerou ve floatu nějakých 130W.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od mypower.cz »

V podstate toto je ona rezie u me, potrebna na udrzeni floatu :)) Ze jo .. ? :))

Obrázek

Svetle cervena plocha (wdisch, neplest s cervenou vyrobou FV1 pojmenovanou winfv1) vlastne kopiruje spodni modrou DC spotrebu ale je vykreslena nahore, aby bylo vizualne patrne, jestli vyroba alespon pokryva spotrebu. Pokud ne, vidime o kolik vykonu se vybiji baterie a vlastne o kolik vice tak baterky prebiraji roli zdroje v systemu, nez panely (rovnez zdroj).

Nicmene o to tu nejde :) Ten zvyrazneny rozdil nadvyroby pro pokryti rezie float rezimu je to wo co tu go :))
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od tomas »

Gmouse píše:Žluté LiFeYPO4 200Ah mi podle Tristaru žerou ve floatu nějakých 130W.
Při jakém napětí? Nežerou těch 130W balancéry?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Gmouse »

tomas píše:
Gmouse píše:Žluté LiFeYPO4 200Ah mi podle Tristaru žerou ve floatu nějakých 130W.
Při jakém napětí? Nežerou těch 130W balancéry?
24V. Blancery jsou studené i v absorpci, ve floatu už nic žrát nemůžou.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od brumlaj »

Tak to se těším, pokud Tvé zapojení a nastavení probereme ústně, zajímavý způsob provozování baterií.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Pan Taum »

Gmouse píše:Žluté LiFeYPO4 200Ah mi podle Tristaru žerou ve floatu nějakých 130W.
Maximálně pár minut po přechodu na float. Za jednu, dvě hodiny musí být odběr 0W jinak je něco špatně.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Gmouse »

brumlaj píše:Tak to se těším, pokud Tvé zapojení a nastavení probereme ústně, zajímavý způsob provozování baterií.
Asi neprobereme, nechystám se na žádné setkání. Tristar je nastaven na 28.4V (3.55V na článek) absorpce a 27.2V float. Málokdy jsem doma v době absorpce, ale když už jsem to stihnul, tak všechny balancéry byly studené. Za předpokladu, že jsou články srovnané a balancér se má otevírat při 3.6V tak mi to připadne korektní chování.
Pan Taum píše:Maximálně pár minut po přechodu na float. Za jednu, dvě hodiny musí být odběr 0W jinak je něco špatně.
Ono se to blbě odhaduje protože ovládání od měniče ukazuje spotřebu tak trošku podle větru, ale pokud beru stálou spotřebu cca 100W a tristar ukazuje ve floatu 230W a ukazuje to víceméně pořád dokud je schopen udržet float napětí tak si myslím, že to opravdu bude těch 130W režie na float. Možná něco špatně je, ale nemám jinou než vlastní zkušenost a to se potom špatně porovnává.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Pan Taum »

Tohle je spotřeba ve Float režimu u LiFEPO4 nabitých "do plna".
Bez názvu.png
Celkem 9W se dělí mezi:
- vlastní spotřeba měniče 6W
- wifi přijímač 1W
- wifi router 2W
- baterie 0W
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Gmouse »

Pan Taum píše:Tohle je spotřeba ve Float režimu u LiFEPO4 nabitých "do plna".
Bez názvu.png
Celkem 9W se dělí mezi:
- vlastní spotřeba měniče 6W
- wifi přijímač 1W
- wifi router 2W
- baterie 0W
Něco bude u mě špatně. ::cry2:: Až bude slunečný víkend tak vypnu ve floatu měnič a dodám svou aktualizovanou hodnotu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od mypower.cz »

Tak jsem si s dovolenim udelal novy graf, na kterem ta rezie jde uplne presne videt...

Obrázek

Novy graf se jmenuje FV BatMode a ukazuje to u me stav na bateriich vcetne toho, ze se bere v uvahu spotreba (vyroba je o spotrebu adekvatne ponizena, coz u me v grafech vyroby z pohledu okamziteho vykonu zohledneno neni - viz graf vyse), tedy zelena znamena dobijeni baterii, nebo take v tom muze byt i AC spotreba, ta neni merena. A cervena je vybijeni, tedy proste uz baterky funguji od tohoto okamziku jako zdroj a vybijim je.

Nicmene o to tu taky nejde :) stale je dulezitych tech 80W az 50W s klesajici tendenci nekde mezi 13:40 az cca 17:50.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Gmouse »

Gmouse píše: Až bude slunečný víkend tak vypnu ve floatu měnič a dodám svou aktualizovanou hodnotu.
Počasí vyšlo ve správný den. Vypnul jsem v absorpci měnič a takhle to dopadlo. Původní odhad jsem teda přestřelil, ale i tak je to docela dost. Z absorpce to šlo na float napětí s nulou, ale pak to pomalinku začalo šplhat nahoru. Po cca 10ti minutách float režimu to vylezlo na hodnotu v obrázku, kde se to víceméně už drželo.
ts60_bez_zateze_float.png
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Pan Taum »

Proud do akumulátoru musí časem klesat. Po několika hodinách už musí jít jen o pár wattů. Jak dlouho máš nastavený režim absorpce? Jak dlouho jsi to sledoval, klesal postupně výkon z regulátoru? Jsou články napěťově vyrovnané, není spálený některý balancer a nestahuje k sobě proud?
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Gmouse »

Absorpce je tuším 15 nebo 20 min. Čekal jsem 15 min a pak připojil jsem zátěž čili těžko říct jestli by to šlo časem dolů. Při 3.2 V na článek jsou vyrovnané, ale je teď vidět, že úplně srovnané nejsou. Ve floatu jsou 2 články s napětím o 44 mV nižším než zbytek. V absorpci je dokonce nějakých 110 mV. Balancéry jsou studené, tak snad jsou v pořádku všechny.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od dracekvo »

U mě je to takto. A to je zapnutý modem, switch napájené z DC a měnič na prázdno.
float.png
float.png (6.83 KiB) Zobrazeno 2198 x
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od ota »

Bavíme se tady o spotřebě ve floatu, ale dalším faktorem, který se podílí na výkonu "naprázdno" jsou ztráty samovybíjením - u olova a NiCd cca 1% denně LiFePo nejspíše 0,0 nic...

Takže moje olovo 24V 1600Ah schroupne denně 0,5kWh na samovybíjení nebo 150kWh ročně.
K tomu ztráty měniče a mám zde 1kWh denně, kterou musím vyrobit, abych udržel baterie nabité a to jsem ještě nespálil ve spotřebičích ani Watt.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od vata »

Gmouse píše: Počasí vyšlo ve správný den. Vypnul jsem v absorpci měnič a takhle to dopadlo. Původní odhad jsem teda přestřelil, ale i tak je to docela dost. Z absorpce to šlo na float napětí s nulou, ale pak to pomalinku začalo šplhat nahoru. Po cca 10ti minutách float režimu to vylezlo na hodnotu v obrázku, kde se to víceméně už drželo.
Velmi podobný průběh vídám já - tedy, nikdy jsem kvůli tomu nevypínala zátěž, nicméně dá se vypozorovat, že po několika minutách od náběhu floatu dojde k poklesu napětí na float - (u mě z 14 na 13,6V), tenhle pokles evidentně sponzoruje baterie, proud z regu je 0. Poté začne regulátor pozvolna udržovat, a tahle udržovací režie stojí pár desítek W, skládá se u mě ze ztrátového odběru měniče a udržovacího výkonu do baterie. Úplně čistý graf nikde nevyhrabu, ale hezky to ukazuje tenhle detail z jednoho červnového dne 2013, kdy Valc ještě neměl řízení přebytků - od té doby ty grafy režijní spotřebu ve floatu neukazují zrovna přehledně.
float.png
Režijní spotřeba je červená BatP (je průhledná, takže na žluté SolarPower vypadá oranžově) a dělá něco kolem 30W. Časem skutečně klesá. Pokles na nulu graf neukáže, protože z optimalizačních důvodů je tam několika minutová agregace, která tu díru opticky zamaskuje. Ale je tam.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Energetická spotřeba float režimu

Příspěvek od Gmouse »

Dneska jsem si konečně ověřil svou hypotézu. Ukázalo se, že jeden ze článku má nějaké podezřele nízké napětí pokud sjedu celou baterii na cca 25,5V. 7 článků má rozdíly v setinách V a tenhle jeden byl o zhruba 3 desetiny. Nasypal jsem postupně do něj na několik pokusu odhadem cca 50A a už je to lepší. Od soboty jsem pomalinku dobíjel celou baterii a jak dneska vylezlo sluníčko mám od rána nabito. Ve floatu mám trvalou spotřebu cca 7W (baterie napájí jedno SDS).
Vypadá to, že příčinou mého zvýšeného odběru je pokles kapacity jednoho článku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek