Ideální měnič pro mne :-)

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od abrams »

camel1cz píše:Tohle je jeden přístup - prostě měnič, který utáhne vše co je třeba.

Mně ale pořád leží v hlavě druhý přístup - měnič úměrný běžné zátěži a výkrývání špiček automatickým přepnutím na DS. Muselo by to být ale udělané opravdu korektně, to přepnutí stykačem není ideál.

Myslím, že ten první přístup naprosto zabije ekonomiku provozu - měnič 6kW bude drahý jak pes a navýšení úspory proti např. 2kW bude pár procent.
Zdravím ,

ovšem že je zapotřebí o měniči uvažovat v souvislosti s Wp ::pv:: , kWh *batt* a příkony dotčených el. spotřebičů :idea: .
Pokud je k dispozici vhodná plocha pro umístění FV panelů na níž se někde v rožku krčí pár panelů "jen na zkoušku" , vězte že dříve či později přibydou další a pak další , nemluvě o aku :arrow: téměř nevyhnutélná změna systémového napětí a taky zvýšení výkonu měniče aby bylo čím tu získanou el. spotřebovávat .
Já už mám střechu plnou :? "jen" 4kWp 8-) a té energie co z toho teče je až zvěrstvo kvůli troubě , mičce , bojleru , wapce , darlinku , sekačce na trávu , drtiči haluzí , rychlovarce , mikrovlnce přepínat na DS pokaždé kvůli jejich zapnutí jen proto že mám slabý měnič :hell: . Jak si člověk zvykne na vlastní el. , bude ji chtít využívat co nejvíc a pochopitelně i hospodárněji než tu "smradlavou" z DS :yes: , není tomu tak ?

Ad přepínání stykačem - nedávno jsem vyměnil typ 220/11 (2 kontakty po 20A /1 spínací + 1 rozpínací) za typ 425/22 (4 kontakty po 25A / 2 spínací + 2 rozpínací) jeden / fáze a dodnes žádný problém . Apropo , již sem někde dříve zmínil že tyto mnou upravené stykače (220/11) bezpečně zvládali opakované přepínání síť / měnič při zátěži cca 3kW (5kW měnič přetížený troubou opakovaně po cca 6s padal a nabíhal ... kdo ví jak dlouho než sem si toho všimnul a zasáhl) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od brumlaj »

Jenže za současného stavu budeš potřebovat na výpočetní techniku UPS, protože přepínání při zapnutí rychlovarné konvice Ti PC nerozdýchá. A jsi cenou zase jinde.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od rva »

Na základě vlastních zkušeností doporučuji měnič předimenzovat a pokud to situace dovoluje, počítat i s rozšířením systému. Používám měnič Axpert 5kVA a dnes objednávám další, protože se zvýší pohodlí. Tento měnič 48V mohu doporučit, protože při přetížení se přepne na DS a po ukončení přetížení zpátky na FV naprosto bez problému. Protože pracuje ve fázi se sítí, připojené spotřebiče to ani nezaregistrují. Manuálně za provozu můžete přepínat mezi distribucí a měničem, což používám když je nízký tarif a chci z něj dobít baterie. Kdybych lépe znal jeho vlastnosti, obešel bych se i bez solárního regulátoru a panely připojil jen na tento měnič. Krátce jsem používal i Axpert na 24V a ten neměl na výstupu nulu a fázi, ale dva vodiče 120V, což znamená minimálně komplikaci při přepínání sítí a takový typ bych nedoporučil.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od camel1cz »

O Axpertu vím a moc se mi líbí... sice jsem uvažoval o slabší verzi, ale asi by mě už větší nezabil... ale zavrhl jsem ho kvůli nekompatibilitě s amorfními panely - v českém překladu manuálu na straně 10 je:

Kód: Vybrat vše

UPOZORNĚNÍ: Tento měnič je kompatibilní pouze s mono-krystalickými a poly-krystalickými PV panely.
Ale teď jsem se díval na originální manuál:

Kód: Vybrat vše

When selecting proper PV modules, please be sure to consider below parameters:
1. Open circuit Voltage (Voc) of PV modules not exceeds max. PV array open circuit voltage of inverter.
2. Open circuit Voltage (Voc) of PV modules should be higher than min. battery voltage
Tak jsem teď jelen - možná překladatel interpretoval nižší Uoc zabodovaného regulátoru jako jen mono a poly...

Díky za nakupnutí, ještě to zjistím

@rva: takže vy ten interní regulátor nepoužíváte?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od rva »

Regulátor používám, momentálně na něm mám 2*5 stringů. Panely jsou polykrystal, manuál jsem z ebay dostal s měničem bez varování na amorfy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od LIX »

Dalo by sa to spraviť napríklad aj dvomi meničmi, ten druhý by bol zapojený cez prúdové relé a zapínal by sa iba pri preťažení toho prvého meniča po napr. 2s preťaženia. Dá sa to vyriešiť všelijako, len treba poriadne popremýšlať čo človek chce a hlavne treba mať peniaze, menič lezie poriadne do peňaženky. :D Ja si myslím že tie LF meniče by možno aj ustáli chvílkový stret s DS ale za predpokladu sfázovania. Prepínanie nijako lepšie ako cez stykače proste nespravíš. A ak ano tak ťa to víde drahšie ako samotný menič..
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od gupa »

Dalo by se takové zapojení dvou měničů kdyby druhé připínalo při přetížení nějak přiblížit? Jak se sfázují?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od PavelR »

myslim si ze nejlevneji vyjde menic ktery se koupi jen jednou takze predimezovat co to jde a idealne LF
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od mobilik »

Presne tak, to je najjednoduhsie riesenie, jeden silny menic=ziadne komplikacie s prepinanim. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

LIX - podporou DC - AC měniči může posloužit Grid-Tie měnič ... pokusně sem to zkusil a fungovalo to v pohodě , jen je potřeba ošetřit připojování , asi nejlépe zmíněným proudovým relé :idea: .

Gupa - onen Grid-tie měnič se přifázuje na DC -AC měnič čímž mu svým výkonem odlehčí :) .

PavelR - :yes: .

Mobilik - nejjednodušší řešení asi nee , protože se musí řešit i přepínání měnič / DS - akorát čím silnější měnič tím méně je toto přepínání aktivní :mrgreen: . Slabý měnič = časté přepínání kdežto silný měnič = občasné přepínání (vybité baterie , šťourání se v rozvaděči , čištění meniče atd.) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od LIX »

Dva menice by sa dali spravit napriklad keby si mal victron, tie sa daju paralelne spajat a sfazuju sa cez komunikacny kabel.

Abrams na aky menic si ma pripojeny grid tie menic? Ja by som to tiez rad tak spravil ale nechcem si odpalit victrona. :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od mypower.cz »

Takove reseni, jak na AC strane umet odjinud posilit sve AC rozvody napajene offgrid menicem, hledam uz sto let. Kdo mi ho da, tak, aby mi neodesel muj PowerStar IR, toho budu povazovat za poloboha. Menic, ktery posili AC rozvody musi mit DC vstup.

Tomu rikam Idealni menic pro mne :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od abrams »

mypower.cz píše:Takove reseni, jak na AC strane umet odjinud posilit sve AC rozvody napajene offgrid menicem, hledam uz sto let. Kdo mi ho da, tak, aby mi neodesel muj PowerStar IR, toho budu povazovat za poloboha. Menic, ktery posili AC rozvody musi mit DC vstup.

Tomu rikam Idealni menic pro mne :D
Zdravím ,

Admine admine ... o mém pokusu s DC - AC offgrid měniči + Grid-Tie měniči sem psal nějaký dva roky zpět .
Příklad : 2kW offgrid měnič zatížen 1.000W + 500W grid-tie měnič s reálným výkonem 400W = 600W z offgrid měniče :yes: . Je-li offgrid měnič konstrukce hovadského toroidu tak mu blbě řízený grid-tie nedokáže ublížit ... otázkou sou připojené spotřebiče :dontknow: .
V podstatě se grid -tie (gridfree ...) k ostrovnímu měniči zapojí stejně jado na DS přes proudové relé , jež při překročení jím měřeného proudu sepne relátko , čímž připne grid-tiho k AC a ten pak naběhne a jede :yes: . Samozřejmě po poklesu proudu pod nastavenou hodnotu relátko rozepne a grid-tieho vypne :D . ... banalita :lol: .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od mypower.cz »

no dyt ja porad rikal ze to nejak jde a vsici tvrdili ze ne :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od PavelR »

neni jednoduzsi vykonnejsi menic?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:neni jednoduzsi vykonnejsi menic?
nejjednodussi je DS :D == nejvykonnejsi menic. Ale to pak neni ono .. :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od PavelR »

vsak jo. ale ja myslel nez patlat iffgrid menic a gridtie dohromady.
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm
Reputace: 5

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od Tulen007 »

uff, díky za skvělé odpovědi, to jsem ani nečekal

také jsem uvažoval o silnějším měniči, naměřený strop mám cca 4.5kW, ale 90 procent času jsem na cca 350W

silnější měnič znamená také větší kapacitu baterie, kdy já nyní disponuji cca 4kWh v olovu (dle mne spíše méně)

tak nevím, jestli LF od matěje (3, nebo 5kW), či nějakého axperta

dospěl jsem k závěru, že mi stačí přepnutí na DS v případě přetížení, či nízkého napětí
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od LIX »

A hlave pamätaj že silnejší menič= väčšia spotreba na prázdno. To je tiež dosť podstatná vec ak ti má bežať menič 24/7.
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm
Reputace: 5

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od Tulen007 »

Právě si načítám data, která jsem nasbíral od února do nynějška a počítám různé situace, tzn. zda-li měnič

a) hybridní
b) <=2kW
c) >2kW

hybridní je lákavý, asi Axpert, ale nevím, jaké jsou zkušenosti s přechodem na DS a zpět, co na to spotřebiče, atd.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek