SDS VALC

Automatizace pomocí jednotek SDS, programování, logování, připojení, montáž senzorů, rady, tipy, návody, praktické poznatky, zkušenosti.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Jasně redcrowne, dobrá zpráva je, že VALC na micru pojede. Koukni do dokumentace k VALCu (www.vati.cz/VALC/valc.pdf), vyber si vstupy / výstupy které potřebuješ a řekni si, na které fyzické IO je chceš namapovat, s tímhle samozřejmě problém nemám.
Příjmeš-li fakt, že schemata uvedená v dokumentaci k VALCu jsou platná jen pro macro (týká se zejména způsobu připojení SSR, které se u macra dají zapojit jako zátěž mosfetového výstupu, zatímco u micra to bude jiné, a způsobu připojení přepínačů režimů - macro rozlišuje mezi optočleny s vlastním napájením a optočleny buzené vnějším napětím), není co řešit.
Co se týče východisek ohledně ceny - já osobně zastávám trochu jiné paradigma, kterému věřím - že totiž FVE je užitečná natolik, nakolik je vyspělá její automatizace. No a pokud porovnám náklady na automatizaci s ostatními náklady na FVE, je to téměř zanedbatelné (u mě např. <5%). Ještě lépe tohle srovnání vynikne porovnáním podle užitečnosti - takový VALC dokáže hlídat baterii, která stojí nesrovnatelně více, a zužitkovat ročně tolik přebytkové energie, že se splatí natotata :)
Jenže to jsou dost plané argumenty, jelikož každý z nás provozuje svou FVE jinak a má k ni samozřejmě jiný vztah. Já dospěla do stádia, že ji skutečně můžu pustit z hlavy, protože se o sebe postará - popřepíná si co potřebuje, postará se o přebytkový výkon, ponechá dostatek energie pro UPS atd. Mě tedy tahle sranda stála nepoměrně více úsilí než to, které bych potřebovala na to, abych si vydělala pár kaček na VALC. A ten jsem si vyrobila vlastně jen proto, že nic podobného na trhu nebylo, a možná ani teď není.
A ještě jedna maličkost k cenotvorbě - doporučuju knížku Jak drahé je zadarmo, kde autor na tohle téma cituje dost velmi zajímavých výzkumů. Ta knižka stojí ovšem asi pětinu VALCu :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: SDS VALC

Příspěvek od redcrown »

V žádném případě jsem nechtěl říct, že to máš drahé !!!!!!!!!! Vypadá to i pěkně vymyšlené. S těmi poměrnými náklady máš pravdu. Jen mě prostě napadlo, jestli by to to mikro nezvládlo. Na to jsem si ale měl nejdřív nastudovat HW rozdíly, přiznávám se bez mučení. Jen tak dál, máš to pěkné.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SDS VALC

Příspěvek od mopadzi »

Je to dokonalé....jak jste daleko s portací na raspberry pi? Chtělo by to ještě zakomponovat komunikaci se Studerem.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

valcMonitor 1.1

Příspěvek od vata »

Zdravím, už je to hotové a na eshopu. Funguje to i na malině docela použitelně, testovala jsem nad databází s 600000 záznamy. Pravda, člověk si na denní detail z historie chvilku počká, ještě tam dám nějakého agenta na historickou agregaci. Aktuální data a agregovaná data (výroba, spotřeba, baterie a ekomomie) to vrátí bez čekání.
Aktuálně dělám na dokumentaci.
Studer musí ještě chvilku počkat, teď je na řadě aktivní balancer pana Kolaříka a pak možná integrace s Mikrologem :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: SDS VALC

Příspěvek od brumlaj »

co řešíš na páně Kolaříkově balanceru?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: valcMonitor 1.1

Příspěvek od burda »

vata píše:Zdravím, už je to hotové a na eshopu. Funguje to i na malině docela použitelně, testovala jsem nad databází s 600000 záznamy. Pravda, člověk si na denní detail z historie chvilku počká, ještě tam dám nějakého agenta na historickou agregaci. Aktuální data a agregovaná data (výroba, spotřeba, baterie a ekomomie) to vrátí bez čekání.
Aktuálně dělám na dokumentaci.
Studer musí ještě chvilku počkat, teď je na řadě aktivní balancer pana Kolaříka a pak možná integrace s Mikrologem :)
Ahtivní balancer od p. Kolaříka ? tenhle ? http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -utp-4x20a

Do jak "hluboké míry" bude ta integrace probíhat ? v takovém případě by mne začala Vaše regulace zajímat opravdu značně! Ono totiž tenhle limiter za tuhle ne zrovna lidovou cenu funguje jen jako limiter pokud není řízen. A pokud je řízen, je cena ještě dramaticky vyšší... :roll:
Prostě potom už mi příjde poměr ceny výkon neakcepttovatelný. Ale bylo li by řízení balanceru součástí nadřazeného systému, začala by mi takováhle investice dávat smysl.
Felix

Re: SDS VALC

Příspěvek od Felix »

Ahoj solárníci a solárnice ;) ,

právě se prokousávám manuálem k SDS Valc a musím říci že je perfektně zpracovaný, i některé nadnárodní koncerny by se od vás mohli učit .

Mám pár dotazů :

Kolik zátěží je možno řídit ?

Je možné například přebytky energie posílat do bojleru a při dosažení určité teploty by se zátěž přepla na další spotřebič třeba klimatizaci ,nebo ventilaci či něco podobného ?

Další dotaz se týká měničů od Studera , velice vážně o něm uvažuji . Tak mě zajímá co chystáte se Studerem ? Nějaké vychytávky ? :)

A také mne zajímá to připravované spojení s balancéry , to by mohlo být opravdu zajímavé .I když si myslím že balancování není nutné on-line ,ale jen třeba 1 za 3 měsíce .


Na závěr , at´se vám daří a jen tak dál :yes:
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: valcMonitor 1.1

Příspěvek od mopadzi »

[Ahtivní balancer od p. Kolaříka ? tenhle ? http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -utp-4x20a

.....
Jaký má smysl aktivně balancovat? Kromě srovnání článků na nějaké nižší než balancovací napětí. Proč to dělat?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: valcMonitor 1.1

Příspěvek od vata »

burda píše: Ahtivní balancer od p. Kolaříka ? tenhle ? http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -utp-4x20a
Do jak "hluboké míry" bude ta integrace probíhat ?
Ano, ta verze s arduinem. Myšlenka je taková, že VALC SDS bude přebírat data z těchto balancerů a přeposílat je valcMonitoru, který je pak dokáže vizualizovat a provádět nad nimi různé datové analýzy, jako např. přehled podezřelých článků, log činnosti jednotlivých balancerů atp. Kromě toho VALC SDS může při určitém signálu z balanceru stopnout zátěže. Co se architektury týče, balancer má být pro VALC blackboxem, jinak to ani nejde. O řízení těchto balancerů jsem zatím neuvažovala, asi ani jejich výrobce.
právě se prokousávám manuálem k SDS Valc a musím říci že je perfektně zpracovaný, i některé nadnárodní koncerny by se od vás mohli učit .
Děkuji za poklonu :) Ačkoliv zcela jistě chci mít s nadnárodními korporacemi co nejméně společného :)

Valc SDS obsluhuje tři typy zátěží: měnič, DC okruh a balast. První dva typy jsou pouze pojmenováním, je samozřejmě možné tím řídit cokoliv. Mám jednoho uživatele, který DC okruh nemá, a příslušným relátkem řídí druhý stykačový přepínač nebo měnič, tuším světelných okruhů. Jediné doporučení je, že DC zátěž by měla být energeticky méně náročná, protože napěťové, případně SOC pásmo pro DC zátěž leží pod pásmem měniče.
Co se balastní zátěže týče, valc řídí pouze SSR a o tom, co je za ním, nic neví. Ani nemusí vědět, jaký příkon balastní zátěž má, protože řízení probíhá zpětnovazebně podle napětí. Takže pokud se bojler nahřeje natolik, že vypne termostat a budou přebytky, valc otevře SSR na 100% a o zbytek se postará regulátor, který prostě omezí proud.

Co se Studeru týče - to byla spíš narážka na jiné vlákno a na jiné diskuze. Měnič může být jakýkoliv, musí se ale nechat řídit jednoduchým slaboproudým kontaktem (vyp/zap). S regulátorem VALC SDS nemá žádnou datovou komunikaci, nepotřebuje ji k činnosti řízení zátěží.

Jinak je tomu u valcMonitoru, který krom dat z SDS sbírá i data z regulátorů. Prozatím umí jen Tristar - protože je prostě tak jednoduché jej použít ke komunikaci. Bavíme se o Tristar MPPT 60 s ethernetem, a případně o dalším TS MPPT 45, který je s 60 propojen přes 485, protože 60 umí modbus bridge do 485 sítě. V principu ale je možné dopsat do valcMonitoru vyčítání dat z jakéhokoliv regulátoru, hostitelský stroj (malina) s ním ale musí být v datovém kontaktu - nejjednodušší je ethernet. Co jsem pochopila, tak to je u Studeru bez dodatečného HW zatím problém.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SDS VALC

Příspěvek od mopadzi »

malina by měla mít UART. Se Studerem se komnikuje přez XCOM RS232i převodník. Co se týče monitorování článků, asi by měl být AD galvanicky oddělen.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Komunikace s balancery bude probíhat přes sériovou linku.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

valcMonitor - manuál

Příspěvek od vata »

Zdravím, uživatelská a instalační příručka je k dispozici na adrese http://www.vati.cz/VALC/monitor/valcMonitor.pdf.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

VALC SDS - demo

Příspěvek od vata »

Zdravím ostrovníky,

máme novou verzi 3.06, schopnou provozu v trial a demo režimu. Máte-li doma SDS Macro, můžete si tenhle systém pro komplexní řízení zátěží vyzkoušet. Podívejte se na http://vati.cz/VALC/valc-sds-demo.html a především na aktualizovanou příručku http://vati.cz/VALC/valc.pdf. A dejte vědět, jak se vám pozdává. Díky :)

Ať nám svítí :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: SDS VALC

Příspěvek od burda »

Zdravím
no mě se to pozdávalo velmi než jsem si přečetl v dokumentaci jaká je celková struktura řešení a že jsem si holt nepořídil ten správný regulátor, měnič ... škoda, snad na další plánované instalaci.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SDS VALC

Příspěvek od mopadzi »

Dodělat podporu měničů a regulatoru od Studeru a beru to..:-)
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

SDS VALC není závislý ani na měniči ani na regulátoru, můžete jej provozovat na systému s čímkoliv. Jediná operace, kterou provádí s měničem, je jeho zapnutí a vypnutí, takže měnič je potřeba takový, který na to má vyvedený káblík. Což myslím zrovna u čananých Studerů asi není problém.
valcMonitor - to je jiné, ten sbírá data z regulátorů, a pro každý typ regulátoru potřebuje samozřejmě extra plugin. Teď sháním někoho, kdo by mi vystavil nějaký svůj regulátor readonly zvenku. Líbí se mi regulátory Midnite, ty mají LAN port, případně Vertexy vybavené LAN kartou. Už jsme to tu diskutovali, pokud není možné se ke Studeru připojit nějak jednoduše přes LAN, pak zkrátka má jednoznačný komunikační handicap. A pokud to jde a najde se někdo ochotný mi jej zpřístupnit zvenku, velmi ráda napíšu pro valcMonitor komunikační můstek.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: SDS VALC

Příspěvek od burda »

JJ, k epsolaru asi hned tak nebude, tam není co vystavovat;) Ikdyž snad prý se dá něco vyčíst z portu pro display.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: SDS VALC

Příspěvek od xmasin »

Pokud má jakýkoliv měnič RS232 nebo RS485 port, tak existují levné převodníky mezi RS232/LAN nebo RS485/LAN. Sám je používám a fungují spolehlivě. Používám moduly Wiznet, dostupné na http://www.tme.eu - například wiz110sr http://www.tme.eu/cz/details/wiz110sr/m ... t/wiznet/#
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

valcMonitor: Remote Logging

Příspěvek od vata »

Zdravím ostrovníky,

ráda bych chtěla informovat, že v aktuální verzi valcMonitoru je k dispozici nově možnost logování vzdálených kompatibilních datových zdrojů pomocí požadavků HTTP GET.
Takže teď už jen počkat, než přijde např. první použití tohoto rozhraní MikroLogem :)
http://vati.cz/VALC/monitor/httpLogger.pdf
http://vati.cz/VALC/monitor/httpLogger.pdf
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

VALC 4.xx: aktualita

Příspěvek od vata »

Zdravím,

takže hotovo, VALC v aktuální verzi 4.02 je kompatibilní s aktivním balancerem pana Kolaříka. Balancer se propojuje s SDS s běžícím VALCem přes sériové rozhraní RS485 a posunuje data z balanceru (napětí a stavy jednotlivých článků) na své rozhraní, odkud si je vyčítá valcMonitor, který je vizualizuje a analyticky s nimi cvičí.
VALC může reagovat na signály balanceru nuceným odpojením zátěží.
settings.gif
(35.22 KiB) Staženo 1023 x
:fuuu:
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět