Ideální měnič pro mne :-)

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od Tulen007 »

Zdravím,

po prvních pokusech s 800W měničem mod. sinusem bych rád něco se sinusem (Lednice a plynový kotel není podmínkou, ale bylo by hezké). Jsem připojen k DS, v panelech mám zatím cca 1kWp, baterie na 24V, regulátor Epsolar MPPT 4210.

V současné době postupně omezuju DS, ale limituje mne měnič. Vím, že je zde o měničích toho napsáno spoustu, ale nedaří se mi zorientovat.

Takže, co bych rád:
- sinus cca 1500 W
- tichý chod
- nízkou standby spotřebu
- záloha pomocí DS
- v případě nedostatku "dososání" z DS

V posledně dvou jmenovaných bodech nemám jasno, předpokládám, že se jedná o měniče s UPS a hybridní ?? A dle zdejšího fóra se u některých měničů řeši, zda-li umí "dososávat", či nikoliv.

Při mé cestě FV jsem začal jedním panelem a GridFree měničem (zkušenosti sepisuji a určitě je zde zveřejním), poté regulátorem bez MPPT, poté olovem ..... atd ....

Rád bych se vyhnul slepým uličkám co to jde.

DS se zatím nehodlám zbavovat, proto uvažuji o výše zmíněném řešení.

Děkuji všem moc za rady.
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od Tulen007 »

Existuje nějaký takový měnič ? Prosím alespoň o nakopnutí správným směrem, resp. nerad bych koupil nějaký špatný měnič.

DÍKY
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od PavelR »

inu ze zdejsich diskuzi jsem pochopl ze hybridni menic umi dososat vykon ale stale bere 10% ze site a menic s UPS funkci prepne vse na sit. Z logiky veci mi vychazi ze UPS je lepsi a levnejsi.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od brumlaj »

nevim jestli vsechny, ale jsou hybridni menice, ktere se umi chovat alternativne i tak, ze nesosaji ze site a po pretizeni prepnou na sit. Je to u nich jen o nastaveni.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od vata »

Zdravím, pokud chcete něco pro začátek, zkuste třeba Volcraft. Koukáte-li po něčem dospělejším, doporučuju nějaký Victron Compact.
Co se toho "přisosávání" týče, tak to je asi doména těch nejlepších (a nejdražších) měničů, podle mě dobrá a odzkoušená cesta vede automatickým přepínáním sítí - nemusí být nutně součástí měniče, separátně se to postavit levněji a člověk nad tím má větší kontrolu. Vzpomeňme třeba na hezké měniče Meanwell řady TN - ty tohle UPS měly v sobě včetně nabíječky, ale nedalo se to úplně odstavit, takže zkrátka pokud se měnič rozhodl, začal nabíjet baterie ze sítě a nedalo se tomu nijak rozumně zabránit.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od gupa »

A jaké jsou ideály o seznamu spotřebičů, které by ten ideální měnič měl živit?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od Pan Taum »

Nejblíž tvým požadavkům jsou měniče Axpert http://shop.mypower.cz/m-ni-e-dc-ac-kombinovan-1
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od SJM »

Můžete také konzultovat Vaše požadavky s uživatelem matej, který zde na foru nabízí upravené měniče PowerJack LF s funkcí UPS. Nevím ovšem zda má v nabídce také měniče s výkony 300-1500W.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od FRSO »

SJM píše:Můžete také konzultovat Vaše požadavky s uživatelem matej, který zde na foru nabízí upravené měniče PowerJack LF s funkcí UPS. Nevím ovšem zda má v nabídce také měniče s výkony 300-1500W.
Zdravím, Matěj má ty měniče tuším až od 2Kw, nebo až od 3Kw ??, ale zásadně použít měnič LF !! s toroidem na 50Hz, buď Power Jack, Victron Compact (mám otestované 800VA, 1200VA-velmi dobré měniče na ostrovy, dají dvojnásobek ve W po dobu 5 vteřin na rozběh, tedy 1600W a 2400W), nebo Studer dle finančních možností, ten poslední je nejdrahší.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od PavelR »

U Matejovych menicu je hlavni vyhoda naprosto skvela spotreba na prazdno a pritom vyhody LF menice.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od camel1cz »

vata píše:podle mě dobrá a odzkoušená cesta vede automatickým přepínáním sítí - nemusí být nutně součástí měniče, separátně se to postavit levněji a člověk nad tím má větší kontrolu.
Mate tohle nejak zmaknute? Cetl jsem Vas popis v jinem tematu, ale porad mi z toho vychazeji urcita rizika pri prepinani - nevhodne potkani se prepinanich fazi, indukcni razy atd.

Moc me toto tema zajima, mohla by jste o tom napsat par technickych vet?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim, tema prepinani na sit se resi zde.

Dekuji za pochopeni.
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od Tulen007 »

Díky za lavinu odpovědí,

dospěl jsem k závěru, že mi bude postačovat měnič, který se přepne na DS při přetížení. U Axpert KS 2K jsem si všiml, že má také PVM, uvítal bych raději MPPT. Ale není to zase tak zásadní, resp. regulátor mám nyní epsolar 4210 a panely 4x240W (60 čl., tedy pokud se nemýlím, tak 36V).

Moje představa je tedy taková, že v případě přetížení systému dojde k "přebliknutí" na DS a musím tedy doufat, že to spotřebiče ustojí ?

Ještě mi kapánek vrtá hlavou u řady Axpert kombinace napětí baterií a možného výkonu, neboť nyní mám 24V systém (dáno epsolarem) a klidně bych šel do "vyšší řady", ale tam je tuším limit 48V.

Stejně jsem chtěl systém ještě rozšířit o další panely, uvažoval jsem tedy o dalším epsolaru, ale ten Axpert by mohl také vyhovovat. Ale raději bych verzi 24V s MPPT :-)
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od PavelR »

ja mam prepinani siti nesnchronizovany dvema stykacema a prepnuti na DS mi vse ustoji. Jediny co mi spadlo byl parkrat pocitac kdy sla grafika na plny vykon tak to zdroj nezvladl. No a kdyz se to blbe potka tak to pro lednicku neni zrovna ideal...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od LIX »

Tiež som pred pár mesiacmi uvažoval nad Axpert KS ale chalani z fóra ma odradili, že vraj má naprázdno spotrebu za 24h niečo okolo 1 kWh. Že vraj sa nechcel prepnúť pri preťažený ani naspäť na batérie zo siete. Písal mi že pripojili velkú záťaž, menič prepol na sieť, potom záťaž dali preč a menič aj tak ostal na sieti aj keď boli batérie nabité a záťaž tam už nebola. Že vraj sa dokonca menič ani neprepol na sieť pri úplnom vibití batérií... Ja ti neviem, ale ja som sa na ten menič vyfláol a radšej som si kúpil Victron Compact. mám 1200VA na 12V a v pohode mi rozbehne a utiahne klimatizáciu s odberom 1 kW. Nemá síce prepínanie na sieť ale to si môžeš spraviť aj sám, vata to tu skonštruovala velmi solídne. ;)
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od SJM »

Nebo je možnost upraveného měniče PowerJack LF s UPS od mateje, jenom nevím, zda má v nabídce také nižší výkony než 3000W.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od LIX »

Nema.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od matej »

Bohužel nemá.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pořizovat měnič jen na "pár" vybraných spotřebičů byl i můj prvotní záměr ... konkrétně 1.500W až 2.000W :) , a kde su teď ? Na 6.000W :roll: oklikou přes 5.000W :uh: . Ze svých zkušeností bych při totožné ceně měničů mezi slabším "chytrákem" a silnějším nechytrákem (jen měnič DC/AC , maximálně DC/AC s UPS) bych volil silnější .
Jinak řečeno , první 2.500W zamýšlený jen na pokrytí noční spotřeby + přežití výpadků DS :arrow: časem se ukázal jako nedostačující :( , takže jej nahradil 5.000W jež utáhl téměř cokoli jenže i tak občas něco neustál :cry: . Přechod z 26V systému na 52V systém vyžadoval 48V měnič , tak jsem zakoupil rovnou 6.000W :D dodnes se netalo že by jej něco přemohlo :yes: když teď nad tím tak přemýšlím , jednodužší by bylo vyjmenovat spotřebiče které doma neutáhne ... žádný mě nenapadá :arrow: utáhne všechno (pochopitelně né všechny v jeden okamžik ;) ) :mrgreen: .
Počkal-li bych nějaký čas ::facepalm:: než Matěj doladil zmíněné LF Power Jacky tak bych si nejspíš koupil 8.000W verzi ::rolleyes:: .

Toť můj názor na otázku "ideální měnič pro mne :-) " :arrow: místo vzduchovek a bambitek rovnou dělo :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ideální měnič pro mne :-)

Příspěvek od camel1cz »

Tohle je jeden přístup - prostě měnič, který utáhne vše co je třeba.

Mně ale pořád leží v hlavě druhý přístup - měnič úměrný běžné zátěži a výkrývání špiček automatickým přepnutím na DS. Muselo by to být ale udělané opravdu korektně, to přepnutí stykačem není ideál.

Myslím, že ten první přístup naprosto zabije ekonomiku provozu - měnič 6kW bude drahý jak pes a navýšení úspory proti např. 2kW bude pár procent.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek