SDS VALC

Automatizace pomocí jednotek SDS, programování, logování, připojení, montáž senzorů, rady, tipy, návody, praktické poznatky, zkušenosti.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

SDS VALC

Příspěvek od vata »

Zdravím,

Přeji vám všem v novém roce zdraví a mnoho světla :)

Je dneska sice poslední den v roce, ale následující sdělení není silvestrovským vtipem a píšu jej s požehnáním admina tohoto fóra.
Jak jsem průběžně informovala, napsala jsem si docela luxusní automatizaci zátěží na platformě SDS Macro, tak, a teď už je to hotové, odladěné a zabalené, a rozhodla jsem se jít s tím na (s kůží) trh. Budu ráda, když mě navštívíte na http://www.vati.cz, tam uvidíte víc. Dokumentace k mému systému je na http://www.vati.cz/VALC/valc.pdf. Druhou půlku systému – totiž dohled a monitoring, teprve dokončuji, nechte se překvapit.

Pro aktivní členy tohoto fóra, kteří by měli zájem o samotný VALC, mám 50% slevu na VALC, stačí mi napsat SZ. Přičemž ze zbývající částky pošlu 10% jako příspěvek na toto fórum.

Tak, a teď hrr na mě :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: SDS VALC

Příspěvek od střídač »

vata píše:Je dneska sice poslední den v roce, ale
I tak přeji zdar v novém oboru. Mnoho úspěchů a zdraví v Novém i novém roce.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

střídač píše:
vata píše:Je dneska sice poslední den v roce, ale
I tak přeji zdar v novém oboru. Mnoho úspěchů a zdraví v Novém i novém roce.
Děkuji Vám a nápodobně :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: SDS VALC

Příspěvek od brumlaj »

vata píše:Tak, a teď hrr na mě :)
Supr práce ale chceš znát názory, tak za mne - konfigurace za pomocí Widlí je pro mne nepřijatelná ;-) ty mi domů nesmí (dost na tom, že kvůli mzdě ze sebe dělám prodejnou .....) . Strana 27 "beztrátové".
Ať letos kula pere jak byk ....
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pát led 03, 2014 1:23 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: SDS VALC

Příspěvek od mypower.cz »

ja myslim ze pod wine se to bude chytat taky.. :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Zdravím, ta konfigurace se dělá ve VALCmonitoru přes webové rozhraní, jenže než tenhle systém připravím (chtěla bych připravit distribuci pro malinu a taky předělávám všechno na ajax), je aspoň tahle widlí možnost. C# je docela prima jazyk, ve kterém jsem už dělala, takže to byla ta nejrychlejší volba, jak to napsat. Ale jak píše Filip, pod wine by to mohlo taky jet.
A teda všechna čest - čeština mi většinou nedělá problémy, ale tohle jsem beztrátově vyjímečně přehlédla :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

VALCMonitor

Příspěvek od vata »

Zdravím všechny ostrovníky.

Připravila jsem ukázku dema nulté verze ValcMonitoru - sice s upravenými daty, ale jinak funkční. Nechcete se podívat?
http://vati.cz/VALC/monitor.

Co v této ukázkové verzi neuvidíte:

- Ostrá verze je živá - resp. data pod ní jsou živá, takže se v ní grafy hýbou. Tahle ukázková verze kouká pouze na statická data.
- chybí jednoduchá grafická stránka s analogovým zobrazením aktuálního stavu (pár budíků)
- chybí celá administrace, kde se FVE konfiguruje, zapisují se data o nákupech komponent, cenách kupované energie atp.

Krátký popis systémku je zde: http://www.vati.cz/VALC/monitor/valcMonitor.html

Díky za návštěvu :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
mili
Příspěvky: 7
Registrován: stř srp 14, 2013 12:13 am
Reputace: 0

Re: SDS VALC

Příspěvek od mili »

Vypadá to moc pěkně.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: SDS VALC

Příspěvek od Frenky »

Pěkné a graficky pěkně upravené. Pořád se rozmýšlím jestli se mám dokopat také k podobnému výtvoru, nebo jít cestou nákupu od Vás. pořád to ve mně hlodá. (když si koupím produkt, s čím si pak budu po večerech hrát ?) :lol: . Zatím závidím a obdivuji :yes:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: SDS VALC

Příspěvek od JML... »

Pěkné, pěkné pěkné...! Je vidět, že vývoji bylo věnováno hoooodně času. :yes: Pochvala před nastoupenou jednotkou. :D
Bude malina výkonově stíhat? V odstavci Úložiště Raspberry je SD karta píšete, že jsou data v RAM, co když vypadne napájení nebo..., přijde se o tyto data?
Vůbec bych se nebál to ukládat rovnou, pokud se použije velká SD (např 32Gb), tak se zápisy rovnoměrně rozloží na nové jednotlivé buňky a než se přepíše celá volná kapacita SD uplynou roky.
Tyto SD karty leta v pohodě používám na infostánky běžících na HTPC s distribucí Lubuntu v provozu 24/7/365, zatím mi žádná karta neodešla na upsání se k smrti. Infostánky si načítají homepage z netu samy, takže k nim kvůli updatu nikdo nemusí, např zde a zde a to na nich řádí především děti a ty jim dávaj.
Také mám zápis 1 za minutu do SQL (1440 vět denně) :-). Použil jsem tuto uSD kartu a její výkon je opravdu znát, data (SQL a PNG grafů) jednou denně přesouvám ještě na nand fleš (4Gb), která je součástí Olinuxina tím mám zálohování vyřešené, navíc napájení jistím jedním Li článkem (4.2V) z notebookové baterie a Olino na ní vydrží žít více jak 4 hodiny.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Zdravím, díky za pochvalu.
Frenky - tak to je svatá pravda - vývoj je potěšení, akorát je to na dýl a občas je to velmi únavné...
JML: pro Raspberry jsem se rozhodla proto, že v oblasti malých počítadel není moc na výběr, taky bych chtěla časem vyzkoušet ten Intel. Ten webový klient je ostatně napsaný prakticky kompletně v js, takže malina jen poskytuje data. Výpočty databáze jsou rozloženy v čase, takže je možné, že se to v noci občas zakuckne, pokud někdo bude chtít data a zrovna se budou provádět nějaké náročnější agregace.
Výdrž SD - no, moc bych tomu nevěřila, to ukáže čas, těší mě, že máte tak dobré zkušenosti. Je pravda, že pokud by někdo malinu natvrdo odpojil od napájení, příjde o data - nicméně v administraci je na plánované restarty funkce, která vyvolá flush na disk na požádání. V každém případě FVE je celkem slušná UPS pro servery a infrastrukturu napájenou DC, a krátké výpadky v případě nějakého kutění na bateriích může pokrýt v pohodě malé olovo oddělené diodou od zbytku FVE.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

valcMonitor 1.0

Příspěvek od vata »

Zdravím ostrovníky!

na adrese http://vati.cz/VALC/monitor je ode dneška verze 1.0 valcMonitoru, která se už nebude příliš lišit od té, co bude hned po svátcích k mání. Demo instance ukazuje v detailu jeden reálný den se dvěma Tristary - můžete se mimochodem "pokochat" tím různým napětím každého z nich, i falešnými absorpcemi :) Ten den nebyl slunečný ale byl zajímavý pro VALC - došlo v něm k přepnutí na DS (prediktivní odpojení AC zátěže) a k výpadku DS - tedy k aktivaci UPS.

Přeji všem krásné velikonoce :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: SDS VALC

Příspěvek od redcrown »

Systém se mi moc líbí, na vlastní nemám čas a z části ani buňky. Rozhodně o tom budu přemýšlet. Jen taková otázka, nepřemýšlela jsi o verzi micro? To macro mi přijde docela drahé, hlavně pokud se jedná třeba o 2 panely. Chápu, že macro má více IO, ale micro má rozhodně pod kloboukem. Toť jen otázka bez hlubšího studia možností toho či onoho.
Ještě by mě zajímalo, jaké jsou zkušenosti s mikrocyklováním AKU se spínaným SSR pro různé typy baterek. Existují nějaké zkušenosti nebo fundované teorie? Nejde třeba to mikrocyklování vyhladit nějakým větším kondíkem (sorry, nejsem elektrikář:))?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Zdravím, mám jednoho uživatele, který chtěl VALC pro micro, přemapovala jsem mu podle jeho přání vstupy a výstupy. Doufám, že se ozve s recenzí, jediný feedback prozatím mám, že to na micru jede - sama jsem to nezkoušela, funkcionalita pochopitelně omezená kvůli těm chybějícím IO.
S tím mikrocyklováním u spínaných SSR - záleží na tom, o jak velkou kapacitu baterek půjde a o příkon bojleru. Větší problém než v mikrocyklování bych ale viděla v měniči, tak nějak psychologicky ty velké změny zátěže v krátkých časech (VALC podporuje pro v nule spínané SSR nejrychlejší 1Hz cykly) zkrátka nevypadají dobře. Od té doby, co jsem přešla na fázovou regulaci, jsem v tomhle ohledu klidnější.
No a kondenzátor - taky nejsu elektrikářka, ale někdo by určitě uměl spočítat, jak velká kapacita by zvládla pokrýt příkon bojleru dejme tomu 1kW na dobu 0,5 sec, ale intuice mi říká, že by to musela být hodně velká kapacita. U fázové regulace si ten efekt spíš dovedu nějak představit, ale myslím, že jej už pokrývají kondenzátory v měniči.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: SDS VALC

Příspěvek od brumlaj »

mikrocyklovani LiFe - z prezentace vyplynulo, ze po cyklovani 10(? snad jsem se nesekl) procent kapacity a 13000 cyklech je kapacita clanku 91 procent puvodni kapacity. Ale proud byl myslim brutalni. To uz si nepamatuji.... snad to upresni i4wifi
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Tady se ale bavíme o nesrovnatelně menších cyklech. O cyklech o délkách zlomků vteřin, kde napětí na baterii nestihne podkročit nějaké i tak relativně vysoké napětí. V každém případě je ale rozumné dimenzovat balastní zátěž tak, aby ji mohl typický přebytkový výkon konkrétního ostrova vůbec utáhnout, v takovém případě totiž k tomu mikrocyklování bude docházet jen omezeně. Třeba mých cca 900Wp utáhne v přebytcích asi 600W balastní zátěže.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: SDS VALC

Příspěvek od brumlaj »

proto jsem uvedl vysledky testu, v kombinaci s Tebou uvadenym je, ze u LiFe netreba mit obavy, ze mikrocykly by byly rekneme v prubehu 10 let pricinou rozeznatelne ztraty kapacity.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: SDS VALC

Příspěvek od redcrown »

Fazovou regulaci musim nastudovat. Do te doby budu balast ja v tomhle vlakne:)
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

redcrown píše:Fazovou regulaci musim nastudovat. Do te doby budu balast ja v tomhle vlakne:)
Je to v podstatě jednoduchá tyristorová regulace, spínající v různých fázích regulovaného signálu. Ony mikrocykly se pak smrsknou do průběhu jediné půlvny AC napětí.
V praxi je to komplikovanější, protože PWM signálem není možné většinu fázových SSR řídit přímo, ty se nechají řídit buďto proudem nebo standardizovaně DC napětím 0-10V. Čili je nutné pořídit převodník PWM -> 0-10VDC a příslušné relé. Tahle relé navíc potřebují vlastní napájení pro řídící část, já našla prakticky jediné, a to na stránkách pana Vacky zde: http://www.elproz.cz/ a použitelný PWM-0-10VDC převodník zde: http://www.cncshop.cz/prevodnik-pwm-na-0-10v

Ještě k tomu micru bych chtěla dodat, že obecně je možné říct, že VALC je možné nainstalovat na jakékoliv SDS s SDS-C interpretem. Ovšem HW se může typ od typu dost lišit, takže nejsem schopná poskytovat tak bohatou instalační podporu skrze dokumentaci - prostě na micrech bude třeba bastlit. Taky například PWM a D0 výstup micro nejsou v provedení mosfet, takže není jisté, jestli se tím dá vybudit v nule spínané SSR - ten převodník asi ano, ale nezkoušela jsem to. No a v neposlední řadě - zatím si neumím představit, že bych zvádla vyvíjet a udržovat dvě různé vývojové větve, takže zatím nenabízím pro případné provozovatele VALCu na micru žádné updaty.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: SDS VALC

Příspěvek od redcrown »

vato, já jsem se ptal na micro jen proto, že zastávám následující teorii. Určité zařízení a jeho funkcionalita má určitou hodnotou, kterou je rozumné množství uživatelů ochotno zaplatit. Ta cena se skládá z HW a SW(či práce obecně). Ty pokud HW koupíš jako komplet, tak ti zbývá ta zbylá část ceny. Pokud se ti podaří to napasovat na levnější HW, tak máš pro sebe větší prostor. Vím, že to jistě víš a že to je jasné. Já osobně kupoval micro, protože ho považuji pro mě za ideální poměr cena/výkon. MICRO Light E - R2 za 1588,- nemá chybu. Např. neřeším display, protože v době chytrých tel. nebo tabletů to je přežitek. 1w-temp má dost, relé má dvě, PWM, DO, DI, AD, prostě parádní zařízení.
Pro je otázkou, s jakou funkcionatitou se do micra nevejdeš, zkusím nastudovat. Někteří vývojaři předimenzují HW, jen aby tam do budoucna šlo milion věcí, ale většinou na to nedojde, nebo to zákazník pak už po HW stránce nepřekopává. Pak si stejně člověk koupí úplně nový výrobek. Neříkám, že to je tvůj případ. Já jsem na to takhle pohlížel např. u greenbono vs. Wattrouter. To dám radši tu zbylou kačku do panelu navíc.
Ale tohle je samozřejmě jen můj subjektivní názor. Pro mě prostě FV musí být za rozumný peníz, jinak to je jen drahý koníček.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět