Panely při vichřici - zkušenosti

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od brumlaj »

to by byl dobrý počin spočítat jakým tlakem působil vítr, třeba by se zjistilo jak dostatečná odolnost panelů je zapotřebí.... Doba se zrychluje a s ní i vítr ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od timpomat »

Mne sa vcera okolo 15:34 tiez prihodila nehoda, prva po 3 rokoch, panely mam na plochej streche a terase len tak polozene a vypodlozene polystyrenom (na 10-15 sklon), vcera mi jeden segment rozpojilo, tak sa asi nejaky panel utrhol z privodnych kablov (verzia bez krabicky, iba priletovane a zasilikovane 4mm kable k "pasikom") a urobil si prechadzku, dufam ze iba po streche, lebo na kamerach co snimaju okolie chaty bolo vidiet iba lietajuci polystyren, ale panely ostali na streche (priamo na panely kameru nemam).
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od atom »

Jinak já mám panely po úhlem 30° na ploché plechové střeše a samotná zátěž pro 6 panelů má 550kg (6.5ks silničního obrubníku), 4 stojky na 6m délky každá zakotvená zvrchu i zboku do obrubníku, tak aby se vyloučila možnost vytrhnutí hmoždiny. a doufám, že se to ani nehne, protože líp už to udělat nešlo.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Tož nikdo nechce ty dva panely na pokusy nebo bastlení?
Jeden dává plných 30V, tedy je nepřerušený a druhý jen 5V tedy je někde přerušený.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Lui »

Ahoj Marek.
Oprav si prosím v podpise ten menič lebo mám také tušenie že to nebude 3000KVA :shock:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od antilop »

Ohledne te markovo padle konstrukce. Tez jsem resil totez take mam plochou strechu a zdvihaci konstrukci. Ja to konzultoval se statikem a dulezite jsou dva aspekty. Jednak bod otaceni tj ten nos konstrukce pres ktery se to otoci a druhak paka smerem k zadni zatezi tj jaky moment je treba k pretoceni. Vaha zavazi jako takova resi hlavne pojizdeni po strese - smykove treni. Takze vic nez vaha hraje roli geometrie. Musi bejt bod otoceni vepredu daleko pred panely a zadni zavazi na dlouhy pace daleko vzadu. Pak se to neotoci muze to leda jezdit po strese. Ja si to vyrabel sam s vedomim techto nutnosti. Mam 100kg/panel. Je skoda ze to slitlo a drzim palce at je druhy pokus daleko stabilnejsi. Dopredu sinu proti pretoceni a pridat vahu dozadu metr za konec a uz se neotoci leda rozlame.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

antilop píše:Ohledne te markovo padle konstrukce. Tez jsem resil totez take mam plochou strechu a zdvihaci konstrukci. Ja to konzultoval se statikem a dulezite jsou dva aspekty. Jednak bod otaceni tj ten nos konstrukce pres ktery se to otoci a druhak paka smerem k zadni zatezi tj jaky moment je treba k pretoceni. Vaha zavazi jako takova resi hlavne pojizdeni po strese - smykove treni. Takze vic nez vaha hraje roli geometrie. Musi bejt bod otoceni vepredu daleko pred panely a zadni zavazi na dlouhy pace daleko vzadu. Pak se to neotoci muze to leda jezdit po strese. Ja si to vyrabel sam s vedomim techto nutnosti. Mam 100kg/panel. Je skoda ze to slitlo a drzim palce at je druhy pokus daleko stabilnejsi. Dopredu sinu proti pretoceni a pridat vahu dozadu metr za konec a uz se neotoci leda rozlame.
Děkuji za plodný příspěvek, od neděle mi vrtá hlavou, jak to zabezpečit pro příště.
Teď budu mít 14dní docela kalup ale pak zkusím něco namalovat a dám to sem na "schválení a připomínkování"

Děkuji.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od antilop »

Jasně dáme hlavy dohromady a řešení se určitě najde. Já mám mojí konstrukci ve výkresu autocadu, třeba z toho můžu udělat pdf a vložit nějak sem.

Jinak ještě myšlenka - pokud se to přetočilo, je tam k dispozici menší míra stability než kolik to rezervu má smykového tření (tam je nějaká ta adhezní podložka či co). Správně to má být opačně, vítr to má když už tak sfouknout dolů ale neotočit. Sfouknout dolů rozuměj že při překročení mezní síly větru se to má dát do pohybu ale nesmí se to kutálet metat kozelce a dělat přemety. Tady tomu hodně nepomohlo to, že to stojí na šikmině - tím to přišlo o kus stability samo ještě než se to tam vůbec postavilo. Na to ta konstrukce samosebou není řešená. Tedy je třeba udržet to ve stabilní poloze na nakloněné rovině a to bude chtít přidat buď traverzu vepředu a tím posunout komplet bod otáčení o půlmetr vpřed až na ní anebo vzadu přidat páku kterou na to spolupůsobí působí stabilizační závaží a tím zvětšit kroutící moment který to je teprve schopen překlopit. Nicméně, jsem si jist tím, že k problému došlo ve finále celkem malou silou - vítr to pochopitelně přizvedával a tím vlastně už otáčel silou velkou, ale to že to přepadlo a sletělo, tak za to mohla celkem malinká síla výslednice zpětného momentu proti síle větru, která to nakonec v bodě těsně před úvratí (těžistě přechází přes bod otáčení na druhou stranu a věc padá za ním) holt vzala s sebou. Takže řešení mohlo být klidně i jen lanko zakotvené ze správného místa šikmo vzad dolů a do stran, které se přidá od počátku namáhání hned k působení proti síle větru a to už ve chvíli kdy to začíná teprve nadzvedávat. Tam to určitě vycházelo "o chlup" k tomu aby se to zvedat začlo. Takže i celkem slabounká dvě ocelová lanka šikmo vzad (šikmo dolů i šikmo do stran) by to před tím kolapsem musela zachránit. Vítr už by to totiž nikdy nedokázal "začít zvedat" čímž by to stabilitu proti otočení nezačlo ztrácet. Mohlo by to leda začít na místě poskakovat, růyně vibrovat a kroutit se a tím ta lana následně přerušit, ale kdyby byla zatlumena nebo mírně pružná, přežila by a konstrukce by se nikdy nenadzvedla. A pak ani nemohla přetočit. Protože ta chyba je v tom že se právě nadzvedne - pak už stabilitu ztratí přetočí se přes nos (je tam minimální vzdálenost k bodu otočení když to bohužel stojí na šikmině) a už to celý letí. Tj. těžistě tělesa musí jít dolů a vzad a bude to ok anebo vzadu přivázat. Toť můj pohled na ten kolaps...
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od antilop »

A ještě mě něco napadlo jak koukám na toho pruhovanýho pomocníka... Kolik to má vepředu vůbec mezeru mezi spodní rovinou (střecha) a šikmým panelem? Tam jde o to snížit sílu větru a ta bude mnohem menší pokud z toho může vepředu ten tlak zase uniknout. Jinými slovy, je tam jiný součinitel aerodynamického odporu (fouká od severu a panely čumí k jihu) když jsou panely vzadu metr nad střechou (tj. vítr se opírá na plochu metr krát délka řady) a vepředu jsou 30cm než když jsou od střechy 5cm. Protože jsou-li 30, vítr fouká do metru a díru na druhý straně má 1/3 plochy kam se opírá, ale když jsou 5cm je to 1 ku 20 v neprospěch řešení!!! Jde tam o šikmou desku o kterou buď jen trochu stoupne tlak takže to vyvolá jakousi síla co to nadlehčuje tj. táhne nahoru a ta je v podstatě snadno spočitatelná a jde vyřešit zatížením anebo taky o situaci kdy z toho vepředu ten tlak nikam nemůže zmizet a má to pak odpor daleko větší. A současně se to přizvedává ale taky už sune vpřed a teď je otázka jak tam vyjde výslednice (kam to může). Navíc je to dutina která může rezonovat a tím se blbě "přidat" k poslednímu nárazu větru ... a letí. Takže - vepředu díru 30% plochy vzadu na vyrovnání tlaku v té kapse panel//střecha a bude síla poloviční. Dává to smysl?
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Jojo, děkuji za inspiraci.
Mám teď trochu míň času. Na nové konstrukci začnu dělat tak nejdřív za 14 dní.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od olozx6r »

Psal jsem zpravu :-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od střídač »

antilop píše:A ještě mě něco napadlo
Takhle k problému přistupovat nelze. Ono je to navýsost fyzikální úkaz bez spekulací. V zásadě působí dvě události: energie proudícího prostředí vyvolá tlak na plochu a také přítlak té plochy. Proto letadla létají a stromy se ve větru kácí.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od PavelR »

Letos bych mel davat panely na siknou strechu tak me napadlo ze pokud budou mit zespod v profilech vyvrtany diry stejne jako ty co ted mam tak bych kazdy panel pojistil ocelovym lankem ke konstrukci strechy. V pripade havarie by mohly byt mensi skody.
Blbej napad?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od brumlaj »

Dával jsem do těch děr jen samostatný šroubek (bez matice, jen jako trn) - pouze jako pojištění toho, že panel nesjede pokud se uvolní úchyt (šroub jej drží v drážce na hliníkové konstrukci). Stejně člověk musí občas zkontrolovat přitažení úchytů.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob dub 12, 2014 9:47 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od PavelR »

Tak pokud se musi obcas kontrolovat utazeni tak o je zly. Nejsem stresni tip ja proslapnu nejen kridlicu ale mozna i tram :-D
Je dobre ze jsi to poznamenal sezenu si na ty srouby nodrlock podlozky. Pak se to uz nepovoli.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od brumlaj »

neříkám, že se musí, dodání navíc pérové podložky pod šroubek úchytu (schletter nedodává) v kombinaci se zmíněným šroubotrnem řekl bych vyřeší mou zkušenost, že pokud se na větší FVE člověk prošel po první zimě, tak našel tak 2 panely "sjeté" a držící pouze na přívodních vodičích. Sám v eliminaci tohoto nedostatku z naprosto stejných důvodů jaké popisuješ doufám. Jo a pozor na to přitahování ať si nezničíš panel přílišným přitažením (taky proto ta pérovka).
Přílohy
uchyt_drti.png
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob dub 12, 2014 10:12 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od PavelR »

Kazdopadne neco pod ten sroub dam. Me osobne takovyto spojovani na tupo se me moc nezda ale ocividne ty panely bezne drzi. Mnohem sympatictejsi by me bylo spojeni panelu s konstrukci pres diru sroubem...
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od ixo »

miroc píše: To na tom obrázku je strašný omyl. Ak mu tam zafúka zozadu poriadny vietor, bude úplne jedno, či to je rovné, alebo takým spôsobom vypuklé. Jediné čo môže fungovať je šikmina oproti panelom. Alebo potom naozaj, ale naozaj kvalitné pripevnenie k streche.
Povedal by som, že po dnešku už vieš. Jednoducho nič iba položené na streche. Hoci aj zaťažené.
Moja konštrukcia je ukotvená šiestimi kotvami do betónovej strechy. To odtrhne jedine so strechou... ;) Plech slúži proti vytlačeniu panelov z úchytov vetrom zospodu.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od mypower.cz »

Se priznam ze po shlednuti toho obrazku bych to taky obratil. Udelal z toho spise "A" nez "|\" At je to vice rozevreny trojuhelnik pri pohledu z boku. Takhle je to skutecne spis kridlo. To bude dostavat skutecne pecky pri poryvech zezadu.

Takhle se vam ten vitr stlaci v prostred dole. V pripade "A" by to proste obeplul vrchem.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od solárník »

S tou konstrukcí na začátku topicu - nevím, jestli není lepší obstarat originál vanu na panely pro ploché střechy. Dělali jsme to asi 3x (na obrázku vpravo).
Obrázek
Postavit na střechu, na mírně šikmé střeše nutno lehce podložit. Dovnitř nasypat písek nebo naskládat cihly, nebo co vás napadne. No a přimontovat panel :) Sedí to jak přilepené a nemůže to zničit nic. :yes:
Dělají se všelijak nakloněné na všelijaké velikosti panelů. Jen u nás se blbě shání.

Já jsem na mém domě montoval panely na konstrukci "zespodu", je to moc příkré, aby se dalo chodit po střeše.
Takže jsem dal jen od Schlettera lišty s háky na trámy a do lišt nasunul jen šestihranné šrouby 20mm M8 (pasují). Protože mám dobrý přístup zdola, dal jsem panely přímo na to - panel položím přímo dírami v rámu na šrouby, panel zapadne a jen utáhnu matky. Teď to uletí jen s celou střechou a sesunout se to nemůže, nezávisle na dotažení.Chce to ale opravdu dobrý přístup zdola. Ovšem buď se musí lišty dát s přesnou roztečí, nebo do panelu vrtat další díry do rámu. Já to dal přesně ;)
Přílohy
TH.PEN00146.JPG

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek