Prosím o radu při stavbě FVE

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
para007
Příspěvky: 53
Registrován: pát kvě 18, 2012 8:57 pm
Bydliště: Vsetín

Prosím o radu při stavbě FVE

Příspěvek od para007 »

Zdravím všechny ,kteří jsou mě ochotni poradit při stavbě Fve. Mojí elektrárničku buduji pomaly několik roku,podle financí :lol:
A už vím že jsem udělal několik chyb při realizaci,Začínal jsem u 12v a tento záměr jsem rychle opustil, Tak jsem přešel na 24V a asi to také není nejlepší. Tak co mam Co se tyka regulátoru tak jsem začínal na 12A regulátoru a ten jsem opustil a přešel jsem na TRISTAR60 to si myslím že by šlo. Co se tyká měnič tak mám 2500W s UPS , a co se tyká baterek mám KPM250
buď 2x24V nebo 48V.z důvodu měniče na 24V tak chci tyto baterky přepínat možná :?: .
A v čem bych potřeboval poradit tak se tyče panelu jaké použit.
Ja mám představu že bych je nabíjel na 48V ze slunce a napájel měnič 2x24V nebo je to nesmysl? :?:
Jaké panely použit Amorfní a pouštět do regulátoru kolem 60V :?:
nebo jit do monokrystalu nebo polokrystalu :?: tak nevím :cry:
Prosím o jakukoliv myšlenku radu. Předem moc Děkuji
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Prosím o radu při stavbě FVE

Příspěvek od camel1cz »

Zdravim,

nejsem zadny guru, tak jen me nazory - planuju neco hodne podobneho.

Prepinani baterii pujde tezko, musel by jste je odpojit od tristaru a prepojit do paralelna. Proste by neslo soucasne nabijet s mit pripojeny menic. Nezapojoval bych ho rozhodne jen na jednu baterii ze serie.

Menic - to se spis se zkusenostmi podelte vy. Jaky mate a jak jste spokojen? :-)

Panely - v nasich podminkach mi vychazi zisk ze vsech typu priblizne stejny. Jestli vas nelimituje misto na strese tak bych volil amorfni - maji vetsi plochu na jednotku vykonu, ale take lepe rozlozeny zisk v roce. V lete vyrobi min (nizsi ucinnost), ale ve spatnych dnech umi lepe vyuzit rozptylene svetlo. Dle meho ideal.
Nektere amorfy maji nizsi OC napeti a regulator by mohl zvladnout 2 do serie, paralelnich dvojic date dle pozadovaneho vykonu.

Jaky vykon planujete? Uz se to tu resilo - myslete take na maximalni nabijeci proud, ktery snesou baterie.

EDIT: uprava a doplneni textu
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
para007
Příspěvky: 53
Registrován: pát kvě 18, 2012 8:57 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Prosím o radu při stavbě FVE

Příspěvek od para007 »

Zdravím co se tyka teho měniče tak je to od výrobce westech-solar WT- combi a zkušenosti snim nemám ,ma sobě UPS dobijeni baterek tak nevim.
para007
Příspěvky: 53
Registrován: pát kvě 18, 2012 8:57 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Prosím o radu při stavbě FVE

Příspěvek od para007 »

Ma někdo doma tento měnič ?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Prosím o radu při stavbě FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Ostalo to tu bez odpovede, ale LF menič zaujal ! Predovšetkým 3000 W verzia má priaznivú cenu. Nie je vylúčený ani líferung k nám, treba sa informovať.

https://www.soltronik.de/48v-sinus-wech ... erter.html
48V WT Combi II.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek