Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
martin3
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 5:51 pm
Reputace: 0

Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od martin3 »

Dobrý den.
Už půl roku čtu tohle fórum a před pár týdny mě chytla představa zkusit to s malou FVE na hraní kterou bych chtěl dobíjet mobil/y. Nebo občas zapnout switch se vstupem USB 5V. Nevím co vše by bylo potřeba a hlavně v jakém eshopu to koupit, abych nebyl okraden. Byl bych moc rád za sestavení takové malé FVE a ještě jestli by se dalo vejít do 2800kč ze vším. Nechci kupovat nějaké hotové solární nabíječky mobilů, to by nebylo ono. Pokud by si někdo našel čas, tak mu děkuji.

martin3
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od mobilik »

Podla mna to je velmi mala investicia, za to sa neoplati to riesit, to je ale moj nazor, mozno ti niekto poradi ine.
Treba este dospecifikovat ako to chces riesit, ci chces energiu ukladat niekam do baterky, alebo chces fungovat len cez den, pokial bude svietit slnko atd.
Od toho sa odvijaju aj ceny, aj ked podla mna to nema ziadny zmysel.

Ked to chces len tak na hranie kup si neaky maly panel do 100Wp niekde na bazary, pripoj ho na priamo cez diodu na 12V baterku z auta, nejaku mensiu a mas 12V, resp. 14V. Ak chces presne 12V, alebo 5V este bude treba stabilizator zbastlit na kolene a fungujes. :wink: Na take jednoduche by som pouzil stabilizator 7812, 7805. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od camel1cz »

Také bych řekl, že by to chtělo ještě trošku došetřit - právě proto, co jste řekl sám - "nechci hotové solární nabíječky mobilů". Za tu cenu dostanete právě to...

Můj názor je, že má smysl stavět pouze "dospělou" FVE byť v malém. Teda se všemi komponentami, jen prostě na malé kapacity.
Teda pár panelů (např. 2000Kč, např. bazar) -> regulátor/nabíječ (2000Kč) -> baterie (startovací z vlastních zásob nebo něco z druhé ruky - viz bazar)... a pak podle spotřebičů, buď stabilizátor/y za pár korun a DC spotřebiče nebo střídač za víc korun a AC230 spotřebiče.
Myslím, že ke střídači dojde nakonec každý, ale není to nutné řešit hned a nemá to smysl na plánovanou kapacitu kolem 100Wp.

S tím se dá dál pracovat - jestli jste fanda, tak spíš počítejte, že se budet vaše FVE rozšiřovat a pořizujte věci do budoucna.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od LIX »

Ja si osobne myslím že by mu stačil neajaký menší panel okolo 20 Wp. Dať tam tú autobatériu, alebo ak budeš chcieť tak niečo menšie, neakú gélovú z UPS. Existujú aj také mini regulátory nabíjania, všetko len treba hladať.
Takýto regulátor http://www.alza.sk/gwl-power-12v-3a-d382861.htm Len je otázka či si dokážeš za lacno k nemu zohnať panel čo bude mať okolo 18V a 20 Wp až 30 Wp. Lacno je pod 30€..

Tu máš panel 20W http://pristroje.hyperinzerce.cz/solarn ... 0KI5_l_tio
martin3
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 5:51 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od martin3 »

Děkuju. A šlo by to takhle ??

panel http://www.alza.cz/gwl-sunny-20m-d359945.htm
regulátor http://www.alza.cz/gwl-power-12v-3a-d382861.htm
baterie http://www.alza.cz/fortron-12v-4-5ah-ba ... 516068.htm
USB adaptér do zapalovače - http://www.alza.cz/sencor-sch-330-d502570.htm

Kdyby ano, tak jak je to s jištěním a jestli je potřeba dokoupit další kabely.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od camel1cz »

Fungovat by to mělo, ale příjde mi to moc peněz za málo muziky - jestli na to nespěcháte, tak nějaký čas sledujte bazar nebo aukro a koupíte o hodně lépe. Hlavně ten panel mi příjde docela drahý.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od dracekvo »

Na ev-power.eu v praze lze ten panel koupit za 662,- s DPH

z alzy bych rozhodně nic kolem soláru nekupoval.
martin3
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 5:51 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od martin3 »

Proč ne z Alzy? K Praze to mám moc km.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od camel1cz »

Alza má opravdu super služby, nákupu tam bych se nebál - sám tam nakupuju víc jak 10 let a nikdy žádný problém... a to už jsem plno věcí reklamoval, vyměňoval, vracel, ...

Je to jen o ceně - alza si za svoje prvotřídní služby nechá zaplatit - a hodně lidí to rádo zaplatí.

Narážel jsem na cenu proto, že Matěj tu nabízí 55Wp amorfní panel za 750Kč :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od antilop »

Ta elektrárnička jde udělat jakkoli malá - záleží co s tím člověk chce krmit a k čemu to plánuje. Sám mám např jeden 20W panel připojen ke 12Ah VRLA baterii a nabíjím z toho klukovi všecky jeho elektrické hračky - auto 1:10, závodní loď i letadlo (1.4m). Panel v pohodě dá za slunečného dne (když není hezky zas se nelítá letadlem a nejezdí lodí takže se to dobře potká) i 100Wh tedy na 12V nějakých třeba až 8Ah a to je slušný. Tím chci říct, že baterka je stále nabitá a zvládne každý den ponabíjet veškeré z vebku přinesené vylítané vyplavané a vyježděné hračky. Takže proč by si to tazatel nemoh postavit malinký, smysl to pochopitelně má...

Já nepoužívám žádné prodávané regulátory, všecko si vyrábím. MPPT regl v téhle velikosti výkonu je destička cca 5x10cm s prvky za cenu kolem 150Kč - můžu případně poskytnout. Ale pro začátek by asi bylo lepší použít monolitický stabilizátor PB137 (stojí asi 20Kč), který se pro tuhle úlohu hodí úplně dokonale - malý vlastní proud, ochrana proti zpětnému proudu z aku do panelů v noci, dobrá spolupráce s VRLA baterií, triviální zapojení. Podle mě pro začátek nejlepší varianta. Komerčně dostupné regulátory jsou v téhle velikosti naprd - příliš velký vlastní proud (pár dní blbého počasí a půlka kapacity baterky je v čudu. I dkyž ten za 3A co byl v linku je taky docela sympaticky malej...

Jo a 20W panel mají levněji v i4wifi. A baterku bych dimenzoval jinak - kolik W panel, tolik cca Ah baterka (při 12V systému). Pak má kapacitu cca 2 velmi slunečné dny - je blbost mít ji menší a tím pádem hned další hezkej den v řadě nemít kam ukládat.
martin3
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 5:51 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od martin3 »

No dobře. A jak by to bylo s tím jištěním a kabelama. Nebo ty vedení panel > regulátor > baterie jsou v ceně ?
JJ_SZJVSCH
Příspěvky: 34
Registrován: stř úno 20, 2013 2:12 pm
Reputace: 1

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od JJ_SZJVSCH »

camel1cz píše:Alza má opravdu super služby...
Dovolím si trochu odbočit, např:
Arduino Mega 2560 alza.cz VS ostrovni-elektrarny.cz - u skřeta 2x tak dražší

Další věc je že majitelé Alza neplatí DPPO ani SD z dividend našemu státu ani korunu - vlastník je kyperská společnost.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od camel1cz »

No tak v alze to může být originál vs. čínská kopie, to dělá hodně. Z číny kupuju arduina běžně za $14.
Jinak tím ale nehájím ceny alzy - ano, jsou poměrně drazí - ale jak jsem říkal, dostáváte za to nadstandardní služby.

A s tím kyprem jsem to nevěděl... <joke>že bych je kvůli tomu bojkotoval?</joke> :-D
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:A s tím kyprem jsem to nevěděl... <joke>že bych je kvůli tomu bojkotoval?</joke> :-D
Bojkot takovýchto je dobrý počin, jen se obávám, že ekonomická gramotnost ve zdejší kotlině je na velmi nízké úrovni. A to už nemluvím o myšlení v souvislostech přesahujících okamžik zvaný "teď". Ale každá kapka mimo jejich hrníček dobrá. No ale zase - proč nepomoci ekonomicky Kypru? Třeba až to budeme potřebovat my, tak nás taky budou sanovat, ne? ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od camel1cz »

:-D přesně tak, sanace bolí víc než tenhle únik :-D

Ale vážně - také se mi to nelíbí, ale snaha o nějaké bojkotování je gesto a nic víc. Tohle se musí řešit legislativně - stejně jako např. platím daně tam, kde žiju - občanství neobčanství, bydliště/nebydliště, tak by měla firma platit daně tam, kde podniká/vzniká zisk (ale i to je populismus, protože některé firmy to mají rozmázlé po celém světě).

Typicky alza při takovém opatření asi těžko odejde se svým podnikáním na Kypr :)

EDIT: pokud se Vám při nákupu z konkurenčním shopu lépe dýchá a loudí úsměv na tvář, tak do toho rozhodně jděte, ale dopad takového opatření je naprosto čistá nula.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od atom »

Tohle se dá samozřejmě rozšířit ještě dál:
Arduino Mega 2560 alza.cz VS ostrovni-elektrarny.cz VS ebay- u skřeta za 1299,-Kč, u ostrovních za 649,-Kč, na ebai za 379,-Kč.

Osobně radši preferuji CZC před alzou, ten jejich skřet je mi protivnej.

Aby to bylo k tématu, tak malou začínající fve bych si koupil :

panel cca 50Wp - tak do tisíce
na stejné baterce lze ušetřit třetinu jinde elnika ale já bych zvolil vyřazenou autobaterii nebo něco upsky s několikanásobou kapacitou, to by pro začátek stačilo
pokud by byl panel amorf tak asi jedině mppt regli4wifi
když by byl s napětím do 20V tak stačí laciný PWM za pár stovek. U amorfu je potřeba dražší regulátor.

Např. s novýma kvalitníma komponentama se vejdu do 2900,- ( 50w amorf za 750 + mppt regl za 1579 + 12Ah baterka za 569,-) a jsem o úroveň někde jinde s kvalitou, výkonem i vzhledem k případnému rozšíření.

Teoreticky by ti ten switch na téhle konfiguraci mohl jet od jara do podzimu nonstop.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Pomoc s nákupem komponentů k malé FVE na hraní

Příspěvek od solárník »

atom píše:Arduino Mega 2560
Tady jsou lepší ceny a se zárukou v ČR:
http://www.santy.cz/arduino-c2/arduino-mega2560-r3-i81/
569,- Kč

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek